05. 03. 2019 11:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Škoda v Ženeve predstavila Kamiq, odhalila aj svoju predstavu o budúcnosti

Ide o prvú konkrétnu víziu čisto elektrického vozidla.

Škoda kamiq
Škoda kamiq Foto: Profimedia

Mladoboleslavská automobilka dnes oficiálne vypúšťa do sveta svoje tretie SUV Škoda Kamiq. V premiére ho ukázala na autosalóne vo švajčiarskej Ženeve. Zároveň odhalila svoju predstavu budúcnosti - Vision iV s čisto batériovým elektrickým pohonom, informuje tn.cz.

Kamiq je malý mestský crossover, Škoda s ním chce osloviť hlavne mladých zákazníkov. Najmenšie SUV doplní existujúce modely Kodiaq a Karoq.

Kamiqa už Škodovka ukázala na prvých fotkách a videách a nové auto nevyzerá vôbec zle. Zaujímavo sa javí aj celkom veľkorysý vnútorný priestor.

ZDROJ:Facebook/Škoda

Premiéru má v Ženeve aj Škoda Vision iV. Ide o prvú konkrétnu víziu čisto elektrického vozidla vychádzajúceho z modulárnej platformy pre elektromobily (MEB) koncernu VW. Crossover dostal štvordverovú karosériu v tvare kupé so športovými aerodynamickými líniami.

Atletickú figúru dopĺňajú obrie 22 palcové kolesá. Zaujmú aj osvetlené kryštalické prvky vo vertikálnych rebrách masky chladiča alebo kamery namiesto klasických spätných zrkadiel, ktorých kryty pripomínajú žraločie plutvy. Celkovo predok auta pripomína ňufák žraloka.

O pohon sa starajú dva elektromotory so systémovým výkonom 225 kW (306 k), jeden na prednej a jeden na zadnej náprave. Plochú ion-lítiovú batériu má Vision iV zabudovanú v podlahe. Škodovka hovorí o dojazde až 500 kilometrov podľa nového merania v meracom cykle WLTP. Batériu možno nabiť za 30 minút na 80% jej kapacity.

Štúdia meria na dĺžku 4 665 mm, na šírku 1 926 mm a 1 613 mm na výšku. Proporcie s krátkou kapotou a dlhým priestorom naznačujú veľkorysí vnútorný priestor. Koncept je nabitý technológiami. Napríklad do infotainmentu možno integrovať telefóny, ktoré môžu fungovať aj ako digitálny kľúč k otvoreniu vozidla.

ZDROJ: Facebook/Škoda

Dvere nemajú kľučky a otvárajú sa automaticky dotykom. Nové je usporiadanie prístrojovej dosky a stredovej konzoly v rôznych úrovniach alebo "vznášajúca sa" obrazovka. O orientácii Vision iV sa starajú laserové skenery, radarové senzory a kamery. Za určitých situácií vie elektromobil jazdiť autonómne alebo automaticky zaparkovať.

Vision iV má naznačiť, ako budú elektromobily Škoda vyzerať v budúcnosti. Elektrické pohony chce ale automobilka začať ponúkať už tento rok, kedy uvedie Superb PHEV s plug-in-hybridným pohonom a Citigo čisto na elektriku.

Prvé sériové vozidlá na báze novej platformy, ktoré budú čiastočne vychádzať zo štúdie Vision iV, majú nasledovať v roku 2020. Do konca roka 2022 chce mať Škoda na trhu desať elektrifikovaných modelov. V najbližších rokoch do alternatívnych pohonov a nových služieb súvisiacich s mobilitou investuje zhruba dve miliardy eur.

Na 89. ročníku autosalónu v Ženeve Škoda prezentuje aj minuloročnú novinku - kompaktný model Scala a najnovšie evolúciu úspešnej súťažnej Fabie R5.

Komentáre ( 0)