11. 04. 2019 09:00 | BRATISLAVA/PR článok

Záujem o nehnuteľnosti a aktuálna situácia na realitnom trhu

Dopyt je veľký, ceny nehnuteľností ho však mierne ovplyvňujú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Seocentrum

Napriek zhoršujúcim sa podmienkam na získanie hypotekárneho úveru záujem o nové nehnuteľnosti neustále rastie. Napríklad v hlavnom meste je taký veľký dopyt, že už teraz rozpracované projekty stavby obytných domov jednoducho nestačia, aby uspokojili potreby záujemcov o bývanie. Dopyt je veľký, ceny nehnuteľností ho však mierne ovplyvňujú.

Ako to je v súčasnosti s nehnuteľnosťami a ako sa situácia bude vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch?

Priepastné rozdiely v cenách

Najväčším problémom sú priepastné rozdiely cien bytov. Jednotlivé krajské mestá sú v porovnaní s Bratislavou na tom ešte dobre. V Bratislave je záujem o jedno a dvojizbové byty, čo sa odzrkadľuje zvýšením cien za málometrážne byty. Napriek tomu sa jedná o byty, ktoré nemajú prerobené jadro, ale aspoň podlaha bola vymenená za kvalitnejšiu vinylovú podlahu, ktorá v porovnaní s drevenou podlahou nie je až taká drahá.

Tam, kde je dopyt, tam budú aj vyššie ceny

Priepastné rozdiely v cenách uvidíte už pri vyhľadaní prvých ponúk na realitných portáloch. Žiaľ situácia sa v nasledujúcich mesiacoch nebude meniť. Ceny budú aj naďalej vysoké, lebo tam, kde je dopyt, tam rastú aj ceny. Ak sa preto plánujete prisťahovať do veľkých miest, počítajte s vyššími cenami za byty menších rozmerov.

Prerátajte si, či sa vám neoplatí kúpiť si neprerobenú nehnuteľnosť

Ak už si ale takýto byt vyberiete, najlepšie, ak byt ostane prázdny. Môžu tam ostať na mieru robené vstavané skrine, moderná sedacia súprava na mieru a kuchynská linka. Ostatný nábytok si radšej kúpte podľa svojho gusta. Ak však bude priestor zmodernizovaný, dávajte pozor, aby sa to príliš neodzrkadlilo na cene nehnuteľnosti. Niekedy sa vám viac oplatí kúpiť starý nezrekonštruovaný byt ako zrekonšruovaný a zbytočne predražený byt.

Cenu rekonštrukcie presne neodhadnete. Predsa len neviete, koľko bude stáť nábytok, výmena interiérových dverí, ale aj inštalácia praktickejších výsuvných zásuviek. Orientačný odhad rekonštrukcie vám ale pomôže rozhodnúť sa, či radšej kúpiť staršiu nehnuteľnosť a zariadiť si ju podľa seba, alebo kúpiť prerobenú, resp. novú, do ktorej sa stačí len nasťahovať.

Dostupnosť

Vzhľadom na to, že doprava vo viacerých mestách kolabuje, je veľký záujem o nehnuteľnosti nachádzajúce sa v blízkosti centra, resp. v dedinách s dobrou dostupnosťou. Požiadavkou mladých rodín je blízkosť škôl, škôlok. Ľudia v stredných rokoch ocenia blízkosť úradov a hypermarketov.

Niekedy však bývanie v samom centre mesta, či v dedinách vzdialených len pár kilometrov od mesta prináša menšie nevýhody. Jednou z nich je strata súkromia. Vtedy vám nepomôže ani štýlové vertikálne žalúzie, ktoré vás dokáže ochrániť od zvedavých ľudí z ulice.

Druhou nevýhodou je zvýšená hlučnosť.

Dostupnosť teda vo výraznej miere ovplyvňuje výber nového domova.

Neunáhlite výber novej nehnuteľnosti

Životnosť zariadenia nehnuteľnosti nie je neobmedzená, preto musíte počítať s pokazením dôležitých spotrebičov. Časom sa znehodnotí práčka, sporák, elektrická rúra, alebo sa pokazí televízor. To sú však maličkosti, ktoré sa dajú vymeniť/ opraviť. Ak sa pokazí bojler, stačí si kúpiť ďalšie ohrievacie teleso do bojlera a on bude opäť fungovať.

Ak ale chcete dobré bývanie, v ktorom chcete stráviť celý život, myslite do budúcnosti. Kupujte takú nehnuteľnosť, o ktorej si aj po pár rokoch poviete, že to bola dobrá kúpa.

Komentáre ( 0)