05. 12. 2016 10:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Bugár: Pravicová vláda by už neexistovala, Fico aspoň dodržuje dohody

Vznik vlády, opozícia, ale aj možná spolupráca v pravici. Predseda Mosta-Híd skritizoval Andreja Kisku, a tiež prezradil, s kým bude ako prvým debatovať o VÚC voľbách.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár Foto: TVNOVINY.sk

Po voľbách zažil najťažšie obdobie svojho politického života. Kritici mu nevedeli odpustiť, že prikývol na koalíciu so Smerom a SNS. Nečakane sa zblížil aj s Andrejom Dankom a Roberta Fica chváli za to, že dodržuje dohody.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár urobí všetko preto, aby vláda vydržala celé štyri roky. Druhým dychom ale dodáva, že politik musí byť pripravený na všetko.

Pred voľbami bol prieskum, kde mal Kotleba osem percent

Keď sme počas volebnej noci uverejnili na našej stránke Exit poll, ktorý takmer trafil oficiálne výsledky, tak sme mu dali titulok „prekvapenie za prekvapením". Čo ste si vy povedali, keď ste videli volebné výsledky?

Samozrejme, neveril som tomu. My máme to špecifikum, že v niektorých oblastiach sme silnejší, v niektorých oblastiach sme slabší. To znamená, že podľa toho ako prichádzajú výsledky, menia sa aj percentá. To sme vyskúšali v minulých voľbách a fakt to fungovalo. V týchto voľbách to nefungovalo.

Áno, bolo to obrovské prekvapenie. Prekvapenie vôbec, čo sa týka celej politickej scény, ale prekvapenie aj pre nás. My sme čakali oveľa lepší výsledok, však prieskumy stále ukazovali okolo 8 percent a nakoniec sme získali 6,5 percenta.

Prieskumy bolo možné zverejňovať iba dva týždne pred voľbami. Analytici sa zhodujú, že tam nastalo temno, nikto nevedel, čo sa v tej verejnosti deje. Nerozmýšľate nad tým, že by sa táto podmienka z volebného zákona vyškrtla?

Myslím si, že vo volebnom zákone treba urobiť nielen túto, ale aj ďalšie zmeny. Politici vedeli, čo sa deje, lebo prieskumy boli, však aj my sme mali prieskum. A niektoré naznačovali, že napríklad Kotlebovci budú v parlamente. Dokonca som videl jeden prieskum, ktorý už dával Kotlebovcom nad 8 percent - to bolo necelý týždeň pred voľbami.

 

Verili sme, že pravicová vláda môže vzniknúť

Sám dnes hovoríte, že jediná možná stabilná vláda bola táto. Tesne po voľbách, ale vznikla nádej na širokú pravicovú vládu. Vy ste ale od začiatku tvrdili, že máte záujem o takúto vládu, ale musí byť stabilná. Druhým dychom ste ale dodávali, že neviete či môže byť stabilná s Borisom Kollárom. Zároveň ste povedali, že hrubú čiaru okrem Mostu musí urobiť aj SaS a OĽaNO. Verili ste vôbec tomu, že naozaj môže takáto vláda vzniknúť?

Keby som neveril, tak nejdem na rokovanie s kolegyňou Luciou Žitňanskou za SaS, teda za pánom Sulíkom.

A neboli to pre vás len také pro forma rokovania, že "pravicový volič"?

Myslíte si, že vo voľbách, kde sme očakávali lepší výsledok a sme dostali 6,5 percenta, že práve vtedy sa budeme pozerať na to „že pravicový volič"? Nie. Dostali sme takúto dôveru a fakt sme si mysleli, že je možné urobiť - aj keď veľmi komplikovanú a dokonca ako to vidím, že sa ako sa medzi sebou hádajú opoziční politici, keď si jeden druhému vynadajú do debilov - čiže tá vláda by už asi neexistovala.

Ale veril som tomu, že sa to dá. Slovenská národná strana sa rozhodla, že do takej vlády nejde, a tým pádom tá nádej bola pochovaná.

Áno, to bola sobota 12. marca, kedy pán Danko ohlásil, že pravicovú vládu nepodporí. Vy ste do pár hodín aj so stranou #Sieť zvolali predsedníctva, kde ste odsúhlasili, že pôjdete rokovať so Smerom o možnej vláde. Prečo ste nepočkali do druhého kola rokovaní?

Ale o čom by malo byť druhé kolo? Keď viete, že bez SNS nemáte 76 poslancov. Ak robíte politiku len tak na oko, tak samozrejme to urobíte. Ak robíte politiku z presvedčenia, tak budete hľadať čo najrýchlejšie možné riešenie.

Pamätáte sa, čo sa stalo približne dva-tri týždne po voľbách? Na námestí Sulík kričal, že urobíme z vášho života peklo, lebo už asi vedel, že tá vláda nevznikne. Prepáčte, ale ja nebudem robiť politiku na základe toho, čo tí, ktorí sa už cítili byť v sedle zrazu zistili, že nebudú. Ja budem robiť politiku na základe toho či viem naplniť svoj program alebo nie.

Vy ste skúsený politik a sú rôzne vyhlásenia. Povedzme, že SNS mohlo toto vyhlásenie urobiť preto, aby vytvorilo tlak na pravicové strany. Ak by ste počkali do druhého kola, tak by ste získali väčší manévrovací priestor a možno aj SNS by zmenila svoje rozhodnutie. Nedá sa na to pozrieť aj takto?

Práve teraz ste povedali jednu dôležitú vec. Som už dlho v politike. Mám skúsenosti. Vy si myslíte, že my sme toto naše rozhodnutie prijali len na základe vyhlásenia SNS? Však sme mali informácie aj o tom, aké rokovačky sú v pozadí.

Za Sulíkom aj Ficom sme išli s tým istým programom

Vy ste sa do pár hodín rozhodli, že budete rokovať s pánom Ficom. Nebolo by pre vás lepšie, keby ste vydržali trocha dlhšie, a tým pádom by ste pri rokovaniach získali väčšiu váhu.

To nie je o tom. Asi nemáte a ani nemôžete mať skúsenosti z toho, ako vzniká vláda. To nie je o tom, že budem čakať čo najdlhšie, aby ma prosili na kolenách, nech vstúpime do vlády a vybojujeme si oveľa viac.

My sme si uvedomili, že máme 6,5 percenta. Pre nás nebolo dôležité získať čo najviac postov. Teraz bol oveľa dôležitejší náš program a najdôležitejšie časti nášho programu sme potrebovali dostať do programového vyhlásenia vlády. A s tým istým materiálom, s ktorým sme boli za Sulíkom, sme išli aj za pánom Ficom. A potom na prvom koaličnom rokovaní, kde sa už tvoril aj program, sa 90 percent nášho programu dostalo do programového vyhlásenia vlády.

Mnohí kritici vlády začali tvrdiť, že táto vládna konštelácia bola vopred dohodnutá. K tomu sa objavil status Fedora Flašíka, v tom istom čase, ako predseda SNS Andrej Danko ešte len ohlasoval, že do pravicovej koalície nepôjde.

Citujem:

Krásny deň páči sa mi ako už týždeň sa po FB ale aj v médiách šíria rôzne teórie o novej vláde SR . No vláda bude a asi už v marci a premiér bude Róbert Fico Smer, SNS , Most, Sieť a vymaľované ešte pár rituálnych tancov, pár urazených poslancov, pár múdrych komentárov a ide sa nato. Cca 80 poslancov to istí. Ja len aby sa vedelo.

Ako vedel p. Flašík takto odhadnúť budúcnosť, keď vy ste ešte nevedeli, že pôjdete rokovať so Smerom?

Nevedel, predpokladal. Možno, že mal lepšie informácie povedzme z prostredia SaS a OĽaNO. Je to možné.

A nemohlo to byť aj tak, že vy ste síce v sobotu formálne ohlásili, že pôjdete rokovať so Smerom, ale neformálne rokovania so Smerom prebehli aj skôr?

Ja si nemyslím, že sme na Facebooku. Na Facebooku sú také sprisahanecké teórie, že ma ide z toho niekedy šľak trafiť. Dvojičky nepadli kvôli tomu, že do nich narazili lietadlá ale padli kvôli tomu, lebo americká vláda a CIA to chceli. A mám pokračovať ďalej?

Ak si niekto vymyslí, že pod Markízou je jadrová elektráreň, bude to pravda? Asi predpokladám, že nie, ale nevadí niekto si to vymyslel. Ja neviem na základe čoho to povedal.

Ale pán Flašík asi nie je žiadny konšpirátor.

Pán Flašík nie je vo vedení strany a dokonca ani pani Beňová nie je priamo napojená na vedenie strany.

Ale asi nejaké informácie majú.

Tak sa opýtajte jeho. Ja sa nerozhodujem na základe toho, čo si vy prečítate na Facebooku. Mňa absolútne nezaujíma, kto čo píše.

S prijatím Hrnčiara a spol. sme chceli zastabilizovať koalíciu, ministerstvo bolo len bonus

Vláda vznikla zo štyroch subjektov. O pár mesiacov sa zredukovala na tri. Prebehlo to pomerne hladko - bez kriku a hádok. To je trochu podozrivé na slovenské pomery. Ako to vidíte vy? Prečo to prebehlo tak hladko?

Ak máte zodpovedných politikov - či pri vláde alebo vo vláde - tak je najdôležitejšie sa dohodnúť a rýchlo to zrealizovať. Preto sme to tak rýchlo urobili aj vládu.

Hovoríte o zodpovednosti , ale keď sa redukovala vláda, tak po pár týždňoch prišla nominácia Radoslava Procházku za sudcu do Luxemburska. Nebolo to aj len odškodné?

Nemyslím si. On mal ako právnik eminentný záujem o tento post. Ako človek, ktorý má právne vzdelanie. Samozrejme, myslím si, že je schopný. To, že v politike neuspel, to je druhá vec.

Čo si inak myslíte o Radoslavovi Procházkovi?

Nepatrí mi, aby som hodnotil bývalých koaličných partnerov alebo aj človeka, ktorý sa uchádza o tento post.

S touto zmenou súvisí aj príchod Andreja Hrnčiara a ďalších do vášho klubu. Je to návrat strateného syna alebo chladný kalkul?

(Smiech) Viete koľkokrát som dostal túto otázku? A stále odpovedám tak isto. Ja som si cenil, keď pán Hrnčiar vystúpil od nás a vrátil mandát. To nebolo zvykom. Na druhej strane, my nemáme krvavé oči. Ak človek, ktorý vie spolupracovať s nami a chce prijímať kompromisy, tak je vítaný.

Áno, to je pekné, ale s týmito piatimi hlasmi ste sa v parlamente vyrovnali SNS. A tým pádom ste získali ministerstvo navyše.

Ale to nie sú preteky, aby sme získali viac hlasov ako SNS.

Nehovorím, že sú to preteky. Len hovorím o tom, že ste nabrali na sile a tým pádom ste získali ďalšie ministerstvo. Preto som sa pýtal aj na ten politický kalkul?

To s tým vôbec nesúvisí. Ak teda hovoríme o politickom kalkule, tak minimálne môžeme v tom smere, že ak by boli títo piati poslanci mimo, tak by sa mohlo stať, že neprejdú nejaké vládne zákony. Takže ak politický kalkul, tak v tom, že sme chceli zastabilizovať vládnu koalíciu. Že ako bonus sme dostali ministerstvo, ktoré mala #Sieť, to áno, to je pravda.

 

Nepoužívam slovník ako Fico, ale každý sme iný

Dlhé roky ste Roberta Fica kritizovali. Aký je podľa vás premiér?

To, čo ja vnímam, priamo vo vnútri koalície - dodržuje dohody. Ak náhodou počuje niečo z médií, čo by mohlo byť inak, volá koaličným partnerom - Takto sme sa dohodli? Potvrdzuješ? To som nezažil ani v jednej predchádzajúcej vláde, kde som mal možnosť byť pri rozhodnutiach koaličnej vlády. To je jedna vec.

Druhá vec, aj on sa pohybuje medzi určitými mantinelmi. Jednak v Smere boli zvyknutí na to, že vládnu sami. A teraz samozrejme musia prijímať kompromisy a tie kompromisy prijímame spolu.

Takže Béla Bugár pred parlamentnými voľbami a Béla Bugár po parlamentných voľbách. Je to už iný pohľad na Roberta Fica?

Nie iný pohľad, je to iná vláda. Keď sme vstúpili do vlády, tak som povedal jednu vec. Starými vecami iných vlád, či aj druhej Ficovej vlády sa zaoberať nebudeme.

Čo sa týka súčasnosti. Ak vznikne niečo, tak sa to musí vyšetriť. Ak to vyšetrenie ukáže, že nebolo všetko v poriadku, tak musíme konať.

Tvrdíte, že sa nebudeme zaoberať minulosťou. Tvrdili by ste to, aj keby ste teraz opozičný politik?

Počas druhej Ficovej vlády sme stále tvrdili, že treba odpolitizovať políciu. Rozdiel medzi nami, a teraz hovorím o Moste, a opozíciou je minimálne v tom, že opozícia len kričí aj tam, kde nie je ani náznak korupcie. Ale jediní, ktorí to chcú riešiť sme my.

Pýtam sa aj preto, lebo za prvej Ficovej vlády Robert Fico nazval novinárov hyenami. Celá opozícia, kde ste boli aj vy, to okamžite odsúdila. Dnes tu máme výrok o špinavých prostitútkach. Ako sa pozeráte na to, že premiér vlády, v ktorej ste vy, sa takto vyjadruje na adresu novinárov?

Treba vidieť určité veci, ktoré sa stali v tomto volebnom období. A mám namysli napríklad zverejnenie SMS komunikácie medzi niektorými politikmi a novinármi, ktorí sa na základe nejakých vzťahov pýtali politika čo majú napísať alebo ako to uverejniť. To o niečom svedčí.

Ale, čo je dôležité. Ja takýto slovník nemám a nepoužívam. Myslím si, že ak si chce novinár získať rešpekt od premiéra alebo hociktorého politika, taký istý rešpekt musí ponúknuť aj on. Takže vždy sú to spojené nádoby.

Teda môžem mať kritický pohľad na médiá, a aj mám, ale to ešte neznamená, že budem používať takýto slovník. Ale každý sme iný.

A pamätáte sa ešte , čo napísal opozičný politik Galko na niektoré médiá? Však ste to vtedy pertraktovali (pozn. red. Ľubomír Galkov apríli tohto roka povedal na adresu niektorých novinárov, že sú predajné dievky).

Medzi novinármi a politikmi sú vždy napäté vzťahy, čo vychádza z povahy týchto povolaní. Ale ja sa skôr pýtam na ten slovník. Nie je to potrebné odsúdiť, keď sa premiér vyjadruje o novinároch, že sú špinavé protislovenské prostitútky?

Nebudem komentovať žiadneho koaličného partnera. Ale ja takýto slovník nemám.

Pravica-ľavica? Dôležité je presadiť program

Okrem Smeru ste sa vo vláde stretli s vašim najväčším úhlavným nepriateľom z minulosti. Dokonca aj tesne po voľbách ste prípadnú vládu s SNS okomentovali, že toto by ste veľmi ťažko vysvetlili svojim voličom. Teraz máte s pánom Dankom dokonca priateľský vzťah. Ako si to majú vysvetliť vaši voliči?

Pred voľbami som povedal, že vnímam, že predseda Slovenskej národnej strany je iný, ale strana je stále tá istá. A teraz zisťujem, že on má taký vplyv v strane, že aj strana sa mení k lepšiemu.

Ako si to majú vysvetliť voliči? Čo je dobré pre voliča? Že sme spolu s takými stranami, ktoré sú pravicové, ale nič nevieme z nášho programu pretlačiť alebo to, že minister za SNS donesie do Národnej rady zákon na základe ktorého zachránime všetky malotriedky a zachránime všetky menšinové školy - minister SNS.

V slovenskej politike sme už mali mnoho politických kotrmelcov. A teraz keď išli voliči SNS či Mostu k volebným urnám, tak asi ten volebný lístok nehádzali s tým, že nakoniec tieto strany skončia v koalícii. Preto ma zaujíma či aj takéto rozhodnutie v takejto atmosfére skôr neutvrdí ľudí v tom, že keď ide politikom o moc, tak sa spoja aj s najväčším nepriateľom.

Prijmem každé rozhodnutie voliča, ale ja sa nezmením. Moja zodpovednosť je o tom, že aj keď je to ťažké, musím to občanom vysvetliť. U mňa trvalo pár nocí, kým som nakoniec predstúpil pred predsedníctvo a potom pred republikovú radu.

Kauza Bašternák, Spor Danko-Maďarič, Spor Danko-Tomáš. Teraz sa objavila kauza Lajčák. Aké sú momentálne vzťahy na koaličných radách?

To je zaujímavé, že v médiách tie vzťahy fakt vyzerajú také, ako keby každý čakal s nožom za koaličným partnerom a išiel ho pichnúť. Toto som ani raz nezachytil.

To bola koalícia. Pozrime sa do parlamentu. Vedeli by ste popísať jedným slovom, čo sa tam deje?

Môžu to vidieť aj neplnoleté deti?

Môžeme tam dať hviezdičku.

(Smiech) Lebo potom by som jednoznačne povedal, že čo to je.

V parlamente sa bohužiaľ šaškuje. Bohužiaľ, sa používajú veľmi urážlivé slová. Napríklad Smradľavý skunk - príde a zasmradí, nadávajú jeden druhému na rodiny alebo do debilov atď.

Tie emócie sú veľmi vybičované. A nie je to dobré, lebo občan si povie: volil som ich, berú za to peniaze a oni sa len hádajú.

Preto sme povedali, že nie sme ochotní sa na tomto podieľať. My robíme na zákonoch a ich prijímaní.

Prezident vstúpil na politickú pôdu

Na túto situáciu už reagujete aj zmenou rokovacieho poriadku. Stále si myslíte, že je potrebný?

Rokovací poriadok neprijímame kvôli súčasnosti. Súčasťou rokovacieho poriadku je aj paragraf 134, ktorý hovorí jednoznačne, že v sporných prípadoch rozhoduje predsedajúci a dovidenia.

Okrem opozície aj prezident Kiska tvrdí, že rokovací poriadok nie je v poriadku. Nie je v tomto prípade nadstranícky?

Vstúpil na politickú pôdu a začal zastávať stranícky názor. Ale to je jeho vec, ja ho za to kritizovať nebudem. On vie, prečo to robí.

Prečo to robí?

To je jeho vec.

Ale, ak niekto tvrdí, že chceme zabrániť, aby opozícia nemohla upozorňovať na kauzy, nemohla odvolávať ministrov atď. Prepáčte, ale je to tam jednoznačné. Každý, ak vystupuje v mene poslaneckého klubu má 30 minút, ak vystupuje sám, tak 20 a ak ústne, tak potom ďalších 10 minút. Tak si zoberte, že zo 69 opozičným poslancov vystúpi len 50 a len písomne, tak to je 1000 minút. Viete koľko je to hodín? Takže toto je zalepenie úst opozičným politikom? Prepáčte, to je obyčajné klamstvo.

Sám ste povedali, že vy to nerobíte pre súčasnosť, ale pre budúcnosť. S prihliadnutím na to, aká je atmosféra v parlamente, nedalo sa s tým počkať? Nedali ste takto zbytočne náboje do rúk opozície?

To je jedno čo urobíte. Opozícia vždy bude strieľať. Čo sa dá kritizovať, tak to sa okamžite kritizuje. Dokonca aj to, čo sa nedá.

Ako budete hlasovať v prípade Matovič?

Musíme počkať, kým príde rozhodnutie ústavného súdu. Myslím si, že je to veľmi citlivá záležitosť. Nikto nemôže mať krvavé oči, lebo niektorí „puf" a teraz vyhodiť.

Je to citlivá vec aj keď si myslím, že pán Matovič vedome robil, to čo robil. Lebo ak je pravda, že on na tom účte má peniaze - a keby to zrušil, tak musí ešte zaplatiť nejaké dane - tak samozrejme to robil vedome.

Ako vidíte budúcnosť pravice? Alebo baviť sa o nej už nemá zmysel?

Myslím si, že oveľa lepšie je nezakotviť pritom, že ľavica - pravica.

Je dôležité si uvedomiť, že máme za sebou občanov. A čokoľvek prijímame, tak to neprijímam preto, lebo to čo sa navrhuje je pravicovejšie ako to čo navrhuje SNS alebo Smer. Ale preto, lebo viem, že to pomôže občanom.

S kým si viete so súčasných, možno aj mimoparlamentných strán, predstaviť spoluprácu?

My sme strana spolupráce. My hovoríme, že kto nevie robiť kompromisy, tak do politiky nepatrí.

Mali sme aj rokovanie s SMK. Vysvetľovali sme im, že nestačí chcieť urobiť koalíciu len pár mesiacov pred parlamentnými voľbami. K tomu sa treba dopracovať. Ak chceme spoluprácu, musíme spolupracovať napríklad vo VÚC voľbách, musíme spolupracovať v samosprávnych voľbách, ale aj spolupracovať aj v odborných témach.

 

Vláda vydrží celé 4 roky, ale sme pripravení aj na predčasné voľby

Najbližšie voľby, ktoré nás čakajú, sú voľby do VÚC. Vy spolu so Smerom presadzujete jednokolovú voľbu. SNS hovorí o diskusii. Vy ste sa zas vyjadrili, že je už všetko dohodnuté. Tak ako to je?

Pán Hrnko nemá dobré informácie. Je to dohodnuté, verte mi.

Takže tento zákon prejde?

Samozrejme. Je to dohodnuté, jednokolové voľby. My sme aj v minulosti pretláčali jednokolové voľby a je dohodnutý aj ten posun. To znamená, že zjednotíme voľby VÚC a samosprávne.

Takže v roku 2017 už budú jednokolové VÚC voľby.

Áno.

S tým súvisí aj nominácia jednotlivých kandidátov. SNS chce isť do volieb samostatne a pri jednokolovej voľbe budú mať ich kandidáti menšiu šancu na úspech. Rokovali ste v koalícii o spoločných kandidátoch?

Ešte nie. Ale takýto záujem budeme mať, lebo tam kde chceme postaviť my kandidáta, budeme chcieť dohodu, aby dostal podporuj aj od iných strán.

Prioritne pôjdete za koaličnými partnermi až potom za opozičnými?

Áno.

V koalícii o tom ešte nediskutujete, ale v strane už zrejme prebiehajú nejaké rokovania. V ktorom kraji chce Most uspieť? Kde chce postaviť vlastného kandidáta?

To je ešte veľmi skoro. Nikdy dopredu nehovorím. Hlavne nehovorím pred tým, ako to orgány neodsúhlasia. Určite toto budeme mať na republikovej rade.

A niektoré kraje ešte len rokujú a bolo by zlé povedať, že v tomto kraji áno a v inom kraji nie, keď ten iný kraj ešte nie je dokončený.

Nemusíte byť konkrétny, ale ste vládnou stranou a môžete získať podporu silného Smeru aj SNS, tým pádom sa vaše šance môžu zvýšiť. Teraz nemáte župana, môžete aspoň vyčísliť, koľkých županov by ste chceli?

Žijeme v reáliách. Určite by sme mali mať záujem postaviť jedného v kraji, kde sme silní.

Trnava?

Viete či to je Trnava, Nitra - to momentálne nie je dôležité, lebo potom sa dostaneme tam, kde nechceme. Ja nebudem dopredu informovať.

Budú určité kraje, kde si myslím, že bude potrebné získať podporu všetkých. Neviem ako to bude v Bratislave. Bratislava vyzerá tak, že bude úplne rozbitá. Ale napríklad Banská Bystrica, tak tam by sa oplatilo spojiť, aby ten budúci župan bol lepší.

Počas rozhovoru sme vymenovali viacero problémov, s ktorými sa musí koalícia vnútorne vysporiadať. Vydrží vláda celé štyri roky?

Urobím všetko preto, aby vydržala, ale myslím si, že áno. Nehovorím, že nebudú nejaké turbulencie, tie môžu byť vždy, hlavne keby začali prevládať osobné ambície nejakých jednotlivcov. Ale od toho sme traja predsedovia v koaličnej rade, aby sme to zvládli.

Strany, vrátane Smeru, rozbehli kampane. To o niečom svedčí.

Nemyslím si.

Dobre, takže ak by boli predčasné voľby, ste na ne pripravení?

Boli ste na vojne?

Nie.

No vidíte. Ja som bol. Musíte byť vždy pripravení. (úsmev)


Béla Bugár rozhovor autorizoval


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?