Správy z vášho kraja:
22. 11. 2017 10:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Remišová: Na mnohé problémy máme rozdielne riešenia ako SaS

Veronika Remišová o voľbách, tieňovom kabinete, ale aj o budúcej opozičnej spolupráci.

Veronika Remišová
Veronika Remišová Foto: TASR

OĽaNO po voľbách, v ktorých získalo dvoch županov, predstavilo tieňový kabinet. Na prekvapenie v ňom nefiguruje SaS, s ktorou hnutie vytvorilo úspešnú volebnú koalíciu. Veronika Remišová však nevidí dôvod na naštrbenie vzťahov, lebo verí, že po parlamentných voľbách sa im podarí zostaviť reálnu vládu.


OĽaNO získalo vo voľbách do VÚC dvoch županov a niekoľko desiatok poslancov. Ako tieto voľby hodnotíte?

Hodnotíme to ako výrazný úspech pre hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Do župných volieb sme išli prvýkrát, snažili sme sa postaviť najlepších možných kandidátov a dvaja z našich županov plus župan, ktorého sme nominovali v Košiciach boli úspešní.

Ovplyvnilo výsledok hnutia vo voľbách čiastočne stiahnutie sa Igora Matoviča z verejného života?

Neviem to posúdiť. My sme do týchto volieb investovali mnoho energie. Naši kandidáti boli neustále v teréne, nespoliehali sa na billboardy alebo na tlačové konferencie. Poctivo si celý kraj obehali a stretávali sa s ľuďmi. A toto by malo byť základom práce každého politika. Zdá sa mi ,že v poslednom čase sa na terénnu prácu v politike zabúda.

Stratili ste dvoch poslancov v NR SR, výrazné tváre, ktoré vám môžu chýbať v parlamentných voľbách.

Je dobré, že Erika Jurinová a Jozef Viskupič odchádzajú riadiť kraj, lebo budú môcť reálne meniť veci k lepšiemu. Samozrejme, že v parlamente budú chýbať, ale namiesto nich príde zdravotná sestra pani Červeňáková a Natália Milanová, ktorá má silné zázemie v kultúre a školstve. Áno, je pravdou, že noví župani nebudú môcť kandidovať v ďalších parlamentných voľbách, ale víziou OĽaNO bolo privádzať nových, čestných ľudí do politiky.

 

Igor Matovič bol možno menej mediálne viditeľný, no z politiky neodišiel

Budete týchto ľudí viesť vy alebo sa vráti Igor Matovič?

Momentálne sa sústredím na to, čo je dôležité tu a teraz. Máme veľké výzvy v župách a chceme posilniť regióny, takže na toto sa momentálne sústredím.

Neodpovedali ste priamo. Vráti alebo nevráti sa Igor Matovič?

Igor Matovič bol možno menej mediálne viditeľný, no z politiky neodišiel.

Očakávate, že sa výsledok vo voľbách prejaví aj na preferenciách OĽaNO?

Uvidíme. Preferencie a prieskumy sú veľmi nepredvídateľnou vecou. Vo všeobecnosti naše hnutie malo vždy nižšie preferencie, ako nakoniec vo voľbách dosiahlo.


V žiadnom kraji nemajú župani väčšinu v parlamente. Všade bude dôležitá podpora nezávislých. Ako hodnotíte tento trend?

Na úvod poviem, že obecné, mestské a župné zastupiteľstvá netreba preceňovať, nie je to Národná rada, kde vláda je závislá na väčšine poslancov. Starosta, primátor či župan samozrejme potrebuje spolupracujúce zastupiteľstvo. Sú však prípady, kedy to tak nie je, a aj napriek tomu župan môže efektívne pracovať.

DNA nášho hnutia je privádzať do politiky nezávislé osobnosti. A to, že nezávislí sú v politike je dobre. V poslednej dobe však často vidíme, že za nezávislými kandidátmi sa v skutočnosti skrývajú straníci, ktorí si vyhodnotili, že je pre nich výhodnejšie byť akože nezávislými, hoci naďalej udržiavajú úzke kontakty s nejakou stranou.

Nebolo by lepšie aj pre vašich županov, keby teraz nemuseli hľadať podporu u jednotlivých nezávislých poslancov, ale stačila by podpora strán?

Aj preto sme šli do župných volieb, lebo ľudia chceli kandidovať pod hlavičkou OĽaNO a chceli sa prihlásiť k našej vízii. Možno by sme dokázali postaviť viac kandidátov a do zastupiteľstiev by sa dostalo viac našich poslancov, keby sme išli do volieb sami. Ale za reálnu hodnotu týchto volieb považujem spájanie síl, čo sa ukázalo aj na výsledku.

Spájanie strán je v poriadku. Ale v župnom zastupiteľstve nemá vaša pravicová koalícia väčšinu a musí jednotlivo rokovať s nezávislými poslancami.

Nevnímam to negatívne. Mnohí z nezávislých poslancov, a teraz hovorím o Trnave a Žiline, vyznávajú rovnaké hodnoty a zdieľajú podobnú víziu, s ktorou išiel do volieb aj náš kandidát. Samozrejme, župan musí rokovať so všetkými, lebo vykonáva funkciu pre všetkých obyvateľov kraja, nielen pre svojich voličov.

OĽaNO vzniklo priamo na presadzovaní nezávislých kandidátoch. A teraz, keď sa politici hnutia dostali do exekutívnej funkcie, tak možno začnú narážať na vami presadzovanú nezávislosť, kedy nemusia nájsť ochotu u nezávislých poslancov presadzovať ich program.

Ak nezávislým poslancom ide o dobrú vec, tak so spoluprácou by nemal byť problém.

Mená členov zverejníme vtedy, keď ich zverejnia aj iné strany

V hnutí už dlhodobo tvrdíte, že sa otvoríte a začnete prijímať viacero členov. Podľa poslednej výročnej správy ste ich mali 13. Koľko ich máte v súčasnosti?

Toto je interná vec nášho hnutia.

Už ste aj vy členom hnutia?

Mená členov zverejníme vtedy, keď ich zverejnia aj iné strany.

Ktoré iné strany nemajú zverejnené mená straníkov?

Neviem o tom, že by niektorá politická strana mala zverejnený menoslov svojich členov.

Môžete aspoň priblížiť či ide o poslancov OĽaNO?

Nebudem to špecifikovať.

Zdá sa, že vo VÚC voľbách spolupráca s SaS a KDH zafungovala. Prečo SaS nefiguruje v tieňovej vláde?

Nad touto možnosťou sme uvažovali už po voľbách, vtedy sme oslovili aj stranu SaS.

Keď to SaS odmietla, prečo ste do toho išli sami?

Je prirodzené, že na mnohé problémy Slovenska máme rozdielne riešenia ako strana SaS. Ak by sme mali na všetko rovnaký názor, nemuseli by sme mať dve strany, ale stačila by jedna strana. Chceme ľudí presvedčiť o správnosti našej vízie. Tieňová vláda je nástroj na kontrolu vládnej koalície a zároveň na posilnenie odborného potenciálu nášho hnutia.

Nenaštrbí to vaše vzťahy?

Nie je na to dôvod. My aj SaS veríme, že sa nám po voľbách podarí zostaviť vládu, ktorá bude Slovensko spravovať čestne a dobre. Ako sme ukázali pri voľbách do VÚC, vieme spolupracovať a hľadať tie najlepšie riešenia, ktoré pomôžu Slovensku.

Zverejnili ste mená na všetky ministerské posty. Kto je hlavným kandidátom na premiérske kreslo?

Tradične je premiérom človek z najsilnejšej vládnej politickej strany. Takže obsadzovať túto funkciu sa nám zdá zbytočné, keďže o premiérovi rozhodnú občania vo voľbách.

 

Maďarič je jediný, ktorý úprimne a poctivo hovorí o problémoch v Smere

Pri komunálnych voľbách však stále platí dohoda s SaS, podľa ktorej máte navrhovať meno na primátora Bratislavy. Už máte nejaké mená?

Áno, toto bolo súčasťou dohody v župných voľbách, kedy sme sa dohodli, že strana SaS bude v Bratislave nominovať kandidáta na župana a OĽaNO bude nominovať kandidáta na primátora. Chceme nájsť najlepšieho možného kandidáta, pretože vidíme, že doteraz bola Bratislava veľmi zle spravovaná.

Preferujete skôr niekoho z vašich členov alebo podporíte aj niekoho nezávislého?

Našim cieľom je dobre spravované mesto a čestný a schopný človek na poste primátora. Stranícke záujmy preto pôjdu bokom, prvoradý bude záujem ľudí.

Svoju kandidatúru už oznámil Matúš Vallo. Čo hovoríte na toto meno?

Matúš Vallo je schopný architekt, hudobník, zaujíma sa o Bratislavu. Uvidíme, ako sa mu podarí presvedčiť ľudí, ale každý schopný kandidát na post primátora je prínosom.

Ktoré mestá sú okrem Bratislavy pre vaše hnutie resp. opozíciu kľúčové?

Samozrejme krajské a okresné mestá, ako aj mestá v zaostávajúcich regiónoch. Vieme, že Slovensko patrí medzi krajiny s najväčšími regionálnymi rozdielmi. Máme okresy, kde je nezamestnanosť viac ako 20 percent. Práve týmto mestám by som dopriala dobrých primátorov, ktorí by ich vedeli rozvíjať.

Opozícia chce pre údajné pokuty pri verejných obstarávaniach opäť odvolávať ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Myslíte si, že sa vám to teraz podarí?

Doteraz po našom tlaku odstúpil jeden minister - Peter Plavčan, a to po historicky najväčšom eurofondovom škandále. Naše zistenia spätne potvrdila aj kontrola NKÚ. Či má takúto úroveň sebareflexie aj pán Kaliňák a Smer, to neviem posúdiť. My sme ho odvolávali už dvakrát, Smer ho vo funkcii podržal a pán Fico o ňom povedal, že ide o najlepšieho ministra, akého sme kedy mali. No podľa môjho názoru však celý rezort pána Kaliňáka zlyháva.

Jeho práca je jedna vec, ale druhá je politika. Sama ste povedali, že ho Smer už dvakrát podržal, tak prečo by mal teraz ustúpiť?

Vždy má zmysel poukázať na to, čo je nesprávne. Ak by sme neupozornili napríklad na obrovskú odmenu advokáta Bžána, tak by mu nominanti Smeru potichu vyplatili 77 miliónov eur. Musíme poukazovať na tieto veci, nemôžeme predsa mlčať, aj keď nakoniec možno pán Kaliňák vo funkcii ostane.

Možno som sa zle vyjadril, skôr mi išlo o formu. Tlak na vládu sa dá vytvárať aj inak, ako odvolávať ministra v parlamente, keď vieme, že už to opozícia dvakrát skúsila a nevyšlo to.

Či by sme mali alebo nemali odvolávať pána Kaliňáka? Pán Kaliňák už má toľko masla na hlave, že na jeho mieste by som odstúpila aj bez odvolávania. Vláda Roberta Fica sa však opakovane rozhodla, že pána Kaliňáka vo svojej funkcii podrží. My len môžeme ľuďom povedať, že si nemyslíme, že je to dobré pre Slovensko.

Smer momentálne diskutuje o možných personálnych zmenách. Myslíte si, že týmto spôsobom dokáže vytvoriť väčší tlak na Smer?

Ako som povedala, pán Kaliňák už dávno nemal byť vo vláde. Pán Fico ho mal odvolať vtedy, keď klamal o pánovi Bašternákovi a hovoril o „dobe cashu".

Podpredsedovia Smeru ponúkli svoje abdikácie. Vy osobne si myslíte, že Smer naozaj pristúpi k výrazným personálnym zmenám?

Myslím si, že jediná reálna abdikácia je demisia pána Maďariča, ktorý dosť úprimne a poctivo hovorí o problémoch v Smere. Je to jediný a skutočný výraz nespokojnosti. Ostatní podpredsedovia sú ticho, takže to považujem len za prázdne gesto.

Alojz Hlina vyhlásil, že Smer po týchto voľbách na Slovensku skončil. Igor Matovič zas hovorí o revolúcii a páde prvej kocky v domine. Naozaj Smer skončil?

Nehovorím, že Smer skončil, pretože je stále vo vláde, ale výrazne prehral v župách. Ak sme chceli v '89 poraziť totalitu, tak sme museli urobiť revolúciou. V slobodnej krajine má hlas ľudí takú moc, že ľudia môžu revolúciu urobiť v každých voľbách. Teraz ľudia zmenili kraje, budúci rok môžu zmeniť vládu Smeru v komunálnych voľbách a verím, že v roku 2020 sa nám spoločne podarí vymeniť Smer aj na národnej úrovni.


Veronika Remišová rozhovor autorizovala.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?