Správy z vášho kraja:
13. 12. 2017 10:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Nový župan Rastislav Trnka: Ak vláda nepostaví cesty na východ, tak pristúpim k nátlakovým akciám

Rastislav Trnka porozprával o voľbách, svojich prioritách v úrade, ale aj o možnej spolupráci s ministrami.

Rastislav Trnka
Rastislav Trnka Foto: TVNOVINY.sk

V novembrových župných voľbách sa zrodilo viacero prekvapení. Za to najväčšie odborníci označujú víťazstvo len 33-ročného Rastislava Trnku, ktorý dokázal zdolať súčasného primátora Košíc Richarda Rašiho. Historicky najmladší župan tak vo funkcii vystriedal Zdenka Trebuľu.


Pred župnými voľbami ste v rámci celoštátnej politiky boli neznáme meno. Spýtam sa priamo, kde ste sa objavili?

Poslancom mestskej časti som sa stal už v roku 2010, o tri roky neskôr som sa stal krajským poslancom. Takže minimálne sedem rokov pôsobím vo verejnom priestore v rámci Košíc a Košického kraja. Áno, v Bratislave asi o mne možno nebolo veľmi počuť, ale myslím si, že som dosť aktívne vystupoval, čo ukazuje aj prieskum, ktorý ukázal, že som bol v krajskom zastupiteľstve tak aktívny poslanec ako takmer zvyšných 56 poslancov dohromady.

Čo sa dočítate v rozhovore
Kto je Rastislav Trnka
Aká je jeho politická minulosť
Ako dokázal zdolať Richarda Rašiho
Čo chce presadiť v úrade
Ako si predstavuje spoluprácu s vládou

Aj toto je jeden z dôvodov, prečo si vás vybrala pravicovej koalícia za svojho kandidáta?

Áno, myslím si, že toto bolo dobrý základ na to, aby sme vôbec mohli viesť diskusiu na túto tému.

Aký máte vzťah k OĽaNO? Pýtam sa to preto, lebo hnutie pri hodnotení volieb za úspech nehodnotí len zisk dvoch županských kresiel, ale aj vašu nomináciu.

Nemám bližší vzťah so žiadnou zo strán pravicovej koalície. Máme blízko k vízii a smerovaniu, kde by sa malo Slovensko, kraj, mesto uberať. Nehľadal by som preto za tým nič viac. Som veľmi rád, že k voľbám pristúpili takto konštruktívne a podporili človeka, ktorý nie je členom žiadnej strany.

Spolupráca s týmito stranami sa župnými voľbami skončila alebo bude pokračovať?

Každá zo strán má svojich poslancov v krajskom zastupiteľstve, s ktorými budem spolupracovať. Určite je viacero tém, ktoré budeme riešiť aj v na celonárodnej úrovni, čo v súčasnosti znamená bližšiu spoluprácu ako so stranami vládnej koalície.

 

Ak by sa prepočítali hlasy, možno vyhrám ešte väčším rozdielom

Aký je váš politický vývoj od spomínaných komunálnych volieb v roku 2010?

Prvé tri roky mojej politickej kariéry som pôsobil v SDKÚ, neskôr som bol asi rok a pol v strane Sieť a už dva roky nie som v žiadnej strane.

Ľudia o vás hovoria, že ste skôr človek, ktorého zaujímajú viac riešenia v praxi ako stranícka politika. Prečo ste potrebovali spájať meno so stranami, keď navyše na regionálnej úrovni je lepšie niesť značku nezávislosti?

Každý človek sa istým spôsobom vyvíja. Do SDKÚ som vstupoval ako do reformnej strany, ktorá posunula Slovensko. Do Sieti zas preto, lebo bola strana odborníkov, ktorá mala veľký potenciál posunúť túto krajinu dopredu. Avšak časom som vyhodnotil, že lepšie je spolupracovať tak, že nie som členom žiadnej strany a zatiaľ to vychádza dobre.

Najprv ste sa stali mestským poslancom, neskôr krajským a teraz županom. Táto postupnosť velí, že sa budete uchádzať aj o mandát v celoštátnej politike.

Už som mal dvakrát ponuku kandidovať do parlamentu, ale odmietol som to. Do budúcna nemôžem nič vylúčiť, ale zatiaľ o tomto kroku neuvažujem.

Nevidíte na politickej scéne takú stranu, ktorá by stála za to?

Skôr moja odpoveď smerovala k tomu, že momentálne nemám záujem kandidovať do Národnej rady a nesúvisí to s tým, či mi je alebo nie je nejaká strana bližšia.

Lajknite si našu stránku na Facebooku

Vráťme sa k župným voľbám. V našom rozhovore sociológ Martin Slosiarik označil vaše víťazstvo za najväčšie prekvapenie. Vnímate to podobne?

Dlhodobo si myslím, že ľudia, ktorí pôsobia v Bratislave majú trochu ďalej od regionálnych tém, hlavne na východe. A či to bolo prekvapenie? Keď sa na to pozriem, koľko prostriedkov a energie strana Smer vložila do kampane, tak z istého uhla pohľadu môžeme hovoriť o malom zázraku. Ale vo všeobecnosti som nemal čas vnímať kampane v ostatných krajoch a neviem preto vyhodnotiť či som bol alebo nebol najväčším prekvapením.

Pred voľbami sa hovorilo, že si chcete len otestovať svoju silu pred komunálnymi voľbami, čo znie logicky, keďže ste sa zväčša venovali politike v meste.

Od začiatku som sa plne sústredil na župné voľby a drvivá väčšina mojej kampane prebiehala mimo Košíc. Ak by som sa teda chcel zamerať na komunálne voľby, tak aj kampaň by som zameral na Košice. Myslím si, že takto to vnímali a následne vyhodnotili aj voliči.

V komunálnych voľbách, ktoré budú o rok sa chcete nejakým spôsobom angažovať?

Určite podporím kandidáta, ktorý bude mať jasnú víziu a bude sa snažiť nastaviť mesto opäť na správnu koľaj. Takže nejakým spôsobom sa zaangažujem, ale ešte neviem, akými konkrétnymi krokmi a do akej miery. V komunálnych voľbách ale chcem pomôcť aj Košiciam.

Myslíte, že Richard Raši nebude kandidovať?

Neviem či nebude kandidovať, veď aj on sám sa vyjadril tak všelijako. Dlhodobo si ale myslím, že v prípadne kandidátov strany Smer nerozhodujú o svojej kandidatúre oni, ale samotná strana. Takto podobne to vnímam aj u Richarda Rašiho.

Čo podľa vás najviac zavážilo, že ste dokázali zdolať Richarda Rašiho?

Gro mojej kampane bolo postavené na kontaktnej kampani. Chodil som od dverí k dverám, navštívil som obce aj mestá po celom kraji. Samozrejme pomohla aj antipatia voči strane Smer a jej predstaviteľom. Navyše výsledky, ktoré prezentoval Richard Raši v rámci Košíc ľudia ohodnotili inak, ako ich on prezentoval.

Richard Raši žiada na ústavnom súde vyhlásiť voľby za neplatné kvôli údajnej nezrovnalosti hlasov v obci Zemplínska Široká. Ako to vnímate?

Niečo mediálne museli urobiť. Zatiaľ to vnímam na úrovni mediálneho pokusu a to podanie nemá šancu na úspech. A ak by aj došlo k prepočítaniu hlasov, tak by sa ľahko mohlo stať, že rozdiel s ktorým som vyhral, by bol ešte väčší.

 

Na úrade ma už nič neprekvapí, teraz už mám zoznam zmlúv, ktoré treba preveriť

Máte indície, že sa mohli spočítavať hlasy aj vo váš neprospech?

Áno, mali sme rôzne indície a šumy. Neskúmal som ich ale bližšie, keďže som vyhral.

V Prešovskom kraji KDH bojovalo proti kupovaniu rómskych hlasov. V Košiciach sa najviac v tejto súvislosti spomínal Luník IX, kde Richard Raši drvivo vyhral. Narážate na niečo podobné?

Ja som proti tomu bojoval tiež a podpísal som aj výzvu pána Majerského a pána Hlinu, pretože na východnom Slovensku tieto situácie nie sú ojedinelé. A to, čo sa stalo na Luníku IX nepotrebuje žiaden komentár, lebo každý normálne zmýšľajúci človek si vie urobiť svoj úsudok.

Pred pár dňami, keď odovzdával Marian Kotleba úrad Jánovi Lunterovi, tak tam našiel aj napríklad takú bizarnosť ako posilňovňu, ale aj stranícke noviny v kopírke. Prekvapilo aj vás niečo na úrade?

Zatiaľ nie, ale určite nejaké veci vyskočia. Pripravený som ale na všetko, keďže som bol krajský poslanec a o veľa veciach viem.

Čo konkrétne?

Mám zoznam tém a zmlúv, ktoré treba preveriť. Avšak momentálne riešim kauzu, ktorá vyskočila len pár dní po voľbách, a to je problém s elokovaným pracoviskom v Sečovciach, kde sa podľa môjho názoru neoprávnene vyplácalo 900-tisíc eur za nájom, kde sa brali peniaze na akože postihnuté deti. Toto som dal preveriť, sám som zvedavý na závery a kto bol konečným príjemcom, pretože pani zmrzlinárka, ktorá tam oficiálne figuruje, to asi nebude.

Máte indície, kde by to mohlo smerovať?

Indície ani náznaky nemám. Určite sa to musí preveriť, pretože nie je možné, keď v školstve chýbajú peniaze a niekde sa takýmto spôsobom mrhajú a ešte v rozpore so zákonom a pochybnými posudkami na deti. Je to zvrátené a musí sa s tým urobiť poriadok.

Hovoríte, že máte zoznam tém a zmlúv, ktoré treba preveriť. Už ste s tým začali?

Momentálne som len štvrtý deň v úrade. V pondelok bola inaugurácia, teraz som v Bratislave a ešte nemám v kancelárii ani počítač. Poprosil by som teda o trošku trpezlivosti. (Rozhovor vznikol vo štvrtok 7. decembra, pozn. red.). Určite však chcem spustiť protikorupčný, personálny a finančný audit, aby som vedel čo najskôr nastaviť transparentné procesy.

Ale ako ste spomínali, už vás zrejme nič neprekvapí.

Už máločo (úsmev).

V zastupiteľstve má pravicová koalícia 16 kresiel, rovnako má Smer a nezávislí poslanci. Vytvoríte potrebnú väčšinu?

Keď som sa pozeral na jednotlivé programy, s ktorými kandidovali zvolení poslanci a porovnám si to so svojím, tak tam vidím veľký prienik a zhodu. Mám preto nádej, že väčšinu vytvoríme a budeme takto fungovať celé volebné obdobie.

S kým chcete vytvoriť väčšinu? Oslovíte len nezávislých poslancov alebo siahnete aj po poslancoch vládnych strán?

Ešte nemám na stole zloženie ani poslaneckých klubov. Keď toto budem mať na stole, tak vtedy môžu začať rokovania v úvodzovkách o koalícii.

Čo sú najväčšie problémy v košickej župe, ktoré chcete akútne riešiť?

V priebehu posledného polroka som pobehal strašne veľa obcí a miest v rámci nášho kraja. Ľudí najviac trápila nezamestnanosť, rómska problematika, doprava a zdravotníctvo. Urobím všetko preto, aby sa v každej jednej oblasti využil potenciál ľudí, ktorí sú v kraji s čo najväčšou finančnou efektivitou.

 

Urobím všetko preto, aby sa budovanie R2 a D1 urýchlilo

Župan je odkázaný aj na spoluprácu s vládou. Na Smer ste svoj názor prezradili pri otázkach o Richardovi Rašim. Ako si predstavuje spoluprácu s ministrami?

Dúfam, že spolupráca bude korektná. Mali sme tu 12 rokov vlády Smeru na župe, z toho 10 rokov tá istá strana vládla aj v štáte a v rámci kraja sa toho veľa nezmenilo. Myslím, že to nie o konkrétnych vzťahoch s ministrami alebo či som z tej istej strany.

Pýtam sa aj preto, lebo ste sľúbili, že sa za prvých 100 dní nahlásite k ministrom dopravy a financií kvôli diaľnici a rýchlostnej ceste.

Určite sa s nimi stretnem a budem sa s nimi rozprávať o tom, prečo diaľnice a rýchlostné cesty v Košickom kraji viac menej stoja. Ak ministri neprídu s konkrétnym plánom, tak ja im dám aj konkrétne riešenia. Urobím všetko preto, aby sa budovanie R2 a D1 urýchlilo.

Ako to chcete dosiahnuť z pozície župana, keďže to nedokázali vlády za posledných 25 rokov?

Myslím si, že si budem môcť dovoliť viac, ako si mohol dovoliť môj predchodca. Najväčším problémom spomaleného budovania diaľnic a rýchlostných ciest je ich predraženosť. Ak by sa od začiatku stavali za ceny ako v západných krajinách, tak dnes ich máme dva až trikrát viac.

O predraženosti diaľnic už vieme roky. Ako ale chcete presvedčiť ministrov a vládu, aby sa tieto cesty postavili a ešte juhom?

Mohli sme si všimnúť, že na predstaviteľoch strany Smer-SD vždy funguje len verejný tlak. Samozrejme rokovania začnú korektne pri stole, budú mať nejaký čas na odpovede a keď nepomôžu takéto pokojné dohadovania, tak pristúpime k nátlakovým akciám.


Rastislav Trnka rozhovor autorizoval.


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?