Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

24. 05. 2018 10:15 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Hlina: Smer bude hľadať zámienku na predčasné voľby, dôvodom môže byť vstup Kisku do politiky

Predseda KDH zároveň priznáva, že nová strana Andreja Kisku by mohla oslabiť hnutie, na druhej strane by sa podľa neho znormalizovala situácia v opozícii.

Alojz Hlina
Alojz Hlina Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Mimoparlamentné KDH dlhodobo drží nad hranicou zvoliteľnosti, stále však rieši výčitky od niektorých starších členov. Najnovšie prichádzajú výhrady, že hnutie nechce verejne podporiť návrh ĽSNS o potratoch. Alojz Hlina to však kategoricky odmieta, lebo nemieni byť rukojemníkom cynickej hry kotlebovcov.

Čo sa v rozhovore s Alojzom Hlinom dočítate?

Čo spôsobil návrh ĽSNS o potratoch v KDH
Prečo Andrej Kiska bude ašpirovať na premiéra
Prečo je dôležité dostať Smer z krajských miest
Prečo budú podľa Alojza Hlinu predčasné voľby

Keď sme pred vyše rokom robili spolu rozhovor, tak v hnutí bolo cítiť vnútrostranícke pnutie. Všetko to vyvrcholilo do toho, že pred dvomi mesiacmi členovia KDH rozhodovali o tom, či do volieb povediete hnutie vy alebo Richard Vašečka. Ako vnímate s odstupom času tento súboj?

Vnútrostranícky zápas je legitímny. Dôležité je, aby to nebolo pre stranu zničujúce a naďalej sa neutápala v sporoch. To, že sa Richard Vašečka tohto súboja zúčastnil je len dobre a dosvedčuje to, že sme normálna strana.

Toto čo hovoríte je logické. Lenže nie je úplne štandardné, aby politik opustil hnutie a za krátko vstúpil do inej strany s ambíciou stať sa predsedom. Ako to vnímate v tomto kontexte?

Vnútrostranícky súboj by mal mať určité parametre a špeciálne pri kresťanskodemokratickej strane. Pri tomto súboji som bol v určitých momentoch zarazený, lebo sme tieto parametre prekračovali.

Richard Vašečka neprijal vami navrhovaný podpredsednícky post. Následne z hnutia odišiel aj Alojz Přidal, ktorý to neskôr dementoval a napokon ho predsedníctvo vylúčilo. Aká je momentálna nálada v strane?

Dobrá.

Necítite žiadne pnutia alebo spory?

V strane je úplne prirodzené, že existujú názorové nezhody. Otázka je či sú tvorivé alebo netvorivé. Ja osobne povzbudzujem k tvorivým sporom, lebo na záver vznikne nejaký výsledok. Problém je, že v individuálnych prípadoch prichádzajú aj netvorivé spory, ktoré sú toxické. Súvisí to aj s tým, že niektorí ľudia si z politiky spravili živnosť a myslia si, že zvolením do funkcie už v nej môžu aj dožiť.

 

Sme proti potratom, ale nechceme byť rukojemníkmi cynickej hry fašistov

Momentálne je na stole návrh ĽSNS o potratoch, o ktorom starší členovia hnutia ako Jozef Mikloško tvrdia, že ho treba podporiť. Vy tvrdíte opak. Toto v hnutí nevyvoláva pnutie?

KDH bolo, je a bude za ochranu života. Hnutie to má od roku 2016 aj v stanovách, že budeme chrániť život od počiatku. Preto nech nás nikto neskúša či sme alebo nie sme za ochranu života. My sa k nej nemusíme prihlasovať, my sme jej nositelia. Tento návrh od ĽSNS je len cynický zápas a prekrytie volebného neúspechu z VÚC volieb. Kotlebovci preto otvorili tému, ktorá má potenciál kultúrnej vojny a otočili kamery od podstaty problému. Mimochodom, vyhovuje to aj Smeru, lebo zrazu už nikoho nezaujíma Saková. Takže my sme za ochranu života, ale nechceme byť rukojemníkmi cynickej a nechutnej hry kotlebovcov.

Ak by iná pre vás legitímna strana podporila takýto návrh, tak ho podporíte?

Musíme. Máme to v stanovách a musíme zahlasovať aj za zákon, ktorý by umenšoval zlo. Keby sme boli v parlamente a boli by tam títo zelení mužíčkovia, tak by sme ich donútili, aby si naháňali vlastný chvost, aby nemali možnosť a drzosť zneužívať takto silnú tému.

V parlamente však máte Richarda Vašečku, ktorý mohol takýto návrh predložiť.

Richard Vašečka je u nás dva mesiace a mohol to predložiť, ako aj iní poslanci. Keď som ja bol v parlamente, tak som sa venoval nebankovkám, úžerníkom a mal som v tejto téme výsledky. Na tému potratov som sa nezameriaval, lebo som mal pocit, že sa jej venuje množstvo iných ľudí.

Nemáte teda pocit, že vám Marián Kotleba vyfúkol tému?

V politike autorské práva neexistujú, preto nám nemal čo ukradnúť. Tu ide o otázku, či sa k téme hlásite poctivo alebo účelovo. Pre kresťanských demokratov je téma ochrany života identitou. ĽSNS sa k nej prihlasuje, ale nemôže byť za život, keď obdivuje Hitlera. Nemôžu byť za život, keď sa obliekajú ako gardisti, ktorí strieľali deťom do tyla a kradli im retiazky. Nemôžu byť za život a stáť pri chorom chlapcovi s číslom 1488. Takže toto nesedí a preto je to brutálne nepoctivé a účelové.

Sledujte naše rozhovory aj na Facebooku

Most tento návrh nepodporí, lebo principiálne nehlasuje za návrhy ĽSNS, Liberáli z SaS tému potratov ako takú odmietajú, OĽaNO či Sme rodina dáva svojim poslancom pri hlasovaní voľnú ruku. Ak by ste sedeli v parlamente, aký postoj by zvolilo KDH?

Je to čisto hypotetická otázka. Keď my budeme v parlamente a dostane sa tam aj ĽSNS, tak túto tému určte zneužívať nebudú.

Ako by ste vy hlasovali v parlamente?

Hypotetická otázka. Ako by som sa správal na Marse?

Ako to vyzerá na vašom predsedníctve? Aký je váš postoj?

Vy sa ma pýtate, aký je náš postoj k ochrane života.

Na to sa nepýtam.

Veď nebláznime, aby sme my mali presviedčať, že sme za život. Nechceme byť rukojemníkom nechutnej a cynickej hry fašistov. Ide o hypotetickú otázku, lebo KDH nie je v parlamente. A keď tam budeme, tak zelení mužíčkovia budú od nás utekať, len keď nás uvidia. Takže ma neskúšajte, lebo ide o hypotetickú otázku.

Ja vás neskúšam, len na jednoduchú otázku žiadam jednoduchú odpoveď.

Samozrejme, že návrh zákona, ktorý umenšuje zlo, podporujeme. Problém máme s ĽSNS. Ale neskúšajte ma, ako by sme hlasovali v parlamente.

 

Kiska pôjde na premiéra, musí však dokázať, že vie spájať

Andrej Kiska oznámil, že nebude kandidovať za prezidenta, z politiky ale neodchádza. Ako čítate jeho odkaz?

Keď to zverejnil, tak som asi do 20 minút dal status, že nebude prezidentom ale premiérom. Hneď sa mi ozvali známi, že vraj, čo blbnem. Teraz uznali, že som mal pravdu.

Dovolíte si aj odhadnúť, či založí stranu?

Orol muchy nechytá. Pán Kiska nemôže kandidovať za primátora Popradu, nemôže sa stať štátnym tajomníkom, on môže už len kandidovať s ambíciou stať sa premiérom. Na túto funkciu musí však ukázať svoje schopnosti. Ak by dokázal, a poviem to otvorene, zničiť alebo zlúčiť Progresívne Slovensko a Spolu a vznikla by strana občianskeho stredu, tak by dokázal, že vie spájať. Ak by však vznikla ďalšia už tretia strana a podporil by tým roztrieštenosť, tak by nemal nárok na premiérske kreslo.

Ak by založil stranu, nebojíte sa odlivu voličov?

My sme tretí v rade.

Máte prieskum?

(Úsmev). Samozrejme, že je to riziko. Bolo by to však aj na niečo dobré, lebo kolegovia z SaS a OĽaNO by trocha skrotli a priestor by sa znormalizoval, lebo niektorí politici si mysleli, že im už nič nestojí v ceste.

Odhliadnuc od jeho popularity, bol by dobrým premiérom z pohľadu techniky moci?

Byť premiérom sa neštuduje. Až čas ukáže, či na to človek má.

Vnímate však jeho pôsobenie v politike.

Funkcia prezidenta je iná ako funkcia premiéra, ale pre krajinu by bolo dobré, keby to zvládal.

Takmer celá politická scéna čakala na jeho rozhodnutia aj z dôvodu postavenia vlastných kandidátov. V spojitosti s KDH sa spomínajú mená Marián Čaučík či Miroslav Mikolášik. Už viete, koho postavíte do volieb?

Aktuálne máme skôr tendenciu k pánovi Čaučíkovi, ale ešte veľa vody v Dunaji pretečie, kým sa definitívne rozhodneme.

Veľa vody v Dunaji môže pretiecť, ale voľby sa blížia, preto by bolo dobré začať aj s kampaňou. Máte teda termín, kedy sa vyjadríte?

Dneska to nakrúcame a o tri hodiny mám stretnutie s pánom Čaučíkom, kde sa budeme aj o tejto téme rozprávať. (Rozhovor vznikol v utorok 22. mája, pozn. red.).

 

Smer je mŕtvy projekt, oživiť ho môže už len opozícia svojou neschopnosťou

Za pár mesiacov si budeme voliť starostov a primátorov. Definitívne idete do týchto volieb sami?

Nepôjdeme sami, len sa nepodarila centrálna dohoda s OĽaNO a SaS. To však nevylučuje dohodu v konkrétnych mestách. Napríklad v krajských mestách je potenciál, že Smer odovzdá kľúče od mestských úradov. Navyše, ak stratí tieto pozície, tak už stráca opodstatnenie.

Takže pre trojicu SaS, OĽaNO a KDH je kľúčová dohoda na krajských mestách.

Oživiť Smer môže len opozícia svojou neschopnosťou. Musíme preto urobiť všetko, aby sme im zobrali kľúčové krajské mestá a potvrdili, že je to mŕtvy projekt.

Už máte aj konkrétne mená?

Nejaké mená sú, ale stále diskutujeme. Ak sa teda nenahneváte, cez vás odkaz nepošlem.

Nenahnevám. Nebudete mať ale problém dohodnúť sa na Bratislave?

V Bratislave vždy bola mastenica. Navyše tu nehráme o Smer, keďže tu nemá žiadneho kandidáta. Bratislava si podľa mňa konečne zaslúži dobrého primátora a my hovoríme primátorku. (KDH navrhlo na primátorku Caroline Liškovú, pozn. red.)

Pred pár týždňami vznikla nová vláda, u mnohých ľudí sa to však nestretlo s porozumením. Začalo sa preto živo diskutovalo o referende o predčasných voľbách. Vtedy ste túto myšlienku podporovali, ako je tomu v súčasnosti?

Úlohou opozície je viesť protesty a prinášať riešenia. V danej situácii sa ako jedno z riešení núkalo aj referendum. Nadobudol som ale pocit, že táto emócia časom vyprchala a nemá už asi zmysel tlačiť na pílu.

Počkáte si teda už na riadne voľby?

Keby sme sa vedeli zhodnúť, tak túto myšlienku referenda nezavrhujeme. Muselo by ísť ale o opozičné referendum za odstavenie Smeru s formálnym názvom za predčasné voľby. Inak to už nemá zmyslel. Na druhej strane si myslím, že predčasné voľby tak či tak budú.

Prečo si to myslíte?

Dôvodov je viac a jeden z nich môže byť aj počasie. Voľby by boli v marci a komu sa chce rozdávať letáky v zime?

Počasie je asi slabý dôvod na predčasné voľby. Myslíte si, že niekto z vládnej trojky si želá predčasné voľby?

Bude sa hľadať zámienka, ktorou môže byť aj vstup pána Kisku do politiky. Ak mu dáte čas, tak vybuduje niečo silné a toto si uvedomujú aj v Smere.

Čo môžeme v najbližšom období od KDH očakávať?

V júni budeme mať veľkú programovú konferenciu. Tu prijmeme druhý programový dokument „Oslava rodiny", kde predstavíme opatrenia podporujúce rodinu. Zároveň budeme chodiť medzi ľudí a pracovať na vnútornej výstavbe strany.


Komentáre ( 0)