Správy z vášho kraja:

Krátke správy 19. 11. 2018

22:57
Rusko je pripravené podporovať priame rokovania medzi KĽDR a USA. Informoval o tom vo štvrtok vo Viedni ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Lavrov podľa agentúry Interfax dodal, že toto želanie Severnej Kórey tlmočil priamo americkému ministrovi zahraničných vecí Rexovi Tillersonovi. (tasr)
21:44
Poľská premiérka Beata Szydlová oznámila demisiu. Oznámila to na štvrtkovom večernom rokovaní vedenia vládnucej strany Právo a spravodlivosť  vo Varšave. Jej nástupcom by sa mal stať doterajší vicepremiér, minister pre rozvoj a financie Mateusz Morawiecki.(tasr)
21:35
Fico navrhol na podpredsedu strany Rašiho. Novým podpredsedom Smeru-SD by sa mal po Marekovi Maďaričovi stať krajský šéf strany v Košiciach Richard Raši. Po štvrtkovom rokovaní predsedníctva to oznámil predseda Smeru-SD Robert Fico. Rašiho musia do funkcie zvoliť delegáti sobotňajšieho straníckeho snemu. (tasr)
20:33
Bývalého lekára amerických gymnastiek odsúdili za prechovávanie detskej pornografie na 60 rokov. Larry Nassar sa priznal k sexuálnemu zneužívaniu siedmich športovkýň počas vyšetrení.V januári vynesie michiganský súd ďalšie dva verdikty v súvislosti so sexuálnym zneužívaním. (tasr)

19:58
Povolebná situácia v Nemecku: SPD pôjde napriek vnútorným sporom do rokovaní so stranami únie. Delegáti zjazdu Sociálnodemokratickej strany Nemecka v Berlíne rozhodli vo štvrtok večer veľkou väčšinou hlasov, že sociálni demokrati môžu začať rokovania so stranami únie CDU/CSU o prípadnom pokračovaní tzv. veľkej koalície na spolkovej úrovni, ktorých závery však zostanú otvorené. (tasr)
19:24
Premiér: Želám si, aby Marek Maďarič ostal ministrom, mám už návrh na podpredsedu.

Povedal to novinárom pred štvrtkovým rokovaním predsedníctva s tým, že už má návrh na nového podpredsedu, ktorého bude v sobotu (9.12.) voliť stranícky snem. (tasr)

18:05
Do novej nemocnice v Michalovciach sa začali sťahovať prví pacienti.

V nových izbách v prvý deň ubytovali prvých 30 z nich. (tasr)

17:35
Zmrazené platy poslancom, ministrom či prezidentovi stúpnu od januára o jedno euro.

Rozhodli o tom vo štvrtok poslanci parlamentu, ktorí 105 hlasmi schválili pozmeňujúci návrh Ladislava Kamenického (Smer-SD). (tasr)

17:15
Štátny ústav pre kontrolu liečiv sťahuje z lekární šaržu lieku Losartan Zentiva 50 mg, má číslo 2110517. Používa sa na liečbu vysokého krvného tlaku. Dôvodom stiahnutia je možný výskyt chybného balenia lieku. (tasr)
16:47
Od nedele budú platiť v Košickom kraji nové cestovné poriadky v autobusovej doprave. Cestujúci by si tak mali vopred skontrolovať linky a spoje, ktorými plánujú cestovať. (tasr)
16:00
Schulz chce zmeniť EÚ do roku 2025 na Spojené štáty európske. Európska únia by sa mala do roku 2025 transformovať na Spojené štáty európske so spoločnou ústavou. Predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Martin Schulz to vyhlásil vo štvrtok na straníckom zjazde v Berlíne, počas ktorého sa očakáva jeho opätovné zvolenie do funkcie. (tasr)
15:45
Prezident Andrej Kiska dnes obedoval s prvou župankou a ostatnými šéfmi VÚC. Nevyhli ani diskusii o tom, aké by malo byť Slovensko a aby tvrdenia o lepšom živote bolo naozaj cítiť "v každom jednom regióne, osade, mestečku, dedine a ideálne v každej rodine". Krajina totiž stále zlyháva v mnohých smeroch a voči mnohým jej obyvateľom. (tasr)
15:24
Do Talianska prišlo do konca novembra vyše 117.000 migrantov.

Od začiatku tohto roka do 29. novembra prišlo do Talianska 117.042 migrantov, čo je o 25 percent menej oproti rovnakému obdobiu minulého roka. V správe, ktorú vo štvrtok zaslalo TASR talianske veľvyslanectvo v Bratislave, sa ďalej píše, že 91 percent migrantov sa nalodilo v Líbyi.

15:19
Minister kultúry Marek Maďarič sa vzdal funkcie podpredsedu v strane Smer-SD.

Svoje rozhodnutie písomne oznámil predsedovi strany Robertovi Ficovi ešte minulý týždeň. Potvrdil to Maďaričov hovorca Jozef Bednár. (tasr)

14:43
Minister práce Ján Richter chce zostať radšej ministrom a vzdá sa funkcie generálneho manažéra strany. Predsedníctvo Smeru má rokovať dnes večer o tom, ako v strane ďalej po župných voľbách. V sobotu bude mať strana snem v Martine. (dennikn)
14:20
Babiš chce vyjednávať s Európskou komisiou o stiahnutí žaloby za kvóty. Čerstvo vymenovaný český premiér Andrej Babiš chce s Európskou komisiou vyjednávať o stiahnutí bruselskej žaloby za negatívny postoj Prahy k utečeneckým kvótam. Informoval o tom vo štvrtok server spravodajskej televízie ČT24.
14:08
Vláda premiérky Szydlovej prežila hlasovanie o dôvere. Poľská premiérka Beata Szydlová a jej konzervatívny kabinet vo štvrtok v parlamente poľahky prežili hlasovanie o návrhu na vyjadrenie nedôvery vláde, iniciované tamojšou opozíciou, informovala agentúra AP.
13:38
Spôsob prípravy talianskej pizze sa dostal do zoznamu dedičstva UNESCO.

Toto rozhodnutie, ktoré s hrdosťou privítala aj Asociácia pravej neapolskej pizze, prijali na zasadnutí UNESCO na juhokórejskom ostrove Čedžu. (tasr)

13:28
Horehronský viachlasný spev zapísali do svetového zoznamu UNESCO. V reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva tak máme už piaty prvok. Rozhodli o tom dnes členovia Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO na juhokórejskom ostrove Čedžu. (tasr)
13:11
Ukrajinskí vodiči začnú jazdiť v nitrianskej MHD už v najbližších dňoch.

Podľa riaditeľa spoločnosti Arriva Nitra Juraja Kuseho v októbri tohto roka prešli vodiči tvrdým výberom, v novembri im spoločnosť začala vybavovať všetky potrebné povolenia. (tasr)

13:00
Sankcie uvalené voči KĽDR porušilo takmer 50 krajín, tvrdí expertná skupina. Desiatky krajín porušili sankcie uvalené na KĽDR, uviedol vo svojej najnovšej štúdii Inštitút pre vedu a medzinárodnú bezpečnosť (ISIS), expertná skupina so sídlom vo Washingtone. Informoval o tom vo štvrtok juhokórejský denník The Korea Herald. (tasr)
12:34
Kurz bitcoinu dosiahol ďalší rekord, prekonal hranicu 14-tisíc eur.

Kryptomena tak pokračuje v závratnom tempe rastu, a to napriek varovaniam, že môže ísť o nebezpečnú bublinu. (tasr)

12:16
Prezident Andrej Kiska by mal vrátiť do parlamentu zákon o zavedení doplnkových ordinačných hodín. Vyzýva ho na to opozičné hnutie OĽaNO. Ak tak neurobí, hnutie hovorí o podaní podnetu na ústavný súd. Hnutie odovzdalo dnes výzvu do podateľne v Prezidentskom paláci. (tasr)
12:01
Francúzsko a Katar podpísali obchodné zmluvy za 12 miliárd eur. Oznámil to francúzsky prezident Emmanuel Macron, podľa ktorého tieto dohody podčiarkujú blízke vzťahy medzi oboma krajinami. (tasr)
11:39
SaS žiada ministra obrany Petra Gajdoša, aby sa k údajne zmiznutým odpaľovacím zariadeniam z vojenského skladu pri Trenčíne. Ľubomír Galko je presvedčený, že v takejto chvíli je povinnosťou člena vlády nastúpiť pred kamery a vysvetľovať. Na prípad upozornila včera TV  Markíza.
11:35
Honduraská opozícia požaduje preskúmanie volieb medzinárodným tribunálom. Kandidát honduraskej opozície na prezidenta Salvador Nasralla vyhlásil, že neuznáva tamojší Najvyšší volebný tribunál a požaduje, aby prezidentské voľby z 26. novembra preskúmal iný, medzinárodný orgán. Vládu súčasného prezidenta Juana Orlanda Hernándeza, ktorý sa vo voľbách uchádzal o nové funkčné obdobie, obvinil zo zmanipulovania výsledkov, informovala vo štvrtok agentúra DPA.
11:20
Briti, ktorí sa pripojili k IS, by mali byť vypátraní a zabití. Briti, ktorí vstúpili do radov militantnej skupiny Islamský štát (IS) v Sýrii a Iraku, by mali byť dostihnutí a zabití. V rozhovore pre denník Daily Mail to v stredu vyhlásil nový britský minister obrany Gavin Williamson, ktorého cituje agentúra Reuters.
11:11
Najvyšší súd dnes definítvne rozhodol v prípade tzv. „Duckého zmeniek“. Zamietol odvolanie bývalého finančného riaditeľa SPP Ivana Maroša a potvrdil tak rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. (tasr)
10:58
Piloti írskej leteckej spoločnosti Ryanair plánujú budúci týždeň v Taliansku štrajkovať za lepšie podmienky. Odborový zväz ANPAC zastupuje 280 z asi 4-tisíc pilotov Ryaniaru v talianskych základniach. Aerolinky však odborové zväzy neuznávajú a podľa hovorcu neveria, žeby piloti vyhrážky aj naplnili.
10:57
Požiarne nebezpečenstvo v Kalifornii naberá extrémne hodnoty. Doposiaľ najväčšie požiarne nebezpečenstvo predpovedali na štvrtok v južnej Kalifornii. Na svojom webe o tom informovala spravodajská televízia CNN. Kalifornský hasičský zbor už v stredu večer varoval obyvateľov, že lesné požiare poháňané silnými vetrami sa v najbližších hodinách ešte zhoršia. (tasr)
10:31
Pokuta za zakázané financovanie ohrozuje účasť Jobbiku na voľbách. Maďarskej ultrapravicovej opozičnej strane Jobbik hrozí pokuta od Štátneho kontrolného úradu (ÁSZ) za prijatie ilegálnej podpory. Predseda parlamentnej frakcie Jobbiku János Volner v tejto súvislosti v stredu uviedol, že v prípade takejto pokuty by účasť Jobbiku na jarných parlamentných voľbách bola otázna. (tasr)
09:45
Poslanci rokujú o návrhu štátneho rozpočtu už druhý deň. Popoludní príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok, počas ktorej bude premiér Robert Fico spolu s ministrami odpovedať na otázky poslancov. (tasr)
09:40
Manželstvá osôb rovnakého pohlavia schválila i dolná komora australského parlamentu. Dolná komora austrálskeho parlamentu schválila vo štvrtok návrh zákona, ktorý umožní v celej krajine uzatvárať manželstvá dvojiciam rovnakého pohlavia. Nová úprava, ktorú poslanci podporili, už manželstvo nedefinuje ako zväzok muža a ženy, ale ako zväzok "dvoch ľudí", informovala agentúra AP.
09:22
Na úrade vlády popoludní podpíšu kolektívne zmluvy vyššieho stupňa. Zúčastnené strany dospeli k dohode o valorizácii platových taríf pre štátnych zamestnancov a niektorých zamestnancov odmeňovaných o 4,8 percenta od 1. januára - okrem platov pedagogických a odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl, ktorým boli platy navýšené o 6 percent od 1. septembra.
09:09
Nepriaznivá smogová situácia potrápi Jelšavu aj dnes. Treba počítať s oblačnou až zamračenou oblohou, hmlou, bezvetrím alebo len so slabým vetrom. (tasr)
09:06
Severokórejský režim vyhlásil, že jadrová vojna na Kórejskom polostrove je iba otázkou času. Uviedol to hovorca severokórejského ministerstva zahraničných vecí, ktorý zároveň ostro skritizoval rozsiahle spoločné vojenské cvičenie Južnej Kórey a USA. (tasr)
08:59
Novým vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku bude Ladislav Miko. Bývalý český minister životného prostredia od 1. januára 2018 nahradí po piatich rokoch Dušana Chreneka, ktorý sa vracia do Európskej komisie na Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. (tasr)
08:19
V osade v Jarovniciach pri požiari chatrče zomreli dve osoby. Hasičov k zásahu privolali krátko po polnoci. V tom čase už bola prepadnutá strecha na chatrči. V provizórnom domci našli iba dve obhorené telá. (tasr)
07:57
Nemecko deportovalo ďalšiu skupinu neúspešných žiadateľov o azyl. Na palube lietadla, ktoré do afganskej metropoly priletelo z Frankfurtu nad Mohanom, bolo dovedna 27 Afgancov. Išlo tak o najväčšiu skupinu neúspešných azylantov, ktorú od januára z Nemecka deportovali. (dpa)
07:50
Trumpovo vyhlásenie o Jeruzaleme kritizovali ďalší európski i svetoví lídri.

Rozhodnutie prezidenta USA Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela ohrozuje vyhliadky na mier medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Povedala to v stredu britská premiérka Theresa Mayová, čím sa pridala k mnohým európskym a svetovým lídrom, ktorí už vyhlásenie amerického prezidenta odsúdili. (tasr)

06:40
Osem členských krajín Bezpečnostnej rady OSN požiadalo o zvolanie mimoriadneho zasadnutia. K takémuto kroku pristúpili v reakcii na stredajšie vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA uznávajú Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. (ap)
06:36
Stovky rozhnevaných Palestínčanov protestovali v pásme Gazy i Predjordánsku. Nepáči sa im vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA uznávajú Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. (dpa)
06:27
Pri kmeňových bojoch v Južnom Sudáne prišlo o život prinajmenšom 22 ľudí. Viac ako 15 ľudí utrpelo zranenia počas boja medzi ozbrojenou mládežou z dvoch klanov v južnosudánskom štáte Lakes, uviedol tamojší minister pre informácie James Riak Deng. Medzi mŕtvymi boli podľa jeho slov aj ženy a deti. (tasr)
06:07
Trump vyzval Saudskú Arábiu na ukončenie blokády Jemenu. "Poveril som predstaviteľov svojej administratívy, aby sa spojili s vedením saudskoarabského kráľovstva a požiadali ho, aby umožnilo uskutočniť dodávky potravín, paliva, vody a liekov jemenskému ľudu, ktorý ich zúfalo potrebuje," uvádza sa vo vyhlásení amerického prezidenta. (tasr)