Správy z vášho kraja:

Krátke správy 25. 03. 2019

23:48
Nemecká prokuratúra žiada doživotie pre imigranta obvineného z vraždy študentky. Obvinený Hussein K. je podľa vyhlásenia vrchného štátneho zástupcu Eckarta Bergera osobou nebezpečnou pre spoločnosť a je tak potrebné uvaliť na neho i ochranné opatrenie, čím by bolo takmer vylúčené jeho predčasné prepustenie na slobodu po 15 rokoch. (tasr)
23:37
Pakistanský súd povolil zaradiť do volieb stranu podporovanú známym radikálom. Ide o islamistickú stranu podporovanú radikálnym duchovným, na ktorého vypísali Spojené štáty odmenu pre jeho údajný podiel na teroristických útokoch v Indii. Komisia uviedla, že nariadenie súdu ohľadne registrácie strany Moslimská liga Millí momentálne skúma. (tasr)
23:16
Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho v blízkej budúcnosti navštívi Švédsko. Záujmy Spojených štátov zastupuje v severokórejskom Pchjongjangu práve švédske veľvyslanectvo, keďže USA a Severná Kórea neudržiavajú diplomatické vzťahy. (tasr)
22:57
Guvernér Floridy podpísal kompromisný zákon o kontrole strelných zbraní. Zákon zvyšuje minimálny vek potrebný pri nákupe pušiek z 18 na 21 rokov, rozširuje povinnú trojdňovú čakaciu lehotu pri nákupe ručných strelných zbraní aj na dlhé strelné zbrane a zakazuje urýchľovače paľby, ktoré umožňujú napodobniť streľbu a fungovanie plnoautomatickej zbrane. (tasr)
22:46
Afganec zadržaný po útokoch nožom vo Viedni bol vlani vo väzení. Muža, ktorého médiá identifikovali ako žiadateľa o azyl afganského pôvodu Džafara S., zadržali v Rakúsku už 8. augusta 2017 pre podozrenie z obchodovania s drogami. Následne si odpykával od 30. augusta trest vo väzení, ktoré opustil 8. decembra. (tasr)
22:34
"Kuchár" z mexického drogového kartelu dostal v USA 10 rokov väzenia. Cortez-Perez bol známy ako "chemik" alebo "kuchár" v drogovom karteli, ktorý distribuoval tony heroínu, metamfetamínu, kokaínu a marihuany. Kartel ho poslal do USA, aby "vyčistil" metamfetamín, ktorý nebol dostatočne čistý. (tasr)
22:31
Ratingová agentúra Moody’s potvrdila Slovensku rating A2 s pozitívnym výhľadom.

Pozitívny ratingový výhľad zlepšuje pravdepodobnosť zvýšenia ratingu v horizonte približne jeden a pol roka. Agentúra toto rozhodnutie zdôvodňuje najmä priaznivým vývojom v oblasti hospodárskeho rastu a naďalej sa zlepšujúcimi výsledkami verejných financií. (mfsr)

22:26
Kosovského vicepremiéra Limaja zbavili obvinení z vojnových zločinov. Tie mali predstavovať zabitie dvoch Albáncov počas kosovskej vojny v rokoch 1998 a 1999. Súd v meste Gjakova zastavil konanie proti tomuto poprednému politikovi, keďže prokuratúre sa podľa neho nepodarilo obvinenia dokázať. (tasr)
22:14
Saudská Arábia podpísala s Britániou predbežnú dohodu o nákupe 48 kusov viacúčelových stíhacích lietadiel Eurofighter Typhoon. Tieto stroje, vyrábané britskou spoločnosťou BAE Systems, sú súčasťou mnohomiliardovej dohody, o ktorej sa rokuje už niekoľko rokov. (tasr)
22:06
Trump sa s Kim Čong-unom nestretne, pokiaľ neuvidí konkrétne výsledky. Oznámil to dnes Biely dom. "Prezident sa na tomto stretnutí nezúčastní bez toho, aby videl konkrétne kroky a činy Severnej Kórey," vyhlásila na brífingu hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová. (reuters)
18:34
Abdeslam, podozrivý z útokov v Paríži, prvýkrát prelomil mlčanie. Salah Abdeslam, kľúčový podozrivý z teroristických útokov v Paríži z novembra 2015, sa prvýkrát rozprával s francúzskymi vyšetrovateľmi. Abdeslam vyhlásil, že iný muž, obvinený z napomáhania Abdeslamovi pri úteku pred políciou, je nevinný. (tasr)
17:26
Vzbura v utečeneckom tábore na Lesbose viedla k zatknutiu 15 osôb. Skupina mladých utečencov, prevažne z Pakistanu a severoafrických krajín, vtrhla do niekoľkých kancelárií v tábore Moria a vyčíňala tam, keď im zamietli žiadosti o azyl. Teraz ich čaká deportácia do Turecka. (tasr)
17:17
Slovák zabil v Česku pri nehode dievča a starú mamu, dostal len podmienku. Muž predvlani v lete na ceste v obci Mosty u Jablunkova po rýchlej jazde havaroval a zrazil sa pri tom s iným autom. Pri nehode zahynulo deväťročné dievča a jej stará mama. Štátny zástupca zvažuje odvolanie, pretože trest pokladá za neprimerane mierny. (tasr)
17:04
Rada EÚ odobrila smernicu proti podvodom a falšovaniu bezhotovostných platieb. Cieľom smernice, ktorú navrhla Európska komisia v septembri 2017 ako súčasť reakcie EÚ na výzvy spojené s kybernetickou bezpečnosťou, je aktualizovať súčasné predpisy a prijať jasný, spoľahlivý a technologicky neutrálny právny rámec. (tasr)
16:51
Poslanec pravicovo-populistickej Alternatívy pre Nemecko Ulrich Oehme navštívil bez platného víza Irak. Oehme pricestoval do severného Iraku po zemi z Turecka. Kurdská regionálna vláda mu umožnila vstúpiť do krajiny bez platného víza, hoci podľa irackých zákonov za to hrozí trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka. (spiegel)
16:39
Veľkú oblasť na severozápade Albánska zasiahli záplavy. Hladiny dvoch riek a jedného jazera dosiahli kritickú úroveň. Podľa rezortu obrany voda zaplavila 9230 hektárov poľnohospodárskej pôdy a pastvín severne od Tirany. Zosuvy pôdy v oblasti poškodili domy a cesty. (ap)
14:44
Nemecký staviteľ koncertného stanu, ktorý sa zrútil 18. júla 2009 počas festivalu Pohoda v Trenčíne, musí zaplatiť odškodné. Rozhodol o tom trenčiansky okresný súd. Rozsudok však nie je ešte právoplatný. (tasr)
14:37
Za zrútenie stanu na Pohode musí jeho nemecký staviteľ zaplatiť viac ako 33-tisíc eur.

Na trenčianskom festivale Pohoda zahynul v sobotu 18. júla po zrútení strechy tanečnej arény 29-ročný muž z Piešťan a desiatky ľudí sa zranili. (tasr)

14:21
V Turecku odsúdili 25 novinárov za údajné napojenie na strojcov pokusu o prevrat z júla 2016.

Dovedna 23 z nich bolo uznaných za vinných z členstva v ozbrojenej teroristickej organizácii a súd im uložil tresty až do výšky 7,5 roka väzenia. Dvoch uznal súd za vinných na základe menších obvinení. (tasr)

13:17
Traja najvyšší ústavní činitelia sa nedohodli na spoločnom texte deklarácie. Po rokovaní na Bratislavskom hrade to oznámil predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) s tým, že všetci traja majú želanie, aby sa v spoločnosti zachoval pokoj. (tasr)
13:08
USA ponúkajú 5 miliónov dolárov ako odmenu za informácie o vodcovi Talibanu mullovi Fazlulláhovi.

Zároveň ponúkajú odmenu tri milióny dolárov zvlášť za informácie o ďalších dvoch vedúcich predstaviteľov milícií napojených na pakistanský Taliban. (dpa)

12:30
Premiér Robert Fico prišiel na rokovanie s prezidentom a predsedom parlamentu s vlastným textom deklarácie. Na Bratislavský hrad vlastný text deklarácie doniesol aj Andrej Kiska.
12:12
Spoločnosť Ryanair dnes oznámila, že od 1. júna zavádza linku z Bratislavy do Eidhovenu.

Lietať sa bude každý pondelok a piatok, pričom od októbra sa zvýši počet letov na tri lety za týždeň.

11:55
Podľa Roberta Fica sa nakumulovalo množstvo informácií o pravdepodobných útokoch na verejné budovy.

Vyhlásil to po rokovaní bezpečnostnej rady s tým, že v okolí úradu vlády našli schované dlažobné kocky. Zisťujú, kto ich tam doniesol.

11:49
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pokračuje v príprave nových vyhlášok, môže sa zapojiť aj verejnosť. Dokumentmi sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike, plynárenstve, teplárenstve a vo vodárenstve. Predpokladaný termín začatia pripomienkového konania je apríl a máj. (tasr)
11:42
Americká sieť hračkárstiev Toys "R" Us sa pripravuje na možnú likvidáciu. Nestane sa tak iba vtedy, ak jej rokovania s veriteľmi nepovedú k dohode, ktorá by jej pomohla odvrátiť bankrot. (tasr)
10:52
Skupina si vyberala provízcie pri obchode so zdravotníckou technikou, uzatvárala zmluvy s dodávateľmi zdravotníckej techniky. Ako protihodnotu požadovali 15 percent z ceny jej nákupu a paušálnu mesačnú odmenu 100-tisíc eur počas troch mesiacov. Tomáš Drucker už podal trestné oznámenie. (tasr)
08:57
O 12.00 h sa uskutoční na Bratislavskom hrade rokovanie troch najvyšších ústavných činiteľov. Prezident Andrej Kiska navrhol text spoločnej delarácie, ktoré poslal predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi a premiérovi Robertovi Ficovi.
08:56
Anonym nahlásil výbušné systémy v slovenských väzniciach. Podľa informácie TV Markíza boli dnes ráno anonymne nahlásené výbušné systémy v slovenských väzniciach.
08:49
Desať afganských policajtov zahynulo a ďalší deviati utrpeli zranenia pri útoku militantov na vojenskú základňu. Hovorca polície v Tacháre uviedol, že na veľký počet ozbrojencov z hnutia Taliban prepadol aj oddiel polície, ktorý bol do oblasti privolaný ako posila. (ap)
08:33
SHMÚ upozorňuje na poľadovicu na väčšine územia Slovenska. Výstraha 1. stupňa platí do 10.00 h pre všetky kraje, okrem Bratislavského. (tasr)
08:21
Pri páde malého lietadla v Texase zahynuli dvaja ľudia. Stroj Piper PA31P vzlietol včera ráno miestneho času z medzinárodného letiska v meste Laredo a pokúsil sa o návrat, keď spadol do trávnatej oblasti približne 50 metrov od budov pri areáli letiska. Nie je jasné, kam smeroval. (tasr)
08:04
Na Balkáne odstránili problém spôsobujúci meškanie hodín v celej Európe. Generátory v Kosove, ktoré boli údajne zdrojom, sú opäť v bežnej prevádzke už od soboty 3. marca. (tasr)
07:38
Nová štúdia zrejme potvrdila autentickosť objavených kostí Amelie Earhartovej. Podľa stanice BBC to vyplýva z najnovšej štúdie publikovanej vo vedeckom časopise Forensic Anthropology.
07:24
Všetky verejné vysoké školy udelili študentom voľno, dôvodom sú zhromaždenia.

Zhromaždenia Za slušné Slovensko budú dnes v desiatkach miest na Slovenksu i zahraničí. V našom článku nájdete prehľad.

06:55
Prezident USA Donald Trump prijal ponuku na summit s Kim Čong-unom. Líder KĽDR  vyhlásil, že upustí od akýchkoľvek ďalších jadrových a raketových skúšok. (tasr)
06:22
Český prezident Miloš Zeman povedal, že začína byť z Andreja Babiša nepatrne nervózny. Stretol sa šéfom KSČM Vojtěchom Filipom a ten mu vraj povedal, že už je po rokovaniach s hnutím ANO pripravená zmluva o podpore menšinovej vlády. (tasr)
05:59
Stovky kanadských lekárov protestujú proti zvyšovaniu miezd. Predmetom petície, ktorú podpísalo už viac ako 700 lekárov, študentov medicíny a ďalších občanov, je suma dosahujúca v prepočte vyše 560 miliónov eur, vyčlenená vládou kanadskej provincie Québec na zvýšenie lekárskych platov. (tasr)