Krátke správy 15. 08. 2016

23:59
Rex Tillerson o anektovaní Krymu Ruskom: Zabrali územie, ktoré im nepatrilo. Bývalý výkonný šéf ropnej a plynárenskej spoločnosti ExxonMobil, Rex Tillerson, ktorého novozvolený americký prezident Donald Trump vybral na post ministra zahraničných vecí, dnes zaujal tvrdý postoj voči Rusku. (tasr)
23:33
Ozbrojenci prepadli hotel v Riu a olúpili desiatky hostí. Štyria lupiči s nožmi a pištoľami v rukách premohli recepčného a prenikli do hotelového zariadenia, načo zobudili hostí - zväčša cudzincov - a presunuli ich do hotelovej haly. Tam ich prinútili ľahnúť si na zem a niektorých aj zbili. (tasr)

23:00
Bulharsko obmedzí podobne ako Grécko vývoz energie; príčinou sú mrazy. V zdôvodnení rozhodnutia sa uvádza pokračujúce extrémne chladné počasie, ktoré spôsobuje na regionálnej úrovni rozdiely medzi množstvom vyrobenej a spotrebovanej energie.
22:25
Arabi sa v hojnom počte zapojili do štrajku proti demoláciám. Účasť na dnešnom generálnom štrajku v Izraeli, na ktorý vyzvali lídri izraelských Arabov v reakcii na zbúranie 11 domov postavených bez stavebného povolenia v meste Kalansuva, prevýšila očakávania. (tasr)

22:00
Zadržali dvoch Afgancov pre podozrenie zo znásilnenia mladej ženy.

Abstract...

21:12
Obamacare zruším a na mexickej hranici postavím múr. Vyjadril sa Trump. Novozvolený prezident USA Donald Trump sa dnes na svojej prvej tlačovej konferencii od zvolenia 8. novembra 2016 vyjadril k diplomatickým vzťahom s Ruskom. Povedal, že Rusko "bude rešpektovať našu krajinu viac, keď bude stáť na čele štátu on".(tasr)
20:35
Predseda Sejmu otvoril jeho zasadanie, opozícia chce však protestovať. Veľkú časť dnešného dňa sa poslanci venovali rokovaniam o možnostiach ukončenia parlamentnej krízy, ktorú spôsobilo obsadenie rokovacej siene opozičnými zákonodarcami z Občianskej platformy (PO) pokračujúce od 16. decembra 2016.
19:38
Nerozprával som sa s Trumpom o politike voči Rusku. Bývalý výkonný šéf ropnej a plynárenskej spoločnosti ExxonMobil, Rex Tillerson, dnes vyhlásil, že svet čelí "značným hrozbám" od množstva protivníkov a vedenie Spojených štátov sa musí postaviť čelom k tejto realite.(tasr)
17:21
USA neakceptujú protiprávnu ruskú anexiu Krymu, povedal Trumpov budúci šéf diplomacie.

Kandidát na ministra zahraničných vecí Rex Tillerson to povedal počas vypočúvania v americkom Senáte. Washington podľa neho dodrží svoje záväzky voči spojencom. (cnn)

16:48
Od Bratislavy po hranicu s Maďarskom dnes na Dunaji pozastavia plavbu. Od Bratislavy po hranicu s Maďarskom pozastavujú plavbu na Dunaji od dnešnej šiestej hodiny večer až do odvolania. Na hladine sú ľadové kryhy.(tasr)
16:33
RegioJet doručil ŽSR oficiálne oznámenie o ukončení prevádzky vlakov do Košíc. "Posledné vlaky budú v danom úseku vedené 31. januára 2017," priblížila hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Do tohto dátumu bude podľa jej slov preprava cestujúcich v týchto vlakoch zabezpečená podľa platného cestovného poriadku a s plným rozsahom služieb.(tasr)
15:49
Český parlament prelomil prezidentské veto a schválil zákon o konflikte záujmov. Novela, prezývaná "lex Babiš", tak môže nadobudnúť účinnosť. Firmy ministrov podľa novely nemajú dostávať verejné obstarávania, investičné stimuly a nenárokové dotácie. Zákon tiež členom vlády zakáže vlastniť médiá.(tasr)
14:07
Vodohospodári nasadili na zamrznutý Dunaj ľadoborce. V bratislavskom prístave bude rozbíjať ľad a usmerňovať ľadové kryhy ľadoborec Brezno, v Čunove ľadoborec Krupina a v prístave Komárno zabezpečí lámanie ľadu remorkér BD DUNAJ. Táto výpomoc bola potrebná naposledy v roku 2006.(tasr)
14:05
V kauze prevodu pôdy vo Veľkom Slavkove padol rozsudok. Krajský súd v Bratislave potvrdil rozhodnutie okresného súdu, ktorý uznal 8. septembra 2015 Branislava Brízu za vinného a uložil mu dvojročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu tri roky. Rozhodnutie je právoplatné.(tasr)
12:45
Antidopingoví lídri žiadajú vylúčiť Rusko zo všetkých športových súťaží. Skupina svetových antidopingových lídrov sa na stretnutí v Dubline zhodla v požiadavke komplexného vyradenia športovcov Ruska zo všetkých medzinárodných súťaží. Asociácia národných antidopingových organizácií žiada aj odobratie najväčších športových podujatí Rusom.(tasr)
12:32
Vláda schválila obmedzenie dohôd na 40 dní pre evidovaných nezamestnaných. Rezort práce pripravil opatrenia, ktoré majú obmedziť prácu evidovaných nezamestnaných na úrade práce na dohodu. V súčasnosti môžu ľudia pracovať na dohodu a byť na úrade práce, ale ich zárobok nesmie prekročiť 148,57 eura mesačne.(tasr)
11:33
Parížska polícia priznala radikalizáciu 17 svojich príslušníkov. Väčšina zradikalizovaných policajtov sú ľudia, ktorí vstúpili do polície v polovici prvého desaťročia tohto storočia na základe výsledkov interného výberového konania. Viacerí z nich predtým slúžili v polícii ako pomocné sily, informoval spravodajský kanál LCI.(tasr)
11:26
Pyrotechnici prehľadali všetkých osem krajských súdov, bombu však nenašli.

V stredu na operačné stredisko košického krajského policajného riaditeľstva volal neznámy muž. Oznámil, že „na krajskom súde som uložil bombu". Nakoľko neuviedol konkrétny súd, polícia okamžite prijala potrebné opatrenia na všetkých krajských súdoch. (tvnoviny.sk)

10:30
Diaľnicu M6 do Budapešti zablokovala hromadná havária. Nehoda sa stala pri obci Besnyö v Stoličnobelehradskej župe. Polícia diaľnicu v smere do hlavného mesta uzatvorila a pri obci Iváncs presmerovala dopravu na štátnu cestu č. 6.
Medzi havarovanými vozidlami boli osobné vozidlá, malé nákladné autá i kamióny.(tasr)
10:05
Srbsko požiadalo Francúzsko o vydanie kosovského expremiéra Haradinaja. Ramush Haradinaj čelí obvineniam z vojnových zločinov. Minulý týždeň ho zadržali vo Francúzsku na základe zatykača vydaného srbskými úradmi. Haradinaj pôsobil ako povstalecký veliteľ počas kosovského konfliktu v rokoch 1998-1999. (tasr)
09:45
Milan Kňažko mal postreliť muža, ktorý sa dostal do jeho domu. Do bratislavskej vily expolitika Milana Kňažka sa mal dnes vlámať neznámy muž. Bývalý politik sa mal brániť so svojou legálne držanou zbraňou a lupiča postreliť. O udalosti informuje portál cas.sk.
09:19
Srbsko požiadalo Francúzsko o vydanie kosovského expremiéra Haradinaja. Ten čelí obvineniam z vojnových zločinov. Ramush Haradinaj pôsobil ako povstalecký veliteľ počas kosovského konfliktu v rokoch 1998-1999, ktorý viedol k vyhláseniu nezávislosti tohto regiónu od Srbska. Minulý týždeň ho zadržali vo Francúzsku na základe zatykača vydaného srbskými úradmi. (tasr)
08:54
Poplach na krajských súdoch na Slovensku vyvoval telefonát o bombe.

Na operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach dnes ráno krátko pred ôsmou volal z mobilného telefónneho čísla na linku 158 neznámy muž, ktorý oznámil: „Na krajskom súde som uložil bombu". Nakoľko neuviedol konkrétny súd, polícia okamžite prijala potrebné opatrenia na všetkých krajských súdoch. (tvnoviny)

08:51
Pri bombovom útoku v Kandaháre zahynulo päť diplomatov Spojených arabských emirátov. Takýto bombový útok a zabíjanie ľudí, ktorí prišli pomáhať iným, je ľudsky, morálne a nábožensky neospravedlniteľné," uviedol dnes premiér SAE šejk Muhammad ibn Rášid Maktúm. (tasr)
07:29
Obama varoval pred politickou polarizáciou americkej spoločnosti. Odchádzajúci americký prezident Barack Obama v rozlúčkovom prejave, ktorý v noci nadnes predniesol vo svojom domovskom Chicagu, vyzval obyvateľov Spojených štátov, aby bránili demokraciu. (tasr)
07:28
Vláda sa zíde na prvej tohtoročnej schôdzi. To korešponduje s tohtotýždňovým termínom na doručenie legislatívnych návrhov do Národnej rady SR, aby mohli byť zaradené na jej prvú schôdzu v roku 2017. Ministri prerokujú niekoľko zmien v zákonoch. (tasr)
06:21
Barack Obama predniesol v Chicagu rozlúčkový prejav. V prejave zhodnotil svoje pôsobenie v úrade. Podujatie sa konalo v chicagskom kongresovom stredisku McCormick Place, kde Obama predniesol prejav aj po svojom volebnom víťazstve nad Mittom Romneym v roku 2012. (tasr)
06:15
Skupina aš-Šabáb oznámila, že zabila tínedžera a muža za homosexualitu. Je to prvý známy prípad, keď aš-Šabáb vykonal podľa svojich slov popravu za homosexualitu. Extrémistická skupina pôsobiaca v Somálsku oznámila vraždy prostredníctvom rozhlasovej stanice al-Andalus. Uviedla tiež, že ich vykonala na námestí v Buale. (tasr)
06:08
Páchateľ rasovo motivovaného masakru v Charlestone dostal trest smrti. Na trest smrti odsúdil v utorok americký súd 22-ročného Dylanna Roofa, otvoreného rasistu usvedčeného z masakru deviatich ľudí v prevažne černošskom kostole v Charlestone, štát Južná Karolína. (tasr)