Správy z vášho kraja:

Krátke správy 20. 03. 2019

20:47
Tisíce albánskych študentov sa v Tirane zišli na najväčšej pokojnej demonštrácii.

Dôvodom je vysoké školné a snaha o vyššie investície do vzdelávania. Demonštranti, ktorých prišli podporiť aj vysokoškolskí študenti z ďalších albánskych miest a tiež stredoškoláci, pohrozili, že tlak na vládu budú stupňovať, kým ich požiadavkám nevyhovie. (ap/afp)

20:12
USA zaradili Pakistan na svoju čiernu listinu krajín, ktoré porušujú náboženskú slobodu.

Washington zvyšuje tlak na Islamabad v súvislosti s jeho prístupom k tamojším menšinám. (afp)

19:17
Ozbrojený muž v juhovýchodnej časti Brazílie zastrelil počas omše štyroch ľudí a spáchal samovraždu.

Muž začal strieľať na veriacich v meste Campinas približne 90 kilometrov severozápadne od Sao Paula. Ďalších ľudí previezli do nemocnice. Príčina streľby zatiaľ nie je známa. (dpa)

17:53
Angela Merkelová nevidí možnosť na opätovné otvorenie rokovaní o dohode o brexite.

Nemecká kancelárka to povedala po rozhovore s britskou premiérkou Theresou Mayovou.  Poslancom svojho bloku konzervatívnych strán CDU/CSU povedala, že nevidí možnosť na zmenu dohody, ktorú 25. novembra schválili lídri 27 členských krajín EÚ. (afp)

17:20
V Bratislave hlásia nehody na D1 aj D2, tvoria sa kolóny.

Na Moste Lafranconi smerom do Mlynskej doliny sa zrazil kamión s autom, nehoda je aj v pravom pruhu diaľnice D1 smerom na Prístavný most a pri Zlatých Pieskoch smerom do Senca. (rtvs)

17:14
Gajdoš ocenil novodobých vojnových veteránov, uviedol ich do siene slávy.

Rezort obrany ozrejmil, že v súčasnosti pôsobí v zahraničí celkovo 473 slovenských profesionálnych vojakov. (tasr)

17:01
Rusko udelilo spoločnosti Google pokutu za zobrazovanie extrémistických stránok.

Ide o v prepočte 6588 eur za to, že vo vyhľadávačoch neznemožnila zobrazovanie stránok vyhodnotených ako extrémistické. (afp)

16:00
Izraelská armáda lokalizovala tretí tunel Hizballáhu pod izraelsko-libanonskou hranicou.

Izraelská armáda spustila minulý týždeň časovo neohraničenú operáciu Severný štít zameranú na "neutralizáciu" cezhraničných tunelov vybudovaných Hizballáhom. Tie sú podľa židovského štátu prostriedkom na infiltráciu na sever Izraela. (haarec)

15:34
Podnikateľ z Brezna Igor Šajgal ide do väzby.

A to po rokoch na úteku a zmene imidžu. Rozhodoval súd v Banskej Bystrici. (tasr)

14:17
Ponad Dunaj a Ipeľ na hranici s Maďarskom pribudnú nové mosty.

Dohody o ich výstavbe podpísal v utorok minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) so štátnym tajomníkom pre dopravnú politiku Ministerstva inovácií a technológií Maďarska Lászlóm Mosóczim. (tasr)

14:08
Tretím štátnym tajomníkom na rezorte školstva by sa mal stať Jozef Gönci.

Zaoberať by sa mal plnením úloh v športovej oblasti. Vyplýva to z materiálu, o ktorom bude v stredu (12.12.) rokovať vláda. (tasr)

14:00
Britská polícia pred budovou parlamentu v Londýne zadržala muža.

Museli ho spacifikovať pomocou paralyzéru. Podľa londýnskej metropolitnej polície incident nijako nesúvisí s terorizmom. (sky news)

13:49
Všeobecné záväzné nariadenie (VZN) o zákaze hazardu v hlavnom meste zrejme zanikne 28. decembra.

Nový primátor Bratislavy Matúš Vallo upozorňuje, že pokiaľ do 28. decembra nepadne verdikt, budúce rozhodnutie súdu už na veci nič nezmení a súčasný zákaz hazardu v meste už nebude platný. (tasr)

13:33
Tri štvrtiny Slovákov veria informáciám z médií, ktoré sledujú.

Preukázali to výsledky prieskumu verejnej mienky, ktorý pre CenPress - Centrum pre nezávislú a objektívnu žurnalistiku pripravila agentúra Focus. Nadpolovičná väčšina si myslí, že verejnoprávne médiá sú objektívnejšie ako súkromné, no len štvrtina sa zaujíma o to, kto je vlastníkom médií. (tasr)

13:29
Putin mal preukaz Stasi, objavili ho v archíve.

V archívoch bývalej východonemeckej tajnej služby Stasi sa našiel preukaz totožnosti ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý pôsobil v rokoch 1985-90 ako agent KGB v Drážďanoch. (bild)

12:43
V Nemecku zatkli ženu podozrivú z podpory Islamského štátu.

Podľa prokuratúry pomáhala dvom členom IS, ktorí plánovali útok v Nemecku. Spolková prokuratúra identifikovala 40-ročnú nemeckú občianku ako Songül G., ktorú zatkli v Hamburgu. (dpa)

12:19
Najvyšší súd rozhodol, že Marian Kočner zostáva za mrežami.

Jeho sťažnosť súd zamietol ako nedôvodnú.

12:00
Izraelské sily zastrelili na západnom brehu Jordánu Palestínčana.

Ten nasmeroval svoje auto na stanovište pohraničnej polície. Palestínske ministerstvo zdravotníctvo v Ramalláhu potvrdilo, že zomrel po prevoze do nemocnice. (afp)

11:57
KDH chce s OĽaNO rokovať o spoločnom konzervatívnom prezidentskom kandidátovi.

Kresťanskí demokrati by si ako spoločného kandidáta vedeli predstaviť Maroša Čaučíka. Sú však pripravení rokovať aj o podpore pre kandidáta OĽaNO. Obyčajní zatiaľ meno svojho kandidáta nepovedali. (tasr)

11:50
Požiadavka na zničenie nahrávok spisu Gorila je absurdná.

Tvrdí to opozičná SaS, ktorá žiada špeciálneho prokurátora, aby tejto žiadosti nevyhovel. Úradné zničenie nahrávok bude podľa názoru liberálov trestným činom a ten, kto vydá pokyn na ich zničenie, sa stane podľa SaS spolupáchateľom v kauze Gorila. (tasr)

11:35
Bratislavský hrad ďalej rekonštruujú.

Stavebné práce na objektoch v areáli hradu majú stáťcez 16 miliónov. (tasr)

10:56
Český premiér Andrej Babiš avizoval, že jeho spor o ŠtB sa nekončí, bude pokračovať na Slovensku.

Reagoval tak na to, že jeho sťažnosť súvisiacu s predchádzajúcim súdnym konaním v SR, zamietol Európsky súd pre ľudské práva so sídlom v Štrasburgu. (tasr)

10:29
Ústavný súd opäť pozastavil moldavskému prezidentovi výkon funkcie.

Ústavný súd vydal príslušný verdikt na podnet poslancov prozápadnej vládnej Demokratickej strany. Hlava štátu podľa nich porušila svoje ústavou stanovené povinnosti, keď odmietla podpísať päť zákonov opakovane schválených parlamentom. (RFE/RL).

09:35
Pri samovražednom útoku na konvoj v Afganistane zahynuli najmenej štyria ľudia.

Nálož nastražená v aute explodovala v okrese Paghmán ležiacom západne od afganskej metropoly. Obeťami útoku, ku ktorému sa zatiaľ nikto neprihlásil, sú príslušníci bezpečnostných zložiek. (dpa)

09:00
V Bratislave a okolí hlásia vodiči nehody, kolóny a zdržanie do 50 minút.

Stella centrum informuje o kolóne na diaľnici D2 za Stupavou v smere do Bratislavy, kde sa vodiči zdržia do 30 minút. Zdržanie 10 až 20 minút hlásia vodiči v Bratislave na Račianskej v smere do centra, na diaľnici D1 pred vjazdom do Bratislavy a pred Prístavným mostom. (tasr)

08:35
Vodiči si musia na cestách dávať pozor na poľadovicu, sneženie i hmlu.

Všetky sledované úseky diaľnic, rýchlostných komunikácií, horských priechodov a ciest na Slovensku sú momentálne zjazdné. Vodiči by si však mali dávať pozor na tvorbu poľadovice, miestami na hmlu a sneženie. (zjazdnost.sk)

08:10
Americké vzdušné sily vyhlásili za mŕtvych piatich členov posádky tankovacieho lietadla, ktorí sú nezvestní od minulého týždňa.

Pri juhozápadnom pobreží Japonska sa ich zrazil stroj so stíhačkou. Dvoch členov posádky stíhačky sa po nehode, ku ktorej došlo počas cvičného letu, podarilo zachrániť, jeden z nich však neskôr v nemocnici zomrel. (ap)

08:03
Kolumbijská polícia rozložila gang zneužívajúci najmenej 70 školáčok, ktoré predával turistom na sex.

Zločineckú skupinu tvorilo údajne 14 Izraelčanov a dvaja Kolumbijčania, z ktorých jeden bol miestnym policajným dôstojníkom. Členovia gangu vyplácali dievčatám 63 až 126 dolárov za poskytovanie sexuálnych služieb turistom v hoteloch. (dpa)

07:51
Merkelová vyzvala Putina, aby prepustil ukrajinských námorníkov.

Podľa agentúry UNIAN nemecká kancelárka v pondelňajšom telefonickom rozhovore s Putinom, ktorý uskutočnila z vlastnej iniciatívy, nastolila ako hlavnú tému situáciu v Kerčskom prielive. Merkelová zdôraznila potrebu zabezpečiť neobmedzený prechod lodí cez úžinu. (tasr)

06:59
Sonda Voyager 2 opustila našu slnečnú sústavu ako druhý človekom zostrojený objekt.

Sonda má podľa odborníkov z NASA na svojej palube zariadenie, vďaka ktorému bude možné uskutočniť pozorovanie "brány do medzihviezdneho priestoru" - prvé svojho druhu. (bbc)

06:40
Austrálske úrady uväznili 18-ročného tínedžera na najmenej 12 rokov za plánovanie teroristického útoku.

Sydneyčan sa priznal, že sympatizuje s teroristickou organizáciou Islamský štát. V roku 2016 si v obchode so zbraňami zaobstaral lovecké nože, pričom predavačovi tvrdil, že ich potrebuje na poľovnícke účely. Ešte v tom istom roku ho spolu s jeho priateľom zatkli. (dpa)

06:31
Finančnú riaditeľku Huawei stále neprepustili na kauciu.

Ženu, ktorá je dcérou zakladateľa spoločnosti Huawei, zatkli vo Vancouveri na žiadosť amerických úradov počas cesty z Hongkongu do Mexika. Meng Wan-čou by mohla čeliť vydaniu do USA na základe obvinení z porušovania sankcií uvalených na Irán, pričom by jej mohlo hroziť maximálne 30 rokov za mrežami. (dpa)

06:23
Britská premiérka Theresa Mayová sa stretne s európskymi lídrami a predstaviteľmi EÚ.

Bude s nimi rokovať o záchrane dohody o tzv. brexite. (bbc)

06:13
Predstavitelia francúzskej ľavice, ako aj pravicového spektra zavrhli zvýšenie minimálnej mzdy a daňové úľavy.

Ohlásil ich francúzsky prezident Emmanuel Macron v reakcii na protesty tzv. hnutia žltých viest.
Skritizovali ho za to, že jeho opatrenia v konečnom dôsledku zaplatia skôr radoví občania než ľudia s "veľkým majetkom". (dpa)

06:08
Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani vyzdvihol úlohu novinárov pri obrane ľudských práv.

Stalo sa tak krátko po začatí decembrového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu. (tasr)

06:01
Približne 250-kilogramovú bombu z druhej svetovej vojny v pondelok úspešne zneškodnili v západonemeckom meste Mönchengladbach.

Akcia si vyžiadala evakuáciu zhruba 600 osôb, informovala hovorkyňa miestneho magistrátu. (dpa)