Krátke správy 05. 12. 2017

23:30
Mayová prednesie hlavný prejav o brexite v utorok 17. Januára.

Kritici obviňujú Mayovú z toho, že nevysvetlila svoju stratégiu pre rokovania o tzv. brexite a so svojou vládou nerozhodla v dôležitých otázkach - či krajina odíde z jednotného trhu EÚ alebo či zavedie v Británii limity pre slobodný pohyb občanov EÚ. (tasr)

23:00
Francúzsko zverejnilo údaje o zlikvidovaných a zadržaných teroristoch v Saheli.

Francúzska armáda zlikvidovala alebo zadržala takmer 150 teroristov a zhabala viac ako šesť ton trhavín a munície. Stalo sa tak vlani v africkej oblasti Sahel na južnom okraji Sahary. (tasr)

22:12
Samovražedný bombový útok v Damasku si vyžiadal najmenej 7 mŕtvych.

Silný výbuch otriasol dnes večer štvrťou Kfar Súsa v sýrskom hlavnom meste Damask. Práve tu sú umiestnené viaceré centrálne bezpečnostné inštitúcie krajiny a platia tu prísne bezpečnostné opatrenia vrátane posilnenej policajnej prítomnosti. (tasr)

21:27
Lotyšsko podpísalo zmluvu o spolupráci s USA v obrane, Estónsko ju pripravuje. Dokument dnes v Rige podpísali lotyšský minister obrany Raimonds Bergmanis a veľvyslankyňa USA v Lotyšsku Nancy Bikoffová-Pettitová.(tasr)
20:48
Nemeckým kňazom sa nepozdáva celibát.

Jedenásť nemeckých katolíckych kňazov sa v otvorenom liste vyjadrilo proti celibátu. Záväzok nevstupovať do manželského zväzku vedie u duchovných v starobe často k osamoteniu, poukazovali signatári v liste zverejnenom v Kolíne nad Rýnom. (tasr)

19:49
Netanjahu nesúhlasí s mierovou konferenciou, podľa neho je zmanipulovaná. Izraelský premiér vyjadril opakovane ostrý nesúhlas s nadchádzajúcou medzinárodnou konferenciou zameranou na obnovu mierových rokovaní Izraela s Palestínou, ktorá sa cez víkend uskutoční v Paríži. (tasr)

19:36
Mayová prednesie hlavný prejav o brexite v utorok 17. januára. Kritici obviňujú Mayovú z toho, že nevysvetlila svoju stratégiu pre rokovania o tzv. brexite a so svojou vládou nerozhodla v dôležitých otázkach - či krajina odíde z jednotného trhu EÚ alebo či zavedie v Británii limity pre slobodný pohyb občanov EÚ. (tasr)
17:20
Vo Dvoroch nad Žitavou uhynulo 16 labutí, testujú ich na vtáčiu chrípku. Ich telá previezli do Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu vo Zvolene, kde sa podrobia testom. Existuje podozrenie na vtáčiu chrípku. Výsledky testov budú známe pravdepodobne až v piatok 13. januára. (tasr)
15:59
Kia Motors Slovakia vyrobila v roku 2016 rekordných 612.900 motorov. Predstavuje to medziročný rast 5 %. Pre zákazníkov z 95 krajín vyrobila automobilka celkovo 339.500 osobných áut. Informoval hovorca spoločnosti Jozef Bačé. (tasr)
15:57
Francúzsky súd nariadil prepustenie kosovského expremiéra Haradinaja. Ramusha Haradinaja zadržali minulý týždeň na základe zatykača vydaného srbskými úradmi. Haradinaj však nesmie opustiť územie Francúzska, pokým sa nerozhodne o tom, či bude vydaný na trestné stíhanie do Srbska, kde čelí obvineniam z vojnových zločinov. (tasr)
15:12
Koalícia je podľa Fica stabilná, premiér nevidí dôvod na predšasné voľby. Vládna koalícia sa podľa jeho slov zaviazala udržať v krajine stabilitu a opatreniami v prospech ľudí postaviť hrádzu extrémizmu. Viac v článku. (tasr)
14:51
V PPS Group Detva sa už pracuje, podpísaná je aj kolektívna zmluva. Štrajk v PPS Group Detva po troch dňoch skončil. Zamestnanci nastúpili opäť do práce dnes ráno. Predchádzali tomu náročné rokovania zástupcov odborov a zamestnávateľa. (tasr)
14:06
Londýnske letisko Heathrow zrušilo kvôli sneženiu 80 letov. Najrušnejšie európske letisko Heathrow, ležiace 23 kilometrov západne od centra Londýna, malo dnes celkovo vybaviť 1350 letov. V dôsledku plného vyťaženia oboch letiskových dráh nie je možné zrušené odchádzajúce alebo prichádzajúce lety vybaviť v inom čase. (tasr)
12:01
V Rusku vyšetrujú prípad masového vraha, ktorý sa priznal k vraždám 69 žien. Ruské súdy sa opäť zaoberajú prípadom Michaila Popkova, ktorý bol v januári 2015 odsúdený na doživotie za vraždy 22 žien a najnovšie priznal k ďalším 47 vraždám. Muža dnes previezli z vyšetrovacej väznice na psychiatrické vyšetrenie v Irkutsku, ktoré si vyžiadal súd.(tasr)
11:52
Britská kráľovná ocenila slovenského honorárneho konzula na Novom Zélande. Peter Kiely dostal od britskej kráľovnej Alžbety II. vyznamenanie novozélandského Rádu za zásluhy. Udelené mu bolo v rámci novoročného oceňovania významných osobností na Novom Zélande, kde je hlavou štátu práve britská kráľovná. (tasr)
11:32
Autorom správy, ktorá má kompromitovať Trumpa, je bývalý agent britskej MI6. Christopher David Steele bol v 90. rokoch vyslaný v Moskve. Momentálne pracuje v Londýne pre súkromnú spoločnosť Orbis Business Intelligence, ktorá pôsobí vo sfére bezpečnostných a špionážnych služieb. Píše na svojej webovej stránke televízna stanica NBC.(tasr)
10:52
Príčinou pádu lietadla s Alexandrovcami nebol výbuch na palube. Ruský denník Kommersant dnes napísal, že odborníci na dôkazových materiáloch nenašli stopy po výbuchu spôsobenom nastraženou výbušninou ani po zásahu raketou zvonku, ako ani stopy po samotnej výbušnine či šrapneloc. (tasr)
10:49
Nemecká ekonomika vzrástla v roku 2016 o 1,9 %. Rast najväčšej európskej ekonomiky sa tak opäť zvýšil po relatívne silných predchádzajúcich dvoch rokoch, keď HDP stúpol o 1,7 %, respektíve o 1,6 %. Nemeckí ekonómovia a medzinárodné organizácie prognózovali za vlaňajšok nárast o 1,7 % až 1,9 %. (tasr)
10:46
Prímestské autobusové linky majú viac ako hodinové zdržanie. Nočné sneženie v hlavnom meste i jeho okolí spôsobilo komplikácie na cestách. Najhoršia situácia je v smere od Šamorína, Malinova a Ivanky pri Dunaji, kde od rána až do týchto chvíľ dosahujú meškania 60 až 100 minút. (tasr)
10:44
Horské priechody Donovaly a Šturec sú uzavreté pre nákladné vozidlá. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici. Dôvodom je husté sneženie. Donovaly pre nákladnú dopravu uzavreli ešte v noci, Šturec nadránom. (tasr)
08:57
Americký Senát podnikol prvý krok k zrušeniu Obamovej zdravotnej reformy. Za nezáväznú rezolúciu z dielne republikánov hlasovalo 51 Senátorov a proti 48. Prijaté vyhlásenie vyzýva kľúčové výbory oboch komôr amerického Kongresu, aby do 27. januára vypracovali legislatívny návrh na zrušenie zdravotníckej reformy známej pod názvom Obamacare. (tasr)
08:24
Vážna dopravná nehoda neďaleko Prahy. Jeden človek zahynul a ďalších sedem osôb utrpelo zranenia pri nehode autobusu, ku ktorej došlo dnes pri obci Středokluky v okrese Praha-západ. Ďalších sedem ľudí utrpelo zranenia. Príčinu nehody vyšetrujú policajti. (tasr)
07:15
Taliban zverejnil video s uneseným Američanom a Austrálčanom a odkaz pre Trumpa. Američan Kevin King a Austrálčan Timothy Weekes učili na Americkej univerzite v Afganistane so sídlom v Kábule. Bojovníci hnutia Taliban prezlečení za príslušníkov bezpečnostných zložiek sa ich zmocnili vlani v auguste. Ozbrojenci mužov uniesli priamo z auta neďaleko komplexu univerzity. (tasr)
06:21
Angola oznámila prvé dva prípady ziky, kmeň vírusu je však nejasný. Angola oznámila výskyt prvých dvoch prípadov vírusu zika, nie je však jasné, či ide o rovnaký kmeň, ktorý sa šíri na americkom kontinente. V jednom prípade išlo o francúzskeho občana. Druhý prípad sa objavil v meste Viana v metropolitnej provincii. Oba prípad sa vyskytli v uplynulých týždňoch. (lusa)
06:13
Severné Japonsko trápi mohutná snehová víchrica. Poľadovica a husté sneženie sprevádzané silným vetrom zasiahli dnes rozsiahle územia severného Japonska. Meteorológovia varujú pred lavínami, ťažkým snehom, komplikáciami v doprave, ale aj vysokými vlnami. (tasr)
06:07
Uchádzači o kreslo predsedu europarlamentu si zmerali sily vo verejnej debate. Posilnenie právomocí Európskeho parlamentu, jediné sídlo europarlamentu v Bruseli a odchod Spojeného kráľovstva z EÚ - na tom sa zhodli všetci siedmi kandidáti na post predsedu EP v stredajšej debate. V ostatných témach bola zhoda vzácnejšia, najmä medzi dvoma favoritmi - Giannim Pittellom a Antoniom Tajanim. (tasr)
06:03
Polícia zakročila proti gangu vlamačov v Španielsku. Približne 60 členov gruzínskeho kriminálneho gangu špecializujúceho sa na vlámania zatkla španielska polícia v spolupráci s Europolom a francúzskymi a gruzínskymi úradmi. Pri sérii razií polícia zhabala desaťtísíce eur v hotovosti, kradnuté cennosti a osem vozidiel. (europol)