Správy z vášho kraja:

Krátke správy 16. 10. 2017

22:41
Air France poprela, že pád letu 447 zavinili piloti. Spoločnosť Air France odmietla závery novej správy z vyšetrovania havárie letu číslo 447 na trase Rio de Janeiro - Paríž, na základe ktorých mali pád lietadla s 228 osobami zaviniť piloti. Podľa nových zistení piloti nedodržali predpisy a stratili kontrolu nad lietadlom.(tasr)
22:17
Google Play ponúkal detské hry, ktoré pre vírus zobrazovali pornografiu. Vírus s označením AdultSwine, čo v preklade znamená dospelá sviňa, sa ukrýva za hernými aplikáciami, ktoré si podľa údajov Google Play stiahlo 3 až 7 miliónov používateľov. (tasr)
21:44
Proti pápežovej návšteve v Čile protestovali útokmi na kostoly v Santiagu. Neznámi páchatelia zaútočili v noci na piatok miestneho času na tri rímskokatolícke kostoly v čilskom hlavnom meste Santiago, pričom použili podomácky vyrobené nálože. Útoky intenzívne vyšetruje tamojšia polícia. Tej sa podarilo zabrániť ďalšiemu útoku. (tasr)
21:25
Na Češku zadržanú s drogami v Pakistane uvalili 14-dňovú vyšetrovaciu väzbu. Informovali o tom v piatok české elektronické médiá s odvolaním sa na pakistanský internetový server Customs Today. O vine zadržanej rozhodne pakistanská justícia v procese, ktorého termín zatiaľ nie je na dohľad. (tasr)
20:58
Vo Viedni sa v utorok začne proces so štvoricou slovenských bezdomovcov. Proces so štyrmi Slovákmi obžalovanými z vraždy krajana v hotelovej izbe vo Viedni sa v utorok začne v rakúskej metropole. Vynesenie rozsudku sa očakáva už v stredu. (tasr)
17:57
Ruskí hackeri, ktorí údajne zasahovali do volieb v USA, sú stále aktívni.

Správa Trend Micro naznačuje, že skupina známa aj ako Fancy Bear, aktívne pracuje na zhromažďovaní e-mailov americkej politickej elity. Tá istá skupina mala zasahovať aj do kampane pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2016. (tasr)

17:32
Značka krémov Indulona má nového majiteľa.

Skupina odkúpila od firmy 100 % podiel slovenskej spoločnosti Saneca Trade a jej českej pobočky. Hodnota transakcie je 8,5 milióna eur. Jej súčasťou je zachovanie výroby súčasného portfólia produktov vo výrobnom závode v Hlohovci, uviedla predávajúca firma. (tasr)

17:21
Neďaleko Prahy došlo k tragickej dopravnej nehode. Podľa informácií od polície zahynuli pri havárii autobusu traja ľudia, tridsať ľudí sa zranilo, z toho 15 vážne.
16:43
Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva kritizoval Donalda Trumpa. Ako uviedol hovorca Rupert Colville, jeho vyjadrenia o migrantoch "zo špinavých dier" sú nebezpečné, pretože podporujú rasizmus a xenofóbiu. (tasr)
16:08
Na Zemana sa vo volebnej miestnosti vrhla polonahá aktivistka. Začiatok dvojdňových prezidentských volieb v Česku poznačil v piatok incident, keď vo volebnej miestnosti v okrsku Praha 13 prišiel odvoliť súčasný prezident Miloš Zeman. Ešte pred samotným vhodením hlasovacieho lístka do urny sa naňho vrhla polonahá aktivistka z ukrajinského feministického hnutia Femen.
14:47
Začal sa proces s Palestínčanom, ktorý útočil v supermarkete v Hamburgu. Mladý Palestínčan, ktorý zaútočil vlani koncom júla nožom na zákazníkov supermarketu v nemeckom Hamburgu, sa v piatok na úvod procesu vyhlásil za vinného vo všetkých bodoch obžaloby. (tasr)
14:08
V Česku sa začalo prvé kolo prezidentských volieb. O post hlavy štátu sa uchádzajú deviati kandidáti. Volebné miestnosti sú otvorené dnes do 22.00 a v sobotu od ôsmej ráno do 14-tej hodiny.
13:23
Turecko varovalo svojich občanov pred cestami do USA. Turecké ministerstvo vyzvalo svojich občanov, aby zvážili či do Spojených štátov vycestujú, pričom sa odvolávalo na sériu teroristických útokov, násilných činov i "svojvoľného zatýkania". (tasr)
13:09
Trump "konečne pochopil", že pre "mnohých Londýnčanov" by nebol vítaný. Reagoval tak na zrušenie Trumpovej návštevy Británie londýnsky starosta Sadiq Khan. Bývalý líder UKIP Nigel Farage to zase označil "za sklamanie". Dodal, že Trump už navštívil krajiny po celom svete, "ale nie tú, ktorá mu je najbližšia". (tasr)
13:00
Štátna duma schválila návrh zákona, ktorý reguluje činnosť zahraničných agentov na území Ruska. Spravodajské médiá, ktorých činnosť spadá pod zákon o zahraničných agentoch, sa pre prácu v Rusku musia zaregistrovať ako právnická osoba. Zákon súčasne umožňuje prideľovať štatút zahraničného agenta aj fyzickým osobám. (tasr)
12:13
Ženy v Saudskej Arábii prvýkrát pustia na futbalový zápas. Od väčšiny mužských divákov však budú ženy oddelené - sedieť budú v tzv. rodinnej sekcii hľadiska. Opatrenie je realizované ako prvé zo série sociálnych reforiem zameraných na väčšie práva žien. (tasr)
11:24
Martin Schulz sa vyslovil za začatie koaličných rokovaní s konzervatívnymi stranami únie CDU/CSU. "Myslím si, že sme dosiahli vynikajúce výsledky," povedal podľa agentúry DPA na tlačovej konferencii v Berlíne po skončení viac ako 24-hodinového posledného kola sondážnych rokovaní. (tasr)
10:49
Voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočnia 23.-26. mája 2019. Informoval o tom dnes internetový spravodajský portál EU Observer, ktorý sa odvolal na europoslanca Svena Giegolda. (tasr)
10:23
Maďarsko prevzalo oficiálny list o žalobe Európskej komisie. Štátny tajomník úradu vlády zodpovedný za komunikáciu Bence Tuzson v tejto súvislosti zopakoval postoj Budapešti, že EK uplatňuje dvojaký meter, pretože v súvislosti s kvótami žaluje iba Česko, Poľsko a Maďarsko. (tasr)
10:16
Poslanca Mazureka začnú súdiť vo februári. O termíne hlavného pojednávania informuje súd na svojej internetovej stránke. (tasr)
10:16
Prelom v sondážnych rozhovoroch. Merkelová, Seehofer a Schulz dospeli k dohode o návrate k paritnému financovaniu zákonného zdravotného poistenia, neplánujú ani zvyšovanie daní a spájanie rodín utečencov bude možné "len z humanitárnych dôvodov". (tasr)
10:10
Šefčovič očakáva od bulharského predsedníctva dotiahnutie energetických dohôd. Pripomenul, že EK chce ešte v tomto polroku dotiahnuť do konca posledné zostávajúce legislatívne návrhy v oblasti energetiky. Tie už má na stole Európsky parlament a Rada a treba ich schváliť v rámci tzv. trialógov. (tasr)
10:03
Do štátnej služby v Turecku sa vracia vyše 1800 krivo obvinených. Tieto osoby prepustili na základe toho, že v ich mobiloch bola stiahnutá aplikácia, ktorú vláda označuje za komunikačný kanál využívaný svojho času pučistami. Úrady však dospeli k záveru, že aplikácia sa nainštalovala v mobiloch tisícov ľudí bez ich vedomia. (tasr)
09:54
India vyslala do vesmíru svoju stú družicu. Družicu Cartosat-2, ako aj ďalších 30 menších mikro a nano satelitov, úspešne vyniesla na obežnú dráhu indická nosná raketa PSLV-C40. Viac ako polovica z nich bola americká, zvyšné patrili Indii, Kanade, Fínsku, Francúzsku či Británii. (reuters)
09:44
V jednej z provincií na japonskom ostrove Honšú uviazlo v noci pre husté sneženie vo vlaku zhruba 430 cestujúcich. Vedenie železnice považovalo pre snehovú fujavicu i tmu za príliš riskantné evakuovať z vlaku všetkých pasažierov. Po východe slnka však bolo povolené odísť za asistencie železničného personálu aj niektorým pasažierom, po ktorých prišli rodinní príslušníci. (tasr)
09:37
Nehodu lietadla s Kaczyňským spôsobila séria explózií. Vyšetrovacia subkomisia poľského ministerstva obrany to uviedla vo svojej technickej správe. Spresnila, že výbuchov bolo niekoľko. Konštatovala tiež, že strom, ktorý lietadlo zasiahlo krídlom, nebol prvotnou príčinou jeho poškodenia. (tasr)
09:03
Zamestnanci Embraca sa s vedením stále nedohodli. Zamestnanci spoločnosti v Spišskej Novej Vsi ostávajú naďalej v štrajkovej pohotovosti. (tasr)
08:34
V tomto roku štát neodovzdá motoristom ani kilometer novej diaľnice. Hoci sa mal pôvodne v tomto roku dokončiť 11,3-kilometrový úsek diaľnice D1 pri Žiline z Hričovského Podhradia po Lietavskú Lúčku, jeho dostavba sa posúva na rok 2019. (tasr)
07:51
Václav Mika zvažuje kandidatúru na post primátora hlavného mesta. Potvrdil to pre TASR s tým, že zatiaľ nie je definitívne rozhodnutý. Prvým oficiálnym kandidátom na primátora hlavného mesta je architekt, mestský aktivista a hudobník Matúš Vallo.
07:14
Februárovú návštevu Trumpa v Londýne odvolali.

Podľa zdrojov Washington naznačil, že namiesto Trumpa bude ambasádu, postavenú za miliardu dolárov na brehu Temže, otvárať minister zahraničných vecí Rex Tillerson. (tasr)

06:42
Posledná debata prezidentských kandidátov bola bez Zemana, no aj o Zemanovi. Kontroverzné vyhlásenie českého prezidenta Miloša Zemana o Alexandrovi Dubčekovi odsúdili všetci jeho vyzývatelia vo voľbách novej hlavy štátu, ktoré sa budú v ČR konať v piatok a v sobotu. Zeman na televíznu debatu odmietol prísť. (novinky)
06:14
Zástupcu šéfa moskovskej väznice prepustili, keď noviny informovali o VIP celách. Denník Moskovskij komsomolec zverejnil správu, že bohatí väzni si môžu v zariadení kúpiť luxusnú celu za milión rubľov (14.150 eur), zatiaľ čo ostatní odsúdenci žijú v špine. Informovali o tom vo štvrtok ruské štátne médiá a následne tlačová agentúra DPA.
06:10
Trump odmietol poprieť, že už hovoril s vodcom Severnej Kórey. Po rozhovore so šéfom Bieleho domu v jeho Oválnej pracovni o tom vo štvrtok informoval denník Wall Street Journal. "Nechcem sa k tomu vyjadriť. Nepoviem, či som (s ním hovoril) alebo nie. Jednoducho sa k tomu nechcem vyjadriť," reagoval Trump na príslušnú otázku. (wsj)