Správy z vášho kraja:

Krátke správy 20. 02. 2019

23:11
V Holandsku schválili zákon, podľa ktorého je každý po smrti darcom orgánov. Navrhovateľka legislatívy, zákonodarkyňa Pia Dijkstrová, uviedla, že každý človek vo veku nad 18 rokov, ktorý nie je registrovaný ako darca, dostane list s otázkou, či chce po smrti darovať orgány. (tasr)
22:58
Niekoľko doživotných trestov vymeral súd páchateľovi útokov v newyorskej štvrti Chelsea a v štáte New Jersey zo septembra 2016. Ahmad Khan Rahimi dnes nepreukázal ľútosť, ale je "hrdý na to, čo urobil, opovrhuje americkým justičným systémom a je stále oddaný teroristickej ideológii". Vo väznici sa dokonca snažil zradikalizovať spoluväzňov. (tasr)
22:39
Verdikt o spolupráci Andreja Babiša s ŠtB môže ovplyvniť postoj ČSSD. Tvrdí to podpredseda ČSSD Jan Hamáček.  "Takéto rozhodnutie súdu som očakával na základne nálezu ústavného súdu," povedal jeden z kandidátov na predsedu strany. (tasr)
22:11
USA začali stavať novú ambasádu v Mexiku, bude jednou z najdrahších na svete. Slávnostného výkopu pri príležitosti začatia stavebných prác na pozemku s rozlohou 3,4 hektára sa okrem iných zúčastnila americká veľvyslankyňa v Mexiku Roberta Jacobsonová a starosta mesta Mexiko Miguel Ángel Mancera. (tasr)
21:54
Spoločná európska mena nadviazala na včerajšie zisky a opäť výrazne posilnila. Euru sa už v dnes ráno podarilo prekročiť hranicu 1,23 USD/EUR a popoludní sa jeho kurz dostal až na 1,2371 USD/EUR. Od začiatku týždňa si spoločná európska mena pripísal približne o cent. (tasr)
21:37
Dve deti a jedna žena zahynuli dnes po tom, čo sa čln s ilegálnymi migrantmi prevrátil na rieke Marica na severozápade Turecka. Podľa informácií agentúry Anadol sa migranti snažili dostať cez rieku do Grécka. Svedkovia uviedli, že v člne bolo približne desať ľudí.
21:24
Maďarská vláda predloží parlamentu upravený návrh balíka zákonov na potlačenie nelegálneho prisťahovalectva, takzvaný zákon "Sto. Informoval o tom v utorok štátny tajomník úradu maďarskej vlády zodpovedný za komunikáciu Bence Tuzson. Konečné znenie návrhu je podľa neho oproti pôvodnej verzii ešte striktnejšie. (ap)
21:09
Podľa riaditeľa amerických spravodajských služieb Daniela Coata Rsusko pokladá zasahovanie do prezidentských volieb v USA za úsp. Voľby do Senátu a Snemovne reprezentantov, ktoré sa uskutočnia tento rok, chápe ako príležitosť na ďalší podobný útok. (dpa)
20:54
Starosta Hamburgu Olaf Scholz dočasne nahradí vo funkcií doterajšieho predsedu SPD Martina Schulza. Predsedom strany bude do zjazdu vo Wiesbadene, na ktorom delegáti 22. apríla zvolia nového šéfa nemeckých socialistov. (tasr)
20:51
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v prvej reakcii na dnešné odporúčanie polície, aby boli voči nemu vznesené obvinenia z koru. Vyhlásil, že pracoval pre Izrael celý svoj život. Sľúbil, že naďalej zostane predsedom vlády, informoval denník Haarec.
20:47
Záchranársky vrtuľník z Popradu letel na pomoc piliarovi (29) do Kráľovej Lehoty. V ťažko dostupnom teréne si pri pílení stromov motorovou pílou zasiahol dolnú končatinu v oblasti predkolenia. (tasr)
20:33
SHMÚ upozorňuje na tvorbu snehových jazykov a závejov od 04.00 h na východnom a strednom Slovensku. Výstraha prvého stupňa platí pre viaceré okresy Banskobystrického, Prešovského a Košického kraja. (tasr)
20:30
V Guatemale zatkli dnes exprezidenta Álvara Coloma a takmer všetkých členov jeho bývalého kabinetu. Dôvodom je prípad korupcie ohľadne koncesií na verejnú autobusovú dopravu, informovala tamojšia prokuratúra.
20:06
Šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi veľa očakáva od technológie blockchainu. Táto technológia, ktorá je v pozadí mnohých kryptomien, je "skutočne sľubná"," uviedol vo videorozhovore zverejnenom na stránke ECB. Napríklad umožňuje rýchle a automatické vyrovnanie transakcií a môže ekonomike priniesť mnoho výhod. (tasr)
19:57
Polícia odporučila, aby boli voči premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi vznesené obvinenia z korupcie. Premiér čelí vyšetrovaniam v dvoch korupčných kauzách. Predmetom jedného sú dary od istého miliardára za údajne poskytnutie výhod, v druhom ide o údajný kontakt s vydavateľom novín s cieľom ovplyvniť mediálny trh. (ap)
19:22
Globálna ekonomika sa výrazne oživuje prvýkrát za desaťročie. Centrálne banky však musia zostať ostražité a monitorovať všetky riziká ohrozujúce finančnú stabilitu, uviedol nový šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell.
18:53
Martin Schulz odstúpil z postu predsedu SPD. Doterajší predseda nemeckých sociálnych demokratov dnes oznámil, že sa s okamžitou platnosťou vzdáva svojej predsedníckej funkcie. (dpa)
18:35
Pred útokom v Štokholme prisahal atentátnik vernosť vodcovi Islamského štátu. Prokurátor Hans-Jörgen Hanström predložil Štokholmskému okresnému súdu ako dôkaz online komunikáciu medzi Rachmatom Akilovom a ľuďmi spojenými s IS. V jednom z online rozhovorov Akilov prisahal vernosť vodcovi abú Bakrovi Baghdádímu. (tasr)
18:26
V Nigérii zaznamenali 450 možných prípadov horúčky lassa. Od začiatku roka WHO zaznamenala 43 úmrtí, pri ktorých existovalo podozrenie na nákazu týmto závažným vírusovým ochorením, a 37 z nich bolo aj potvrdených. Toto vírusové ochorenie spojené s vnútorným krvácaním prvýkrát identifikovali v roku 1969. (tasr)
18:18
Klienti nebankových subjektov čiastočne odškodnení nebudú, parlament odmietol tento návrh z hnutia OĽaNO. Poslanci navrhovali odškodnenie osôb s tým, že najvyšší možný podiel, ktorý by sa mohol odškodniť by bola suma 33-tisíc eur a najvyššia možná čiastka odškodnenia z tohto podielu by bola 13 200 eur pri predpokladanom počte asi 50-tisíc ľudí, ktorých by sa mohla zákonná úprava týkať. (tasr)
17:42
Holandský minister zahraničných vecí Halbe Zijlstra odstúpil. Priznal, že nebol prítomný na podujatí, na ktorom ruský prezident Putin v roku 2006 údajne hovoril o svojej predstave "Veľkého Ruska". Zijlstra pôvodne tvrdil, že počul, ako ruský prezident hovoril o expanzívnych ambíciách Ruska. (tasr)
17:32
Donald Tusk uviedol, že zvládanie prílevu migrantov do Európy je behom na dlhé trate. Po stretnutí s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom vo Viedni predseda Európskej rady povedal, že Kurz má na problematiku migrácie "podobné názory". (tasr)
17:24
Viac ako dva milióny Talianov zažili v detstve sexuálne obťažovanie. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených talianskym národným štatistickým úradom Istat. Zhruba 1,6 milióna talianskych žien a 400-tisíc mužov bolo sexuálne zneužitých v čase, keď mali menej než 18 rokov. (dpa)
17:12
V podozrivej zásielke v sídle britského parlamentu bol biely prášok. Kanceláriu, kde sa zásielka našla, polícia uzavrela, ale ostatné priestory v budove parlamentu zostali otvorené. Prípadom sa po nahlásení začala zaoberať protiteroristická jednotka Metropolitnej polície. (tasr)
16:26
Polícia objasnila krádež aljašského malamuta z Uzoviec.

Z prečinu krádeže spáchaného formou spolupáchateľstva polícia obvinila štyroch mužov vo veku 25 - 49 rokov z obce Jarovnice - Močidľany v okrese Sabinov. (tasr)

16:11
Počet zakázaných webov rastie.

V zozname je už 139 stránok. Ich počet sa neustále zvyšuje. Zamestnanci finančnej správy podnikli príslušné kroky už voči 271 webovým sídlam so zakázanou ponukou.(tasr)

15:59
Britský súd potvrdil platnosť zatykača vydaného Juliana Assangea. Verdikt súdu znamená, že britská polícia ho môže stále zatknúť, ak sa rozhodne opustiť ekvádorskú ambasádu. Súd o platnosti zatykača rozhodol už minulý utorok (6.2.), avšak sudkyňa povolila jeho právnikovi pripraviť novú sériu argumentov o tom, či je vo verejnom záujme pokračovať v konaní proti Assangeovi. (tasr)
15:53
Po razii v Spišskej Novej Vsi polícia obvinila muža (41) zo Spišskej Novej Vsi v súvislosti s anabolikami.

Muž je momentálne vo väzbe. (tasr)

15:49
Príčina leteckého nešťastia v Rusku. Špecialisti Medzištátneho leteckého výboru predpokladajú, že "faktorom, ktorý zrejme viedol k vzniku mimoriadnej situácie, mohli byť odlišné údaje o rýchlosti letu na dvoch rôznych indikátoroch pilotov, čo súviselo s námrazou na (vonkajších) meračoch celkového tlaku". (tasr)
15:44
Železniciam chýbajú dve stovky zamestnancov.

Súvisí to s odchodom silných ročníkov do dôchodku. (tasr)

15:24
Dánskeho princa Henrika previezli z nemocnice do rodinnej rezidencie. Manžela dánskej kráľovnej Margaréty II. previezli do zámku Fredensborg severne od Kodane, "kde si želá stráviť svoje posledné chvíle". Princa 28. januára hospitalizovali v kodanskej Ríšskej nemocnici so zápalom pľúc. (ap)
15:15
V budove britského parlamentu sa našla podozrivá zásielka. Nemenovaný zdroj potvrdil, že v areáli Dolnej snemovne parlamentu sa objavil podozrivý balík, ktorý v súčasnosti skúmajú policajní experti. Budova parlamentu však nie je uzavretá. (pa)
14:51
Babiš definitívne prehral súd s ÚPN: Vo zväzkoch ŠtB bol vedený oprávnene.

Rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave. (sme)

14:39
Bill Gates kritizoval Trumpovu stratégiu "Amerika na prvom mieste". Zakladateľ spoločnosti Microsoft a jeho manželka to uviedli vo výročnom liste svojej nadácie BMGF. Gates citoval Trumpove návrhy na tvrdé zníženie zahraničnej pomoci ako príklad toho, keď politika administratívy ovplyvňuje prácu BMGF. (tasr)
14:28
Egyptské prezidentské voľby nebudú podľa skupín pre ľudské práva slobodné. Štrnásť medzinárodných a regionálnych skupín uviedlo, že marcové prezidentské voľby v Egypte nespĺňajú "minimálne požiadavky" na spravodlivé a slobodné hlasovanie. Západných spojencov Káhiry zároveň vyzvali, aby odsúdili takéto "fraškovité" voľby. (tasr)
14:19
Juhoafrická vládnuca strana oficiálne potvrdila, že odvolá Jacoba Zumu z funkcie prezidenta JAR. Výkonný výbor Afrického národného kongresu sa rozhodol "odvolať" prezidenta, ktorý je zapletený do korupčných škandálov. Zuma najprv s rezignáciou súhlasil, ale v úrade chcel ostať ešte niekoľko mesiacov. Túto podmienku však výbor zamietol. (tasr)
13:34
Počet prípadov osýpok sa v Európe vlani strojnásobil. V aktualizovanej správe európska agentúra uviedla, že viac ako 14.400 prípadov hlásili vlani z 30 krajín. Rok predtým ich bolo 4600. Za nárast mohli podľa európskych predstaviteľov epidémie v Rumunsku, Taliansku, Grécku a Nemecku. (tasr)
13:26
Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici zrušila obvinenie prokurátorovi Špirkovi.

Špirko mal na starosti aj dozor nad vyšetrovaním ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktorý kúpil podiel vo firme B. A. Haus Ladislava Bašternáka. (dennik N)

13:16
Po výbudu v indickej lodenici hlásia najmenej päť mŕtvych. Výbuch sa odohral na plavidle, ktoré v lodenici prechádzalo údržbou. Podľa hovorcu lodenice patrilo ropnej spoločnosti. Zranilo sa aj ďalších 11 ľudí. Ako uviedla miestna polícia, väčšinu obetí usmrtili škodlivé výpary, ktoré sa uvoľnili po výbuchu. (tasr)
13:09
Prvý oficiálny kandidát na primátora Bratislavy: Mestský aktivista a hudobník Matúš Vallo.

Oznámil to počas tlačovej konferencie v hlavnom meste. (tasr)

12:57
Britský charitatívny výbor vyšetruje Oxfam za utajenie sexuálneho škandálu. Britské média koncom minulého týždňa zverejnili informácie, z ktorých vyplýva, že personál medzinárodnej humanitárnej organizácie, ktorý pôsobil na Haiti po ničivom zemetrasení z roku 2010, platil tamojším ženám za pohlavný styk. (tasr)
12:44
V prípade Pavla Ruska vypovedal ďalší svedok: U podnikateľa overovali tvrdenia exministra.

Ide o kauzu exministrovej údajnej objednávky vraždy Sylvie Volzovej.

12:31
Cyklón Gita napáchal rozsiahle materiálne škody v oceánskom ostrovnom štáte Tonga. Zničil aj budovu parlamentu nachádzajúcu sa v hlavnom meste. Zatiaľ nie je jasné, kde budú poslanci zasadať počas jej obnovy. Gita je búrkou štvrtej kategórie a najsilnejšou búrkou, aká sa tam vyskytla za viac než 60 rokov. (tasr)
12:20
Kiska nebude kandidovať: Prezident o tom hovoril na stretnutí s Ficom aj Dankom.

Opozícia čaká na oficiálne vyjadrenie hlavy štátu. (aktuality)

12:02
Unikla nahrávka, kde sa hovorí o majetku šéfa inšpekcie polície: Financovať ho má podsvetie.

Lučanský má zásluhy v riešení prípadu Černáka. (sme)

11:44
Začal sa proces s mužom, ktorý v Štokholme vrazil autom do davu ľudí. Útok si vyžiadal piatich mŕtvych a 14 vážne zranených. (tasr)
11:35
Saakašvili sa chce vrátiť na Ukrajinu. "Samozrejme, že sa vrátim na Ukrajinu." Vodca ukrajinského Hnutia nových síl spresnil, že so svojím tímom nájde spôsob, ako to urobiť "absolútne legálne." (tasr)
11:22
Tillerson: Trvalú porážku Islamského štátu sme zatiaľ nedosiahli. Americký minister zahraničných vecí na stretnutí predstaviteľov Spojenými štátmi vedenej globálnej koalície proti IS v Kuvajte tiež oznámil, že Washington poskytne ďalších 200 miliónov dolárov na pomoc pri stabilizácii oslobodených oblastí Sýrie. (tasr)
10:35
Nákladná loď Progress odštartovala so zásobami na ISS. Progress nesie 2,7 tony jedla, paliva a ďalších zásob. Na orbitu sa nákladná loď dostala osem minút po štarte a po dvojdňovom odklade. (ap)
09:50
Letisko London City znova otvorili po odstránení bomby. Všetky odlety a prílety na toto medzinárodné letisko vo východnej časti Londýna v pondelok zrušili v dôsledku toho, že v susediacom prístave našli poltonovú bombu. (tasr)
09:43
Na turistickom ostrove Bali vybuchla sopka Agung. Chrlila sivý popol do výšky 1500 metrov. Zatiaľ nehlásili obete na životoch. (dpa)
08:56
Venezuela dočasne prišla o hlasovacie právo vo Valnom zhromaždení OSN. A to v dôsledku nezaplatenia finančného príspevku. Informovala o tom v noci na utorok agentúra EFE, ktorá sa odvolala na zdroje OSN. (tasr)
08:13
Trump chce v Európe silnejšiu americkú armádu, ktorá by bola protiváhou Moskvy. Vyplýva to z návrhu rozpočtu na budúci rok, ktorý Biely dom v pondelok predložil Kongresu. (tasr)
07:42
Na D2 z Malaciek v smere do Bratislavy sa zrazilo sedem vozidiel. Dopravná nehoda sa zaobišla bez zranení. Diaľnicu v smere do Bratislavy uzavreli. (tasr)
07:17
Francúzskeho ministra pre rozpočet vypočuli kvôli obvineniu zo znásilnenia. Výsluch sa uskutočnil v Paríži, ale Gérald Darmanin po jeho skončení nebol vzatý do väzby. (tasr)
06:49
Kim Čong-un chce pokračovať v zmierovaní s Južnou Kóreou. Vodca KĽDR to naznačil v utorok po prijatí severokórejskej delegácie, ktorá sa vrátila z výpravy na zimné olympijské hry a jej členkou bola aj Kimova sestra Kim Jo-džong. (tasr)
06:10
Petíciu, aby bol na Berlinale čierny koberec, podpísali tisíce ľudí. Petíciu na internete spustila nemecká herečka Claudia Eisingerov, ktorá uviedla, že riaditeľ Berlinale Dieter Kosslick by mal farbu koberca zmeniť v dôsledku kampane #MeToo poukazujúcej na problematiku sexuálneho obťažovania vo filmovom priemysle. (tasr)