Krátke správy 16. 09. 2018

22:21
Na juhu Nigérie uniesli talianskeho kňaza. Maurizia Pallua uniesli spolu s ďalšími štyrmi ľuďmi vo štvrtok po príchode do mesta Benin na juhu Nigérie neznámi páchatelia. (ap)
21:36
Netanjahu pochválil Trumpa za kritiku Iránu. Vo videoposolstve, zverejnenom na portáli YouTube, izraelský premiér tvrdí, že Trump vytvoril možnosť na vylepšenie zlej dohody, potlačenie iránskej agresie, ako aj na postup voči podpore terorizmu. Predseda izraelskej vlády vyzval súčasne aj ďalších štátnikov, aby krok USA podporili. (tasr)
21:22
Šesť egyptských vojakov prišlo o život pri útoku Islamského štátu. Egyptská armáda dnes informovala, že útok spáchali na bezpečnostnom stanovišti v al-Aríši "teroristické elementy", čo je oficiálny termín používaný pre islamských militantov. (dpa)
20:21
USA jadrovú dohodu s Iránom nevypovedia, ale majú k nej výhrady. Tie však od dohody z roku 2015 neodstúpia, uviedol dnes v prejave z Bieleho domu americký prezident Donald Trump. (tasr)
19:20
Taliansko i Tunisko zintenzívnili kontrolu na mori medzi oboma krajinami. Talianska strana vyslala do regiónu viac plavidiel finančnej stráže, tuniská zasa zintenzívnila prítomnosť lodí pohraničnej stráže, a to predovšetkým v úseku medzi Sfaxom a Monastirom. (tasr)
18:53
Rumunský premiér s ťažkosťami presadil rekonštrukciu vlády. Vládnuci sociálni demokrati napokon uprednostnili jednotu vlastných radov pred rizikom ďalšej vládnej krízy a po šesťhodinovom maratóne rokovaní dali predsedovi vlády zelenú pre plánované zmeny. (tasr)
18:42
V Stredozemnom mori zachránili okolo 600 utečencov. Následne ich previezli na taliansky ostrov Sicília. Ide o jeden z najväčších prílevov utečencov do Talianska, odkedy Rím uzavrel dohodu s Líbyou o obmedzení migračného toku. (ap)
17:42
Z Air Berlin prešlo do Lufthansy 3 000 zamestnancov, 5 000 je voľných. Lufthansa preberá len časť skrachovanej leteckej spoločnosti Air Berlin a jej zamestnancov. O jej ďalšie časti sa vedie medzi záujemcami zápas. Ich predaj však nebude rýchly. (tasr)
17:05
Kuba predloží OSN rezolúciu za zrušenie amerického embarga. Kuba na začiatku novembra opätovne predloží Valnému zhromaždeniu OSN návrh rezolúcie o potrebe ukončenia hospodárskej, obchodnej a finančnej blokády zo strany USA. Na tlačovej konferencii v Bratislave o tom dnes informovala kubánska veľvyslankyňa na Slovensku Yamila Pita Montesová.
16:31
Ruská centrálna banka dá do obehu nové bankovky. Budú v nominálnej hodnote 200 rubľov (2,92 €) a 2 000 rubľov (29,36 €). Prednostne sa objavia v regiónoch, ktorých symboly sú na bankovkách vyobrazené. Ide o Ďaleký východ, Moskvu a Krym. (tasr)
16:19
Dvojaká kvalita potravín v EÚ existuje, spotrebiteľ je často klamaný výrobcami, a takýmto spotrebiteľom nechce byť. To je jeden zo záverov dnešného bratislavského summitu Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých. Zároveň sa podľa ministerky Gabriely Matečnej deklarovalo, že má existovať jednotná a spoločná metodika na testovanie potravín a výrobkov. (tasr)
15:58
Šéf juhokórejskej spoločnosti Samsung Electronics Kwon O-hjon dnes prekvapujúco rezignoval. Ako dôvod uviedol, že "bezprecedentnú krízu" vo firme. Zároveň dodal, že dozrel čas na to, aby spoločnosť viedli mladší. (tasr)
15:41
Tento týždeň chorých v čakárňach u lekára ubudlo, pre chorobu zavreli 12 škôl. Najviac chorých bolo v Bratislavskom kraji, najmenej v Banskobystrickom. Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila Svetová zdravotníctva organizácia. (tasr)
15:22
Pri hranici s Ukrajinou zadržala skupinu cudzincov bez dokladov.

Išlo o troch Vietnamcov, dvoch Indov, dvoch Sýrčanov a jedného štátneho príslušníka Afganistanu. (tasr)

15:00
Poľsko odvrátilo ďalší počítačový útok z Ruska, vyhlásil poľský minister. Poľsko dnes úspešne odvrátilo ďalší počítačový útok z Ruska, vyhlásil poľský minister obrany Antoni Macierewicz s tým, že "toto ohrozenie každým dňom stúpa". Macierewicz podľa agentúry AP spresnil, že terčom najnovšieho počítačového útoku boli ukrajinské spoločnosti, ktoré majú pobočky v rôznych krajinách vrátane Poľska. (tasr)
14:33
Nitrianski colníci našli takmer deväť kg tabaku a bezmála 3 000 kusov cigariet bez označenia.  Priamo pod predajným pultom a v skladových priestoroch boli spolu s označenými cigaretami aj balíky bez označenia, prípadne cigarety a tabak s maďarskými a moldavskými kontrolnými známkami. (tasr)
14:14
Polícia upozorňuje vodičov na zvýšenú hustotu premávky na ceste pri Dubnej skale. Žiada vodičov tranzitnej dopravy, aby pri ceste na východ Slovenska zvolili alternatívnu trasu po ceste R1. Z diaľnice D1 až po výjazd z lomu Dubná skala sa ukončilo frézovanie a asfaltovanie cesty, v úprave sa bude pokračovať aj naďalej. (tasr)
13:52
Európska komisia dnes zverejnila výročnú správu o vývoji na trhu práce a vývoji miezd v Európe. Potvrdzuje pozitívne trendy na trhu práce, ktoré sa zaznamenali v EÚ, keď zamestnanosť prekročila úrovne spred krízy a miera nezamestnanosti sa takisto približuje úrovniam pred recesiou. (tasr)
13:23
Stranícki lídri absolvovali poslednú televíznu diskusiu pred voľbami. Rakúski politickí lídri sa vo štvrtok večer stretli v poslednej televíznej diskusii pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať v nedeľu 15. októbra. Analytici predpokladajú, že víťazom sa stanú konzervatívni zástancovia tvrdej línie ohľadom imigrácie. (tasr)
13:03
Od zajtra budú môcť turisti prechádzať Spáleným žľabom na vrchol Brestovej už bez obmedzení.

Spriechodnia časť modro i zeleno značeného turistického chodníka, ktorý Štátne lesy TANAP-u museli uzavrieť pre zaistenie bezpečnosti návštevníkov počas spracovania lykožrútovej kalamity. (tasr)

12:45
Cesta popod hrad Strečno, ktorá spája Žilinu s Martinom, bude od pondelka prejazdná bez obmedzení. Zrušia zúžené pruhy a zníženú rýchlosť. (tasr)
12:27
Opozičným poslancom sa podarilo vyzbierať dostatok podpisov na mimoriadne zvolanie schôdze. Chcú na nej hovoriť o kauze vysokej odmeny pre právnika Radomíra Bžána v súdnom spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. (tasr)
12:20
Kľúčoví spojenci žiadajú Puigdemonta ignorovať Madrid a vyhlásiť nezávislosť. Katalánska radikálna ľavicová strana Kandidatúra ľudovej jednoty (CUP) žiada katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta, aby čo najskôr prikročil k vyhláseniu nezávislosti Katalánska od Španielska. (tasr)
11:48
Do Iraku vyšleme najviac 25 profesionálov na plnenie úloh NATO (Training Capability Building - Iraq - NTCB-I).

Príslušníci ozbrojených síl budú výhradne plniť tzv. výcvikové úlohy zahŕňajúce výcvik, poskytovanie poradenstva a asistenciu pri budovaní kapacít irackých obranných a bezpečnostných síl na území Iraku v oblasti manuálneho, mechanického odmínovania a opráv sovietskej techniky v jej vlastníctve.

11:34
Cvičný let stíhacích lietadiel MiG – 29 môže spôsobiť supersonický tresk. Bude to dnes asi 13.00 h v rámci plánovaných letov na trase Sliač – Liptovský Mikuláš – Javorina – Kysak – Tisovec – Sliač. (tasr)
11:13
Andrej Kiska pricestoval do juhomaďarského Szekszárdu na summit V4. Hlavnými témami sú hospodárstvo, konkurencieschopnosť, situácia v krajinách na západe Balkánskeho polostrova a ich perspektíva európskej integrácie. (tasr)
11:00
Voľby do českej Snemovne by vyhralo hnutie ANO so ziskom 26,5 percenta. Víťazom volieb do českej Snemovne by sa podľa prieskumu agentúry Focus stalo hnutie ANO s podporou 26,5 percenta hlasov. ČSSD by získala 15,7 percenta hlasov a komunisti 12,4 percenta. (tasr)
10:45
V pondelok sa začína tradičná Študentská kvapka krvi, ktorá potrvá do 17. novembra. Organizuje ju Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc. Tvárami kampane sú mladí ľudia - dobrovoľníci SČK, ktorí sa pomocou hashtagov #nemajlenkecy a #nebudodveci prihovárajú rovesníkom. (redcross.sk)
10:35
V oblasti testovacieho zariadenia KĽDR došlo k ďalším malým otrasom. Otrasy s magnitúdou 2,7 zaznamenali 54 kilometrov severozápadne od obce Kilji v severokórejskej provincii Severný Hamgjong, kde sa nachádza Punggje-ri - známe miesto jadrových skúšok v horskej oblasti KĽDR. (tasr)
10:05
Za spáchanie priestupku by mohli pykať už 14-ročné deti. Zníženie vekovej hranice priestupkovej zodpovednosti z 15 na 14 rokov navrhujú poslanci Národnej rady SR z hnutia Sme rodina v novele zákona o priestupkoch. (tasr)
09:30
Počet obetí a záplav vo Vietname stúpol na najmenej 54. Obeťami záplav, ktoré tento týždeň zasiahli severnú a strednú časť Vietnamu, sa stalo najmenej 54 ľudí a ďalších 39 ich je nezvestných. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vietnamské úrady. (tasr)
09:14
Obchod medzi Českom a Nemeckom má aj tento rok našliapnuté k rekordnému objemu. Vlani dosiahol obchod hodnotu 2,21 bilióna Kč (85,36 miliardy eur) a druhýkrát po sebe prekročil 2-biliónovú hranicu. Aktuálny vývoj naznačuje, že túto hranicu prekročí aj tento rok. (tasr)
08:58
Rusko uvádza do obehu novú bankovku s motívmi Krymu. Nové 200-rubľové platidlo predstavila vo štvrtok na tlačovej konferencii v Moskve šéfka Centrálnej banky Ruskej federácie Elvira Nabiullinová. (slobodna europa)
08:57
Väzni zo zariadenia v Severnej Karolíne sa pokúsili o útek a založili požiar. O život prišli dvaja zamestnanci väznice a viacero ďalších utrpelo zranenia pri požiari vo väzenskej šijacej dielni. Oheň založili úmyselne väzni, ktorí chceli utiecť. (tasr)
07:55
Požiare v Kalifornii si vyžiadali už 31 mŕtvych. Stovky ľudí sú nezvestné a tisíce ďalších museli opustiť svoje domovy. (reuters)
07:03
Zeman: Problémy s KĽDR by vyriešilo komando, ktoré by zabilo Kima. "Režim v Severnej Kórey je odporný, ale nemožno ho zničiť silou," vyhlásil český prezident vo štvrtok večer v pravidelnej relácii televízie Barrandov, v ktorej komentuje udalosti týždňa.(novinky.cz)
06:08
Štyria ľudia utrpeli zranenia počas streľby na juhu Švédska. Podľa polície zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by udalosť súvisela s terorizmom. (tasr)
05:56
Tri povstalecké skupiny sa dohodli na prímerí v oblasti Damasku. Dohodu, ku ktorej sa nepripojila sýrska armáda, sprostredkovali egyptskí a ruskí vyjednávači. (ap)