Správy z vášho kraja:

Krátke správy 13. 12. 2017

23:40
V Nemecku sa začali nové sondážne rozhovory o spolkovej vláde. Osemdesiat dní po voľbách do nemeckého spolkového parlamentu (Bundestagu) sa v stredu večer zišli v Berlíne hlavní predstavitelia nemeckých kresťanských demokratov a sociálnych demokratov na prvých tzv. sondážnych rozhovoroch o možnom vytvorení novej spolkovej vlády, informovala agentúra DPA.
23:10
Príslušníkov konžských milícií odsúdili za znásilnenie detí na doživotie. Jedenástich príslušníkov konžských milícií obvinených zo znásilnenia viac ako 40 dievčat vrátane bábätiek v stredu odsúdili na doživotie. Vojenský súd v meste Kavumu na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR) odsúdil mužov, ktorí boli tiež obvinení z vraždy niekoľkých ľudí vrátane nemeckého inžiniera pracujúceho v regióne.
22:40
Biely dom: Nie je vhodný čas na rokovania so Severnou Kóreou. So Severnou Kóreou nemožno viesť žiadne rokovania, kým nezlepší svoje správanie, uviedol v stredu hovorca Rady pre národnú bezpečnosť v Bielom dome. Podľa agentúry Reuters sa tým spochybňuje ponuka amerického ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona na začatie rokovaní s Pchjongjangom kedykoľvek a bez predbežných podmienok.
22:10
V Taliansku zadržali ďalšie ženy z prostredia riadenia mafie. Talianske orgány zadržali štyri ženy spojené so známou zločineckou organizáciou Camorra. Informovala o tom v stredu agentúra AP s tým, že ide o ďalší záťah namierený proti ženám z mafiánskych klanov, ktoré často po uväznení pôvodných bosov preberajú riadenie mafiánskych obchodov.
21:40
Venezuelská opozícia vyzvala svet, aby pomohol vrátiť do krajiny demokraciu. Zástupcovia venezuelskej opozície v stredu vyzvali svet, aby pomohol vrátiť do ich krajiny demokraciu. Apel vyslovili po tom, čo im Európsky parlament (EP) udelil v Štrasburgu svoje prestížne ocenenie - tohtoročnú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. (tasr)
20:40
Macron predpovedal víťazstvo nad džihádistami v Afrike. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu uviedol, že 4000-členná francúzska protiteroristická jednotka zaistí "v prvej polovici roka 2018" spoločne s novými africkými silami "víťazstvá" nad džihádistickými extrémistami. (tasr)
20:15
Rusko vyslalo vojenskú delegáciu do Severnej Kórey. Rusko v stredu informovalo, že vyslalo vojenskú delegáciu do Severnej Kórey, ale neprezradilo účel návštevy. V delegácii je aj Viktor Kalganov, zástupca šéfa ruského Riadiaceho centra národnej obrany, ktoré je zodpovedné za otázky národnej bezpečnosti.
19:45
Gotthardský cestný tunel je po dopravnej nehode opäť prejazdný. Gotthardský cestný tunel vo Švajčiarsku, v ktorom v stredu predpoludním vyhasli dva životy pri vážnej dopravnej nehode, v neskorých popoludňajších hodinách opäť otvorili po oprave poškodených častí a odstránení ďalších dôsledkov nehody. Tunel bol predtým uzavretý dočasne v oboch smeroch. (tasr)
19:13
Výstraha druhého stupňa pred povodňami naďalej platí pre okres Michalovce, od stredy aj pre Sobrance. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojej webovej stránke.
18:45
Ruský závod Majak priznal, že vypúšťa rádioaktívny izotop. Vysokopostavený riadiaci pracovník ruského závodu na spracovanie jadrového paliva Majak, ktorý bol podľa podozrení zdrojom zvýšenej úrovne rádioaktivity nad Európou na prelome septembra a októbra, v stredu pripustil, že zachytený rádioaktívny izotop sa dostáva do ovzdušia v rámci výrobného cyklu v závode - avšak dodal, že jeho úrovne sú zanedbateľné.
18:20
Mesto Trenčín by malo v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom v celkovej výške takmer 53,4 milióna eur. Vyplýva to z návrhu programového rozpočtu na rok 2018, ktorý v stredu na svojom zasadnutí schválili poslanci trenčianskeho mestského zastupiteľstva. (tasr)
18:12
Na severe Slovenska bolo dnes večer bez elektrickej energie zhruba 700 odberných miest SSE-D. Ich počet sa priebežne znižuje, informoval TASR hovorca spoločnosti Miroslav Gejdoš. Distribútor podľa neho počíta s tým, že do večera by mohli mať elektrinu všetci. "Pochopiteľne, nedá sa to stopercentne zaručiť," uviedol Gejdoš. (tasr)
18:10
Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa stiahla svoju ponuku na kúpu rakúskych aerolínií Niki. Reagovala na obavy Európskej komisie, že súčasný plán firmy prevziať väčšinu aktív Air Berlin a v rámci nich aj Niki môže mať negatívny vplyv na konkurenčné prostredie. (tasr)
17:48
Predsedovia vyšších územných celkov, starostovia a primátori sa budú naďalej voliť iba v jednom kole. Väčšina pléna NR SR dnes nepodporila návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva od SaS, ktorá chcela vrátiť dvojkolovú voľbu županov a zároveň zaviesť druhé kolo do volieb starostov a primátorov. (tasr)
17:36
Bývalým príslušníkom štátnej bezpečnosti sa výsluhový dôchodok plošne nezdaní. Politickí väzni, ich manželky, manželia alebo vdovy a vdovci nedostanú jednorazový finančný príspevok vo výške 1000 eur. Plénum totiž nepodporilo novelu zákona o protikomunistickom odboji z dielne opozície. (tasr)
17:35
Saudská Arábia a SAE sľúbili 130 miliónov USD na boj proti džihádistom v Saheli. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu oznámil, že Saudská Arábia prisľúbila 100 miliónov dolárov a Spojené arabské emiráty (SAE) 30 miliónov dolárov na boj proti džihádistickej hrozbe v africkom regióne Sahel.
17:15
Nemecký lyžiar zahynul pod lavínou v Tirolsku. Nemecký vyznávač lyžovania zahynul v stredu pod masami snehu po zosuve lavíny v katastri obce Serfaus v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko. Záchranári síce zasypaného muža našli po asi 30 minútach, avšak pokusy o jeho oživenie boli neúspešné. (tasr)
16:52
Výstavba projektu bratislavského obchvatu by sa mala rozbehnúť "na plný plyn" na jar budúceho roka. Má tvoriť časť diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7. Celý projekt má byť dokončený v októbri 2020, ale po rýchlostnej ceste R7 by mali autá začať jazdiť už v apríli 2020. (tasr)
16:34
Podnikatelia môžu opäť hlasovať za Byrokratický nezmysel roka 2017. Prostredníctvom tejto "anticeny" tak môžu upriamiť pozornosť kompetentných na legislatívne opatrenia, ktoré zbytočne komplikujú život podnikateľom u nás. Uzávierka je 27. decembra a hlasovať sa dá na www.byrokratickynezmysel.sk
16:20
V spojení kandidátov na sudcov ÚS nevidí zásadný ústavný problém bývalý podpredseda súdu Eduard Bárány. Tvrdí, že v rámci kandidátov navrhnutých národnou radou je na úvahe prezidenta, ktorých vyberie za sudcov. "Súčasťou tejto úvahy je aj zváženie, či môže spojiť kandidátov zvolených na rôzne uvoľnené miesta (skupiny miest) sudcov Ústavného súdu do jednej skupiny," vyhlásil. (tasr)
15:41
Kontingenty policajtov sa vrátili z hraníc Srbska a Macedónska. Maďarskí policajti, ktorí pomáhali pri strážení macedónskych a srbských hraníc, od vlaňajšieho roka zadržali celkove 5500 narušiteľov. Povedal to v stredu v Budapešti šéf maďarskej polície Károly Papp. (tasr)
14:52
Europarlament nezabránil používaniu fosfátových prísad pri príprave kebabov. Poslancom Európskeho parlamentu (EP) v stredu chýbali tri hlasy na to, aby zakázali fosfáty, ktoré sa v podobe aditív nachádzajú v nakrájaných kúskoch kebabu alebo gyrosu.
14:16
Český prezident Miloš Zeman vymenoval vládu premiéra Andreja Babiša. Informovala o tom česká spravodajská televízia ČT24.
14:02
V Poličských strojárňach sa stredne ťažko popálili tri osoby. Popáleniny tváre, rúk a hrudníka utrpeli tri osoby pri vzplanutí bezdymového strelného prachu v areáli Poličských strojární v Poličke v okrese Svitavy Pardubického kraja. Všetkých previezli do príslušnej nemocnice. (tasr)
14:00
Macron a Merkelová rokovali s prezidentmi viacerých štátov Afriky o terorizme. Francúzsky prezident sa najskôr stretol v užšom kruhu s prezidentmi krajín skupiny G5 Sahelu - Burkiny Faso, Čadu, Mali, Mauritánie a Nigeru. Toto zoskupenie vzniklo v roku 2014 s cieľom zlepšiť postup proti teroristom či organizovanému zločinu na území daného regiónu. (tasr)
13:52
Exprimátora Prešova Milana Benča oslobodili spod obžaloby.

Rozhodnutie je právoplatné. (tasr)

13:31
Slovom roka 2017 sa podľa americkej spoločnosti Merriam-Webster stal výraz "feminizmus". Voľba na toto slovo padla vďaka tomu, že bolo počas celého roka veľmi frekventované, vysvetlil lexikograf Peter Sokolowski. K mimoriadnej "popularite" tohto výrazu prispel januárový pochod žien, ktorý sa uskutočnil deň po inaugurácii Donalda Trumpa. (tasr)
13:23
O pápežovi vyšla kritická elektronická kniha. Na trhu sa v uplynulých dňoch objavila elektronická kniha autora publikujúceho pod pseudonymom Marcantonio Colonna, ktorý ostro kritizuje pontifikát pápeža Františka. Autor ho popisuje ako niekoho, kto podriaďuje Rímsku kúriu teroristickému režimu. (tasr) 
13:22
Na Úrade špeciálnej prokuratúry vznikne oddelenie extrémistickej kriminality.

Rozhodla o tom v stredu vláda, ktorá schválila návrh generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na zvýšenie počtu osôb určených na plnenie jeho úloh. (tasr)

13:09
Odmeny obvinených a odsúdených za prácu za zvýšia.

Po novom budú obvinení a odsúdení zarábať v budúcom roku od 182,60 až do 381,10 eura mesačne. (tasr)

13:08
Trojicu zlodejov z Bratislavy, mužov vo veku 27, 40 a 42 rokov, zadržala rakúska polícia. Muži skončili v utorok vo väzbe po tom, čo si ich policajná hliadka všimla pri krádeži bicykla z parkoviska pred istým nákupným strediskom. (tasr)
13:04
Ministerstvo zahraničných vecí varuje Slovákov pred generálnym štrajkom v Grécku. Grécke odborové federácie zamestnancov štátneho i súkromného sektora vyhlásili na štvrtok 24- hodinový generálny štrajk vo viacerých gréckych mestách vrátane Atén. "Obmedzená bude premávka mestskej hromadnej dopravy i lodnej dopravy a problémy môžu vzniknúť aj v leteckej a vlakovej doprave," varuje rezort diplomacie. (tasr)
13:02
Sacharovovu cenu si prevzala venezuelská opozícia. Cenu za slobodu myslenia, ktorú udeľuje Európsky parlament, si dnes prevzali predstavitelia venezuelskej demokratickej opozície a politickí väzni v tejto krajine. Týmto ocenením chceli odmeniť odvahu venezuelských študentov a politikov bojujúcich za slobodu v čase, keď čelia represívnej vláde. (tasr)
12:50
Pomocní vychovávatelia a školské sestry v školách nebudú.

Nezaradenej poslankyni Zuzane Zimenovej sa v parlamente nepodarilo uspieť s novelou zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, v ktorej navrhovala zaviesť túto novú pracovnú pozíciu. (tasr)

12:41
Gotthardský tunel je po vážnej nehode uzatvorený. Dvaja ľudia prišli o život a päť ďalších osôb utrpelo zranenia. Tunel následne uzatvorili. (tasr)
12:23
Sociálna poisťovňa dostane od štátu budúci rok zdroje v objeme 255,4 milióna eur.

Vyplýva to z návrhu rozpočtu na najbližšie roky, ktorý schválil parlament. (tasr)

12:08
Vláda Bratislave poskytne 13 miliónov eur na opravu ciest.

Magistrát dostane z tejto sumy dotáciu 10 miliónov eur, mestská časť Staré Mesto jeden milión eur a dva milióny eur jej schválili ako návratnú finančnú výpomoc. Štát zároveň chce riešiť nutné opravy historickej budovy Slovenského národného divadla a taktiež rozvoj ďalších expozícií múzea moderného umenia Danubiana v Bratislave. (tasr)

11:50
Erdogan nazval Izrael teroristickým štátom. Turecký prezident to povedal počas vystúpenia na mimoriadnom summite Organizácie islamskej spolupráce venovanom situácii po tom, ako prezident USA uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. (ap)
11:49
Hygienici kontrolovali reštaurácie, ktoré podávajú tatarák.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR kontroly dopadli dobre a dve zákonné povinnosti nesplnilo iba minimum zariadení. Celkovo skontrolovali 1121 prevádzok. (tasr)

11:36
Bangladéšan obvinený z útoku v New Yorku bol ovplyvnený radikálnym duchovným. Akayed Ullah, obvinený z odpálenia rúrkovej bomby v newyorskom metre, však zjavne nemal nijaké prepojenie na miestne teroristické skupiny. Uviedla to v stredu podľa agentúry AP bangladéšska polícia.
11:34
Parlament schválil rozpočet verejnej správy na budúci rok.

Deficit verejných financií má v roku 2018 prvýkrát klesnúť pod hranicu 1 % na úroveň 0,83 % hrubého domáceho produktu (HDP). (tasr)

11:25
Ďalší výbuch v Rakúsku, hlásia desiatky zranených. Najmenej 40 ľudí utrpelo zranenia, z toho jeden ťažké, pri úniku chlóru, ku ktorému došlo v stredu v areáli spoločnosti Agrana v hornorakúskej obci Aschach an der Donau. Pri incidente malo dôjsť aj k výbuchu. (orf)
11:22
Danko upozornil prezidenta, že nemôže naraz vymenovať Laššákovú a Mamojku.

Obaja kandidáti boli totiž nominovaní na jedno sudcovské miesto. (tasr)

11:05
Palestínčania nebudú akceptovať akúkoľvek úlohu USA v mierovom procese. Podľa agentúry AP to na summite Organizácie islamskej spolupráce v Istanbule povedal palestínsky prezident Mahmúd Abbás.
10:53
Afganec, ktorého omylom vyhostili z Nemecka, dostal druhú šancu. Na nemeckom veľvyslanectve v Pakistane si vyzdvihol vstupné víza do krajiny. (dpa)
10:38
Ďalšie zemetrasenie v Iráne. Pri panickom úteku z domovov utrpelo zranenia približne 58 ľudí. (tasr)
10:30
Polícia preveruje ďalšie obvinenie z obťažovania voči Polanskému. V roku 1975 mal oscarový režisér obťažova desaťročné dievča. Od obvinenia uplynulo už toľko času, že trestné oznámenie v tomto prípade nie je možné podať. Získané dôkazy by však polícii mohli poslúžiť pri iných prípadoch. (ap)
10:02
Hygienici potvrdili v Bratislave druhý prípad osýpok.

Tak, ako v prvom prípade, ide o muža, takisto je hospitalizovaný v nemocnici na bratislavských Kramároch. (tasr)

08:25
Vo Veľkých Kapušanoch platí naďalej zvýšená výstraha pred povodňami. V okrese Michalovce platí na rieke Latorica výstraha druhého stupňa. Výška hladiny tu dosiahla v stredu ráno 612 cm. (shmú)
08:20
Vláda prerokuje najdôležitejšie problémy Bratislavy. Medzi nimi najmä otázky cestnej a železničnej dopravy, toxickej skládky v mestskej časti Vrakuňa či náhradného nájomného bývania. Avizoval to primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. (tasr)
08:15
Spojené štáty sú znepokojené pokutou pre poľskú televíziu TVN24. Pokutu televízii udelili za spravodajstvo o demonštráciách spred budovy poľského parlamentu z decembra minulého roku. USA rozhodnutie vnímajú ako porušenie slobody slova, vysvetlila hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Heather Nauertová. (tasr)
08:07
Izraelské letectvo v odvete za raketový útok zaútočilo na objekty hnutia Hamas. Stalo sa tak v reakcii na rakety, ktoré militanti vystrelili do oblasti južného Izraela. Informoval o tom izraelský spravodajský server Ynetnews.
07:56
Trumpov názor na KĽDR sa po Tillersonovej pripravenosti nezmenil. Konania KĽDR je nebezpečné pre všetkých, a osobitne pre samotnú Severnú Kóreu, uviedla hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová. (tasr)
06:45
Prezident Trump podpísal zákon špecifikujúci vojenský rozpočet na rok 2018. Pre potreby americkej armády má byť podľa zákona vyčlenených až 700 miliárd dolárov. (cbsnews)
06:37
Distribučné centrum OVP obnovilo po explózii prevádzku. Obnoveniu dodávok plynu do Talianska, Nemecka a Maďarska predchádzala rozsiahla inšpekcia policajnými vyšetrovateľmi a hasičmi. (tasr)
06:10
Pri nehode počas návratu z púte v Mexiku zahynulo 11 ľudí. Do nákladného auta zozadu nabúral kamión s nákladom. Na mieste zomrelo osem účastníkov nehody, ďalší traja zomreli v nemocnici. Informovala o tom agentúra DPA s tým, že 13 ľudí utrpelo zranenia.
06:04
Poľský Sejm vyslovil dôveru vláde premiéra Morawieckého. Novú vládu v hlasovaní podporilo 243 poslancov, 192 ich bolo proti. Hlasovania sa nezdržal nikto. Informovala o tom spravodajská televízia TVN24.