Správy z vášho kraja:

Krátke správy 01. 01. 2018

23:10
Newyorská prokurátorka žaluje Donalda Trumpa a jeho nadáciu za nezákonnú činnosť. Navyše navrhla rozpustenie nadácie pod dohľadom súdu a vyplatenie sumy vo výške 2,8 milióna dolárov, ako aj ďalších pokút. (tasr)
22:41
Tamara Pletňovová vyzvala ženy, aby počas MS nesexovali s cudzincami. Dočkala sa ostrej kritiky. Komunistická poslankyňa Štátnej dumy v rádiu vyhlásila, že nie je "nacionalistka", ale je presvedčená, že ruské ženy by sa mali vyvarovať sexu s osobami "odlišnej rasy", pretože "ich deti budú trpieť". (tasr)
22:33
Prezident Spojených štátov amerických Donald Trump dnes oslavuje 72. narodeniny, ktoré sú už druhé od nástupu do úradu.

Donald Trump mladší na instagrame zverejnil fotku otca s textom "Trumpove najlepšie narodeniny", pričom spomenul hospodárstvo, Severnú Kóreu, svetový šampionát vo futbale a mieru nezamestnanosti. (tasr)

22:18
Plavidlo Trenton amerických námorných síl čaká na správu, kde môže vylodiť 40 migrantov. Tí prežili potopenie svojho člna pri pobreží Líbye. (ap)
21:57
Jordánsky kráľ Abdalláh II. schválil dnes nový 28-členný kabinet. Predchádzajúca vláda bola nútená po protestoch proti úsporným opatreniam a novému návrhu daňového zákona podať demisiu. (tasr)
21:38
Rodičov štvorročného dievčatka, ktorej telo našli v priekope pri diaľnici, obvinili z vraždy. Tento odložený prípad pomohli znovu otvoriť testy DNA, informoval dnes francúzsky prokurátor Frédéric Chevallier. (tasr)
21:22
Parlament sa začal zaoberať podnetom na vyslovenie nedôvery Alexisovi Tsiprasovi. A to v súvislosti s dosiahnutím grécko-macedónskej dohody o novom názve postjuhoslovanskej republiky. Ide o prvú podobnú iniciatívu od jeho nástupu do úradu v roku 2015. (tasr)
20:59
Rakúska islamská komunita odmietla úvahy o zákaze pôstu moslimských školákov počas pôstneho mesiaca ramadán. Volá po nich generálny tajomník vládnej Rakúskej ľudovej strany Karl Nehammer. Dôvodom sú množiace sa správy pedagógov o oslabnutých školákoch v predmetnom období. (tasr)
20:34
Poľský najvyšší súd rozhodol dnes v neprospech podnikateľa, ktorý odmietol vytlačiť plagáty pre LGBT organizáciu. Odôvonil to tým, že nechcel "propagovať" hnutie za práva gejov a lesieb. (ap)
20:15
Vladimir Putin pozval severokórejského vodcu Kim Čong-una na návštevu Ruska v septembri. Ruská prezidnet pozvánku tlmočil dnes predsedovi prezídia Najvyššieho ľudového zhromaždenia KĽDR Kim Jong-namovi, ktorý je v Moskve na otvorení MS vo futbale. (tasr)
19:51
Sto kilogramov čistého kokaínu sa ukrývalo v náklade banánov, ktoré dorazili do mesta Meissen v období turičných sviatkov. Je to najväčšie množstvo tejto drogy odhalené v nemeckej spolkovej krajine Sasko. (tasr)
19:38
Koncom júna sa vydá na cestu po Česku a Slovensku špeciálny "prezidentský vlak". Vyrazí 28. júna z Prahy, následne zavíta do Brna, Bratislavy, Nitry, Zvolena, Lučenca, Žiliny, Košíc, Zlína, Olomouca, Pardubíc, Plzne, a ďalších miest. Jazda sa skončí slávnostnou prezentáciou, ktorá sa bude od 28. augusta do 3. septembra konať na Masarykovej stanici v Prahe. (čro)
19:18
V michalovskej nemocnici pre osýpky zakázali návštevy. Nemocnica zároveň spustila letákovú informačnú kampaň pre verejnosť, v ktorej komunikuje rizikovosť osýpkového ochorenia a dôležitosť očkovania. (tasr)
19:01
Deviata pamätná dlaždica na bratislavskom Filmovom chodníku slávy má meno a podpis Božidary Turzonovovej. Pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava je od dnešného slávnostného odhalenia a zaradila sa k doterajším laureátom ocenenia. Nimi sú Ladislav Chudík, Mária Kráľovičová, Jozef Adamovič, Štefan Kvietik, Eva Krížiková, Ivan Palúch, Emília Vášáryová a Martin Huba. (tasr)
18:47
Odvolací súd rozhodol v prospech Gazpromu, Naftogaz nemôže konfiškovať majetok. Rozhodnutie je však len dočasné. Navyše, ukrajinský Naftogaz oznámil, že verdikt odvolacieho súdu padol bez toho, aby boli vypočutí predstavitelia ukrajinskej spoločnosti, a firma tak bude žiadať, aby bol verdikt zrušený. (tasr)
18:32
Grécky parlament schválil posledný balík ekonomických reforiem, ktoré požadujú veritelia. Poslanci odhlasovali reformy zahrňujúce daňovú aj dôchodkovú reformu v pomere hlasov 154 ku 144. (tasr)
18:11
Giuseppe Conte a Emmanuel Macron sa zajtra stretnú, aj napriek napätiu okolo lode Aquarius. Zapríčinil ho spôsob, akým Taliansko riešilo prípad záchrannej lode vezúcej vyše 600 migrantov. (tasr)
17:59
Vo Francúzsku zadržali dvoch ľudí a obvinili ich z teroristického sprisahania v mene Islamského štátu. Mladíkov vo veku 21 a 22 rokov chytili v sobotu v departemente Seine-et-Marne a neskôr ich umiestnili do väzby po tom, ako protiteroristický sudca v utorok rozhodol o ich obvinení a začatí vyšetrovania. (tasr)
17:36
Čestný predseda nemeckej CSU Theo Waigel vyzval dnes kancelárku, aby v spore o azylovú politiku vyšla v ústrety jeho strane. Od šéfky CDU Angely Merkelovej,  očakával, že navrhne cestu, ktorá umožní konať na národnej úrovni dovtedy, kým sa nezrodí uspokojujúce európske riešenie. (dpa)
16:54
Koalícia sa dohodla na krajnom termíne ohľadom exekučnej amnestie.

Informoval o tom minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). (tasr)

16:17
Hasiči momentálne zasahujú pri nehode medzi obcami Tureň a Nová Dedinka, kde skončilo auto na streche.

Dvom osobám poskytujú hasiči prvú pomoc a zároveň zabezpečujú auto proti požiaru. Nehodu nahlásili krátko pred 15.30 h. (tasr)

16:15
V Argentíne odsúhlasili legalizáciu interrupcií.

Dolná komora argentínskeho Kongresu prijala tesným pomerom hlasov 129:125 návrh zákona, ktorý by umožnil tamojším ženám rozhodnúť sa pre interrupciu počas prvých 14 týždňov tehotenstva. (ap)

14:17
Ministerstvo hospodárstva podpísalo dobrovoľné dohody o úsporách energie s 12 priemyselnými spoločnosťami.

Medzi nimi sú aj podniky s významným podielom na celkovej spotrebe energie. (tasr)

13:46
Maďarský súd vyniesol rozsudok v kauze úmrtia 71 migrantov v aute.

Súd v juhomaďarskom Kecskeméte vyniesol rozsudok v kauze smrti migrantov nájdených v auguste 2015 v odstavenom chladiarenskom aute pri rakúskom Parndorfe. V kauze bolo z organizovaného prevádzačstva obžalovaných 14 ľudí. (mti)

13:33
Nehoda na bratislavskom moste Apollo. Krátko po 13.00 h tu narazilo vozidlo odťahovej služby do stĺpu. Hasiči momentálne vodičovi poskytujú predlekársku prvú pomoc, zabezpečujú vozidlo proti vzniku požiaru a úniku prevádzkových kvapalín. (hazz)
13:22
Rozvojová banka Rady Európy preinvestuje na Slovensku ďalších 800 miliónov eur. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave guvernér Rozvojovej banky Rady Európy Rolf Wenzel a podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír. (tasr)
12:58
Pri útoku nožom v mešite neďaleko Kapského Mesta zahynuli dvaja ľudia.

Dvaja moslimskí veriaci neprežili štvrtkový útok muža ozbrojeného nožom v mešite v meste Malmesbury v Juhoafrickej republike. Zranenia utrpeli traja ďalší ľudia. Útočníka neskôr zastrelila polícia. (anadolu)

11:16
Trumpov prístup k Severnej Kórei podporuje vyše polovica Američanov.

Trumpov prístup ku KĽDR podporilo 51 percent účastníkov prieskumu. Približne 40 percent tiež vyjadrilo presvedčenie, že najväčšiu zásluhu na uskutočnení utorkového summitu má práve úradujúci šéf Bieleho domu. (reuters)

10:52
Ruského opozičného lídra Navaľného prepustili po 30 dňoch z väzenia. Navaľnyj zvolal sériu protestných zhromaždení 5. mája nielen v Moskve, ale aj ďalších ruských mestách. Konali sa pod heslom "On nie je náš cár" a súviseli s inauguráciou Vladimira Putina. (tasr)
10:12
Na D1 v smere do Bratislavy sa tvoria kolóny. Spôsobili ich dve nehody, jedna pri Vajnoroch a druhá pri bratislavskom letisku.
09:29
V Győri a jeho okolí spôsobil lejak materiálne škody.

Množstvo vody zaplavilo celé ulice, suterény, pivnice i jeden byt. Hasičov volali na pomoc vo vyše 200 prípadoch. (tasr)

09:05
Intenzívne búrky v Banskobystrickom kraji si za 24 hodín vyžiadali osem zásahov hasičov. "Prevažne išlo o čerpanie vody zo záhrad a pivníc rodinných domov, odstraňovanie nánosov zeminy zosunutej na štátnu cestu, prepchávanie kanalizačných priepustov a budovanie provizórnych hrádzí," uviedlo operačné stredisko. (tasr)
08:35
Tisícky Macedóncov vyšli do ulíc. Nechcú zmenu názvu svojej krajiny.

Demonštranti sa zhromaždili pred budovou parlamentu a vyčítali vláde zradu, uviedli macedónske médiá. Premiér Zoran Zaev sa so svojím gréckym partnerom Alexisom Tsiprasom tento týždeň dohodli, že nový oficiálny názov krajiny bude Republika Severné Macedónsko. (dpa)

08:22
Pred tunelom Branisko treba v nedeľu rátať s niekoľkohodinovou uzáverou. Súvisí s úpravami na diaľničnom moste Korytné. (tasr)
08:09
Einsteinove cestovné denníky odhalili jeho rasistické a xenofóbne postoje. Najostrejšiu kritiku si svetoznámy vedec rezervoval pre Číňanov. Vo svojich denníkoch totiž označuje čínske deti ako "bezduché a obmedzené". (tasr)
07:55
NAKA preveruje podozrenia ohľadom projektu rozšírenia materskej školy v Novákoch. Preverujú podozrenia z trestných činov poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a subvenčného podvodu. "Vzhľadom na prebiehajúce preverovanie nie je možné poskytnúť k veci bližšie informácie," uviedol Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru. (tasr)
06:55
Sankcie voči KĽDR nebudú uvoľnené, kým nedôjde k denuklearizácii. Vo štvrtok to povedal minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo. Takto sa vyjadril po stretnutí s juhokórejskou šéfkou diplomacie Kang Kjong-wha a japonským ministrom zahraničných vecí Taróom Kónom, s ktorými v juhokórejskej metropole Soul diskutoval o jadrovej hrozbe KĽDR. (dpa)
06:42
Izraelská vnútroštátna bezpečnostná služba Šin Bet zmarila iba v tomto roku na území židovského štátu 250 väčších teroristických. Medzi zmarenými akciami boli samovražedné útoky, únosy ľudí, ako aj atentáty. Podľa riaditeľa tajnej služby Nadava Argamana od roku 2015 časté akcie tzv. osamelých vlkov sú nezriedka dôsledkom radikálnej komunikácie na sociálnych sieťach. (tasr)
06:39
Čilská polícia prehľadala v stredu nehnuteľnosti patriace rímskokatolíckej cirkvi. Zhabala dokumenty súvisiace s vyšetrovaním údajného sexuálneho zneužívania duchovnými. Razie prebehli v metropole Santiago a meste Rancagua, ležiacom asi 85 kilometrov južne od hlavného mesta, v ktorom bolo z "nevhodného správania" obvinených dovedna 14 kňazov. (tasr)
06:13
Bezpečnostná rada OSN sa bude zaoberať ofenzívou na jemenskú Hudajdu. Bezpečnostná rada výrazne podporuje snahy nového osobitného splnomocnenca OSN pre Jemen Martina Griffithsa o pokračovanie politických rokovaní a zamedzenie ďalšiemu stupňovaniu bojov v trojročnom jemenskom konflikte, ktorého výsledkom je viac než 10.000 mŕtvych, vyše dva milióny vysídlených osôb a v súčasnosti celosvetovo najhoršia humanitárna kríza. (tasr)