Krátke správy 19. 07. 2018

22:50
Uhynula najstaršia panda chovaná v zajatí. Vo výskumnom centre v meste Fu-čou na juhovýchode Číny uhynula momentálne najstaršia známa panda chovaná v zajatí. Samička pandy veľkej s menom Pa-s' sa dožila úctyhodných 37 rokov, informovala dnes čínska agentúra Sinchua. (tasr)
22:12
EÚ predĺžila sankcie voči ruským občanom a organizáciám za Krym. Európska únia dnes o ďalších šesť mesiacov - do 15. marca 2018 - predĺžila sankcie voči desiatkam ruských občanov a organizácií, o ktorých sa predpokladá, že zohrávajú úlohu pri ohrozovaní stability a nezávislosti Ukrajiny. (tasr)
21:46
Najvyššie preferencie pred voľbami má Zeman, 40 percent sa však nerozhodlo. Úradujúcu hlavu českého štátu Miloša Zemana by v januárovom prvom kole prezidentských volieb podporilo 28 percent respondentov, vyplýva z výsledkov prieskumu verejnej mienky agentúry Focus pre verejnoprávny Český rozhlas (ČRo).
21:08
Vládnu štvrť vo Viedni nebude chrániť betónový múr, ale zábrany. Ochranu vládnej štvrte vo Viedni síce neposilní menší betónový múr, ale v jej okolí umiestnia napokon 42 pevne osadených zábran. (tasr)
20:11
Lesné požiare v okolí Marseille mal na svedomí 14-ročný školák.

Štrnásťročného tínedžera zadržala francúzska polícia pre dôvodné podozrenie, že v okolí Marseille na juhu krajiny založil viacero požiarov so značnými následkami. Informovali o tom tamojšie médiá s odvolaním sa na bezpečnostné zdroje.

19:20
Európsky parlament vychádza v ústrety miliónom zdravotne postihnutým Európanov. Uľahčí im prístup k dôležitým zariadeniam a službám, akými sú telefóny, automaty na cestovné lístky či bankové služby. (tasr)
19:02
Séria bombových hrozieb si v Rusku vynútila ďalšie evakuácie. V Petrohrade evakuovali dnes pre anonymné telefonické bombové hrozby viac ako tucet nákupných centier. V Moskve museli z rovnakých príčin prerušiť dnes vyučovanie v troch školských zariadeniach. (tasr)
17:52
V centre Krupiny dnes ľudia hodinu blokovali hlavný ťah, chcú obchvat a R3. Protestom upozorňovali na už neúnosnú situáciu v doprave, keď stredom mesta prechádza denne okolo 20-tisíc áut. (tasr)
17:28
Pri západnom pobreží Mexika sa sformoval hurikán Max. Podľa predpovedí by mal ešte v priebehu dnešného dňa zasiahnuť štát Guerrero, v ktorom leží aj vyhľadávané turistické letovisko Acapulco. (ap)
17:05
V Hamburgu odsúdili Švajčiara, ktorý v júli hádzal fľaše do policajtov. Muž hodil dve fľaše do mužov zákona krátko pred summitom krajín G20, ktorého dejiskom bol práve Hamburg v dňoch 7.-8. júla 2017. (tasr)
16:45
O vrátenie pracovných miest požiadalo vládu takmer 100 tisíc Turkov. O prácu prišli v rámci rozsiahlych čistiek po vlaňajšom júlovom potlačenom pokuse o štátny prevrat. (dpa)
16:31
So systémom oddlžovania nemocníc nesúhlasia ani veľkodistribútori liekov.

List poslali Druckerovi dodávatelia pomôcok združení v asociácii SK+MED, je pre nich neprijateľné, aby bola koncepcia oddlžovania podmienená zľavami. (tasr)

16:08
Šéf Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák nemusí skončiť vo funkcii 15. októbra.

Po novom si bude šéfa voliť aj odvolávať správna rada sama. Tá má deväť členov, päť z nich volí parlament, dvoch vláda a dvoch prezident. (tasr)

16:05
Pri dvoch útokoch zahynulo v Iraku najmenej 50 ľudí. Vyše 80 ďalších utrpelo zranenia. (reuters)
15:41
V Sielnici horí budova strelnice s uskladnenými zbraňami a strelivom.

Zásah hasičov je nebezpečný, keďže v objekte je uskladnený aj presne neurčený počet zbraní a streliva.

15:31
Úrad podpredsedu vlády Petra Pellegriniho spolupracuje s ďalšou univerzitou.

Začína spolupracovať s Vysokou školou ekonómie a manažmentu verejnej správy (VŠEMVS) v Bratislave na príprave odborníkov pre verejnú správu. Vedúci úradu s rektorkou podpísali dnes memorandum o spolupráci. (tasr)

15:07
Ministerstvo zverejnilo dlhodobý plán rozvoja obrany.

Dlhodobý plán stanovuje priority rozvoja v oblasti personálu, výzbroje, infraštruktúry a výcviku. Jeho jadrom je zoznam hlavných projektov modernizácie výzbroje, techniky, komunikačných a informačných systémov a infraštruktúry. (tasr)

15:00
Do obehu sa dostala nová polymérová desaťlibrovka s Jane Austenovou. Platidlo s vyobrazením slávnej spisovateľky prichádza po štvormesačnom období, počas ktorého neboli v Británii bankovky s vyobrazením ženy - s výnimkou kráľovnej Alžbety II. (tasr)
14:42
Vo Zvolenskej Slatine lupič poškodil a vykradol bankomat.

 Polícia pracuje s verziou, že bankomat zničila výbušnina. Bolo v ňom takmer 200-tisíc eur.

14:25
Ministri V4 a Británie rokujú v Budapešti o ekonomických otázkach. Slovenskú republiku na nej zastupuje minister hospodárstva Peter Žiga. (tasr)
14:13
Kažimír Kisku informuje osobne, od ním menovaných praktík sa dištancuje.

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) prijal pozvanie prezidenta Andreja Kisku a bude s ním hovoriť o vzniknutej situácii, avšak nie prostredníctvom médií. (tasr)

14:03
Kandidát na šéfa BBSK Ján Lunter si dal urobiť prieskum sám, svoje slovo dodrží.

Za absurdnú označil situáciu, ktorá vznikla po jeho ponuke ostatným súperom v novembrových voľbách do vyšších územných celkov, pridať sa k prieskumu voličských preferencií. Piati kandidáti na šéfa kraja Viliam Baňák, Pavel Greksa, Igor Kašper, Martin Klus a Stanislav Mičev ponuku v podobe, v akej im ju adresoval, neprijali. (tasr)

13:47
Danko chce o skupine na majetkové priznania funkcionárov hovoriť na grémiu.

Predseda Národnej rady SR ešte stále nezriadil pracovnú skupinu, ktorá má riešiť prísnejšie majetkové priznania verejných funkcionárov. Chce o tom hovoriť na poslaneckom grémiu. (tasr)

13:21
Ústavný súd SR rozhodne v kauze Babiš 12. októbra.

Ústavný súd dnes nerozhodol vo veci sťažnosti Ústavu pamäti národa v kauze Babiš. Tá sa týka údajnej spolupráce českého exministra financií s bývalou Štátnou bezpečnosťou za komunistického režimu. (tasr)

13:06
Vo Zvolenskej Slatine ktosi vykradol a zdemoloval bankomat.

Doposiaľ neznámy páchateľ poškodil svojim konaním nielen peňažný automat, ale aj samotnú budovu obecného úradu. (tasr)

12:39
Kaliňák: Je načase,aby sa EÚ pri migračnej kríze venovala iba efektívnym krokom.

Slovensko rešpektuje rozhodnutie Súdneho dvora EÚ o našej žalobe proti dočasnému mechanizmu povinného prerozdelenia žiadateľov o azyl. Minister vnútra to uviedol dnes pred začiatkom zasadnutia Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v Bruseli. (tasr)

12:31
Národná rada schválila viaceré zmeny v zákone o verejnom obstarávaní.

"Ide o zjednodušenie nákupu potravín pre zariadenia školského stravovania, ktoré budú vďaka tomu môcť vo zvýšenej miere využívať ponuky regionálnych výrobcov a overených dodávateľov," odôvodnili poslanci. (tasr)

12:16
Kiska hovorí o mafiánskych praktikách.

Anonym poslal redakciám celú daňovú kontrolu prezidentovej firmy KTAG. Od ministra financií Kažimíra chce vysvetlenie.

11:42
V Astane sa začalo šieste kolo mierových rozhovorov o Sýrii. Dvojdňové medzinárodné stretnutie organizované Ruskom, Iránom a Tureckom však nie je súčasťou mierového dialógu, ktorý prebieha pod záštitou OSN vo švajčiarskej Ženeve. (rfe/rl)
11:35
Trump chcel prehodnotiť spojenectvo s Kolumbiou. Americký prezident Donald Trump pripustil možnosť znížiť hodnotenie Kolumbie v oblasti boja proti drogovému priemyslu po prudkom náraste produkcie kokaínu v tomto juhoamerickom štáte. (ap)
11:25
Rakúski lídri odmietli Junckerovu víziu o rozšírení eurozóny na východ. Predseda Európskej komisie vo svojej výročnej správe o stave Únie načrtol víziu EÚ po roku 2019, kde by sa eurom platilo v približne 30 členských štátoch a kde by spoločný minister financií spravoval kľúčové rozpočty určené na pomoc štátom v núdzi. Na jeho prejav pozitívne reagovalo Francúzsko, Nemecko a východoeurópski predstavitelia. (reuters)
11:23
Poslanci schválili zámer predaja pozemkov pre NDS na výstavbu R4.

Bez dlhej diskusie sa zhodli na zámere predaja pozemkov Národnej diaľničnej spoločnosti (pod rýchlostnú komunikáciu R4 - Severný obchvat. Schválili aj tri predaje pozemkov v priemyselnom parku v Záborskom. (tasr)

11:01
Bývalého ministra Lászloá Szigetiho definitívne oslobodili spod obžaloby.

A to z trestného činu peňažného podvodu. Rozhodnutie súdu je právoplatné. (tasr)

10:44
V Rusku a Bielorusku sa začínajú veľké vojenské manévre Západ 2017. Podľa ruskej armády má cvičenie obranný charakter a nie je zamerané voči tretiemu štátu. Ukrajina sa napriek tomu obáva provokácií. Spoločné cvičenie ruskej a bieloruskej armády sa koná raz za dva roky.
09:34
Čína podporuje vojenský zásah Mjanmarska v Jakchainskom štáte. Vojenská operácia prinútila takmer 400-tisíc Rohingov utiecť do susedného Bangladéša. Operáciu spustila koncom augusta séria povstaleckých útokov na policajné stanice a armádny tábor, pri ktorých zahynulo približne desať ľudí. (reuters)
08:57
V Indii sa prevrátila loď, zahynulo najmenej 19 ľudí. Ďalších 31 ľudí je nezvestných. Na mieste nešťastia prebieha pátracia operácia. (ap)
08:09
Iránsky prezident vystúpi 20. septembra na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. Rúháního návšteva v sídle OSN, ktorú v stredu oznámila iránska štátna televízia, sa uskutoční v čase spochybňovania dodržiavania dohody, v ktorej sa Teherán pred dvoma rokmi zaviazal obmedziť svoj jadrový program výmenou za zrušenie sankcií. (ap)
06:55
Najmenej 25 ľudí zahynulo pri požiari v islamskej škole v Malajzii. Podľa hasičov požiar vypukol na najvyššom poschodí trojpodlažnej budovy, ktoré slúžilo zrejme ako ubytovňa. Obeťami požiaru je najmenej 23 tínedžerov a dvaja dospelí. Príčina požiaru nebola bezprostredne známa. (tasr)
06:40
Demokrati oznámili dohodu s Trumpom na ochrane nelegálnych prisťahovalcov. Dohoda zákonne ukotví ochranu takmer 800-tisíc mladých prisťahovalcov pred deportáciou. Demokrati sa s Trumpom dohodli aj na vypracovaní opatrení na ochranu hraníc, avšak s výnimkou múru na hranici s Mexikom. (ap)
06:19
Guvernéra Floridy nahnevali úmrtia v rehabilitačnom centre. Rick Scott nariadil dnes záchranárom, aby okamžite skontrolovali všetky opatrovateľské centrá v štáte a ubezpečili sa, že pacienti sú mimo ohrozenia. Sľúbil, že potrestá každého, kto spôsobí nešťastie, aké sa odohralo v rehabilitačnom centre v meste Hollywood, kde zomrelo osem pacientov. (tasr)
06:03
Uruguajská vláda oznámila zmeny v systéme predaja marihuany. Marihuanu predávajú v Uruguaji iba niektoré lekárne. Banky však odmietli s nimi spolupracovať odvolávajúc sa na dodržiavanie medzinárodných finančných zákonov. Vláda tak v stredu oznámila, že zriadi obchody, kde bude marihuana k dispozícii. (tasr)
06:02
Streľba na strednej škole v USA si vyžiadala jednu obeť. Najmenej traja ďalší utrpeli zranenia. Podozrivého strelca v mestečku Rockford v americkom štáte Washington zadržali a dali do väzby. Jeho totožnosť nezverejnili. Zranených previezli do nemocnice. (ap)