Krátke správy 14. 09. 2018

23:33
Oprávnenosť žiadostí migrantov o azyl by sa mala preverovať už na palube záchranárskych lodí v Stredozemnom mori.

Dnes na tlačovej konferencii s talianskym rezortným kolegom Matteom Salvinim to navrhol rakúsky minister vnútra Herbert Kickl. Uvedený postup má podľa neho tiež tú výhodu, že tieto lode budú "stiahnuté z obehu" a nebudú privážať ďalších utečencov.(tasr)

23:28
Požiar lesa v Polomke lokalizovali, hasičom by pomohol výdatný dážď.

Oheň sa nešíri a príslušníci HaZZ večer dohášali ohniská. Časť z nich zostáva na mieste aj počas noci, rovnako ako aj zamestnanci lesov. (tasr)

23:15
Taliansky minister vnútra Matteo Salvini je presvedčený, že za niekoľko mesiacov bude vládnuť v Európe s Viktorom Orbánom.

Budúcoročné voľby do EP podľa neho úplne zmenia Európu. Salviniho vyjadrenie zaznelo vo Viedni, kde sa zúčastnil na konferencii o migrácii. (tasr)

23:08
Šéf nemeckej diplomacie Heiko Maas vyzval dnes Rusko, aby zabránilo humanitárnej katastrofe v sýrskej provincii Idlib.

Tú by mohla spôsobiť pripravovaná ofenzíva na túto poslednú baštu sýrskych povstalcov. Maas túto výzvu adresoval ruskému rezortnému kolegovi Sergejovi Lavrovovi počas dnešnej schôdzky v Berlíne.(tasr)

22:57
Izraelskí vojaci zastrelili na hraniciach s pásmom Gazy troch Palestínčanov.

Jednou z obetí je 14-ročný Palestínčan, ktorého zasiahla guľka do hlavy. Ďalšou obeťou je muž-tridsiatnik. Podľa agentúry DPA ministerstvo uviedlo, že strelné zranenia utrpelo najmenej 50 ďalších Palestínčanov.

22:47
Záplavy v KĽDR si vyžiadali desiatky životov a viac ako 10-tisíc ľudí muselo opustiť svoje domovy.

Humanitárne organizácie OSN plánujú zvýšiť podporu krajine po tom, ako Pchjongjang v stredu požiadal o medzinárodnú pomoc. (tasr)

22:31
Najmenej 16 ľudí zomrelo a rovnaký počet utrpel zranenia pri nehode autobusu, ktorý sa dnes zrútil do rokliny v Kašmíre.

Nehoda sa stala po tom, ako vodič stratil v ostrej zákrute kontrolu nad rýchlo idúcim autobusom, uviedol policajný predstaviteľ Radžinder Gupta. (tasr)

22:17
Angela Merkelová dnes vyhlásila, že sankcie voči Rusku nebudú zrušené, pokým sa na Ukrajine nedosiahne skutočné prímerie.

Povedala to na stretnutí s lídrami pobaltských štátov v litovskom hlavnom meste Vilnius podľa agentúry AP povedala, že "obnovenie mieru a územnej celistvosti  Ukrajiny zostáva naším hlavným cieľom".

21:59
Turecko zmrazí všetky nové vládne investičné projekty.

Urobí tak pre to, aby po 15 rokov trvajúcom stavebnom boome, ktorý bol založený na zadlžovaní, dostalo pod kontrolu výdavky a vyriešilo dvojcifernú infláciu. (tasr)

21:47
Známka Slovenskej pošty sa stala druhou najkrajšou rytou poštovou známkou EÚ.

Známku vydali 31. októbra 2017 pri príležitosti osláv 500. výročia založenia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Autorom výtvarného návrhu je Dušan Kállay, tvorcom oceľorytiny Martin Činovský. Známku vytlačila technikou oceľotlače z plochých platní v kombinácii s ofsetom Poštovní tiskárna cenin Praha. (tasr)

21:31
Poľsko odmietlo obavy EÚ týkajúce sa reformy Najvyššieho súdu, predovšetkým zníženia dôchodkového veku sudcov.

Rezort diplomacie zdôraznil, že organizácia systému súdnictva je vo výhradnej kompetencii jednotlivých členských štátov EÚ. Úpravu dôchodkového veku sudcov podľa rezortu nemožno považovať za porušenie európskeho práva. (tvn24)

21:22
Saudská Arábia, USA a Rusko sa môžu navzájom dohodnúť a v nasledujúcich 18 mesiacoch zvýšiť ťažbu ropy.

Urobia tak v prípade, že by bolo potrebné vykompenzovať výpadky exportu z Iránu či iných krajín. (tasr)

21:02
Izraelskí archeológovia objavili v jaskyni pri pobrežnom meste Haifa zrejme najstaršiu výrobňu alkoholu na svete.

Alkohol sa v nej vyrábal koncom staršej staršej doby kamennej, a to pravdepodobne na rituálne účely. (tasr)

20:53
V Zámutove na východnom Slovensku zasiahol blesk dieťa.

Pre oblasť východného Slovenska vydal SHMÚ do 22.00 h výstrahu pred búrkami. (tasr)

20:44
Ruské pravoslávie neuzná snahy smerujúce k zrovnopráveniu ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktoré sú podľa neho nelegitímne.

Na mimoriadnej synode ruskej pravoslávnej cirkvi to dnes vyhlásil patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill. (tasr)

19:58
Ruská centrálna banka prvýkrát od finančnej krízy spred štyroch rokov zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu.

V snahe zbrzdiť infláciu zvýšila hlavnú sadzbu o 0,25 percentuálneho bodu na 7,5 %.

19:06
Paul Manafort sa dnes priznal k dvom trestným činom.

Bývalý šéf volebnej kampane prezidenta USA Donalda Trumpa tak urobi v rámci uzavretia dohody o spolupráci s prokuratúrou. (ap)

18:11
Izrael zatýkal na proteste proti zbúraniu beduínskej dediny na západnom brehu Jordánu.

Medzi zatknutými sú traja Palestínčania i francúzsky aktivista. Izrael tvrdí, že dedina Chán al-Ahmar je v podstate osada tvorená plechovými chatrčami ležiaca východne od Jeruzalema - bola postavená nelegálne. Obyvateľom ponúkol presťahovanie do 12 km vzdialenej lokality. Podľa kritikov však môže byť zámerom jej zbúrania uvoľnenie priestoru pre novú izraelskú osadu. (tasr)

17:51
Saudskoarabský pilot vojenského vrtuľníka a druhý pilot zahynuli dnes na východe vojnou zmietaného Jemenu.

Podľa koalície sa stroj zrútil v provincii Mahra počas operácie zameranej proti terorizmu a pašeráctvu. (anadolu)

17:32
Dopravné obmedzenia čakajú širšie centrum Prešova zajtra od 7.00 h do 15.00 h, dôvodom sú bežecké preteky.

Premávka bude po priľahlých komunikáciách na uliciach Duklianska, Levočská, Obrancov mieru, 17. novembra, Škultétyho, Kuzmányho, Lesík delostrelcov, Hollého a Šafárikova. Trolejbusy nahradia autobusy. (tasr)

17:03
Obyvatelia sýrskej provincie Idlib protestovali proti prezidentovi Asadovi.

Vyjadrovali tak odpor proti očakávanej vládnej ofenzíve zameranej na znovudobytie tohto územia pri hraniciach s Tureckom. Informovali o tom sýrski aktivisti. Vláda a jej podporovatelia, Rusko aj Irán, tvrdia, že provinciu Idlib riadia teroristi - a vyhrážajú sa, že ich sily ju od opozície dobyjú naspäť. (tasr)

15:57
IKEA sťahuje z predaja napájadlo pre psov a mačky, zvieratá môže zadusiť.

Ak ste si ho kúpili, prineste ho do predajne a vrátia vám peniaze.

15:53
Päť poslancov Európskeho parlamentu na budúci týždeň navštívi Slovensko a Maltu.

Chcú preveriť situáciu v oblasti bezpečnosti novinárov, korupcie a dodržiavania princípov právneho štátu. (tasr)

15:43
V Janove si minútou ticha pripomenuli mesiac od zrútenia sa mosta.

O 11.36 h SELČ - v čase, keď sa most 14. augusta zrútil, sa ľudia zastavili na uliciach na tichú chvíľku spomienky na 43 obetí. Obchody dočasne zavreli, šoféri vypli motory áut a jediné zvuky pochádzali z lodných sirén a kostolných zvonov.

15:34
Marian Kotleba mal ako šéf banskobystrického VÚC protiprávne predlžovať zmluvy.

Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja dnes zverejnil, že tak robil tesne pred vlaňajšími voľbami a aj desať dní po nich. Zmluvy sy týkali SAD Zvolen a SAD Lučenec. Podľa súčasného predsedu Jána Luntera je to v príkrom rozpore so zákonom a príslušným európskym nariadením o službách vo verejnom záujme v železničnej a cestnej osobnej doprave. (tasr)

14:51
Domáce hnedé uhlie rozhodne cenu elektriny nezdraží.

Tvrdia to Hornonitrianske bane Prievidza. V stanovisku bane upozorňujú na to, že aktuálne zvýšenie nákladov na výrobu elektriny z domáceho uhlia má platiť len od septembra do konca roka. (tasr)

14:33
Zajtra sa končí na Slovensku kúpacia sezóna, podľa ÚVZ viacero kúpalísk zatvorí svoje brány.

Hygienici tento týždeň zakázali kúpanie v plaveckom a rodinnom bazéne na kúpalisku Wellness Santovka. Dôvodom je nevyhovujúca mikrobiologická kvalita vody. (úvz)

14:11
V lokalite Kanaš núdzovo pristálo lietadlo.

Na mieste zasahovalo šesť profesionálnych hasičov na troch kusoch techniky. Dvojčlenná posádka lietadla značky Apollo Fox neutrpela žiadne zranenia. (tasr)

13:57
Lupiči ukradli v butiku v Nemecku za dve minúty tovar za 500-tisíc eur.

V luxusnom butiku s módou a šperkmi v pobrežnom meste Kampen lupiči rozbili množstvo vitrín s vystaveným tovarom a potom ušli autom. (dpa)

12:29
Maďarský pas sa pridáva k najsilnejším v Európe.

Maďarsko sa zapísalo do zoznamu najsilnejších európskych cestovných pasov s bezvízovým skóre 163 - predbehlo tak Cyprus, Maltu i Bulharsko. (tasr)

12:00
Polícia zadržala muža, ktorý v meste Nimes vrazil do davu ľudí.

Dvaja ľudia utrpeli ľahké zranenia. Podľa miestnych novín Midi Libre najprv muža zadržali okoloidúci, keď chcel ujsť. (ap)

11:41
Parlamentný školský výbor sa stretne v súvislosti so SAV opäť do 30 dní.

Zhodli sa na tom jeho členovia počas piatkového mimoriadneho zasadnutia. (tasr)

11:32
Ani po 24 hodinách sa nedarí lokalizovať požiar lesa v Polomke.

Oheň zachvátil mladý les vo štvrtok po 11.00 h. Hasičom prácu od začiatku komplikoval silný vietor a ťažko dostupný terén. Požiar doposiaľ zasiahol plochu asi šesť hektárov. (hazz)

11:10
Stena oka hurikánu Florence zasiahla pobrežie Severnej Karolíny.

Florence vo štvrtok zoslabol na hurikán prvej kategórie s vetrom dosahujúcim maximálnu rýchlosť 150 kilometrov za hodinu. Stredisko však ponechalo v platnosti varovanie pred život ohrozujúcimi vlnami, silným vetrom a povodňami. (ap)

10:40
V starnúcom Japonsku je už takmer 70-tisíc storočných obyvateľov.

Počet storočných ľudí v Japonsku stúpol o tri percentá oproti predošlému roku - na rekordných 69 785. Takmer 90 percent z nich sú ženy. (dpa)

10:21
Kandidátka na vysokú štátnu funkciu v životpise zavádzala, vláda ju nevymenovala.

Advokátka Ľubica Rodinová sa uchádzala o členstvo v Rade Úradu pre verejné obstarávanie a v priloženom životopise tvrdila, že má v tejto oblasti požadovanú prax. Portál aktuality.sk zistil, že jej tvrdenie nesedi.

10:12
SpaceX oznámil, že podpísal kontrakt s prvým súkromným pasažierom pre cestu okolo Mesiaca.

Let raketou BFR bude pre bežných ľudí dôležitým krokom k tomu, aby sa splnil ich sen cestovať do vesmíru, uviedla vesmírna spoločnosť na Twitteri. Pripomenula tiež, že doteraz bolo na Mesiaci 24 ľudí a nikto ho nenavštívil od poslednej misie Apollo v roku 1972.

09:57
Gašpar kryl, že jeho zástupca nemá previerku.

Súčasné vedenie polície objavilo ďalší problém z čias, keď bol policajným prezidentom Tibor Gašpar. Vysvitlo, že bývalý viceprezident Jaroslav Málik až do svojho marcového odchodu z postu nemal bezpečnostnú previerku. (sme)

09:18
V Lešti sa začína medzinárodné vojenské cvičenie Slovak Shiel 2018.

Zúčastní sa na ňom takmer 1500 slovenských vojakov a príslušníkov zahraničných ozbrojených síl. Vojaci budú v Centre výcviku Lešť do 28. septembra. Informovalo o tom Ministerstvo obrany SR. (tasr)

08:53
Hurikán Florence sa blíži k pevnine; bez elektriny je vyše 80-tisíc ľudí.

Silný vietor sprevádzajúci hurikán Florence zasiahol v piatok bariérové ostrovy Outer Banks, blížiac sa k americkému štátu Severná Karolína. (dpa)

08:00
Španielsky parlament schválil exhumáciu ostatkov diktátora Franca.

Chúlostivé rozhodnutie premiestniť Francove ostatky z rozsiahleho mauzólea neďaleko Madridu bolo odobrené hlasovaním v pomere 172:2, pričom 164 poslancov sa zdržalo hlasovania. (France 24)

07:31
Pri výbuchoch plynu a požiaroch v Massachusetts zahynul 18-ročný mladík. Obeť úrady identifikovali ako 18-ročného Leonela Rondona z mesta Lawrence. Ten zahynul po tom, čo sa na jeho auto zrútil komín jedného z domov, v ktorých vybuchol plyn. (ap)
07:02
Kurdskí bojovníci zadržali popredného člena Islamského štátu.

Mal v úmysle prekročiť hranice a utiecť do Turecka. Tento zajatý žoldnier prezradil mnoho podrobností o teroristickej organizácii Islamský štát a jej vonkajších vzťahoch (dpa)

06:40
Venezuela vydala do Kolumbie muža, ktorý sexuálne zneužil takmer 300 detí.

Kolumbijčana Juana Carlosa Sáncheza Latorreho, známeho aj ako "Zúrivý vlk", zadržala venezuelská polícia vlani 1. decembra v meste Maracaibo na severozápade Venezuely. (dpa)

06:13
V troch mestách v štáte Massachusetts horí po výbuchu plynu viacero domov.

Najmenej jedna osoba utrpela zranenia po tom čo v mestách Lawrence, Andover a North Andover došlo vo štvrtok k výbuchu zemného plynu a následnému požiaru 20-25 domov. (ap)