Správy z vášho kraja:

Krátke správy 17. 11. 2018

22:45
Armáda posilňuje prítomnosť v Harare, špekuluje sa o chystaní prevratu. Zvýšená prítomnosť vojakov v uliciach hlavného mesta Zimbabwe a presuny tankov v jeho okolí vyvolali v utorok špekulácie o možnom vojenskom prevrate v tejto krajine po tom, ako jeden z veliteľov varoval prezidenta Roberta Mugabeho v súvislosti s čistkami vo vládnucej strane.
22:22
Evakuácie tisícov ľudí v Kyjeve i Charkove si vynútili anonymné hrozby. Ako vyplýva z informácií tlačovej agentúry UNIAN, z jednej z tamojších nemocníc evakuovali 150 ľudí. Budovu už preskúmali, avšak nič podozrivé nenašli. Z hlavnej železničnej stanice museli dostať do bezpečia 900 ľudí, cestujúcich i zamestnancov, avšak ani tu sa nič nebezpečné nenašlo.
22:09
Slovinsko zrušilo plánovanú deportáciu žiadateľa o azyl zo Sýrie. Ahmad Shamieh požiadal o azyl v Slovinsku pred 20 mesiacmi. Žiadosť podal po tom, ako mu bol odoprený vstup do susedného Rakúska. Slovinské úrady jeho žiadosť odmietli s argumentom, že Sýrčanovým prípadom by sa malo zaoberať Chorvátsko, kde sa nachádzal pred príchodom do Slovinska. (ap)
21:49
Treba sa pripraviť na chladnú noc, v kotlinách môže byť do -10 stupňov. V niektorých oblastiach začalo mrznúť už večer, informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na Facebooku.
21:28
Ľudovci z KDU-ČSL podporia v prezidentských voľbách J. Drahoša.

Abstract...

21:03
Streľba na severe Kalifornie si vyžiadala 3 mŕtvych, zranení sú aj školáci. Strelca následne usmrtili policajti, nie je však jasné, či bol zarátaný do uvedeného počtu mŕtvych. Zástupca okresného šerifa Phil Johnston pre miestnu televíziu povedal, že vyšetrovatelia pracujú na najmenej piatich miestach v areáli miestnej školy a okolí. (ap)
20:43
Sýria vyzýva USA na stiahnutie síl vzhľadom na utíchajúce boje proti IS. Ministerstvo zahraničných vecí v Damasku to uviedlo vo svojej výzve adresovanej Washingtonu, ktorú agentúra AP v utorok prevzala zo sýrskych štátnych médií.
20:23
Ľudovci z KDU-ČSL do Babišovej vlády nevstúpia, chystajú sa do opozície. Množstvom zasadaní, rokovaní a iniciatív, ale aj prijatím predsedu ľudovcov z KDU-ČSL Pavla Bělobrádka prezidentom Milošom Zemanom pokračovalo úsilie o vyriešenie povolebnej situácie. Bělobrádek hovoril kriticky o postupe ANO, ktoré ľudovcov neinformovalo o svojich predstavách o budúcej Poslaneckej snemovne, ani o prioritách možnej vlády.
19:40
Vedúci činitelia verejnoprávnych médií V4 rokovali v maďarskom Vyšehrade. O zintenzívnení spolupráce verejnoprávnych médií krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa hovorilo na stretnutí ich popredných predstaviteľov, ktorého dejiskom bol v utorok symbolicky maďarský Vyšehrad. (tasr)

18:18
Chlapca zo Sierry Leone našli na taliansko-rakúskej hranici vážne podchladeného. Talianski policajti objavili v nákladnom vlaku na hraniciach s Rakúskom päťročného chlapčeka-utečenca z africkej krajiny Sierra Leone. Dieťa bolo kriticky podchladené a urgentne ho previezli do nemocnice. (tasr)
18:00
Rusko prijme 200 slovenských študentov v rámci deblokácie dlhu. Oznámila to v utorok v Moskve slovenská ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) po rokovaní s ruskou ministerkou vzdelávania a vedy Oľgou Vasilievovou. (tasr)
17:20
V Moskve zaznamenali počas dvoch mesiacov vyše 500 falošných hlásení o bombách. V Moskve sa od 11. septembra začali pravidelne objavovať anonymné hlásenia o údajných bombách umiestnených v tamojších hoteloch, nákupných centrách, bankách, školách, administratívnych budovách, vlakových staniciach či letiskách. (tasr)
17:07
Novým vedúcim zastúpenia Európskej komisie v Bratislave bude Ladislav Miko.

Miko, ktorý sa narodil v Košiciach, sa ujme svojej funkcie 1. januára 2018. (tasr)

16:44
Finanční kriminalisti odhalili nelegálny biznis s cigaretami, obvinili šesť ľudí.

Počas zaisťovacej akcie v Dunajskej Strede a Bratislave odhalili finančnú škodu vo výške jedného milióna eur. (tasr)

16:33
Ruský premiér Medvedev sa s Trumpom rozprával pri večeri na summite ASEAN-u. Ruský premiér Dmitrij Medvedev v utorok uviedol, že počas summitu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) absolvoval krátky rozhovor s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Obaja lídri sa podľa jeho slov zhovárali pri večeri v Manile o vzájomných vzťahoch svojich krajín, informovala agentúra AP. (tasr)
16:17
V Rimavskej Sobote štát postaví väznicu pre 832 odsúdených.

Hlavným dôvodom rozšírenia kapacity pre výkon trestu je podľa ministerky dlhodobo nepriaznivý vývoj počtu väznených, kritická naplnenosť ústavov a nepriaznivý technický stav väzenských objektov. (tasr)

16:00
Za podpálenie ambasády USA v Belehrade padli podmienečné tresty. Verdikty padli v opakovanom procese. Ten sa konal po tom, ako vlani odvolací súd zrušil pôvodné rozsudky vynesené v roku 2015. K podpáleniu ambasády došlo počas nepokojov po vyhlásení nezávislosti Kosova v roku 2008. (tasr)
15:54
NAKA zasahuje na západnom Slovensku pre podozrenie z podvodov s DPH.

Polícia zasahuje od rána v Nitre a Dunajskej Strede pre podozrenie z podvodov s DPH. (aktuality.sk)

15:38
Ruština by mala byť voliteľným predmetom na základných školách, vyhlásil Danko.

Na utorkovom plenárnom rokovaní slovenskej parlamentnej delegácie s delegáciou hornej komory ruského parlamentu v Moskve to ako jeden z konkrétnych krokov slovensko-ruskej spolupráce uviedol Andrej Danko. (tasr)

15:29
Kancelária prezidenta SR má v roku 2018 dostať od štátu menej peňazí ako tento rok.

Vedúci kancelárie Štefan Rozkopál to ale nevidí tragicky. Tvrdí, že ak sa nevyskytnú nepredvídané udalosti, upravený limit bude pri uplatnení hospodárnosti, efektívnosti a transparentnosti postačujúci. (tasr)

15:15
Zeman sa v Rusku stretne s Putinom, Medvedevom aj Gorbačovom. Český prezident Miloš Zeman sa počas nadchádzajúcej pracovnej návštevy v Rusku stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, premiérom Dmitrijom Medvedevom i s niekdajším sovietskym prezidentom Michailom Gorbačovom. (tasr)
14:56
Opozícia žiada ministra obrany odtajniť nákup bojových obrnených vozidiel.

Chce absolútne odtajnenie nákupu bojových obrnených vozidiel 4x4 a 8x8 pre slovenskú armádu. Rovnako požaduje zrealizovanie transparentnej medzinárodnej súťaže. (tasr)

14:44
Amazon otvoril svoje logistické centrum v Seredi.

Vytvorí viac než 1000 trvalých pracovných príležitostí na plný úväzok, popri viac ako 850 existujúcich pracovných miestach vo firemnej kancelárii v Bratislave. (tasr)

14:31
Po diaľnici D2 jazdil v protismere v odstavnom pruhu.

Policajti mužovi zadržali vodičák.

14:20
Bilancia obetí zemetrasenia vzrástla na 530 mŕtvych. Na približne 530 mŕtvych a 7460 zranených sa v utorok zvýšil počet obetí nedeľňajšieho zemetrasenia v iracko-iránskom pohraničí. Oznámila to agentúra AP s odvolaním sa na iránske štátne médiá.

14:02
V Lučenci sa vraj stratilo 14 miliónov z eurofondov.

Spoločnosť mala meniť staré použité plasty na ropné látky. (hnonline)

13:46
Sylvia Volzová vypovedá v kauze objednávky jej vraždy.

Na výsluch prišla v sprievode policajtov v civile.

11:49
Výrobca Barbie spustí predaj bábiky s hidžábom.

Popredný svetový výrobca hračiek Mattel oznámil, že dá do predaja novú edíciu bábik Barbie inšpirovaných Ibtihajou Muhammadovu, americkou šermiarkou, ktorá sa zúčastnila minuloročných olympijských hier v hidžábe. (tasr)

11:30
Kaliňák: Zavádzanie vnútorných kontrol je cesta k rozbitiu Schengenu.

Slovensko je proti zavádzaniu kontrol na vnútorných hraniciach niektorými členskými krajinami Európskej únie bez adekvátnych dôvodov. Na konferencii venovanej 10. výročiu vstupu Slovenskej republiky do schengenského priestoru to uviedol minister vnútra. (tasr)

11:10
V dvoch kamiónoch v Žiline zadržala polícia 78 nelegálnych migrantov.

Podľa prvotných informácií mali byť cudzinci naložení v Rumunsku a ich cesta mala viesť cez Maďarsko a Slovensko do Nemecka. Cena "jednosmerného lístka" sa mala pohybovať v sume približne 500 eur. (tasr)

10:35
Polícia preveruje dokumenty uniknuté v kauze Paradise Papers.

Ide o zoznam finančných dokumentov o osobách a podnikoch investujúcich svoj majetok v tzv. daňových rajoch. Uviedol to hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl. (tasr)

10:24
Slovenský rezort diplomacie poslal zemetrasením postihnutému Iránu kondolenciu. V telegrame vyjadril štátny tajomník Ivan Korčok úprimnú sústrasť pozostalým obetí a solidaritu so zranenými i doteraz nezvestnými. Na najmenej 430 mŕtvych a viac ako 7150 zranených stúpol v Iráne počet obetí silného zemetrasenia, z Iraku hlásia sedem mŕtvych a minimálne 500 zranených. (tasr)
10:04
Odvolací súd povolil čiastočné uplatnenie Trumpovho cestovného zákazu. Do USA nebudú môcť cestovať občania šiestich prevažne moslimských krajín, konkrétne Čadu, Iránu, Jemenu, Líbye, Somálska a Sýrie. Výnimku budú mať len tí, ktorí majú v Spojených štátoch príbuzných alebo majú väzby na americké spoločnosti a univerzity. (tasr)
09:48
Naša ekonomika ku koncu 3. štvrťroka tohto roka medziročne vzrástla o 3,3 %. Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy sa HDP zvýšil medziročne o 3,4 %. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré v utorok zverejnil štatistický úrad. (tasr)
09:36
Národnostné menšiny na Slovensku priblíži doplňujúci učebný materiál.

Cieľom odborníkov z ministerstva školstva je pripraviť publikáciu ako určenú pomôcku pre učiteľov druhého stupňa základných škôl, ktorá poskytne základné informácie a zvýši povedomie o národnostných menšinách žijúcich na Slovensku. (tasr)

09:14
Pád lavín hrozí v Tatrách najmä na strmých svahoch.

Vo Vysokých a Západných Tatrách napadlo počas posledných dní 30 centimetrov nového suchého snehu. Nad 1700 m n. m. platí druhý stupeň lavínového nebezpečenstva z päťdielnej medzinárodnej stupnice. (tasr)

08:56
Pri útokoch Talibanu zahynulo v Afganistane 37 vojakov a policajtov. Skupina militantov zaútočila na 15 kontrolných stanovíšť v dvoch susedných okresoch na západe provincie Kandahár, uviedol hovorca miestnej polície. (tasr)
08:19
Taliansko posiela po zemetrasení humanitárnu pomoc Iraku aj Iránu. Talianske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že lietadlo naložené pomocou v najbližších hodinách odštartuje z regionálnej základne so skladom s núdzovou pomocou v meste Brindisi a odletí do mesta Sulajmáníja v Iraku. (tasr)
08:13
Mexické úrady skonfiškovali kanón na drogy. Zhabali upravené dodávkové auto s podomácky vyrobeným delom, ktoré bolo prispôsobené na vystreľovanie balíkov drog ponad mexicko-americkú hranicu. Našli aj 203 balíkov marihuany vážiacej vyše 825 kilogramov a takmer 2000 nábojov rôzneho kalibru. (ap)
08:05
Ruská televízia RT sa v USA zaregistrovala ako zahraničný agent. "Mohli sme si vybrať medzi trestným stíhaním alebo registráciou, takže sme sa rozhodli pre to druhé," uviedla na webovej stránke televízie šéfredaktorka RT Margarita Simoňjanová. "Pozdravujeme americkú slobodu slova a všetkých, ktorí v ňu ešte veria," dodala. (tasr)
07:54
Generálny tajomník OSN vyzval Su Ťij, aby umožnila návrat Rohingov do Mjanmarska. António Guterres sa so Su Ťij stretol v rámci summitu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie, ktorý sa koná vo filipínskej metropole Manila. (tasr)
06:45
Britský parlament bude mať možnosť hlasovať o konečnej dohode s EÚ o brexite. Zákonodarcovia budú môcť pripomienkovať návrh zákona, v ktorom budú zakotvené podmienky odchodu z únie, a budú tak môcť ovplyvniť proces brexitu. Britský minister pre brexit David Davis však poslancov zároveň upozornil, že ak konečnú podobu dohody medzi Britániou a EÚ odmietnu, krajina aj tak v marci 2019 28-člennú Úniu opustí. (tasr)
06:20
Pri leteckých útokoch na severozápade Sýrie zahynulo najmenej 53 ľudí. Pri najmenej troch náletoch bolo zasiahnuté rušné trhovisko. Medzi obeťami a desiatkami zranených je aj viacero žien a detí. Podľa SOHR nie je jasné, či útok uskutočnili sýrske alebo ruské vojenské lietadlá. (tasr)
06:07
Počet obetí silného zemetrasenia v Iráne stúpol na najmenej 430 mŕtvych. Viac ako 7150 ľudí sa zranilo. Zo susedného Iraku hlásia sedem mŕtvych a minimálne 500 zranených.(irna)