Správy z vášho kraja:

Krátke správy 18. 11. 2018

22:37
Novozvolený líder DĽR Pušilin sľúbil po voľbách užšie vzťahy s Ruskom. Denis Pušilin to povedal po víkendových voľbách, ktoré Kyjev aj Západ odsúdili a označili za podvod. Voľby v Ruskom podporovaných separatistických regiónoch, Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, znamenali návrat úradujúcich odštiepeneckých lídrov do úradu. (afp)
22:17
Dohoda o brexite zabránila režimu "tvrdej" írskej hranice. Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier to povedal na tlačovej konferencii po tom, čo sa poďakoval obom vyjednávacím tímom za ich náročnú prácu. Krátko predtým britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že jej vláda schválila návrh dohody o brexite. (tasr)
21:12
Britská vláda schválila návrh dohody o brexite.

Po zasadnutí svojho kabinetu to v stredu večer oznámila premiérka Theresa Mayová, ktorá dohodu označila za najlepšiu, akú bolo možné vyrokovať. (tasr)

21:05
Vo firmách prezidenta Andreja Kisku a jeho brata bola minulý týždeň razia.

Policajti zaistili účtovníctvo firiem. Zásah sa mal týkať nadmerného odpočtu DPH. Akcia NAKA prebehla v stredu (7. 11.).Trestné stíhanie v súvislosti s neoprávneným nadmerným odpočtom firmy KTAG bratov Andreja a Jaroslava Kisku začal vyšetrovateľ trestné stíhanie ešte v januári tohto roku.

20:01
Bezpečnostná rada OSN schválila zrušenie sankcií voči Eritrei.

BR OSN v rezolúcii, prijatej všetkými 15 členmi, s okamžitou platnosťou zrušila cielené sankcie voči Eritrei zahrňujúce zbrojné embargo, zákaz cestovania určitým osobám a zmrazenie ich majetku. Poukazuje to na pokrok tejto východoafrickej krajiny a jej susedných štátov pri dosiahnutí mieru. (dpa)

18:57
Slovensko obsadilo 35. miesto v medzinárodnom porovnaní potravinovej bezpečnosti.

Medziročne ide o pokles o jednu priečku. Bezpečnejšie potraviny majú v Česku (24. miesto), v Poľsku (26. miesto) aj v Maďarsku (30. miesto). Za slabým výkonom Slovenska je najmä nedostatočná kvalita bielkovín, ako aj nedostatočný obsah železa v potravinách v európskom, ale i vo svetom kontexte. (tasr)

18:18
NAKA zastavila výsluchy organizátorov Za slušné Slovensko.

"Popoludní nám bolo oznámené, že vec bola na základe rozhodnutia prokutátora vecne a miestne odstúpená. Nemáme informácie, aký bude ďalší postup zo strany NAKA alebo prokuratúry a či budú v predvolávaní a výsluchoch pokračovať," napísali organizátori na sociálnej sieti. 

17:47
Migranti už piaty deň odmietajú vystúpiť z lode v prístave Misuráta.

Loď Nivin vyzdvihla v Stredozemnom mori 93 migrantov z potápajúceho sa člna. S odchodom s líbyjskou pobrežnou strážou súhlasili dvaja migranti na palube, ale ďalší to odmietli a zabarikádovali sa vkajutách. Tvrdili, že Líbya je pre migrantov smrteľne nebezpečná a chcú sa dostať do Európy. (ap)

17:12
Medzinárodné novinárske organizácie žiadajú zastaviť vypočúvanie organizátorov protestov.

Napísali list šéfovi NAKA Petrovi Hraškovi, policajnému prezidentovi Milanovi Lučanskému a ministerke vnútra Denise Sakovej. (dennik N)

16:57
Macedónsky expremiér Gruevski požiadal v Maďarsku o politický azyl.

Nikolu Gruevského, v súčasnosti zákonodarcu z hlavnej opozičnej strany v krajine, odsúdili za nezákonné ovplyvňovanie úradníkov na ministerstve vnútra pri nákupe luxusného nepriestrelného auta na vládne účely. Macedónske orgány očakávajú, že maďarská polícia Gruevského zadrží. (tasr)

16:52
Pre vážnu nehodu na Račianskej v Bratislave nepremávajú električky 3, 5 a 7.

Zelená vlna informuje, že ide o nehodu, pri ktorej električka zrazila chodca. Na mieste sú už záchranné zložky. Blokovaný je ľavý pruh. (tasr, rtvs)

16:46
Telefonovanie a SMS do zahraničia od budúceho roku zlacnie.

Už vlani boli odstránené takzvané roamingové poplatky v rámci EÚ za volanie zo zahraničia. (tasr)

15:23
Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman oznámil svoju rezignáciu.

Lieberman tak urobil na znak nesúhlasu s rozhodnutím bezpečnostného kabinetu o ukončení útokov v pásme Gazy. Zároveň vyzval na vypísanie predčasných volieb. Lieberman uviedol, že v súčasnosti "si štát kupuje krátkodobý pokoj, ale cenou za to bude vážne dlhodobé poškodenie národnej bezpečnosti". (ap)

15:14
Ústavný súd (ÚS) SR eviduje do 14. novembra celkovo tri sťažnosti týkajúce sa komunálnych volieb z 10. novembra.

Volebné sťažnosti je možné podávať do desiatich dní po oznámení výsledkov volieb. (tasr)

14:58
Novým rektorom Univerzity Komenského bude Marek Števček.

Rektorom Ekonomickej univerzity v Bratislave bude opäť Ferdinant Daňo.

14:09
Počet migrantov do EÚ bude zrejme najnižší za päť rokov.

Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex). Za prvých 10 mesiacoch roku 2018 bolo zaznamenaných približne 118.900 prípadov nezákonného prekročenia hraníc EÚ. To je o 31 percent menej než za rovnaké obdobie roku 2017. (ap)

13:39
Grécki štátni zamestnanci začali v stredu 24-hodinový štrajk na protest voči úsporným opatreniam.

Požadujú tiež zvýšenie platov a dôchodkov, ako aj zrušenie všetkých zákonov zavedených ako súčasť medzinárodnej finančnej pomoci pre Grécko. (tasr)

13:08
Novým predsedom Senátu Parlamentu ČR sa stal Jaroslav Kubera z Občianskej demokratickej strany.

V 100-člennej hornej komore českého zákonodarného zboru získal v druhom kole voľby 46 hlasov senátorov. (ct24)

13:06
Klenotníctvo v centre Banskej Bystrice prepadli motorkári so samopalom.

Majiteľke vznikla škoda 100-tisíc eur.

12:30
Babiš sa v súvislosti s Čapím hnízdom stretol s viacerými lídrami strán.

Urobil tak po tom, ako šesť opozičných strán v utorok pre údajný únos Babišovho syna na Krym v súvislosti s kauzou Čapí hnízdo premiéra vyzvalo, aby odstúpil a iniciovalo zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu s cieľom vysloviť vláde nedôveru. (idnes)

12:21
Viac ako tristo novinárov podpísalo vyhlásenie odsudzujúce výrok Fica.

Fica za výroky na novinárov a organizátorov protestov Za slušné Slovensko kritizovala aj slovenská sekcia Asociácie európskych novinárov. (tasr)

12:16
Izraelský premiér oznámil svoju rezignáciu.

Avigdor Lieberman nesúhlasil s rozhodnutím bezpečnostného kabinetu o ukončení útokov v pásme Gazy. (tasr)

11:59
Špirkovo trestné oznámenie voči podvodom Kaliňáka odmietli riešiť. Prokurátor podáva sťažnosť.

Na prípad Vasiľ Špirko upozornil ešte v marci. (Zastavme korupciu)

11:50
Exsiskára Kosíka pustili z väzenia v Mali.

Sedel tam pre falšovanie zmeniek za milióny eur. (sme)

11:20
Opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému umožnili odcestovať do zahraničia.

Navaľnyj chcel podľa vlastných slov odcestovať do Štrasburgu už v utorok. Od príslušníkov pohraničnej služby na moskovskom letisku Domodedovo sa však dozvedel, že má zákaz opustiť územie Ruska. (ap)

10:54
Džihádistov usvedčili z prípravy teroristických útokov v Austrálii.

Súd v Melbourne uznal Hamzu Abbasa (23), Ahmeda Mohameda (25) a Abdullaha Chaaraniho (27) za vinných z prípravy teroristických útokov na troch podujatiach počas vianočných sviatkov v roku 2016. Sprisahanie sa podarilo prekaziť tri dni pred plánovaným útokom. (tasr)

10:07
Róbert Lališ opísal, ako vyzeral deň, keď zavraždili Sýkoru. Ferusa svojou výpoveďou podržal.

Od vraždy zakladateľa bratislavskej skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru prešlo už viac ako 20 rokov.

10:00
List Alberta Einsteina o antisemitizme vydražili za takmer 40.000 dolárov.

V ňom svetoznámy fyzik upozorňoval na nárast antisemitizmu a nacionalizmu vo svojom rodnom Nemecku. Adresoval ho svojej sestre Maji v auguste 1922, teda viac ako desaťročie predtým, ako sa v Nemecku dostali k moci nacisti. (dpa)

09:46
Britská premiérka Theresa Mayová predstaví v stredu svojmu kabinetu predbežnú dohodu o vystúpení Británie z Európskej únie.

Ministri Mayovej vlády už mali možnosť zbežne sa zoznámiť s približne 500-stranovým textom dohody, ktorú dosiahli zástupcovia Spojeného kráľovstva a EÚ po referende o vystúpení Británie z Únie. (dpa)

09:41
Na R1 z Trnavy do Nitry zhorel v noci autobus.

 Vodič v ňom nebol a zranený nie je. Príčinou vzniku požiaru bola prevádzkovo-technická porucha autobusu. (tasr)

09:26
Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn súhlasí s ukončením prístupových rokovaní EÚ s Tureckom.

"Každý predsa vidí, že Turecko vo svojom terajšom stave nikdy nebude členom EÚ," citovala Spahna agentúra DPA. Pripomenula, že nemecko-turecké vzťahy sú napäté v dôsledku zadržiavania nemeckých novinárov v Turecku či vedenia predvolebnej kampane tureckými politikmi v radoch početnej komunity nemeckých Turkov.

07:45
V Ženeve vydražili ružový diamant za vyše 44 miliónov eur.

Padol tak nový svetový rekord, pokiaľ ide o cenu za jeden karát diamantu tejto farby. (ap)

06:35
Počet obetí požiaru na severe Kalifornie stúpol na 48.

Kalifornské úrady hlásili nárast o ďalších šesť obetí po tom, ako zintenzívnili pátranie po osobách zasypaných pod troskami v zničenom meste Paradise. Mnohí priatelia a príbuzní obyvateľov zasiahnutého územia vyhlasujú, že od nich nedostali žiadne správy. (ap)

06:29
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov zasadala ohľadne násilia v Gaze.

Členovia sa však nedokázali dohodnúť na tom, ako pristupovať k tejto kríze. (afp)

06:22
Macedónsko bude žiadať zatknutie expremiéra Nikolu Gruevského.

Potvrdilo sa, že ušiel do Maďarska, aby sa vyhol dvojročnému väzeniu za korupciu. (ap)

06:15
Rumunsko je pripravené prevziať predsedníctvo v Rade EÚ.

Uviedla to rumunská premiérka Viorica Dancilaová. Zároveň označila za "hlboko nespravodlivú" a politicky motivovanú utorkovú správu Európskej komisie, ktorá kritizuje vývoj v Rumunsku, pokiaľ ide o reformy súdnictva a boj proti korupcii. (tasr)

06:07
Americká prvá dáma Melania Trumpová urobila nezvyčajný krok.

Verejne vyzvala na prepustenie vysokopostavenej predstaviteľky Rady pre národnú bezpečnosť v Bielom dome. Denník Wall Street Journal informoval, že personál prvej dámy a Mira Ricardelová sa dostali do sporu počas októbrovej návštevy Trumpovej v Afrike pre také záležitosti ako miesta na sedenie v lietadle a požiadavky využívať prostriedky rady. (ap)