Správy z vášho kraja:

Krátke správy 21. 10. 2018

22:48
Joe Biden sa ešte nerozhodol, či bude v roku 2020 kandidovať za prezidenta.

Svoje rozhodnutie hodlá zverejniť v "najbližšom čase". Na funkciu hlavy štátu by podľa tlačovej agentúry Reuters mohli nakoniec kandidovať viac než dve desiatky demokratov v úsilí postaviť sa proti súčasnému republikánskemu prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. (tasr)

21:55
V Barcelone protestovalo 200-tisíc ľudí proti procesu so separatistami.

"Sebaurčenie nie je zločin", hlásal jeden z transparentov na čele sprievodu demonštrantov, ktorý viedol regionálny katalánsky premiér Quim Torra. (afp)

20:54
Neďaleko železničnej stanice v Krompachoch sa v sobotu večer vykoľajil nákladný vlak.

Vlak prevážal piesok a nikto sa nezranil. (tasr)

20:31
Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó v sobotu vyzval na celoštátne protesty.

Tie sa majú konať na budúci týždeň na podporu dobrovoľníkov plánujúcich vycestovať ku kolumbijským hraniciam a prevziať humanitárnu pomoc z USA. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

20:10
KDH ide do eurovolieb obhajovať dva mandáty.

Eurokandidátku povedie súčasný europoslanec Ivan Štefanec a posledným 14. kandidátom volieb do Európskeho parlamentu je Ján Figeľ, osobitný vyslanec EÚ. (tasr)

19:27
KDH podporuje v prezidentských voľbách Františka Mikloška.

Uzniesla sa na tom Rada KDH, ktorá zasadala vo Zvolene.

18:39
V Paríži a ďalších francúzskych mestách sa znova zišli demonštranti z francúzskeho hnutia tzv. žltých viest.

Protestné pochody proti politike prezidenta Emmanuela Macrona sa konajú už 14. sobotu za sebou. (ap)

18:18
V Petrohrade sa zrútila časť budovy patriacej tamojšej univerzite.

Piate poschodie sa prepadlo na druhé. Ruské médiá uvádzajú, že pod sutinami môže byť až 21 osôb. (tass)

17:13
Angela Merkelová varovala, že unáhlený odchod amerických síl zo Sýrie môže posilniť pozíciu Ruska a Iránu na Blízkom východe.

Merkelová na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii ďalej vyslovila pochybnosti o tom, či je plánovaný odchod Spojených štátov zo Sýrie "dobrou myšlienkou". (slobodná európa)

15:10
Demonštranti v Albánsku zaútočili na sídlo premiéra krajiny.

Výtržníci v rámci protestu, prostredníctvom ktorého žiadali odstúpenie predsedu vlády, hádzali výbušné fľaše a svetlice. Informovala o tom agentúra Reuters.

14:42
Lídrom kandidátky strany Most-Híd vo voľbách do EP bude József Nagy.

"Kandidátka je pestrá ako samotná Európska únia, profesijne i zastúpením regiónov a národností," uviedol Nagy v súvislosti s menoslovom kandidátov. (tasr)

14:18
Viceprezident USA Mike Pence vyzval EÚ, aby uznala venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa za dočasného prezidenta.

  "Všetci musíme stáť pri venezuelských občanoch, kým v krajine nebude úplne obnovená sloboda a demokracia," povedal Pence na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. (ap)

13:45
Dohoda v koalícii je pre Most-Híd kľúčová pre úspešnú voľbu ústavných sudcov.

Strana chce splniť programové vyhlásenie vlády a neporušiť koaličnú zmluvu. Po sobotnom rokovaní Republikovej rady Mosta-Híd v Bratislave to v súvislosti so situáciou okolo Ústavného súdu SR uviedol predseda strany Béla Bugár. (tasr)

13:14
Žiadna koaličná dohoda o voľbe kandidátov na sudcov ÚS nebola, tvrdí Erik Tomáš.

Podľa poslanca Tibora Bastrnáka (Most-Híd) však v klube vnímali situáciu tak, že dohoda bola. Dodal, že Most-Híd už netrvá na verejnej voľbe. (rtvs)

12:05
Ústavný súd zverejnil dodatok k rozvrhu práce, ktorý bude účinný od nedele 17. februára.

Dnes sa končí funkčné obdobie deviatim ústavným sudcom. Dodatkom plénum ÚS reaguje na "kritickú" situáciu, ku ktorej došlo nevymenovaním nových sudcov.

11:35
V slovenských pohoriach trvá v sobotu mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Jeho tendencia môže stúpnuť v priebehu dňa na slnkom osvietených svahoch, informoval Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. (tasr)

11:15
Pápež František zbavil kňazstva bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka.

Ten mal pred 50 rokmi sexuálne zneužívať tínedžera. Ide o prvého kardinála vylúčeného z kléru za sexuálne zneužívanie. (afp)

10:32
Veliteľ iránskych elitných Revolučných gárd Mohammad Alí Džafarí pohrozil Saudskej Arábii a Spojeným arabským emirátom.

Džafarí hovorí o odvete za stredajší samovražedný bombový útok na jeho mužov. Zahynulo pri ňom 27 ľudí a 12 ďalších utrpelo zranenia. (ap)

08:53
Prinajmenšom 922 životov si už na Madagaskare vyžiadala epidémia osýpok, ktorá tam vypukla v septembri.

Obeťami tohto nákazlivého vírusového ochorenia sa stali prevažne deti, informovala v piatok Svetová zdravotnícka organizácia. Osýpkami, ktorým sa dá najúčinnejšie predchádzať očkovaním, sa od septembra na Madagaskare nakazilo dovedna vyše 66-tisíc ľudí.

08:12
Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že japonský premiér Šinzó Abe ho nominoval na Nobelovu cenu mieru.

Ocenenie si vraj zaslúži za jeho prácu na začatí dialógu so Severnou Kóreou. Trump sa zároveň posťažoval, že túto cenu dostal Barack Obama a vyslovil pochybnosti, či si takto uctia aj jeho. (ap)

07:56
Nigéria odložila prezidentské a parlamentné voľby o týždeň, budú 23. februára.

Len päť hodín pred začiatkom hlasovania to novinárom v hlavnom meste Abuja oznámil predseda Nezávislej národnej volebnej komisie Mahmúd Jakubu. Spomenul bližšie nespresnené "problémy", pričom sa však objavili správy, že hlasovacie materiály neboli doručené do všetkých častí krajiny. (afp)

07:33
Vo výrobnom podniku v meste Aurora v americkom štáte Illinois zabil strelec päť ľudí..

Pri vyčíňaní ešte zranil päť policajtov. Následne ho polícia smrteľne postrelila. Predstavitelia úradov neoznámili celkový počet zranených ľudí, len zranených policajtov. Motív pácháteľa nie je známy. (ap)


Volebná účasť

Spočítané okrsky

Zdroj: Štatistický úrad SR

Posledná aktualizácia viac