Správy z vášho kraja:

Krátke správy 26. 03. 2019

22:35
Európska únia žiada Rusko, aby priviedla sýrsku vládu k rokovaciemu stolu. Ukončenie sýrskej občianskej vojny nebolo nikdy také vzdialené, uviedla v pondelok šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Federica Mogheriniová. Rusko zároveň vyzvala, aby priviedlo sýrsku vládu k rozhovorom pod záštitou Organizácie Spojených národov. (tasr)
21:48
Polícia vyhodnotila potýčku v Zemanovom štábe ako priestupok. Záležitosťou sa bude zaoberať správny úrad v Prahe. Konaním podnikateľa Karola Slezáka, ktorý udrel kameramana servera iDNES.cz, sa však zaoberať nebude. Jeho prípad polícia odložila, pretože Slezák vo februári zomrel. (tasr)
21:25
EÚ požaduje pred WTO od USA kompenzáciu za clá na dovoz ocele a hliníka. Podobný krok podnikla aj Čína. EÚ v podaní WTO uvádza, že neakceptuje dôvod, ktorý uviedli USA pre zavedenie ciel. Podľa Washingtonu ním bola národná bezpečnosť, avšak EÚ tvrdí, že skutočným dôvodom je ochrana priemyslu v USA. (tasr)
21:03
USA a Británia obvinili Rusko z prevádzkovania globálnej hackerskej siete. Ruskí vládni hackeri útočia na kľúčovú štátnu infraštruktúru v Británii a USA. Britské Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť, americký Federálny úrad pre vyšetrovanie a ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA obviňujú Kremeľ z krytia tejto hackerskej kampane. (tasr)
19:45
Milo Djukanovič sa stal víťazom čiernohorských prezidentských volieb. Podľa konečných výsledkov zverejnených v pondelok štátnou volebnou komisiou v Podgorici bol zvolený so ziskom 53,9 percenta odovzdaných hlasov. (dpa)
19:27
Sýrski lekári tvrdia, že dôkazy o chemickom útoku v Dúmá nenašli. Jeden z lekárov uviedol, že počul niekoho kričať "Chemikálie!". Nevidel však žiadnych ľudí, ktorí by mali symptómy spojené s vystavením chemickej bojovej látke. Iní lekári popisovali, že do podzemných úkrytov preniká prach spôsobujúci dusenie a príznaky spájané s chemickými zbraňami. (tasr)
18:25
Steven Spielberg sa stal prvým režisérom, ktorého filmy dosiahli zisk 10 miliárd USD. Americkému filmovému tvorcovi k tomu pomohol úspech jeho najnovšej snímky Ready Player One: Hra sa začína, ktorá mala premiéru v marci. Informovala o tom v pondelok spravodajská stanica Sky News. (tasr)
17:39
V Turecku zadržali mužov, ktorí údajne plánovali útok na turecký konzulát. Holandská prokuratúra informovala o zadržaní štvorice mužov podozrivých z plánovania útoku na turecký konzulát v Rotterdame. Podľa vyhlásenia štátnej prokuratúry išlo o štyroch marockých Holanďanov. (reuters)
17:09
Od júla by sa mal zvýšiť peňažný príspevok na opatrovanie ŤZP pre všetky skupiny poberateľov. Opatrovateľom v produktívnom veku má vzrásť  základná suma príspevku na 369,36 eura v tomto roku. Opatrovateľom poberajúcim dôchodkovú dávku má vzrásť príspevok na 184,71 eura. (tasr)
16:56
Mazurekovi udelil súd za výroky o Rómoch peňažný trest. Poslanca Národnej rady za Kotlebovu ĽSNS Milana Mazureka odsúdil v pondelok Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica na peňažný trest 5000 eur. Ak ho nezaplatí, hrozí mu polročné väzenie. (tasr)
16:50
Nemecká centrálna banka varuje tesne pred jarným zasadnutím MMF a Svetovej banky pred obchodnou vojnou. Člen výkonnej rady Bundesbank Andreas Dombret sleduje narastajúci protekcionizmus s obavou. "Aj keď globalizácia môže mať neželané vplyvy, v prípade obchodnej vojny by prehrali všetky strany." Odvrat od multilateralizmu by mal rozsiahle negatívne dôsledky pre obchod a investície. (tasr)
16:36
Otázka odvolania policajného prezidenta Tibora Gašpara je po odstúpení ministra absolútnou zodpovednosťou premiéra a koalície. Rovnako tak aj systémové zmeny v polícii a policajnej inšpekcii. Myslí si to iniciatíva Za slušné Slovensko. (tasr)
16:19
Za prevapujúce a neočakávané považuje policajný prezident rozhodnutie ministra Tomáša Druckera neodvolať ho a podať demisiu.

"K uvedenej situácii sa vyjadrím v čo najkratšom čase, po dôkladnom zvážení všetkých okolností," napísal v stanovisku pre médiá Tibor Gašpar.

15:55
Politologička Darina Malová vidí za Druckerovou demisiou prejav rezignácie. Politlóg Juraj Marušiak si myslí, že odchod ministra napätú situáciu na Slovensku neupokojí. (tasr)
15:32
Andrej Kiska nebude nateraz na odstúpenie ministra vnútra reagovať. Médiám to oznámil prezidentov hovorca Roman Krpelan. (tasr)
15:23
Koaličné strany SNS a Most-Híd odchod Tomáša Druckera zobrali na vedomie.

Podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka od odchádzajúceho Tomáša Druckera sa očakávalo, že využije svoju kompetenciu ministra vnútra a odvolá Tibora Gašpara. Reakcie nájdete v našom článku. (tasr)

14:49
Tripartita odmietla zavedenie novej dane z poistenia, na vládu ide s rozporom. Problém so zavedením novej dane mali najmä zástupcovia zamestnávateľov. (tasr)
14:23
Pri bitke vo väznici v Južnej Karolíne zahynulo sedem odsúdených.

Ďalších 17 ľudí utrpelo zranenia pri bitke, ktorá vypukla v nápravnom zariadení s maximálnym stupňom stráženia. (tasr)

14:12
Tomáš Drucker podá demisiu a z funkcie ministra vnútra odchádza. Pred novinármi zároveň povedal, že sa vracia do súkromného sektora.
13:57
V nemocnici v ruskom meste Jekaterinburg zomrel investigatívny novinár Maksim Borodin. Podľahol zraneniam, ktoré utrpel pri páde z okna svojho bytu. Úrady jeho smrť oficiálne vyšetrujú ako samovraždu. Šéfredaktorka denníka Novij Deň, pre ktorý Borodin pracoval, naopak uviedla, že neverí, že redaktor spáchal samovraždu. (tasr)
13:45
Požiar v nemeckom domove dôchodcov si vyžiadal jednu obeť a 23 zranených.

Požiar, ktorého príčina nebola bezprostredne známa, vypukol v pondelok nadránom. Polícia nebola schopná okamžite zistiť totožnosť obete, ktorá utrpela ťažké popáleniny. Pravdepodobne však ide o obyvateľa vyhorenej izby.(dpa)

13:44
Emeritný pápež Benedikt oslavuje 91. narodeniny.

Svoje narodeniny plánuje stráviť ako zvyčajne v pokojnej atmosfére v kláštore Mater Ecclesiae vo Vatikáne, kde sa už vyše päť rokov venuje rozjímavému životu. (vatikánsky rozhlas)

13:32
USA majú obavy, že Rusko mohlo v Dúme manipulovať s dôkazmi o útoku. Podozrenie vyslovil americký vyslanec Organizácie pre zákaz chemických zbraní Kenneth Ward. "Obávame sa, že Rusi mohli manipulovať s dôkazmi tak, aby zmarili snahu misie o efektívne vyšetrenie udalosti," uviedol Ward v Haagu. (tasr)
12:46
Minister vnútra Tomáš Drucker ohlásil o 14.00 h brífing. Ešte minulý týždeň informoval, že po prepustení z nemocnice zverejní svoje stanovisko o osude policajného šéfa Tibora Gašpara. 
12:36
Najvyšší súd odmieta v prípade Patrika Pachingera akékoľvek pochybenie, ktorý bol 28. marca právoplatne odsúdený.

Predsedníčka senátu mu na nastúpenie trestu odňatia slobody poskytla odklad jedného mesiaca. "Odsúdený Patrik Pachinger má nastúpiť na výkon trestu do 28. apríla, tak ako bolo uvedené v nariadení o výkone trestu a príkaze na dodanie do výkonu trestu," informoval hovorkyňa Alexandra Važanová.

12:31
Na väčšine územia bolo dnes v noci aj ráno rekordne teplo. Úplne najteplejšia noc bola v Horných Lefantovciach, kde teplota klesla na 18,1 stupňa Celzia. Mimoriadne teplo bolo aj v Piešťanoch s minimom na úrovni 17,5 stupňa Celzia. (tasr)
12:22
Krajský súd v Košiciach rozhodol, že Sebastiano Vadala ostáva vo väzbe. Obvinený je z prečinu nebezpečného vyhrážania a pokračovacieho prečinu výtržníctva. Sebastiano je bratom talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu, ktorý je stíhaný v Taliansku pre drogovú činnosť a v súčasnosti je v predbežnej väzbe v Košiciach. (tasr)
12:14
Jaguar Land Rover zruší tisíc miest a zredukuje výrobu v dvoch svojich závodoch v Anglicku. Dôvodom je pokles dopytu po vozidlách s naftovým motorom. (tasr)
11:29
Kórejská exprezidentka odsúdená na 24 rokov sa proti rozsudku neodvolá.

Zosadenú Pak Kun-hje odsúdili za korupciu a zneužitie moci. Prokuratúra pre 66-ročnú političku požadovala 30 rokov väzenia. (jonhap)

11:22
Kandidatúru na prezidenta ohlásil finančník Imrich Béreš.

Začína zbierať podpisy.

11:06
Obnovenie výstavby na úseku D1 Hubová-Ivachnová sa posúva o dva až tri mesiace. Voči záverečnému stanovisku ministerstva životného prostredia sa totiž objavili námietky, ktoré podľa Národnej diaľničnej spoločnosti oddialia spustenie výstavby. (tasr)
10:49
Zomrel sudca najvyššieho súdu Daniel Hudák.

Predsedníčka súdu Daniela Švecová s hlbokým zármutkom prijala správu o úmrtí a rodine vyslovila sústrasť, informovala hovorkyňa Alexandra Važanová.

10:42
Gazprom má záujem o Slovensko. Informoval o tom denník Hospodárske noviny v rozhovore so zástupcom predsedu predstavenstva spoločnosti Gazprom Alexandrom Medvedevom.
10:38
Smer-SD sa otázkou prezidentských volieb zatiaľ nezaoberal. Neriešili potenciálnych kandidátov a nehovorili ani o nikom, koho by Smer-SD, ak nepostaví vlastného uchádzača, mohol podporiť. Novinárom to povedal premiér a podpredseda strany Peter Pellegrini s tým, že zatiaľ to nie je otázka dňa. (tasr)
10:17
Desaťtisíce áut na Slovensku zašpinil piesok zo Sahary.

Výskyt prachu potvrdili meteorológovia.

10:03
Zrážka malých lietadiel v Nemecku si vyžiadala dve obete.

Nehoda sa stala pri meste Schwäbisch Hall v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko. Počas pristávacieho manévru sa tam zrazilo športové lietadlo s ultraľahkým strojom.(dpa)

10:01
Šéf liekovej politiky na ministerstve zdravotníctva Matej Petrovič skončil vo funkcii.

Petrovič bol na čele sekcie od júna 2016. Predtým pôsobil na Štátnom ústave pre kontrolu liečiv. (tasr)

08:11
Trump trvá na stiahnutí amerických vojakov zo Sýrie. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu.
07:24
Bývalý šéf FBI Comey: Trump nie je morálne spôsobilý na to, aby bol prezidentom. "Osoba, ktorá zaobchádza so ženami, akoby boli kus mäsa, ktorá neustále klame o malých i veľkých záležitostiach a necháva Američanov, aby v to verili, taká osoba z morálnych dôvodov nie je spôsobilá byť prezidentom Spojených štátov," povedal James Comey v rozhovore pre televíziu ABC. (ap)
07:14
Pri stavaní mája v nemeckej obci v obci Nierendorf zahynul v nedeľu 15-ročný chlapec. Tínedžer pomáhal v jame, do ktorej mal byť máj umiestnený. Zo zatiaľ nevyjasnených príčin však strom skĺzol, pričom chlapec utrpel vážne zranenia, uviedla polícia. (dpa)
06:16
Víťazom prezidentských volieb v Čiernej Hore sa stal favorizovaný dlhoročný líder krajiny Milo Djukanovič. Z predbežných výsledkov hlasovania vyplýva, že jasne tak zvíťazil už v prvom kole nedeľňajších volieb. (dpa)
06:12
Do ulíc Barcelony vyšli státisíce ľudí. Demonštráciu na podporu katalánskych politikov, ktorí sú vo väzbe v rámci vyšetrovania snáh o nezávislosť Katalánska, zvolali odbory a separatistické organizácie. (dpa)
06:08
Zeman: Útok na Sýriu bol „kaubojský” projekt. Ozbrojený útok na akúkoľvek krajinu môže byť vykonaný iba so súhlasom Bezpečnostnej rady OSN, uviedol český prezident Miloš Zeman v nedeľu pre rozhlasovú stanicu Frekvence 1.