Správy z vášho kraja:

Krátke správy 12. 12. 2017

22:50
Škótskeho neonacistu odsúdili na 12 rokov väzenia.

Pri prehliadke domu Škóta Petra Morgana sa našli výbušné látky, pohonné hmoty, pyrotechnika a fľaša s guľôčkovými ložiskami a klincami do nastreľovacej pištole, ako aj neonacistické predmety. V júli ho usvedčili z terorizmu. (ap)

22:15
Moskovský súd prepustil z väzby dve tínedžerky obvinené z extrémizmu.

Verdikt súdu padol deň po tom, čo stovky žien s plyšovými hračkami v rukách počas nepovoleného "Pochodu matiek" v Moskve požadovali prepustenie 18-ročnej Anny Pavlikovovej a 19-ročnej Marie Dubovikovej. (ap)

21:15
Ukrajinská prokuratúra žiada pre Janukovyča 15 rokov väzenia za vlastizradu. Požadovaná výška trestu odznela vo štvrtok v rámci záverečnej reči žalobcov pred súdom v Kyjeve. Janukovyč sa procesu nezúčastňuje, keďže sa od svojho zosadenia vo februári 2014 zdržiava na území Ruska. (RFE/RL).
20:45
Pravidlá nového výberu policajného šéfa sú hotové. Už na budúci týždeň ich bude schvaľovať vláda.

Ministerka vnútra Denisa Saková sa dnes stretla so zástupcami mimovládok. Tí ale odchádzali sklamaní. 

20:05
Český opozičný líder Miroslav Kalousek podstúpil akútnu operáciu brucha.

Nezúčastní sa ani na budúci týždeň rokovania parlamentu. (tasr)

19:26
Policajný exprezident Tibor Gašpar je novým poradcom ministerky Denisy Sakovej.

Od 1. augusta má na starosti bude mať oblasť legislatívy a sociálne vylúčených komunít. (dennikn)

19:16
Stovky ľudí sa rozlúčili s jedným z troch českých vojakov zabitých v Afganistane.

Kamil Beneš zahynul 5. augusta pri atentáte. Pred začiatkom pohrebu preleteli nad Hlubokou stíhačky českej armády. (novinky.cz.)

17:50
Prednosta banskobystrického okresného úradu Július Ernek používal v súkromí auto firmy, ktorú zastupoval ako advokát.

Informuje o tom Dennik N s tým, že firma má zmluvy za milióny, spravuje aj budovu okresného úradu. Okresný úrad dostala po voľbách SNS, ktorej je Ernek členom.

17:41
Lekár britskej kráľovnej zahynul pri zrážke s nákladným autom.

Doktor Peter Fisher prišiel o život pri dopravnej nehode v centre Londýna. Pri jazde na bicykli ho zrazilo nákladné vozidlo. Panovníčku o jeho smrti informovali. (skynews)

17:25
Desiatky kriminalistov a záchranných zložiek už niekoľko týždňov pracujú v noci na nebezpečnej skládke odpadu pri Hlohovci.

Zatiaľ neznámy chemický odpad treba zlikvidovať, ale chýbajú však peniaze a ministerstvá sa teraz naťahujú, kto to zaplatí.

16:18
Počet výjazdov záchranárov k pacientom majúcich zdravotné ťažkosti v dôsledku horúčav je stále za vysoký.

Včera ošetrili v dôsledku vysokých teplôt 47 ľudí, od začiatku mesiaca evidujú 1117 takýchto prípadov. (tasr)

15:52
Sociálna poisťovňa kontrolovala dodržiavanie práceneschopnosti u vyše 47-tisíc poistencov.

Podozrenie na nerešpektovanie liečebného režimu mala u 11841 poistencov, z tohto počtu 2721 ľuďom lekári ukončili PN-ku. (tasr)

15:36
Zomrel bývalý indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí.

Po dlhej chorobe zomrel vo štvrtok vo veku 93 rokov. N júni ho prijali do nemocnice v Naí Dillí s bližšie nešpecifikovanou infekciou obličiek. (dpa)

15:18
ZP Dôvera pri kontrole preventívnych vyšetrení zistila tisíce podozrivých prípadov.

Preverovaním priamo u poistencov zistili 700 fiktívnych preventívnych prehliadok za 12-tisíc eur. Odhalili ich zatiaľ v štyroch ambulanciách. (tasr)

15:17
Akcie prevádzkovateľa janovského mosta Atlantia klesli o 20 percent, firma kritizuje kroky vlády.

Tá oznámila, že pripravuje kroky na odňatie koncesie jej divízii Autostrade a sprísnenie pravidiel. Pokles ceny akcií zaznamenali aj jej konkurenti. (tasr)

15:15
Na pražského primátora kandiduje aj miliardár Sehnal. Obnovená Občianska demokratická aliancia (ODA) sa napriek neúspechu v českých snemovňových a prezidentských voľbách rozhodla uchádzať o hlasy voličov aj v komunálnych voľbách, ktoré sa uskutočnia 5. a 6. Októbra. (novinky.cz)
14:58
V novembrových voľbách chce obhájiť primátorsky post aj súčasný šéf nitrianskej radnice Jozef Dvonč.

Smer-SD a SNS dnes prijali spoločné vyhlásenie o podpore jeho kandidatúry. Primátorom Nitry je už tri volebné obdobia. (tasr)

14:34
Po zrútení časti mosta v Janove môže byť nezvestných ešte 20 ľudí.

Janovský generálny prokurátor Francesco Cozzi novinárom povedal, že "nezvestných stále môže byť od desať do dvadsať ľudí". Pád mosta si vyžiadal najmenej 38 oficiálne potvrdených obetí. Zranenia utrpelo 15 osôb a najmenej sedem ľudí sa podarilo spod trosiek vytiahnuť živých. (tasr)

14:32
Slovenská pošta vydá 21. augusta známku s motívom ikonickej fotografie Ladislava Bielika.

Známka vychádza v emisnom rade Umenie pod názvom "Ladislav Bielik – Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom" pri 50. výročia augusta 1968. (tasr)

13:20
V zlom až havarijnom stave je na Slovensku tisíc cestných mostov.

Dlhodobo sa dáva podľa Ľubomíra Palčáka z Výskumného ústavu dopravného málo peňazí na opravy a väčšinou sa riešia až havarijné stavy. (tasr, tv markíza)

13:05
K útoku v šiitskej štvrti Kábulu sa prihlásil Islamský štát.

Správa bola vo štvrtok zverejnená tlačovou agentúrou Amák, napojenou na IS. Útok podľa nej vykonal "brat hľadajúci mučeníctvo Abdal Raúf Chorásání". Stredajší samovražedný útok si vyžiadal najmenej 34 obetí. (tasr)

12:22
Slovensku sa podarilo získať európskeho "vedeckého Oscara".

Európska výskumná rada schválila a odporučila na financovanie projekt Jána Tkáča z Chemického ústavu SAV v oblasti diagnostiky rakoviny prostaty inovatívnymi metódami. (tasr)

12:11
Štát možno prevezme kontrolu nad talianskymi diaľnicami.

Stane sa tak v prípade, ak spoločnosti, ktoré majú koncesie, nebudú náležite vykonávať svoju úlohu. Oznámil to taliansky vicepremiér Luigi Di Maio. (reuters)

10:57
Marián Kočner podal sťažnosť voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu o väzbe.

Trestnú vec bude prejednávať senát v zložení Pavol Farkaš - predseda senátu, Patrik Príbelský a Dana Wänkeová - členovia senátu. Termín ešte nie je vytýčený.

10:37
Polícia znížila počet obetí zrútenia mosta v Janove na 38.

Talianske média pôvodne informovali o 39 obetiach. Ako v stredu večer pre televíznu stanicu La7 povedal taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini, je veľká pravdepodobnosť, že pod troskami mosta sa ešte nachádzajú ďalšie obete. (tasr)

10:02
Znížili počet obetí samovražedného útoku v Kábule na 34.

K nejasnostiam ohľadne počtu obetí došlo v dôsledku preťaženia miestnych nemocníc krátko po útoku, keď pracovníci zhromažďovali informácie o obetiach. Afganské ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok tiež spresnilo, že samovražedný atentát si vyžiadal aj 56 zranených. (tasr)

09:57
Exiloví sudcovia symbolicky odsúdili venezuelského prezidenta Madura za korupciu.

Skupina sudcov odsúdila Nicólasa Madura na viac než 18 rokov väzenia. Odvolaná venezuelská prokurátorka Luisa Ortegová obvinila Madura z toho, že výmenou za podporu pri získavaní lukratívnych verejných zákaziek prijal 35 miliónov dolárov od brazílskej stavebnej spoločnosti Odebrecht. (tasr)

08:30
Americká speváčka Madonna oslavuje 60. narodeniny.

Životné jubileum sa rozhodla stráviť v historickom kráľovskom meste Marrákeš na západe Maroka. Pri tejto príležitosti spustila i charitatívnu zbierku pre svoju mimovládnu organizáciu Raising Malawi, ktorá podporuje siroty a deti v núdzi. (tasr) 

08:04
Nízka hladina Dunaja spôsobuje problémy aj lodiam s turistami.

Väčšie kabínkové lode stoja v Budapešti alebo vo Viedni a výlety do Bratislavy nahrádzajú autobusovou dopravou. (tasr)

07:33
Opatrovateľku v Nemecku odsúdili za to, že dieťatu spôsobila smrteľné zranenia.

Na tri roky a desať mesiacov väzenia odsúdil súd v nemeckom hlavnom meste Berlín opatrovateľku, ktorá zatriasla 15-mesačným dieťaťom, ktoré mala na starosti, tak silno, že batoľa o tri dni neskôr zomrelo. Informuje o tom agentúra DPA.

07:08
V Kalifornii zadržali Iračana podozrivého z členstva v IS.

Iračana Umara Amína zadržali v stredu v kalifornskej metropole Sacramento na základe zatykača, ktorý na neho v máji vydal iracký súd v Bagdade. Podozrivý je z toho, že sa spolu s ďalšími členmi IS podieľal na vražde policajta. (ap)

06:24
Kanadská provincia postihnutá požiarmi vyhlásila stav ohrozenia.

Podľa ministra pre vnútornú bezpečnosť Britskej Kolumbie Mikea Farnwortha sa vyhlásený stav ohrozenia vzťahuje na celé územie provincie. Mimoriadny režim má zaistiť lepšiu koordináciu medzi federálnymi, provinčnými a miestnymi orgánmi. (ap)