Krátke správy 26. 03. 2017

22:44
Líderka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová dúfa, že Vladimir Putin zvíťazí v budúcoročných voľbách. Vyhlásila to dnes v Prahe na konferencii európskych protiimigračných strán z frakcie Európa národov a slobody v Európskom parlamente. (tasr)
22:28
Po trojročnej renováciu dnes znovu sprístupnili verejnosti knižnicu, ktorá je súčasťou historického Kláštora sv. Kataríny. Nachádza sa v púšti na juhu Sinajského polostrova. Kláštor je lokalitou svetového dedičstva UNESCO. (tasr)
22:06
Finančná situácia Írska sa podľa ratingovej agentúry Fitch výrazne zlepšila. Dôvodom vyhlásenia je, že krajine sa podarilo podstatne znížiť v bankách objem nedobytných úverov. Agentúra včera večer v Londýne oznámila, že rating Írska zlepšuje o jeden stupeň z „A“ na úroveň „A+“.(tasr)

21:36
Vladimír Putin zagratuloval Nursultanovi Nazarbajevovi k 26. výročiu nezávislosti Kazachstanu. Pozitívne vyjadril aj o úspešnom rozvíjaní bilaterálnych rusko-kazašských vzťahov založených na priateľskom susedskom spolunažívaní a vzájomnom rešpekte. Zdôraznil to aj v kontexte eurázijského integračného procesu. (tass)
21:05
Nová rakúska vláda sľubuje proeurópsku politiku a prísnejšiu imigračnú kontrolu. Zároveň však chce zachovať pevné zväzky Rakúska s Európskou úniou. Vyplýva to z jej dnes zverejnenej koaličnej zmluvy. (tasr)
20:21
Nemecké tajné služby upozorňujú na zradikalizované ženy a mladistvých. Podľa nej od nich hrozí spáchanie teroristického útoku v Nemecku. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na informácie z prostredia bezpečnostných služieb.
19:51
Argentínske ministerstvo obrany odvolalo z funkcie šéfa námorných síl Marcela Srura. Stalo sa tak v súvislosti s tragickým zmiznutím ponorky ARA San Juan, ku ktorému došlo v novembri v južnej časti Atlantického oceánu. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu tamojšej vlády.
19:16
Uh prekročil osem metrov, kulminácia sa očakáva v neskorých hodinách. V teréne sú mechanizmy a v obci Lekárovce a Pavlovce nad Uhom v okrese Sobrance boli vykonané preventívne protipovodňové opatrenia, aby vodohospodári minimalizovali prípadné škody. (tasr)
18:04
Tisíce smútiacich ľudí sa dnes zúčastnili v Bukurešti na štátnom pohrebe posledného rumunského kráľa Michala I.. Zomrel 5. decembra vo veku 96 rokov vo švajčiarskom exile. Bol jedným z posledných žijúcich európskych panovníkov z obdobia 2. svetovej vojny. (tasr)
17:33
Horskí záchranári dnes pomáhali 28-ročnému slovenskému turistovi, ktorý po absolvovaní túry upadal do bezvedomia. Nachádzal sa na Chate na Grúni v Malej Fatre. Po príchode na miesto udalosti ho vyšetrili a poskytli mu neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Potom ho záchranári odviezli do nemocnice. (tasr)
17:11
Bankám v Británii hrozí po brexite strata tzv. pasových práv, teda prístupu na trh Európskej únie. Vyjednávači EÚ, ktorí sa pripravujú na ďalšiu fázu rozhovorov, údajne plánujú ponúknuť londýnskemu odvetviu finančných služieb horší prístup - ak vôbec budú mať nejaký - na trh EÚ po ukončení prechodného obdobia, ktoré má trvať dva roky po brexite. Uviedli to nemenovaní úradníci EÚ a národných vlád, ktorí sa podieľajú na prípravných prácach. (tasr)
16:51
Emmanuel Macron s rodinou v predsihu oslavuje svoje 40. narodeniny na zámku Chambord. Podľa médií by mal dnes na zámku, ktorý vystaval v 16. storočí kráľ František I., večerať. Jubileum bude mať 21. decembra (tasr)
16:23
Telesné pozostatky kráľa Viktora Emmanuela III. Savojského vrátia z Egypta späť do vlasti. Panovník vládol v Taliansku počas fašistickej diktatúry. Zomrel v egyptskom exile 28. decembra 1947 po abdikácii v máji 1946. (tasr)
15:27
Len týždeň po prijatí zákona o manželstvách dvojíc rovnakého pohlavia dnes v Austrálii zosobášili prvé dva lesbické páry. Lauren Priceová (31) a Amy Lakerová (29) sa vzali v Sydney po tom, ako vďaka rodine dostali povolenie vynechať zákonom stanovenú mesačnú čakaciu lehotu. V Melbourne si jej skrátenie vybavili aj Amy a Elise McDonaldové. Svadba bola prekvapením pre priateľov a rodinu, ktorí pricestovali z Ázie a Spojených arabských emirátov. (dpa)
15:08
V súčasnosti netreba na Slovensku podľa premiéra Roberta Fica dane ani znižovať, ani zvyšovať. Do budúcnosti pripúšťa ešte zníženie dane z príjmu firiem o  jedno percento. (rtvs)
14:52
Vo veku 116 rokov zomrela včera v Barcelone najstaršia žena v Európe. Španielka Ana María Vela Rubioová sa narodila v októbri 1901. Pracovala ako krajčírka, viedla obchod s potravinami a vychovala štyri deti  (lavanguardia.com)
14:38
Online obchody v Česku zažívajú najväčší nákupný nápor roka. Pondelok (11.12.) bol jedným z vrcholov vianočnej sezóny, zákazníci v ten deň zaplatili v e-shopoch podľa odhadov viac než miliardu Kč (38,94 mil. €). Podobné by to malo byť aj na budúci týždeň. (tasr)
14:22
Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen už pozná podrobnosti koaličnej dohody novej dvojfarebnej vlády. Predstavili mu ich dnes predseda Rakúskej ľudovej strany a dezignovaný premiér Sebastian Kurz a líder Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache. (ap)
14:08
Predseda vlády Robert Fico sa nebráni sprísneniu kritérií pri výbere sudcov Ústavného súdu. Zároveň je však pesimistický, pokiaľ ide o kvórum pri ich voľbe v parlamente. (rtvs)
13:15
Na krajnom východe Slovenska hrozia povodne. Najvážnejšia situácia je na rieke Bodrog v okrese Sobrance, pre ktorý Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal s platnosťou od 14.00 h výstrahu najvyššieho, 3. stupňa. (tasr)
12:26
Na východe Slovenska môže spadnúť až 20 cm nového snehu. Výstraha platí do 16.00 h pre okresy Košického a Prešovského kraja.
11:10
Jedného z najbohatších Kanaďanov našli mŕtveho v pivnici spolu s manželkou. Okolnosti ich úmrtia polícia označila za "podozrivé". (tasr)
10:11
Rysa, ktorý si zvykol na ľudí, našli mŕtveho. Mláďa rysa, ktoré si zvyklo na ľudí a ochranári ho preto chceli odchytiť a umiestniť do niektorej ZOO, našli pri osade Ladomirová bez známok života.
08:59
Venezuelská vláda nedospela k dohode s opozíciou. Zástupcovia sa však dohodli na tom, že sa stretnú opäť v januári.
07:56
Skauti v sobotu popoludní prinesú Betlehemské svetlo z Rakúska na Slovensko. V nočných hodinách ho počas svätej omše v Zakopanom odovzdajú poľským kolegom. (tasr)
07:25
Množstvo a kvalita zbraní, ktorými disponuje IS, sa zvýšila. Viac ako polovica nových zbraní džihádistov sa do Sýrie dostala z Bulharska, ich značná časť putovala i z Rumunska a Srbska.
06:50
Tisíce penzistov protestovali v Aténach proti znižovaniu dôchodkov. Dôchodcovia niesli transparenty s nápismi ako "Zlodeji, klamári, vráťte nám naše životy" či "Našou krvou sme si zarobili na dôchodky, z ktorých škrtáte". (tasr)