Správy z vášho kraja:

Krátke správy 17. 04. 2018

22:30
Imrich Béreš zrejme nebude kandidovať za prezidenta SR. Finančník Imrich Béreš, ktorý oznámil zámer kandidovať za prezidenta SR v budúcoročných voľbách a spustil petíciu na podporu kandidatúry, sa zrejme o najvyšší post v štáte uchádzať nebude. Naznačil to v stanovisku, ktoré v utorok večer zaslal médiám. (tasr)
21:50
Ruská armáda objavila v sýrskej Dúme povstalecké laboratórium chemických zbraní. "Môžeme skonštatovať, že toto laboratórium využívali ilegálne ozbrojené skupiny na výrobu jedovatých látok," uviedol ruský expert na chemické zbrane Alexandr Rodionov. V zariadení sa nachádzal chlór a rozličné prísady na produkciu yperitu. (tasr)
21:22
Ruská FSB zabránila teroristickým útokom bunky IS v Rostovskej oblasti. Podľa informácie zverejnenej v utorok totiž odhalila a rozbila tamojšiu bunku Islamského štátu, ktorej šéf sa zatknutiu vyhol odpálením sa. Jeho troch kolegov zadržali. Súčasne sa podarilo zaistiť viacero strelných zbraní, ručných granátov, ako aj návod na výrobu náloží. (tasr)
20:10
Taliansko podporuje americko-britsko-francúzske útoky na Sýriu. Taliansky premiér Paolo Gentiloni v utorok na pôde parlamentu povedal, že Taliansko pevne stojí za rozhodnutím Spojených štátov, Británie a Francúzska vykonať letecké a raketové útoky na Sýriu s cieľom znemožniť používanie chemických zbraní v tamojšom konflikte. (tasr)
19:23
Novým premiérom Arménska sa stal exprezident Serž Sarkisjan. Poslanci arménskeho parlamentu zvolili v utorok v Jerevane za nového predsedu vlády bývalého prezidenta krajiny Serža Sarkisjana (63). V zákonodarnom zbore hlasovalo za 77 a proti 17 poslancov. (tasr)
18:10
Zvyšuje sa počet migrantov predávajúcich európske dokumenty iným ľuďom. Nemecká Spolková polícia podľa informácií spravodajského týždenníka Der Spiegel v dôvernej analýze varuje pred prekvitajúcim internetovým obchodom s identitou. "Osobitne nemecké cestovné dokumenty sa prostredníctvom sociálnych médií ponúkajú na predaj," uvádza sa v materiáli. (tasr)
17:20
Iniciatíva Za slušné Slovensko považuje za nepochopiteľné, že Tibor Gašpar skončí až o šesť týždňov. V tlačovej správy, pod ktorou sú podpísaní Juraj Šeliga, Ján Gálik, Karolína Farská a Martina Strmeňová uviedli, že kroky Gašpara budú do poslednej chvíle veľmi pozorne sledovať. (tasr)
17:11
Hnutie ANO vyhralo podľa Miloša Zemana voľby s takou prevahou, že vládu by mal zostavovať len jeho predseda Andrej Babiš. S týmto jasným odkazom odchádzal v utorok z rokovania so Zemanom predseda Občianskej demokratickej strany (ODS) Petr Fiala. Chcel počuť, či si prezident dokáže predstaviť ako premiéra aj niekoho iného ako Babiša. (novinky.cz)
17:04
Belgická prokuratúra umiestnila do väzby mladíka, ktorý plánujoval teroristický útok v Holandsku a v Belgicku. Semir M. bol prepustený na slobodu v januári tohto roku po vypršaní svojho prvého trestu za teroristické činy. Federálna prokuratúra potvrdila, že plánoval útok na území Holandska a pravdepodobne aj v Belgicku, jeho útočné plány však boli iba v zárodku. (tasr)
16:58
Rumový éter, ktorý sa používa k ochucovaniu českého a slovenského tuzemáku, získal výnimku od Európskej komisie.

Výrobcovia tak môžu esenciu, ktorá tejto liehovine dáva chuť a vôňu, používať ďalších päť rokov. Počas nich chcú presvedčiť, že aróma neškodí zdraviu. (čt24)

16:56
Turecko sa jasne vzdialilo od Európskej únie. Tento záver vyplýva zo správy Európskej komisie o kandidátskych štátoch, ktorú predložil v utorok eurokomisár pre rozširovanie Únie Johannes Hahn. (tasr)
16:47
Tím z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vstúpil do sýrskeho mesta Dúmá. Stály predstaviteľ Ruska pri OPCW Alexandr Šuľgin v pondelok dôrazne poprel tvrdenie americkej strany, že Rusko sa snaží klásť prekážky misii OPCW alebo odstrániť dôkazy. (tasr)
16:45
Rast globálnej ekonomiky si udrží v tomto aj budúcom roku stabilné tempo. Podporí ho zvýšenie obchodu a fiškálne stimuly v USA, ktoré však začiatkom budúceho desaťročia zmiznú. Zvyšovanie ciel zasa môže poškodiť dôveru na trhu aj ekonomiku, uviedol Medzinárodný menový fond. (tasr).
16:34
Francúzsky prezident Emmanuel Macron bránil v Európskom parlamente rozhodnutie uskutočniť vzdušné útoky na Sýriu. Reagoval tak na kritiku spoločnej operácie Francúzska, Británie a Spojených štátov. Počas prejavu javil známky hnevu a niekedy občas kričal. (ap)
16:23
K odchodu Tibora Gašpara sa vyjadril aj Andrej Kiska tvrdiac, že to považuje za minimum. Vo vyhlásení na sociálnej sieti napísal, že vláda teraz musí začať pracovať.
16:14
Most-Híd považuje rozhodnutie premiéra ohľadne Tibora Gašpara za konštruktívne. Ním zvolený krok označila vládna strana za potrebný. "Ide o krok, ktorý bol potrebný aj v záujme nápravy pokriveného obrazu Policajného zboru," povedala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. (tasr)
15:40
Tibor Gašpar po dohode s dočasným šéfom rezortu vnútra Petrom Pellegrinim skončí vo funkcii k 31. máju.

Oznámil to premiér pred novinármi na úrade vlády.

15:22
Spoločnosť Kia Motors Slovakia uzavrela dnes rokovanie o kolektívnej zmluve. Na dva roky uzavrela dohodu o mzdovom s s miestnou odborovou organizáciou ZO OZ KOVO Kia Žilina. (tasr)
15:18
SaS vyzýva premiéra a dočasného ministra vnútra Petra Pellegriniho, aby odvolal policajného prezidenta. Ak to neurobí, na Slovensku prevládne názor, že na čele vlády stojí ďalší vazal organizovaného zločinu, ktorý nemôže konať vo verejnom záujme, vyhlásil podpredseda Ľubomír Galko. (tasr)
14:49
Róbert Krajmer bude zastávať funkciu riaditeľa preventívneho oddelenia, povedal dnes policajný šéf Tibor Gašpar. Teraz je ešte stále vo funkcii riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky NAKA, aj keď neriadi úrad. Funkcie sa vzdal k 1. aprílu. (tasr)
14:43
Premiér Peter Pellegrini bude mať o 15.30 h tlačovú konferenciu. Zúčastní sa nej aj policajný prezident Tibor Gašpar.
14:22
Antoninovi Vadalovi vzniesli obvinenie za subvenčný podvod. Stíhanie sa týka pokusu vylákať v roku 2009 od Pôdohospodárskej platobnej agentúry eurodotácie v celkovej výške 119.917,67 eur prostredníctvom spoločnosti BIO-FINIŠ, s. r. o., ktorej bol konateľom. (tasr)
14:15
Látka, ktorou otrávili Skripaľovcov, bola v kvapalnom skupenstve.

Oznámilo to britské ministerstvo životného prostredia s tým, že bude trvať celé mesiace, kým sa podarí odstrániť všetky stopy tejto jedovatej látky.(ap)

14:14
Rumunského exprezidenta Iliesca obvinili zo zločinov proti ľudskosti.

Zločinov sa mal dopustiť počas násilného povstania, ktoré zvrhlo komunistického lídra Nicolae Ceaušesca v decembri 1989. (balkanInsight.com.)

13:38
Američan Bebo White, ktorý stál pri zrode webu a webového inžinierstva si dnes prevzal čestný doktorát STU.

V príhovore povedal, že internet čelí atakom tých, čo chcú z neho profitovať. Zároveň v vyzdvihol prínosy internetu, ktoré sme povinní udržať pre ďalšie generácie.

13:20
Na trase z Popradu do Starého Smokovca nebudú tri dni premávať električky. Zajtra až do piatku 20. apríla v čase od 8.25 h. do 14.25 h. bude na tejto trase výlúka. (tasr)
12:51
Ľubica Laššáková (Smer-SD) zatiaľ nevidí dôvod pre rezignáciu na svoj post. Vyhlásila to po stretnutí a v reakcii na vyhlásenie signatárov výzvy Žiadame okamžitý kultúrny reparát!, podľa ktorej ministerka kultúry nemá kompetenciu ani morálnu autoritu viesť rezort. (tasr)
12:44
Iniciatíva Za slušné Slovensko verí, že prvým krokom premiéra ako dočasne povereného vnútra bude odvolanie Tibora Gašpara. V dnešnom písomnom vyhlásení to iniciatívy to skonštatovali Juraj Šeliga, Martina Strmeňová a Ján Gálik. (tasr)
12:42
Bratislavský VÚC podal včera trestné oznámenie pre podozrenie z podvodu a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Týka sa vyplatenia dvoch faktúr v sume vyše 63-tisíc eur za fiktívne dodávateľské, rekonštrukčné a stavebné práce na úrade kraja. (tasr)
12:37
Novou hovorkyňou ministerstva spravodlivosti sa stala Zuzana Drobová. Nahradila doterajšieho hovorcu ministerstva Petra Bublu. (tasr)
12:33
Na Ukrajine sa zrazili tri vozidlá, osem ľudí zahynulo.

Ďalších 15 osôb utrpelo zranenia pri nehode mikrobusu, autobusu a auta, ktorá sa stala v meste Kryvyj Rih v Dnepropetrovskej. (dpa)

12:18
Exminister vnútra Tomáš Drucker na sociálnej sieti napísal, že neverí, že zmenou prezidenta policajného zboru sa niečo vyrieši. "Áno, povedali mi, že to je “symbol”. A mne sa takéto vytvorené symboly nepáčia, pretože neverím, že za súčasnej situácie sa niečo upokojí," napísal okrem iného na sociálnej sieti.
12:00
Ministerka kultúry Ľubica Laššáková sa vzdala mandátu poslankyne v Banskobystrickom kraji.

Zároveň predstane byť aj jeho podpredníčka. Oznámil to šéf VÚC Ján Lunter. (tasr)

11:54
Premiér Peter Pellegrini ešte dnes povie ďalší postup na ministerstve vnútra. Oznámil to po tom, čo Tomáš Drucker podal demisiu do rúk prezidenta Andreja Kisku a prevzal poverenie o dočasnom vedení. (tasr)
11:51
Béla Bugár trvá na tom, že Gašparov odchod by uľahčil obsadenie postu ministra. "Nepochybujem o tom, že si to uvedomuje aj predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý musí prísť s novým návrhom na ministra vnútra," zdôraznil. (tasr)
11:50
Podľa OĽaNO Tibor Gašpar zlyhal v boji voči korupcii a zabezpečuje beztrestnosť mocných. Hnutie tvrdí, že policajný prezident si stále neuvedomuje, že je kľúčovou príčinou, pre ktorú ľudia na Slovensku dôverujú polícii najmenej zo všetkých európskych krajín. (tasr)
11:22
USA zakázali predávať sedem rokov americkým firmám komponenty čínskej ZTE. Môže to zničiť tohto výrobcu a viesť k zhoršeniu, už aj tak napätej, situácie medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta. Krok prichádza v čase, keď sa obe krajiny už pár týždňov navzájom vyhrážajú zavedením ďalších a ďalších colných taríf za desiatky miliárd dolárov. (tasr)
11:16
Šéf GIBS Murín odstupuje z funkcie.

Riaditeľ českej Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS) Michal Murín odchádza do výslužby koncom apríla. Ukončenie pôsobenia zvažoval pre svoj zdravotný stav a spory s premiérom v demisii Andrejom Babišom (ANO), ktorý tlačil na jeho odchod.(novinky.cz)

11:14
Prezident Andrej Kiska prijal demisiu ministra vnútra Tomáša Druckera. Dočasným vedením rezortu poveril premiéra Petra Pellegriniho.
11:03
Drevostavbou roka 2017 je vila v Záhorských sadoch, ktorú projektoval architekt Pavol Pokorný. Druhé miesto obsadil rodinný dom Ratkovce architektky Zuzany Kramárovej, tretí skončil  rodinný dom Javorová alej autora projektu, architekta Martina Bujnu. (tasr)
11:02
Maďarský prezident poveril Orbána zostavením novej vlády.

Prezident János Áder poveril začatím rokovaní o zostavení novej vlády lídra volebnej kandidátky bloku Fidesz - Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) Viktora Orbána. Ustanovujúcu schôdzu Národného zhromaždenia zvolala hlava štátu na 8. mája.(mti)

10:54
Exminister vnútra Robert Kaliňák povedal, prečo rozdal pri odchode z funkcie odmeny v rezorte. Mrzí ho, že policajtom nemohol dať na odmenách viac. (tasr)
10:42
Špecializovaný trestný súd v Pezinku zatiaľ stále nemôže vydať európsky zatýkací rozkaz na Viliama Mišenku. Dôvodom je, že nemá k dispozícii nielen spisový materiál, ale ani rozhodnutie odvolacieho súdu, ktoré do súčasnej doby zrejme nebolo vyhotovené. (tasr)
10:29
Tibor Gašpar sám neodstúpi, urobí tak, ak by ho k tomu vyzval minister. Oznámil to pred novinármi, na ktorom reagoval na odchod rezortého šéfa Tomáša Druckera.

10:15
KDH vylúčilo exposlanca Alojza Přidala z hnutia. Rozhodlo o tom predsedníctvo ešte koncom marca. Vylúčenie bolo výsledkom disciplinárneho konania, ktorému čelil. Odvolal sa však, pričom tento jeho krok má odkladný účinok. Posledné slovo tak bude mať stranícky rozhodcovský súd. (tasr)
10:09
Americká automobilka Tesla zastavila výrobu svojho najpopulárnejšieho elektromobilu Model 3 na štyri až päť dní. Cieľom týchto odstávok je zlepšenie automatizácie a odstránenie problémov, čo vo výsledku vedie k zvýšeniu produkcie. (tasr)
09:47
Prezident Andrej Kiska prijme o 11.00 h demisiu ministra vnútra Tomáša Druckera. Informovala o tom prezidentská kancelária. Vedením rezortu poverí hlava štátu dočasne predsedu vlády Petra Pellegriniho. (tasr)
08:57
Prezident Mjanmarska nariadil prepustiť 8 000 väzňov.

Urobil tak pri príležitosti osláv nového roka. Medzi osobami, ktoré majú byť prepustené, je aj 36 politických väzňov a 6 000 ľudí, ktorí boli odsúdení za drogovú trestnú činnosť. (tasr)

08:44
Policajný prezident Tibor Gašpar ohlásil na 10.00 h brífing.

Reagovať bude na rozhodnutia ministra vnútra Tomáša Druckera. Informovalo Prezídium policajného zboru v Bratislave.

07:42
V Londýne dobodali na smrť za dva dni ďalších troch ľudí. Na východe britskej metropoly v oblasti Forest Gate bol v pondelok večer smrteľne dobodaný mladý muž. Mladík, o ktorom sa predpokladá, že mal 18 rokov, zomrel. (sky news)
06:59
Francúzsko odoberie sýrskemu prezidentovi Rad čestnej légie. Disciplinárny konanie vo veci sa už spustilo, informoval v pondelok denník Le Figaro.   Francúzsko obviňuje Asada z použitia chemických zbraní proti civilistom v sýrskej občianskej vojne. (tasr)
06:50
V rakúskom Neziderskom jazere našli ďalšie časti ľudského tela. Zrejme patria k torzu ženského tela a hlave, ktoré sa našli už v piatok, čo má v priebehu utorka zistiť odborník na DNA. (tasr)
06:11
Falošný poplach aktivoval v noci na utorok sýrsku protivzdušnú obranu. Sýrska štátna televízia a agentúry SANA predtým informovali, že viaceré vojenské objekty v Sýrii sa v noci na utorok stali terčami raketových útokov, ktoré mali vykonať izraelské bojové lietadlá. Protivzdušná obrana údajne zlikvidovala najmenej deväť nepriateľských rakiet. (sana)
06:09
Hlavnú Pulitzerovu cenu dostali médiá za odhalenie aféry Weinstein. Ocenenie získal investigatívny tím denníka New York Timesa a redaktor časopisu New Yorker. Odhalenia novinárov znamenali nielen koniec  Weinsteinovej kariéry, ale spustili aj celosvetovú kampaň proti sexuálnemu obťažovaniu a zneužívaniu žien nazvanú MeToo. (tasr)
06:01
ANO opäť rokovalo s ČSSD o vláde. Schôdzka sa skončila zhruba po 90 minútach, ale podrobnosti o jej obsahu a výsledkoch nie sú známe, informovali české spravodajské servery. (tasr)