Správy z vášho kraja:

Krátke správy 31. 10. 2018

23:00
Pri Příbrame vypukol v areáli spoločnosti Ravak požiar.

Zamestnanci, ktorí sa tam nachádzali, sa stihli evakuovať. Na miesto požiaru bolo vyslané pojazdné laboratórium. (idnes.cz)

22:30
Izraelské bezpečnostné sily zastrelili muža, ktorý zaútočil nožom na policajta.

Podľa polície totožnosť muža zatiaľ nie je známa, išlo o izraelského občana arabského pôvodu. Dve ženy utrpeli pri incidente šok a museli byť odborne ošetrené. (haarec)

22:00
Ukrajinský súd odsúdil ženu z Krymu za vlastizradu.

Ženu zatkli v apríli 2018, keď so svojím ukrajinským pasom prešla do Chersonskej oblasti z Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014. (tasr)

21:30
Muž, ktorý vlani na letisku na Floride zabil päť ľudí, dostal doživotie.

Estebana Santiaga sa ku všetkým 11 trestným činom, z ktorých bol obžalovaný, v rámci dohody o vine a treste ešte v máji priznal. Inak mu hrozil trest smrti. (nbcnews)

21:00
SHMÚ varuje pred vysokými teplotami na západe a na krajnom juhovýchode Slovenska.

Teploty môžu vystúpiť na 33 stupňov Celzia. Výstrahy platia v oba dni predbežne od 14.00 do 18.00 h. (tasr)

20:04
Po zrútení janovského mosta uzatvorili most v Benevente.

Projektoval ho ten istý muž, ktorý navrhol nedávno zrútený most v Janove. Most postavený v 50. rokoch 20. storočia je dielom Riccarda Morandiho, ktorý projektoval mnohé mosty v Taliansku aj v zahraničí. (tasr)

19:00
Spojené štáty uvalili sankcie na Mjanmarsko pre zásahy voči Rohingom.

Podľa piatkového oznámenia rezortu financií USA sa sankcie vzťahujú na štyroch veliteľov mjanmarskej armády a pohraničnej polície a na dve vojenské jednotky, ktoré sa mali podieľať na etnických čistkách.(dpa)

18:29
Aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer ide pracovať na ministerstvo vnútra.

Má sa stať šéfom dopravy na sekcii hnuteľného a nehnuteľného majetku. 

18:09
Zo Sziget festivalu v Budapešti odviezli do nemocnice 212 ľudí. Vojenská nemocnica oznámila, že väčšina pacientov potrebovala lekársku pomoc pre pomliaždeniny, zlomeniny končatín, ale objavili sa aj prípady alergických reakcií, pričom viacerí si zabudli doma lieky. (Sztarklikk.hu)
17:30
V dôsledku záplav zahynulo v indickom štáte Kérala už viac ako 320 ľudí.

Bez strechy nad hlavou zostalo viac než 220 000 obyvateľov. Podľa miestnych úradov ide o najhoršie záplavy, aké túto časť Indie postihli za posledných 100 rokov. (Skynews)

17:18
Pošta Francúzskej Polynézie vydala zberateľské známky s Milanom Rastislavom Štefánikom.

Na Tahiti, ktoré je súčasťou súostrovia, sa zdržiaval a je tam stále populárny. (sberatel.info)

16:56
Návrh EÚ pozmeniť po brexite koridor Severné more - Stredomorie nahneval Paríž.

Po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ by námorné prístavy v Antverpách a Zeebrugge v Belgicku, ale aj prístav v Rotterdame v Holandsku mali zohrávať osobitnú úlohu pri vývoji novej námornej trasy. (tasr)

16:45
V Plzni pochovali posledného z troch vojakov zabitých v Afganistane.

Popoludní bola posledná rozlúčka s 24-ročným Patrikom Štěpánkom, najmladším z trojice českých vojakov, ktorí 5. augusta zahynuli pri atentáte. (idnes.cz)

16:33
Rokovania medzi odborovým zväzom írskych pilotov Fórsa a vedením Ryanair pokračujú aj dnes.

Obe strany sa pokúšajú vyriešiť rozdiely v názoroch na presuny pilotov na jednotlivé základne leteckej spoločnosti, mzdy, postup v kariére, dovolenky a ďalšie otázky. (tasr)

16:15
Pakistanskí poslanci parlamentu potvrdili vo funkcii premiéra Imrána Chána.

Na tento post ho nominovalo jeho Pakistanské hnutie za spravodlivosť (PTI), ktoré zvíťazilo v júlových parlamentných voľbách. Za Chána hlasovalo 176 poslancov parlamentu, proti bolo 96 zákonodarcov. (ap)

16:10
SHMÚ vydalo na víkend výstrahu 1. stupňa pred vysokými teplotami.

Kým zajtra sa týka iba troch krajov, v nedeľu na západe Slovenska, v nedeľu budú vysoké teplota aj na juhu Košického kraja. (shmu)

15:38
Slovinskí poslanci súhlasili, aby sa novým premiérom stal Marjan Šarec.

Za Šarcovu nomináciu hlasovalo 55 poslancov 90-členného parlamentu, čo bolo viac, než sa očakávalo, 31 bolo proti. Šarec následne zložil prísahu, čím sa stal v poradí deviatym premiérom samostatného Slovinska. (dpa)

15:04
Pri zrážke vozidiel s dobytkom v Británii sú 3 zranení ľudia, 9 zabitých kráv.

Policajtov privolali v piatok k nehode na dôležitej ceste A12 neďaleko mesta Witham, 80 kilometrov severovýchodne od britskej metropoly Londýn. Polícia uviedla, že kravy sa zatúlali na cestu a vozidlá do nich narazili. (ap)

15:02
O post primátora Vranova nad Topľou sa ako prvý uchádza Igor Šesták.

V súčasnosti je poslanec mestského zastupiteľstva a riaditeľ Strednej odbornej školy drevárskej. Do volieb ide ako nezávislý s podporou KDH. (tasr)

14:47
Pre zvýšený výskyt siníc zakázali kúpanie vo Vinianskom jazere.

Hygienici tiež neodporúčajú kúpať sa košickom plážovom kúpalisku Jazero, a to hlavne deťom, , alergikom a ľuďom s oslabeným imunitným systémom. Zoznam vhodných miest na kúpanie nájdete na stránke ÚVZ.

14:38
Futbaloví fanúškovia zneužívali včera linku diplomatickej pomoci vo Viedni.

"Vulgárnym spôsobom sa dožadovali okamžitého ukončenia zásahu polície či poskytnutia občerstvenia a nápojov," opísal rezort diplomacie. V tejto súvislosti apeluje na nezneužívanie linky diplomatickej pomoci. (tasr)

14:00
K otázke striedania zimného a letného času sa vyjadrilo 4,6 milióna Európanov.

Letná konzultácia so širokou verejnosťou je súčasťou prehodnotenia smernice EÚ o letnom čase. Európska komisia upozornila, že prijaté odpovede zanalyzuje a v nadchádzajúcich týždňoch uverejní správu o výsledkoch hlasovania. (tasr)

13:57
Nezávislý prešovský poslanec Rudolf Dupkala, ktorý je obvinený z úplatku, zatiaľ nebude kandidovať za primátora.

Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa bližšie k veci nechcel vyjadrovať. Deklaroval však, že bude nápomocný orgánom činným v trestnom konaní, aby sa prípad čo najskôr vysvetlil. (tasr)

13:38
Policajný exprezident Tibor Gašpar ako poradca Denisy Sakovej nepracuje pre ňu na plný úväzok.

Okrem našej ministerky radí aj českému šéfovi vnútra Janovi Hamáčkovi. (mvsr)

13:09
Milan Kňažko a Ján Budaj vyzvali ústavných činiteľov a ďalším predstaviteľom verejnej moci, aby odsúdili okupáciu v auguste 1968.

S okupáciou je podľa Budaja odsúdiť aj prenasledovanie stúpencov Alexandra Dubčeka a demokracie, ktoré bolo jej pokračovaním. (tasr)

13:01
Dánska lodiarska spoločnosť A.P. Moller-Maersk sa vrátila k zisku.

Upozornila však na neistotu v súvislosti s ďalším vývojom globálneho obchodu po tom, ako Spojené štáty zaviedli voči viacerým ekonomikám dovozné clá a iné obmedzenia. (tasr)

12:34
Šéf ÚVO nominoval za podpredsedu úradu Juraja Bugalu.

Miroslav Hlivák ho navrhol na tento post aj pre to, že má za sebou viac ako 15-ročnú prax advokáta. Ak ho zvolia poslanci, jeho agendou bude profesionalizácie verejného obstarávania na Slovensku. (tasr)

12:19
Novým šéfom Air France-KLM sa stal Benjamin Smith, ktorý pracoval Air Canada.

Stalo sa tak aj napriek ostrému nesúhlasu francúzskych odborárov. Prvýkrát v 85-ročnej histórii aerolínií Air France tak firmu povedie cudzinec. (tasr)

12:03
Odstránili opustené vozidlá i veľkú časť zrúteného mosta v Janove.

Pod ruinami mosta by sa ešte mohlo nachádzať od desať do dvadsať osôb. Pátranie sa sústreďuje na trosky piliera, ktorý sa zrútil na ľavom brehu rieky Polcevera, ako aj na časť cesty, ktorá spadla na železničné koľaje. (tasr)

11:55
Hrádza vodnej nádrže Baračka nie je po piatkovom zemetrasení poškodená.

Vodohospodári nenašli žiadne anomálie, priesaky, trhliny či poškodenia, informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Pavel Machava.

11:44
Chemko Strážske posiela česká firma do konkurzu.

Kedysi významná chemická továreň na východe je od roku 2009 v likvidácii. Podľa obchodného vestníka český veriteľ Karka two, a. s., podal na Okresný súd Bratislava I návrh na vyhlásenie konkurzu. (tasr)

11:17
Peter Pellegrini postúpil problém so zriadením slovenských tried v ZŠ v Rohovciach na riešenie rezortu školstva.

Rodičia očakávali, že premiér po svojom vyhlásení z minulého mesiaca bude konať priamo a pomôže rodičom malých detí vyriešiť problém, kam ich zapísať v školskom roku 2019/2020 na povinnú školskú dochádzku. (tasr)

09:55
Čínske bombardéry sa pripravujú na zásah proti americkým cieľom, obáva sa Pentagón.

Vyplýva to z novej výročnej správy Pentagónu adresovanej americkému Kongresu. Správa zdôrazňuje mohutnejúcu armádu Číny, jej ekonomický a diplomatický vplyv, ako aj to, ako Peking využíva tieto aspekty na nastolenie regionálnej dominancie. (tasr)

09:40
Hladina Dunaja, ktorá je pre horúčavy a nedostatok zrážok nízka, bude mať naďalej mierne klesajúcu tendenciu.

Aktuálne predpovede totiž na najbližšie dni významné zrážky, ktoré by mohli hladiny rieky zdvihnúť, neočakávajú. (shmú)

09:32
USA pohrozili Turecku ďalšími sankciami, ak neprepustí pastora Andrewa Brunsona.

Americký minister financií Steven Mnuchin uviedol, že nové sankcie by doplnili nedávno zavedené opatrenia voči dvom tureckým ministrom. Prezident USA Donald Trump vyhlásil, že Turecko "sa neprejavilo ako dobrý priateľ". (tasr)

09:25
V sobotu bude na celom území Slovenska osobitná cestná kontrola.

Zameraná bude najmä na dodržiavanie stanovených alebo obmedzených rýchlostí jazdy vozidiel, zákazu obsluhovať telefón vodičmi počas vedenia vozidla a na spôsob jazdy.

08:50
V havarovanom autobuse našli 80 kilogramov kokaínu.

K incidentu došlo vo štvrtok v Ekvádore. Nehoda si vyžiadala 24 obetí na životoch. (ap)

08:30
Na Filipínach zišlo z dráhy pristávajúce lietadlo.

Dopravné lietadlo z Číny zišlo z dráhy na letisku vo filipínskom hlavnom meste Manila, kde pristávalo v daždivom počasí. Všetkých 157 cestujúcich a osem členov posádky sa dostalo von pomocou núdzových šmykľaviek a následne ich odviezli do letiskového terminálu. (ap)

07:48
Holandsko rieši podozrenia zo sexuálneho zneužívania detí u Jehovových svedkov.

Holandský minister spravodlivosti Sander Dekker túto informáciu potvrdilv na žiadosť poslancov parlamentu a po tom, ako najmenej päť ľudí podalo formálnu sťažnosť v tejto veci. Dekker, ktorý reagoval na otázky poslancov, vo svojej písomnej odpovedi upozornil, že skúmaním sťažností sa zaoberajú špecializovaní úradníci v rôznych častiach krajiny. (tasr)