Správy z vášho kraja:

Krátke správy 18. 01. 2018

22:17
Posledné tri roky boli najteplejšími v histórii meraní. Vlaňajšok patrí spolu s rokmi 2015 a 2016 k trom najteplejším rokom v histórii meteorologických meraní, ktoré sa začali v druhej polovici 19. storočia. Informovala o tom vo štvrtok v Ženeve Svetová meteorologická organizácia. (tasr)
21:51
Británia venuje 51 miliónov eur na boj s migráciou na hraniciach s Francúzskom. Francúzsko a Británia dosiahli vo štvrtok dohodu zameranú na zlepšenie ochrany a spravovania ich spoločných hraníc a humánnejší prístup k migrantom. Podpísali ju ministri vnútra oboch krajín na spoločnom zasadaní francúzskej a britskej vlády, v britskom meste Sandhurst. (tasr)
21:07
V Turecku predĺžili výnimočný stav o ďalšie tri mesiace. Výnimočný stav v krajine polmesiaca, ktorý po prvý raz vyhlásili po zmarenom pokuse o štátny prevrat z júla 2016, tak zostáva v platnosti najmenej do 19. apríla 2018. (tasr)
19:34
Tomáš Drucker rokuje o možnosti ďalšieho fungovania pôrodnice vo Svidníku. Od februára ich nemocnica pre nedostatok lekárov plánuje zrušiť. (tasr)
18:22
Pri páde vrtuľníka v americkom štáte Nové Mexiko zahynulo päť ľudí. K nešťastiu došlo v hornatej oblasti, zhruba 24 kilometrov východne od mesta Raton, ktoré leží v blízkosti hranice so štátom Colorado. Na palube stroja typu Huey UH-1 bolo šesť ľudí. Príčina pádu nebola bezprostredne známa. (tasr)
17:59
Počet nakazených osýpkami by už v Bratislavskom kraji nemal stúpať. Tvrdia to hygienici, situácia v regióne je už podľa nich stabilizovaná. (tasr)
17:48
Autobusová stanica v Nitre bude kompletne zrekonštruovaná v priebehu tohto roka. Potvrdil to generálny riaditeľ spoločnosti Arriva Nitra Juraj Kusy. Podľa jeho slov rekonštrukčné práce pokračujú na základe harmonogramu, zhruba 75 % prác je už ukončených. (tasr)
17:27
Ukrajinský parlament schválil dnes zákon, ktorý urýchli privatizáciu štátnych, väčšinou stratových, firiem. Poslanci tak urobili krok, ktorý od Kyjeva požadoval Medzinárodný menový fond. Ukrajina teraz bude mať možnosť získať ďalšiu finančnú pomoc. (tasr)
16:39
Na pohrebe Ivanoviča v Belehrade sa zúčastnili stovky ľudí. Srbská premiérka Ana Brnabičová, členovia srbskej vlády i stovky ďalších významných verejných činiteľov a ďalších osobností sa zúčastnili na pohrebe zavraždeného predstaviteľa srbskej menšiny v Kosove Olivera Ivanoviča. (tasr)
16:17
Porošenko sa poďakoval Kanade za zbrane. Kanadská vláda dala zelenú svojim zbrojárom na predaj automatických strelných zbraní Ukrajine vlani 23. novembra. Kanadská ministerka zahraničných vecí uviedla, že tento krok odráža užšie vzťahy medzi Kanadou a Ukrajinou. (tasr)
16:05
Brexit zhoršuje zimnú krízu v britskom zdravotníctve, ktorej čelí premiérka Theresa Mayová. Z britského štátneho zdravotného systému NHS totiž odišlo vlani viac zdravotných sestier pochádzajúcich z iných krajín Európskej únie, než prišlo. (guardian)
15:45
Sýrska vláda varovala Turecko, že zostrelí každú ich stíhačku, ktorá bude útočiť na sýrskom území. Námestník sýrskeho ministra zahraničných vecí Fajsál Mikdád reagoval takto spôsobom na postup Turecka, zjavne pripravujúceho útoky na kurdskú enklávu v severnej časti Sýrie. (tasr)
14:55
Na 20 rokov väzenia odsúdili vo Viedni bezdomovca zo Slovenska. Muž je hlavným obžalovaným v prípade vlaňajšej vraždy Slováka v jednom z viedenských hotelov. Na záver procesu uznal súd za vinných z ťažkého ublíženia na zdraví aj zvyšných troch bezdomovcov. (tasr)
14:47
Andrej Babiš potvrdil, že nemusí byť premiérom. Nikdy to podľa neho nebol jeho celoživotný sen. Po prvý raz tak tento týždeň pripustil, že by sa mohol vzdať kresla vo vláde a umožniť zostavenie funkčnej vlády bez svojej osoby. (novinky.cz)
14:42
Britov sužujú pocity izolácie, proti problému zakročí nová ministerka pre samotu. Podľa nedávneho prieskumu Británia čelí problému samoty. Ukázalo sa, že viac ako deväť miliónov obyvateľov sa takmer vždy alebo často cítia opustení. Theresa Mayová sa proti tejto „britskej realite" rozhodla bojovať vymenovaním ministerky pre osamelosť.
14:39
Veriaci si za cirkevný sobáš na matrike zaplatia administratívny poplatok 10 eur.

Zmena v zákone o správnych poplatkoch sa dotkla najmä veriacich ľudí. Uviedol to výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Milan Muška, zmenu navrhli matrikári. (tasr)

14:34
Holandsko a Nemecko zasiahla prudká víchrica. Najmenej dvaja ľudia prišli vo štvrtok o život v Holandsku pri vyčíňaní silnej víchrice, ktorá zasiahla aj iné časti Európy. Amsterdamské letisko Schiphol pozastavilo na takmer hodinu všetky lety a holandské železnice zastavili vlaky v celej krajine. (tasr)
14:21
Polícia potvrdila, že telo, ktoré našli v oblasti Devínskeho jazera, patrí stratenej Mirke (†45).

Nehybné telo našiel psovod asi pol kilometra od miesta, kde sa pred dvoma týždňami našli opustené psy.

13:53
Polícia chce viac chrániť chodcov na priechodoch, plánuje zmeny v legislatíve.

Konkrétne to znamená, že chodec bude mať prednosť už vtedy, ak je zrejmé, že chce na priechod vstúpiť. Vodiči tak budú musieť pred priechodmi znížiť rýchlosť auta na takú úroveň, aby boli schopní svoje vozidlo zastaviť. (tasr)

12:53
Medzinárodné letisko Inčchon pri Soule otvorilo druhý terminál, aby zväčšilo kapacitu. Terminál za 4,6 miliardy dolárov začal fungovať po ôsmich rokov výstavby. Juhokórejské mesto Pjongčang bude hostiť zimnú olympiádu 9.-25. februára a potom v marci zimné paralympijské hry. (tasr)
12:37
Miloš Zeman prijme demisiu vlády Andreja Babiša budúci týždeň v stredu. Obaja politici sa na tom zhodli počas telefonického rozhovoru. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský server ČT24 s odvolaním sa na Zemanovho hovorcu.
12:31
India skúšobne vypálila medzikontinentálnu balistickú raketu. Raketa Agni-V je schopná niesť jadrovú hlavicu a je považovaná za najvyspelejšiu zbraň tohto druhu, akú India vlastní. Federácia amerických vedcov predpokladá, že India má v arzenáli približne 120-130 jadrových hlavíc. (cnn)
12:26
Lunter bude občanom kraja k dispozícii na telefóne vždy vo štvrtok.

Za ďalší jasný signál zlepšenia komunikácie s ľuďmi označil zavedený formulár na webovej stránke kraja, kde občania môžu napísať svoje problémy. Ak ich riešenie nebude v kompetencii úradu, nasmerujú ich, na koho sa obrátiť. (tasr)

11:57
Tajné prijatie 1300 migrantov. Predseda maďarského parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť Zsolt Molnár zvolal na budúci utorok schôdzku. Uviedol, že výbor by mal prerokovať tajné prijatie 1300 migrantov. (mti)
11:29
V Pakistane zastrelili matku s dcérou, ktoré očkovali deti proti obrne. K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Pakistan spustil na celom svojom území zdravotnícku kampaň proti detskej obrne. K zodpovednosti za vraždy sa bezprostredne nikto neprihlásil. (tasr)
11:12
Vo Varšave hádzali balóny naplnené červenou farbou na sídlo vládnej strany Právo a spravodlivosť. K incidentu došlo v čase, keď stovky ľudí, väčšinou žien, pochodovali Varšavou a vyzývali na zmiernenie prísnych zákonov o interrupciách. (tasr)
11:00
Prudký vietor spôsobil chaos v Egejskom mori. Trajekt bez cestujúcich, zakotvený blízko aténskeho prístavu Pireus, sa uvoľnil a začalo ho nekontrolovane unášať na more. Posádkam remorkérov sa podarilo neovládané plavidlo po niekoľkých manévroch pripojiť lanami a odvliekli ho do bezpečia. (tasr)
10:49
Hasiči absolvovali v roku 2017 takmer 34-tisíc výjazdov.

Nnajrizikovejšími dňami v týždni pre vznik mimoriadnych udalostí a požiarov sú piatok a sobota. (tasr)

10:36
Drzosť vodiča v Bratislave: Na križovatke vyhodil tašku so smeťami.

Polícia zverejnila video bezohľadného správania.

10:20
Súd v Košiciach rozhodol o začatí konkurzného konania voči životnej poisťovni Rapid life v Košiciach.

Vyplýva to z uznesenia zverejneného vo štvrtok v Obchodnom vestníku. (tasr)

09:34
Polícia v Portugalsku a Španielsku skonfiškovala stovky kilogramov kokaínu ukrytého medzi ananásmi. Zatkla tiež deväť členov gangu, ktorý ho prevážal z Južnej Ameriky. Konfiškácia drog bola jednou z akcií v prebiehajúcom vyšetrovaní v oboch krajinách, ktoré sa začalo v apríli 2017. (tasr)
09:24
Trump zverejnil držiteľov svojich "Vysoko očakávaných cien za falošné správy 2017". Na Twitter dal link so zoznamom 11 správ hodných označenia "fake news" (falošná správa). V zozname sú správy médií ako New York Times, ABC, CNN, TIME, Washington Post a Newsweek. (tasr)
09:00
Pri požiari autobusu v Kazachstane zahynulo 52 ľudí. Podľa zverejnených údajov k požiaru došlo na území okresu Irgiz v regióne Aktobe. Piatim osobám sa údajne podarilo utiecť a priamo na mieste udalosti ich ošetrili záchranári. (tasr)
08:58
Útočníkovi na novinárku stanice Echo Moskvy diagnostikovali schizofréniu. Moderátorku a zástupkyňu šéfredaktora Taťjanu Feľgengauerovú pobodal 23. októbra útočník Boris Gric do krku pri moskovskej redakcii rozhlasovej stanice. Gric sa odvtedy nachádza vo väzbe, kde čaká na súdny proces. (tasr)
08:33
Cesty aj horské priechody na území Slovenska sú zjazdné. Podľa Slovenskej správy ciest sú aktuálne zjazdné aj horské priechody, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou kašovitého alebo utlačeného snehu do troch, v Hutoch do štyroch až piatich centimetrov. (tasr)
06:38
Severná Kórea žiada ospravedlnenie od USA za nepoužitie názvu KĽDR. Severná Kórea žiada Spojené štáty, aby sa ospravedlnili za to, že v komunikácii s jej diplomatmi odmietli použiť oficiálny názov krajiny, teda Kórejská ľudovodemokratická republika. (ap)
06:25
Británia podporí protiteroristické operácie v Saheli vyslaním vrtuľníkov. Britské Kráľovské letectvo vyšle do afrického štátu Mali tri transportné vrtuľníky Chinook a desiatky príslušníkov obslužného personálu. (ap)
06:16
Londýnska zoo pomenovala po snúbenici princa Harryho mláďa okapie. Zoo v stredu informovala, že mláďa sa narodilo začiatkom decembra a dostalo meno Meghan. Okapia, známa aj pod neformálnym názvom pralesná žirafa, obýva dažďové pralesy pozdĺž rieky Kongo na území Konžskej demokratickej republiky. Na svoju príbuznú žirafu sa ale veľmi nepodobá. (tasr)
06:10
K Holandsku sa blíži silná víchrica. Letecká spoločnosť KLM zrušila dovedna 220 letov naplánovaných na štvrtok. Aerolínie v stredu na svojej webstránke oznámili, že sa takto rozhodli s ohľadom na "nepriaznivé poveternostné podmienky". (tasr)