Správy z vášho kraja:

Krátke správy 21. 06. 2018

22:13
Diaľničná spoločnosť chce vybudovať nový most v Janove za 8 mesiacov.

Šéf spoločnosti Giovanni Castellucci novinárom povedal, že firma má plán na demoláciu zvyšnej časti terajšej prevažne betónovej dopravnej stavby Ponte Morandi, postavenej pred 51 rokmi, a vybudovanie "menej impozantného" oceľového mosta.

21:31
Počet obetí pádu mosta v Janove sa po úmrtí zraneného zvýšil na 43.

Rumunský vodič kamióna, ktorý utrpel vážne zranenia pri utorkovom zrútení diaľničného mosta v talianskom Janove, v sobotu večer zomrel. Potvrdil to hovorca jednej z miestnych nemocníc. (ap)

20:54
Merkelová a Putin rokujú o Ukrajine, plynovode, Sýrii i Iráne. Nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin v sobotu uviedli, že na svojom večernom stretnutí na zámku Meseberg pri Berlíne budú hovoriť okrem iného o vyhliadkach na mierovú misiu OSN, ktorá by dohliadala na prímerie na východe Ukrajiny. (tasr)
19:57
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko odvolal doterajšieho premiéra i viacerých ministrov a vymenoval ich nástupcov.

O najväčších zmenách v kabinete za uplynulé štyri roky informovala v sobotu prezidentská kancelária. (dpa)

19:26
Tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana znova zvolili za predsedu vládnucej islamsko-konzervatívnej strany AKP.

Na straníckom zjazde dostal všetkých 1380 platných hlasov. (anadolu)

19:01
Česká krajná pravica protestovala v meste Dubí, prišiel aj Marian Kotleba. Predseda strany DSSS Tomáš Vandas pred približne 200 zhromaždenými priaznivcami predniesol prejav a ukončil ho vetou: "Dnes je Dubí najbezpečnejším miestom v Českej republike."
18:47
Vladimir Putin bol hosťom na svadbe rakúskej ministerky zahraničných vecí Karin Kneisslovej.

Jeho prítomnosť vyvolala kritické reakcie. Gesto signalizujúce dôverné vzťahy medzi týmito predstaviteľmi totiž môže byť vnímané ako narúšanie sprostredkovateľskej úlohy Rakúska v záležitostiach, akou je konflikt na Ukrajine. (dpa)

18:20
Vysoké teploty vzduchu sa v nedeľu môžu vyskytnúť na území západného a južného Slovenska.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tejto súvislosti výstrahy prvého stupňa.

16:49
Bossa 'Ndranghety zatkli po návrate z Nemecka, kde sa ukrýval.

Luigiho Abbruzzeseho (28) našli v súkromnom dome v meste Cassano allo Ionio v juhotalianskom regióne Kalábria. V čase zatknutia mal pri sebe dve ručné strelné zbrane, náboje a falšované doklady totožnosti. Na úteku bol tri roky. (dpa)

16:29
Prívrženci nacistu Hessa odvolali zhromaždenie v Berlíne, účasť bola nízka.

Organizátori však oznámili, že teraz sa vyberú do východnej berlínskej štvrte Friedrichshain, známej nočným životom a alternatívnou scénou, kde usporiadajú druhú, narýchlo zorganizovanú demonštráciu. (dpa)

15:48
Všetky bratislavské mosty sú vo vyhovujúcom stave, tvrdí magistrát.

Magistrát tak reagoval na otázky o bezpečnosti mostov v Bratislave, ktoré sa objavili po utorkovom (14.8.) zrútení mosta v talianskom Janove. V správe hlavného mesta je 103 mostov a peších lávok. (tasr)

15:22
Na štátnom pohrebe sa Taliansko rozlúčilo s osemnástimi obeťami pádu janovského mosta.

V Taliansku je v sobotu v platnosti štátny smútok za obete nešťastia, ku ktorému došlo tento týždeň v utorok. Rodiny niektorých obetí sa rozhodli ceremóniu bojkotovať a vyjadriť tak svoj hnev na talianske úrady kvôli nešťastiu. (bbc)

15:06
Výskyt atrazínu na Vodnom diele Gabčíkovo sa nepotvrdil.

Podozrenia vyvrátila Vodohospodárska výstavba, š. p..Výsledky akreditovaného odberu a vyšetrenia vody boli negatívne. V júli vyhodnotenie neakreditovaných odberov však indikovalo mierne prekročené hodnoty rezíduí atrazínu o 2,4 až 2,7 % oproti stanovenému limitu 0,1 mikrogramu na liter. (tasr)

14:40
Ukrajinský autobus sa v Poľsku zrútil zo svahu, tri osoby zahynuli.

Nehoda sa stal v noci na sobotu pri obci Leszczawa Dolna na juhovýchode Poľska. Ďalších 37 cestujúcich sa nachádzalo v sobotu dopoludnia v nemocniciach so zraneniami, ktoré sú v deviatich prípadoch vážneho rozsahu. (TVN24)

14:13
Hasiči zasahujú pri požiari porastu pri trati medzi Sencom a Ivankou pri Dunaji.

Ide o požiar viac ako 10 ohnísk pri trati medzi obcami Ivanka pri Dunaji, Bernolákovo, Veľký Biel a Senec. Na mieste zasahuje 48 príslušníkov HaZZ s 15 kusmi hasičskej techniky. (tasr)

14:05
V Berlíne sa začali prvé protesty proti zhromaždeniu prívržencov nacistu Rudolfa Hessa. Polícia oznámila, že situácia je zatiaľ pokojná. V berlínskej štvrti Spandau bolo rozmiestnených približne 2300 policajtov, aby udržiavali vzdialenosť medzi dvoma demonštráciami a zabránili prepuknutiu násilností. (dpa)
13:47
Rakúsko pre sucho očakáva nižšiu produkciu vína.

Víno má síce vysokú kvalitu, no prvé skúšobné merania ukazujú nižší objem.

13:30
Kolapsov z tepla ubudlo. V piatok záchranári ošetrili 55 ľudí, čo je v porovnaní so štvrtkom menej. Infromovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.
13:13
Práce cestárov na rýchlostnej ceste R1 spôsobili vytváranie kolón..

"V dôsledku prác cestárov na R1 v smere od Trnavy do Nitry sa v úseku km 22-30 vytvárajú kolóny," špecifikovala polícia. KR PZ v tejto súvislosti prosí vodičov o trpezlivosť a pozornosť v danom úseku.

12:49
Státisíce ľudí sú stále odrezané od sveta v povodňami postihnutom indickom štáte Kérala.

Na záchranných operáciách sa podieľajú desiatky armádnych vrtuľníkov a približne 400 záchranných člnov. Iba v priebehu piatka sa záchranárom podarilo dostať do bezpečia viac než 82-tisíc ľudí, uviedli miestne úrady.(ap)

12:30
Počet chorých na chrípku sa v Banskobystrickom kraji v porovnaní s minulým týždňom takmer zdvojnásobil.

Naopak, výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) je v kraji vyšší len o štyri percentá. (tasr)

12:12
Počet obetí janovského nešťastia sa zvýšil na 42.

V troskách našli 30-ročného muža. Podľa záchranárov sú už všetky nezvestné osoby nájdené. Oficiálne to však musí potvrdiť miestny prefekt. (AP)

11:51
Zomrel bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan.

 Dožil sa 80 rokov.

10:28
Z trosiek mosta v Janove vytiahli ďalšie tri telá. Počet obetí nešťastia sa tak zvýšil na najmenej 41. (dpa)
10:08
Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,5 zaznamenali vo veľkej hĺbke pod zemským povrchom v oblasti Floreského mora v Indonézii.

Americká geologická služba USGS spresnila, že k otrasom došlo zhruba 109 kilometrov severozápadne od dediny Kampungbajo v centrálnej časti Indie a bolo v hĺbke až 539 kilometrov. Nespôsobilo však žiadne škody, čo je typické pre zemetrasenia vo veľkej hĺbke pod zemským povrchom. (ap)

09:43
Ak by sa parlamentné voľby konali v polke augusta, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 21,4 percenta.

Ako druhá najsilnejšia by skončila SaS, podporilo by ju 15,7 percenta respondentov, tretia by skončila SNS s 11 percentami. (ako)

09:22
Kráľovnú soulu Arethu Franklinovú pochovajú 31. augusta v Detroite.

Posledná rozlúčka so zosnulou bude v chráme Greater Grace za prítomnosti speváčkinej rodiny a priateľov. Verejnosť na obrad nebude mať prístup, avšak môže sa prísť s kráľovnou soulu rozlúčiť v dňoch 28. a 29. augusta pred Múzeom africko-amerických dejín Charlesa Wrighta v Detroite. (ap)

08:59
Čína označila výročnú správu Pentagónu za "špekuláciu".

V správe sa uvádza, že čínske bombardéry s veľkou pravdepodobnosťou cvičia útoky proti Spojeným štátom a ich spojeneckým cieľom v Tichom oceáne. (reuters)

08:31
Peru a Ekvádor sprísňujú požiadavky pre migrantov z Venezuely.

Tí utekajú pred ekonomickou a humanitárnou krízou. Úrady v Peru oznámili, že podľa vzoru Ekvádora, budú vyžadovať, aby všetci Venezuelčania, ktorí chcú vstúpiť do krajiny, mali pri sebe pas. (ap)

08:10
Kostariku zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,0, nespôsobilo vážne škody.

Otrasy zhodili predmety z regálov v obchodoch a spôsobili výpadok elektriky v niektorých zasiahnutých častiach krajiny. (ap)

07:44
Angela Merkelová a Emmanuel Macron diskutovali po telefóne o migrácii.

Obaja lídri zdôraznili potrebu "koordinovaného európskeho riešenia" ohľadom prijímania záchranných plavidiel a taktiež sa zhodli na nevyhnutnosti koordinovaného prístupu k pašerákom. (dpa)