Správy z vášho kraja:

Krátke správy 21. 03. 2019

22:59
Donald Trump súhlasil so zatvorením svojej nadácie.

V júni na ňu podali žalobu pre nezákonnú činnosť slúžiacu prezidentovým obchodným a politickým záujmom. (afp)

22:35
Prepustili námorníkov unesených pirátmi pri pobreží Nigérie.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí v utorok oznámilo, že všetci členovia posádky lode MV Pomerania Sky boli prepustení na slobodu. (pap)

22:00
Eurokomisia preverí maďarský zákonník práce a zákon o správnych súdoch.

Ak Brusel dospeje k záveru, že nová maďarská právna norma porušuje základné hodnoty EÚ, môže použiť rôzne prostriedky. Napríklad môže spustiť právne konanie voči Maďarsku. (tasr)

21:30
Po rituálnych obriezkach v Juhoafrickej republike zomrelo najmenej 18 mužov.

Príčinou úmrtí boli podľa neho okrem iného otrava krvi či popáleniny, v jednom prípade išlo dokonca o samovraždu. (dpa)

21:00
Na viacerých úsekoch ciest sa nachádza zľadovatený sneh.

Do dvoch centimetrov je to na cestách II/578 Skalka - Kremnica, II/531 hranica okresov Rimavská Sobota - Revúca a hranica okresov Revúca - Brezno, ale aj na cestách nižších kategórií v obvode Levoča. (ssc)

20:40
Belgický premiér oznámil svoju rezignáciu.

Charles Michel to oznámil v utorok parlamentu. (dpa)

20:10
Z hodín na veži dómu v Nemecku odpadla minútová ručička.

Spadla z výšky 40 metrov na priľahlé vydláždené priestranstvo v meste Xanten ležiacom na západe Nemecka. Nikto sa nezranil. (dpa)

19:21
Ruskú loď, ktorá uviazla pri pobreží juhozápadného Anglicka, odtiahli na more.

Nákladná loď nemeckej výroby s registrovanou tonážou 16 000 ton kotvila vo Falmouthskej zátoke, keď nadránom v silnom vetre začala vliecť kotvu a uviazla na plytčine len niekoľko metrov od pobrežia. (sky news)

18:26
Šesť ľudí odsúdili za členstvo v neonacistickej organizácii.

Korunný súd v Birminghame v novembri uznal za vinných Adama Thomasa (22) , jeho partnerku Claudiu Patatasovú (38) a 27-ročného Daniela Bogunovica. Ďalší traja obžalovaní si priznali vinu ešte pred začiatkom súdneho procesu. (dpa)

17:54
Misia EP zameraná na kontrolu využívania agrodotácií sa stretla s farmármi.

Cieľom návštevy Slovenska (17.-19. 12.) je preskúmať využívanie poľnohospodárskych dotácií z rozpočtu Európskej únie. Farmári na problémy poukazovali aj približne 50 poľnohospodárskymi strojmi s transparentmi, ktoré boli popri ceste na trase z Barce do Gyňova. (tasr)

17:37
Rusko výrazne znížilo počet letov vojenských lietadiel v Sýrii.

Z približne 100 za deň na menej ako štyri za týždeň. (afp)

16:30
Premiér Babiš nariadil úradu vlády zbaviť sa telefónov Huawei.

Babiš zároveň ostro kritizoval Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) za postup v tejto veci. (novinky.cz)

16:02
V Jelšave a okolí platí upozornenie pred smogovou situáciou.

Vyhlásil ho dnes Slovenský hydrometeorologický ústav a potrvá až do odvolania.

15:59
Mesto Košice tvrdí, že od 1. januára prevezme správu parkovania od spoločnosti EEI.

Tým by sa stalo výlučným prevádzkovateľom parkovacích miest v Košiciach tak, ako to vyplýva zo všeobecne záväzného nariadenia prijatého mestským zastupiteľstvom v septembri. (tasr)

15:44
Zrekonštruovaná cesta od Bystrej zlepší prístup na Tále i k Chopku.

Podľa slov predsedu Banskobystrického VÚC Jána Luntera náklady na obnovu trojkilometrového úseku, spolu s ďalšími zrekonštruovanými úsekmi v okrese Brezno, dosiahli sumu 930-tisíc eur. (tasr)

15:40
V Lamanšskom prielive zachránili 9 migrantov.

 

15:22
Kandidátovi na prezidenta Robertovi Mistríkovi veľmi záleží, aby ho pred voľbami podporilo aj KDH.

Aj keď si nemyslí, že Slovensko potrebuje primárne riešiť kultúrno-etické otázky, je ochotný o svojich názoroch s predstaviteľmi KDH kedykoľvek hovoriť. Reagoval tak na rokovanie rady hnutia. (tasr)

15:17
Po útoku v Štrasburgu vzniesli proti mužovi obvinenia z terorizmu.

Muž predstúpil v pondelok pred sudcu a bol obvinený zo spolčovania sa s teroristami, ako aj z prechovávania zbraní a z ich poskytovania v súvislosti s teroristickou činnosťou. (ap)

14:11
Za trestné činy súvisiace s terorizmom odsúdil dnes súd v Ankare synovca Fethullaha Gülena, Selman Gülen dostal 7,5 roka.

Islamského duchovného viní Turecko zo zorganizovania pokusu o prevrat z roku 2016. (dpa) 

14:07
Za 11 mesiacov priemerne stúpli u nás ceny potravín 4,2 percenta, čo je najviac z krajín EÚ.

Za nami nasledovalo Rumunsko (4,1 %) a Maďarsko (3,9%), informovala dnes analytička Slovenského farmárskeho, družstva Eva Sadovská na základe údajov štatistického úradu a Eurostatu. (tasr)

13:54
Rast slovenskej ekonomiky má v tomto roku dosiahnuť 4,2 %.

Vyplýva to z najnovšej strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá pre rok 2018 zlepšila odhad rastu HDP o 0,2 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcej predikcii. (tasr)

13:43
Ak EÚ nepomôže v nasledovnom období Afrike a nezdynamizuje aktivity na tomto kontinente, predstihnú ju iné krajiny.

Myslí si to premiér Peter Pellegrini, ktorý sa takto dnes vyjadril na brífingu v rámci Fóra EÚ-Afrika, neformálneho samitu európskych a afrických lídrov. Toto podujatie sa koná od včera vo Viedni pri príležitosti končiaceho sa rakúskeho predsedníctva v Rade EÚ. (tasr)

13:07
Orbán sa doma vyhol protestom, demonštranti ho však čakajú vo Viedni.

Protest proti politike Orbánovej vlády 20 metrov od budovy maďarského veľvyslanectva vo Viedni pripravuje na stredu skupina Kreatívny vzdor Viedeň. (népszava)

13:04
Marocké úrady zatkli podozrivého v prípade vraždy dvoch škandinávskych žien v Maroku.

V súvislosti so smrťou dvoch žien - Dánky a Nórky - pátrajú aj po ďalších podozrivých osobách. Telá zavraždených s reznými ranami na krku našli v pondelok. (afp)

13:02
Šéfovia Nissanu a Renaultu sa majú stretnúť za zatvorenými dvermi.

Podľa agentúry Reuters pôjde o ich prvé dôverné stretnutie od 19. novembra, keď bol v Tokiu zatknutý Carlos Ghosn.

12:56
Ak EÚ nepomôže Afrike, bude mať neskôr vážny problém.

Myslí si to slovenský premiér Peter Pellegrini, ktorý sa takto v utorok vyjadril na brífingu v rámci Fóra EÚ-Afrika, neformálneho summitu európskych a afrických lídrov. (tasr)

12:49
Kvalita ovzdušia u nás sa zlepšuje, nedarí sa však stabilizovať emisie z dopravy.

V dôsledku zhoršenia kvality životného prostredia tiež dochádza k zvýšenej chorobnosti, konštatuje sa v správe rezortu za uplynulý rok. Podľa nej kvalita ovzdušia sa dlhodobo zlepšuje a emisie základných znečisťujúcich látok klesajú. Napriek tomu sa stále nedarí plniť limitné hodnoty niektorých znečisťujúcich látok určených na ochranu zdravia ľudí. (tasr)

12:33
EK podmienila schválenie talianskeho rozpočtu na budúci rok ďalšími úsporami v hodnote 2,5 až 3,0 miliardy eur.

Taliansko poslalo do Bruselu upravenú verziu rozpočtu a podľa hovorkyne ministra hospodárstva Giovanniho Triu sa chce minister dohodnúť s Komisiou ešte v priebehu dnešného dňa. (tasr)

12:09
Špecializovaný trestný súd zamietol prepustenie Aleny Zsuzsovej z väzby.

Je jednou zo štyroch obvinených v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka. (tasr)

11:11
Vyše 30 stánkom na bratislavských vianočných trhoch chýbal hasiaci prístroj.

Vyplýva to z kontroly po požiari stánku, ktorý na Hlavnom námestí vypukol 28. novembra a rozšíril sa aj na priľahlú budovu. (tasr)

11:04
Valné zhromaždenie OSN drvivou väčšinou hlasov schválilo včera pakt o utečencoch.

Tento právne nezáväzný dokument zaisťuje väčšiu podporu krajinám, v ktorých žije väčšina z vyše 25 miliónov utečencov sveta. Proti boli iba Spojené štáty a Maďarsko. (ap)

11:01
Včera večer zomrela akademická maliarka, spisovateľka, publicistka a nositeľka ceny Fra Angelico Eva Trizuljaková (†92).

Absolvovala štúdium na VŠVU v Bratislave, bola žiačkou Ľudovíta Fullu, Jána Mudrocha a Vincenta Hložníka. Z manželstva so sochárom Alexandrom Trizuljakom sa narodilo osem detí. Dožila sa 27 vnúčat a 28 pravnúčat. (tasr)

10:24
OSN odsúdila porušovanie ľudských práv v Severnej Kórei.

Podľa ich odhadov vyše desať miliónov Severokórejčanov trpí podvýživou a že v tomto severovýchodnom ázijskom štáte dochádza k "neprijateľne veľkému rozmachu chronickej a akútnej podvýživy". (ap)

10:23
Automobily v EÚ musia byť do roka 2030 oveľa ekologickejšie, na čom sa dohodli sprostredkovatelia členských štátov EÚ.

Emisie CO2 osobných áut musia v porovnaní s úrovňou z roka 2021 klesnúť až o 37,5 % a ľahkých úžitkových vozidiel o 31 %. Pre obidve kategórie sa musí do roka 2025 dosiahnuť redukcia o 15 %.

10:10
Prokuratúra zrušila obvinenie aktivistom Greenpeace, trestné konanie sa ale nekončí.

Tí v novembri protestovali za ukončenie doby uhoľnej na ťažobnej veži v bani v Novákoch.

09:59
Mešitu v Berlíne prehľadali vyšetrovatelia v súvislosti s terorizmom.

Imám mešity as-Sahába v berlínskej časti Wedding, identifikovaný ako 45-ročný Ahmad A., čelí podozreniu, že zbieral peniaze na podporu moslimského extrémistu bojujúceho v Sýrii. (dpa)

09:47
Južná Kórea a USA budú diskutovať o mierovom procese na polostrove.

Stretnutie predstaviteľov oboch štátov by sa malo uskutočniť už tento týždeň v Soule. (jonhap)

09:46
Nedávno zvolený predseda českého Senátu Jaroslav Kubera sa rozhodol predniesť ako druhý najvyšší ústavný činiteľ novoročný prej.

Prvýkrát to urobí 1. januára budúceho roka. Prezident ČR Miloš Zeman namiesto tradičných novoročných príhovorov prednáša svoje vianočné posolstvá, a to 26. decembra. (novinky.cz)

08:34
Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu o militarizácii Krymu.

Zároveň odsudzuje "výstavbu a otvorenie mosta cez Kerčský prieliv", ako aj "rastúcu vojenskú prítomnosť Ruskej federácie v oblastiach Čierneho a Azovského mora - vrátane Kerčského prieplavu - v kontexte obmedzenia miestnej lodnej dopravy". (interfax)

08:21
V roku 2018 bolo vo svete zabitých 80 novinárov.

Vo väzení sa nachádza 348, 60 je zadržiavaných ako rukojemníci a traja sú uvádzaní ako nezvestní. Najnovšia výročná správa organizácie Reportéri bez hraníc poukázala na bezprecedentnú mieru nepriateľstva voči novinárom a médiám. (tasr)

07:57
Emisie CO2 z nových automobilov by do roku 2030 mali klesnúť o 37,5 percenta.

Dohodli sa na tom Európsky parlament a členské krajiny Únie. (tasr)

06:55
Začiatok prímeria v jemenskom Hudajde sprevádzali boje.

Delostrelecká a guľometná paľba otriasali južnými a východnými časťami tohto strategicky dôležitého mesta na pobreží Červeného mora. Boje postupne s nástupom prímeria utíchali a v meste bolo po polnoci streľbu počuť iba sporadicky. (ap)

06:22
Vedci objavili najvzdialenejšie teleso našej slnečnej sústavy.

Predstaviteľ Smithsonovho astrofyzikálneho observatória Scott Sheppard uviedol, že novoobjavené teleso je také vzdialené a pohybuje sa tak pomaly, že bude trvať niekoľko rokov, kým sa podarí stanoviť jeho obežnú dráhu. (tasr)

06:14
Dve turistky z Dánska a Nórska našli v pondelok mŕtve v oblasti pohoria Vysoký Atlas v strednom Maroku.

Informovalo o tom tamojšie ministerstvo vnútra s tým, že ženy mali na krku zranenia spôsobené nožom. Prípad úrady vyšetrujú ako trestný čin. (tasr)

06:05
Jeremy Corbyn podal v britskom parlamente návrh na hlasovanie o vyslovení nedôvery premiérke Mayovej.

Hlasovanie musí najskôr odsúhlasiť vláda. Tá mu podľa informácií britských médií priestor udeliť neplánuje. (afp)