Správy z vášho kraja:

Krátke správy 11. 10. 2016

23:55
Líder demokratov v Senáte dosiahol s Trumpom istý pokrok ohľadom rozpočtu. Napriek dosiahnutiu určitého pokroku musia ďalej pokračovať rokovania o návrhu zákona o krátkodobom financovaní vlády USA; jeho schválením sa americká federálna vláda vyhne blokovaniu štátnych financií, označovanom ako government shutdown. Myslí si to líder demokratickej menšiny v Senáte Chuck Schumer. (tasr)
23:30
Grécka polícia našla 185 starožitných mincí, ktoré mali byť nezákonne predané. Dovedna 185 mincí pochádzajúcich z čias starovekého Grécka a Ríma sa podarilo objaviť gréckej polícii v rámci snáh na zamedzenie nezákonného obchodu s peniazmi z tohto obdobia. Informovala o tom v piatok agentúra DPA, ktorá pripomenula, že súkromné obchodovanie so starovekými mincami je v Grécku zakázané.
23:00
Talianku, ktorá prežila holokaust, vymenovali za doživotnú senátorku. Doživotnou talianskou senátorkou sa v piatok stala 87-ročná Liliana Segreová, ktorá ako jedno z mála talianskych židovských detí prežila deportáciu do nacistického tábora smrti. Informovala o tom agentúra AP.
22:20
Desiatky migrantov zaútočili neďaleko Bruselu na šesticu policajtov. Asi 40 migrantov, niektorí ozbrojení palicami, zaútočilo v noci na piatok na parkovisku čerpacej stanice pri obci Grand-Bigard ležiacej neďaleko Bruselu na šesticu belgických policajtov v civile. Informovala o tom televízia RTBF s odvolaním sa na policajné zdroje. (tasr)
21:41
Dátové centrum systému Galileo presunú do Španielska. Európski diplomati rozhodli o presunutí dátového centra pre nový európsky systém satelitnej navigácie Galileo z Británie do Španielska. Európska komisia zdôvodnila toto rozhodnutie blížiacim sa brexitom, informovala v piatok agentúra AP.
20:08
Palestínčana obvineného zo spolupráce s Izraelom zabili členovia vlastnej rodiny. Istá rodina z palestínskeho pásma Gazy oznámila, že zabila jedného zo svojich členov po tom, ako ho tamojšie vládnuce hnutie Hamas obvinilo, že pomáhal Izraelu pri smrtiacom útoku na jeho troch miestnych veliteľov. Informovala o tom agentúra AP.
19:11
Airbus podľa mediálnych správ po veľkej objednávke od Emirates rokuje s British Airways o predaji viacerých lietadiel A380. Uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na viac zdrojov oboznámených so záležitosťou. Podľa jedného zo zdrojov by bola údržba strojov z druhej ruky príliš drahá.
18:50
Turecko začalo ostreľovať kurdskú enklávu Afrín v Sýrii. Turecké delostrelectvo začalo v piatok ostreľovať enklávu Afrín v severnej Sýrii. Podľa tureckej vlády to znamená začiatok vojenskej operácie voči tejto oblasti, ktorú kontrolujú kurdské jednotky, informovala agentúra Reuters.
16:48
Frontex očakáva v roku 2018 nárast počtu migrantov na území Španielska. Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) očakáva tento rok zvýšenie počtu nelegálnych migrantov, ktorí sa doplavia cez more do Španielska. Uviedol to v piatok riaditeľ agentúry Frontex Fabrice Leggero. (tasr)
16:13
Muža, ktorý predal zbraň atentátnikovi z Mníchova, odsúdili na 7 rokov. Na sedem rokov väzenia odsúdili v piatok v Mníchove 33-ročnému muža, ktorý predal vražednú zbraň mladému páchateľovi streľby do ľudí v bavorskej metropole z júla 2016.  (tasr)
15:46
Pôrodnosť v Číne opäť poklesla aj napriek politike dvojdetných rodín. Pôrodnosť v Číne minulý rok poklesla i napriek uvoľneniu tamojšej rodinnej politiky, ktoré umožnilo všetkým rodičovským párom, aby mali aj druhé dieťa. Podľa údajov čínskeho Národného štatistického úradu, ktoré priniesla v piatok agentúra AP, zaznamenali vlani v celej krajine 17,2 milióna pôrodov, zatiaľ čo v predošlom roku ich bolo až 17,9 milióna. (tasr)
15:11
Tri pravicové strany v Taliansku idú do marcových volieb so spoločnou platformou. Lídri troch najsilnejších pravicovo-centristických strán v Taliansku podpísali vo štvrtok večer v Ríme spoločný desaťbodový program pre parlamentné voľby, ktoré sa v tejto krajine uskutočnia 4. marca. Informoval o tom taliansky denník Il Giornale. (tasr)
14:49
Prezident Andrej Kiska podal návrh ÚS na začatie konania o súlade zákona o štátnych cenách s ústavou. Týka sa udeľovania štátnych ceny Jozefa Miloslava Hurbana a Alexandra Dubčeka, ktoré ceny udeľuje vláda a predseda parlamentu. Prezident zákon nepodpísal. Národná rada jeho veto prelomila.
14:42
Chorých na chrípku opäť pribudlo, najviac chorých bolo v Bratislavskom, najmenej v Prešovskom kraji.

Chrípku a jej podobné ochorenia diagnostikovali lekári u 6 184 ľudí, čo predstavuje 11,4 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 36,3 percenta. (tasr)

14:31
Slovensko sa po 11 rokoch opäť zúčastnilo na svetovom potravinárskom veľtrhu International Grüne Woche v Berlíne. Našu produkciu prezentuje šesť výrobcov z oblastí mliečnych výrobkov, müsli, mäsa, piva, liehovín či mrazeného tovaru. Viac ako 400-tisíc návštevníkov tak má možnosť ochutnať niečo zo Slovenska. (tasr)
14:16
Britský minister Boris Johnson navrhuje postaviť most cez Lamanšský prieliv. Nové prepojenie medzi Britániou a Francúzskom má upevniť vzájomné väzby po tom, ako Briti vystúpia z Európskej únie. (ap)
14:03
Železnice SR chcú na trati Bratislava - Komárno zmodernizovať sedem priecestí. Na trati je ich celkovo 52, železničiari v poslednom období zmodernizovali dve - v Dolnom Štále a v obci Horný Bar. (tasr)
13:50
Papierové tlačivá k daňovým priznaniam (DP) k dani z príjmov sú už k dispozícii. Ich elektronické verzie budú na portáli finančnej správy sprístupnené v nasledujúcich dňoch. (tasr)
13:45
Vo väznici na Korzike sa odohral ďalší zo série útokov na dozorcov. Dvaja dozorcovia väznice Borgo na francúzskom ostrove Korzika utrpeli zranenia, keď na nich zaútočila trojica väzňov. Mužov hospitalizovali, nie sú však v ohrození života. (ap)
13:44
Českí poslanci vydali premiéra Babiša na trestné stíhanie. Spolu s ním aj šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Za vydanie hlasovalo 111 poslancov, 69 bolo proti. (čt24)
13:35
Srbsko a Čierna Hora by mohli vstúpiť do EÚ do roku 2025. Uviedol to eurokomisár pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn. "Stanovili sme rok 2025 ako predbežný termín pre Srbsko a Čiernu Horu, čo je realistické, ale aj veľmi ambiciózne," dodal komisár. (tasr)
13:26
Víchrica v Holandsku spôsobila škody na súkromnom majetku za 90 miliónov eur. Živel na území Holandska dosahoval rýchlosť až 130 kilometrov za hodinu a pripravil o život dvoch ľudí. Vietor na mnohých miestach odfúkol celé strechy z domov a desiatky automobilov boli poškodené padajúcimi stromami. (tasr)
12:37
Zosadený katalánsky premiér Puigdemont tvrdí, že moderné technológie mu umožnia, aby Katalánsko viedol z Bruselu. Týmto spôsobom by sa vyhol zatknutiu, ktoré mu hrozí pri návrate do Španielska, kde sa voči nemu vedie vyšetrovanie v súvislosti so snahami o vyhlásenie nezávislosti Katalánska. (tasr)
12:25
V turínskom opernom divadle sa počas predstavenia opery Turandot zrútila časť kulís. K nehode došlo krátko po konci druhého dejstva, keď mesiac z papierovej drviny, ktorý visel nad pódiom, spadol na orchester. Dvaja členovia speváckeho zboru utrpeli zranenia. (tasr)
11:40
Ústavný súd ešte nevie, kedy bude rozhodovať o rokovacom poriadku NR SR. Právnu normu, ktorá určila časové limity na vystúpenie poslancov či zakázala používať v pléne transparenty, napadli opoziční poslanci. Plénum ústavného súdu ich podanie prijalo ešte vlani na ďalšie konanie. (tasr)
11:16
Česká Poslanecká snemovňa rokuje o vydaní Andreja Babiša a Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie. O zbavenie ich imunity požiadala polícia v súvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Babiš v prejave zopakoval, že kauza je zmanipulovaná. (novinky.cz)
11:10
Počet obetí víchrice v Nemecku stúpol na osem. Ťažkým zraneniam podľahli dvaja muži v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko. Starší muž spadol z výšky asi ôsmich metrov zo strechy, ktorú sa snažil zabezpečiť proti vetru. V meste Hohenmölsen zasiahol 34-ročného muža vyvrátený strom. (tasr)
11:03
Putin sa pri príležitosti slávenia sviatku Krstu Pána ponoril do ľadového jazera.

Ruské televízie odvysielali zábery, ako sa ponára do prieruby vysekanej do zamrznutého Seligerského jazera v Tverskej oblasti. Teplota vody mala okolo mínus 6-7 stupňov Celzia. Putin bol pri príležitosti sviatku Bohozjavenia v kláštornom chráme aj na časti liturgie. (tasr)

10:36
Desiatky zamestnankýň OSN vyhlásili, že ich na pracovisku sexuálne obťažovali alebo napadli. Pätnásť žien uviedlo, že boli v období piatich rokov sexuálne obťažované alebo napadnuté. Údajní páchatelia podľa nich zostávajú na svojich pracovných miestach - vrátane vysokopostaveného predstaviteľa OSN. (tasr)
10:08
Po erupcii sopky na Filipínach sa môže domov vrátiť 11-tisíc ľudí. Obyvateľom mesta Legazpi v provincii Albay, 330 kilometrov južne od Manily, úrady oznámili, že je bezpečné vrátiť sa do svojich domovov, pretože aktivita sopky sa obmedzila na "pokojné vytekanie lávy". (tasr)
10:00
Bratislavskí colníci zadržali falošné parfumy za viac ako 70-tisíc eur. Našli ich vo vozidle smerujúcom z Maďarska, ktorého posádku tvorili traja muži z Moldavska. Tí slovenským colníkom tvrdili, že cestujú za obchodom do Poľska. Prevážali však takmer 75 litrov falošných parfumov. (tasr)
09:46
Náraz auta do nemocničnej kaviarne v Rakúsku si vyžiadal 16 zranených. Vozidlo riadil 69-ročný muž, ktorý uviedol, že mu za jazdy prišlo nevoľno. Pred nárazom údajne hľadal parkovacie miesto. Podľa údajov polície utrpelo v kaviarni zranenia 16 hostí vrátane štvorročného dieťaťa. (tasr)
09:41
Na škole v Rusku zaútočil deviatak sekerou na spolužiakov a učiteľku. Mladík počas vyučovacej hodiny vnikol do jazykovej triedy, hodil tam zápalnú fľašu a začal útočiť na učiteľku i žiakov siedmej triedy. Zranilo sa sedem ľudí. (tasr)
09:21
Násilie proti humanitárnym pracovníkom v Južnom Sudáne dosiahlo v roku 2017 nové maximum. Ako informovala OSN, zahynulo ich 28. Takmer polovicu z 1159 incidentov spojených s výkonom humanitárnej práce sprevádzalo násilie ako vraždy, rabovanie a vyhrážanie. (ap)
08:40
Na letisku Newark zatkli sedem ľudí s falošnou bombou. Tí sa snažili filmovať samých seba, ako prechádzajú cez bezpečnostnú kontrolu s falošným výbušným zariadením. Tvrdili, že pracujú pre televíziu. Polícia ich zatkla a čelia viacerým obvineniam. (ap)
08:38
Jordánsko a Izrael urovnali diplomatickú krízu po streľbe na ambasáde. Vlani v lete na izraelskom veľvyslanectve v Ammáne izraelský príslušník ochranky zastrelil dvoch Jordáncov. (tasr)
08:33
Proti zníženiu počtu prvých tried osemročných gymnázií vznikla petícia. Väčšina cirkevných a súkromných osemročných gymnázií v Bratislave zrejme nebude môcť v septembri otvoriť prvý ročník. Od školského roka 2018/2019 by mala začať platiť kvóta na to, koľko študentov môže nastúpiť do prvého ročníka týchto škôl. (tasr)
07:55
V Texase popravili prvého väzňa v roku 2018. Muž, známy ako "houstonský škrtič", dostal smrteľnú injekciu v noci zo štvrtka na piatok za uškrtenie 21-ročnej ženy v roku 1992. Maria del Carmen Estrada bola jedna zo štyroch žien, k vražde ktorých sa Anthony Allen Shore priznal. (ap)
07:49
Snemovňa reprezentantov USA schválila vláde dočasný rozpočet. Vplyvné krídlo konzervatívcov pristúpilo na jej podporu výmenou za sľub, že Snemovňa bude rokovať o navýšení financií pre armádu a sprísnení imigračných zákonov. Rozpočtové provizórium by malo platiť do 16. februára. (tasr)
06:48
Auto vrazilo do ľudí na preplnenej promenáde pri pláži Copacabana, zomrelo osemmesačné batoľa. Vodič auta vysvetľoval tento čin stratou kontroly nad riadením. Pri incidente sa zranilo najmenej 15 ľudí. Brazílska vojenská polícia vo svojom emailovom vyjadrení možnosť teroristického alebo zámerne spáchaného činu nepotvrdila. (reuters)
06:45
Pápež František pricestoval do Peru. Okrem iného má na programe stretnutie s domorodými obyvateľmi amazonského regiónu. Jeho pobyt v krajine budú zrejme sprevádzať protesty proti prípadom sexuálneho zneužívania detí katolíckymi duchovnými. (dpa)
06:08
Auto narazilo do ľudí pri pláži Copacabana. Najmenej 11 osôb utrpelo zranenia. Podľa vyjadrenia svedkov je medzi zranenými minimálne jedno dieťa. (ap)