Krátke správy 19. 05. 2017

22:08
Iránske prezidentské voľby sa skončili, účasť bola vraj veľmi vysoká. Teraz sa začne zratúvanie hlasov, prvé výsledky sa očakávajú v sobotu ráno a konečné v sobotu večer alebo v nedeľu. (DPA)

21:22
Medzi Afrikou a Európou zachrániil z mora dnes asi 1 500 utečencov. Od začiatku roka dorazilo do Európy viac ako 55-tisíc ľudí. Veľká väčšina z nich práve na talianske pobrežie. (tasr)
20:32
Polícia varuje fanúšikov Harryho Pottera. Nemajú kráčať po používanej železničnej trati smerujúcej ku škótskemu viaduktu, slávnemu z filmovej série o tomto čarodejníkovi. (tasr)
     
19:40
V Semeteši vypukol rozsiahly požiar v prírode, zasahuje viac ako 30 hasičov. Zasahuje viac ako 30 hasičov. Na mieste horí trávnatý porast a malé stromčeky v ťažko dostupnom teréne. (tasr)
19:10
Mimoriadne populárna Merkelová má reálne šance na úspech vo voľbách. Najobľúbenejšou osobnosťou na nemeckej politickej scéne je Angela Merkelová. Je to tak po prvý raz od obdobia tesne predchádzajúcemu prehĺbeniu migračnej krízy. (ZDF)
15:54
Bratislavskí hasiči momentálne zasahujú pri požiari porastu na Tomášikovej ulici v Bratislave.

Na mieste sú 15 hasiči so štyrmi kusmi hasičskej techniky. (tasr)

15:12
Prezident Andrej Kiska vymenoval nových profesorov.

 Ide o 30 profesorov. Najväčšie zastúpenie majú medicínske odbory. (denník N)

15:01
Vrtuľníku, v ktorom zahynuli dvaja hasiči, vraj zlyhali oba motory naraz.

 Tragickú nehodu neprežili hasiči Radoslav Lacko a Peter Toďor.

13:54
Colníci na bratislavskom letisku zaistili cestujúcim 46 kusov ohrozených druhov koralov. Dvaja Slováci prilietajúci linkou z Dubaja mali v batožine 38 kusov koralov, ktoré si vzali ako suvenír z dovolenky v Thajsku. Rovnaké koraly sa našli o niekoľko dní aj u ďalšieho cestujúceho, ktorý tiež priletel z Dubaja. Informovala hovorkyňa Colného úradu v Bratislave Katarína Tehlárová. (tasr)
11:35
Poslanec Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA) podal žalobu na Iva Nesrovnala. Dôvodom je rozhodnutie primátora Bratislavy nesprístupniť audit na verejné osvetlenie hlavného mesta za vyše 130.000 eur. (tasr)
11:14
Nezamestnanosť na Slovensku klesla pod osem percent.

V apríli 2017 dosiahla evidovaná miera nezamestnanosti 7,74 percenta," oznámil to dnes premiér Robert Fico. Je to druhá najnižšia nezamestnanosť v histórii Slovenska. Najnižšia bola v auguste 2008. Išlo o 7,36 percenta.

11:12
Už je známa možná príčina havárie vojenskej Tatry so 17 zranenými. Pri prechádzaní mierne pravotočivej zákruty sa vodič snažil vyhnúť stojacemu cyklistovi. Pravým kolesom však vyšiel mimo cestu, pričom ho na šikmom brehu stiahlo a s vozidlom sa prevrátil na pravý bok do miestneho potok, uviedla banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová. 
11:01
Filipínsky prezident Duterte dekrétom zakázal fajčenie na verejných miestach. O 60 dní, keď opatrenia nadobudnú účinnosť, bude zakázané fajčenie a predaj cigariet na všetkých uzatvorených verejných miestach, ako aj vo vzdialenosti 100 metrov od škôl, parkov a ďalších oblastí, kde sa zhromažďujú deti, informovala dnes rakúska televízia ORF.
10:37
Pri zrútení sa mosta pre peších zahynuli najmenej dvaja ľudia. Najmenej dvaja ľudia zahynuli pri nehode, ku ktorej došlo vo štvrtok v štáte Goa na juhozápade Indie, kde sa do rieky zrútil most pre peších. Ďalších viacero osôb je nezvestných. Informovala o tom agentúra DPA. (tasr)
10:17
Ajatolláh Chameneí vyzval Iráncov na hojnú účasť vo voľbách prezidenta Iránu. Po tom, ako - symbolicky - prvý volič vhodil svoj hlasovací lístok do volebnej urny, ajatolláh uviedol, že "tieto voľby sú veľmi dôležité a osud krajiny je v rukách všetkých občanov." Favoritom je súčasný prezident Hasan Rúhání. (tasr)
09:19
Trnava získala titul Európske mesto stromov 2017. Za riešenie problému s nedostatkom prírodného zázemia intenzívnou výsadbou stromov priamo v mestskom prostredí a starostlivosť o zeleň udelila Európska arboristická rada (EAC) mestu Trnava titul Európske mesto stromov 2017. (tasr)
07:55
Trump: Vyšetrovanie stykov s Ruskom veľmi ubližuje USA. Americký prezident Donald Trump sa domnieva, že rozhodnutie ministerstva spravodlivosti vymenovať špeciálneho prokurátora, ktorý bude viesť nezávislé vyšetrovanie údajného ruského zasahovania do vlaňajších prezidentských volieb, ako aj možnej spolupráce medzi Moskvou a Trumpovým volebným tímom, Spojeným štátom "veľmi ubližuje". (tasr)
07:36
Le Penová potvrdila, že sa bude uchádzať o poslanecký mandát. O priazeň voličov sa plánuje uchádzať vo volebnom obvode Hénin-Beaumont na severe Francúzska, ktorý je považovaný za tradičnú baštu jej Národného frontu. Uviedla to v rozhovore pre TF1, ktorý bol jedným z Le Penovej vôbec prvých verejných vystúpení po porážke v prezidentských voľbách. (tasr)
06:50
Gréci schválili ďalší balík reštriktívnych opatrení. Ich cieľom je ročne ušetriť okolo 4,9 miliardy eur. Išlo o jednu z podmienok, ktoré si stanovili medzinárodní veritelia, aby Grécku aj naďalej poskytovali finančnú pomoc. (tasr)
06:43
Rizikom pre finančný sektor je rast zadlženosti domácností. Dopyt po úveroch vlani na Slovensku rástol. Domácnosti sa tak čoraz viac zadlžujú. Riziko rýchleho rastu zadlženosti je preto v súčasnosti jedným z najvýznamnejších pre stabilitu finančného sektora. Vo svojej Správe o stave a vývoji finančného trhu za rok 2016, ktorú vzal na vedomie parlament, to konštatuje Národná banka Slovenska. (tasr)
06:32
Trump: Vyšetrovanie stykov s Ruskom veľmi ubližuje USA. "Domnievam sa, že to našej krajine veľmi ubližuje, pretože to odhaľuje, aká sme rozdelená, zmiešaná, nejednotná krajina," povedal vo štvrtok Trump pre spravodajské stanice CNN a CNBS.
06:23
Zisk NBS vlani vzrástol na 147 miliónov eur. Zatiaľ čo v roku 2015 dosiahol úroveň 4,6 milióna eur, vlani sa vyšplhal na 147 miliónov eur. Vyplýva to zo Správy o výsledku hospodárenia NBS, ktorú vzal na vedomie parlament. (tasr)
06:13
Poslanci prelomili veto prezidenta a opäť prijali novelu o vyvlastňovaní. Prezident vo štvrtok (18.5.) novelu o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest späť do parlamentu vrátil. Zákon totiž podľa hlavy štátu predstavuje významný zásah do základného práva vlastniť majetok. (tasr)