Správy z vášho kraja:

Krátke správy 19. 08. 2018

22:42
Projektant mosta v Janove varoval v roku 1979 pred hrozbou korózie.

Štátna televízia RAI odvysielala v nedeľu úryvky zo správy, ktorú Morandi napísal v roku 1979, teda 12 rokov po tom, ako v Janove odovzdali do prevádzky most nesúci jeho meno. (ap)

21:12
Americké sily zostanú podľa hovorcu v Iraku, pokým tam budú potrebné.

Chcú pomôcť stabilizovať regióny predtým ovládané džihádistami zo skupiny Islamský štát, uUviedol hovorca Spojenými štátmi vedenej medzinárodnej koalície bojujúcej proti týmto militantom. (reuters)

20:38
Nárast počtu turistov v Česku zdražil ubytovanie aj reštaurácie.

Celkovo vzrástli v júli ceny rekreácií v ČR o 3,1 %. Zdraženie ale podľa analytika spoločnosti Deloitte Václava Franče neodráža obvyklé cenové výkyvy, teda stúpanie cien počas letnej alebo, naopak, zimnej turistickej sezóny. (tasr)

19:32
V najbližších rokoch sa vo Francúzsku môže zrútiť 840 mostov.

Výsledky auditu zadaného francúzskou vládou priniesol v nedeľu týždenník Journal du Dimanche. Podľa zverejnených zistení je potrebné vykonať opravy na tretine z celkove 12.000 mostov, ktoré sú vo Francúzsku v správe štátu. (ap)

18:30
Afganský Prezident Ghaní vyhlásil druhé prímerie s Talibanom.

Bude trvať počas moslimského náboženského sviatku íd al-adhá. Ašraf Ghaní predniesol prejav v Deň nezávislosti Afganistanu, počas osláv 99. výročia jej získania od Londýna. (ap)

17:59
Indonézsky ostrov Lombok zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie.

Najnovšie zemetrasenie podľa týchto údajov nastalo o 16.56 h SELČ pri severovýchodnom pobreží Lomboku, v približne desaťkilometrovej hĺbke pod zemským povrchom. Išlo pritom už o druhý silný otras v danej oblasti od začiatku dňa. (dpa)

17:54
Zranenému paraglajdistovi pod Chopkom pomáhali leteckí záchranári z B. Bystrice.

Poranenie dolnej končatiny utrpel po približne 200-metrovom páde 65-ročný paraglajdista z Maďarska, ktorý v nedeľu popoludní spadol v oblasti pod Derešským kotlom pod Chopkom v Nízkych Tatrách. Na pomoc mu priletela posádka leteckých záchranárov z Banskej Bystrice. (tasr)

15:49
Talianska vláda v septembri spustí plán zameraný na bezpečnosť infraštruktúry.

Plán bude zahŕňať diaľnice, mosty a viadukty, ale aj verejné budovy, ako sú školy. (Il Messaggero)

15:25
Pri príležitosti 74. výročia SNP sa v Dolnom Kubíne konalo pietne spomienkové podujatie.

Program sa začal dopoludnia položením vencov a kvetov pri viacerých miestnych pamätných tabuliach či pomníkoch za prítomnosti ministra obrany SR Petra Gajdoša (SNS), zástupcov mesta, Ozbrojených síl (OS) SR i Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. (tasr)

15:04
Nemecká polícia začala po pochode neonacistov vyšetrovanie v 45 prípadoch. Týkajú sa trestných činov ako napadnutie, výtržnosti, poškodzovanie majetku, porušovanie práva na zhromažďovanie a kladenie odporu polícii.(dpa)
14:16
Cyprus vydal do Egypta muža, ktorý v roku 2016 uniesol lietadlo s desiatkami cestujúcich..

Cyperský minister spravodlivosti Ionas Nikolau uviedol, že Sajfaddín Mustafá nakoniec vzdal svoj dlhý boj proti vydaniu do vlasti, kde mu podľa vlastných slov hrozí mučenie alebo nespravodlivý súdny proces.

13:13
Pred koncertom Backstreet Boys spadli kovové nosníky, 14 zranených.

V rade na koncert na pozemku kasína WinStar World Casino v meste Thackersville čakalo približne 150 ľudí, keď vietor s rýchlosťou 110 až 130 kilometrov za hodinu zvalil kovovú konštrukciu s veľkým pútačom, postavenú pred vchodom do pavilónu, a tá dopadla na fanúšikov americkej kapely Backstreet Boys.

12:46
Venezuela devalvovala svoju menu približne o 95 %.

Opatrenie predchádza zavedeniu nového bolívaru, ktoré je naplánovaný na pondelok 20. augusta. Prezident Nicolás Maduro zároveň nariadil prudko zvýšiť minimálnu mzdu v rámci svojho 90-dňového plánu na oživenie hospodárstva, ktoré zápasí s hyperinfláciou.

12:03
Do pondelka večera nie je možný vjazd nákladných áut do Maďarska.

Dôvodom je štátny sviatok. Upozorňuje na to Krajský dopravný inšpektorát v Bratislave. Polícia žiada vodičov nákladných vozidiel, ktorí smerujú do Maďarska cez Bratislavu, aby zostali stáť na najbližšom možnom parkovisku. (tasr)

11:27
Viac než dva milióny moslimov začali výročnú púť hadždž. Počas úvodného dňa hadždžu pútnici v saudskoarabskej Mekke v tamojšej Veľkej mešite krúžia okolo kvádrovitej stavby Kába, ktorá je jedným z najposvätnejším miest islamu, a vykonávajú rôzne rituály v šľapajach prorokov Mohameda a Abraháma. (tasr)
10:02
V českej obci Horní Maršov vypukol požiar na chátrajúcom barokovom zámku. Strecha stavby zhorela. Hasiči vyhlásili tretí stupeň požiarneho poplachu zo štyroch možných, informácie o prípadných zraneniach nemali k dispozícii. Hlásenie o požiari dostali pred piatou hodinou ráno. Oheň sa hasičom doposiaľ nepodarilo dostať pod kontrolu. (tasr)
09:41
Po útoku nožom na lekára v Offenburgu vyšli do ulíc stovky ľudí. Zo smrtiaceho útoku nožom na lekára, ku ktorému došlo vo štvrtok v nemeckom meste Offenburg, sa musia vyvodiť dôsledky. Povedal to prezident lekárskej komory spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko Ulrich Clever.(dpa)
09:16
Austrálski hasiči na východnom pobreží ďalej bojujú s viac než 70 požiarmi. Tisícky väčšinou dobrovoľných hasičov z vidieckych oblastí sa pri vetre s rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu snažili zabrániť plameňom, aby zasiahli obydlia. Miestne úrady vyzvali stovky obyvateľov ohrozených oblastí, aby opustili svoje domovy. (tasr)
08:51
Letisko M. R. Štefánika chce postaviť parkovací dom. Problémy s parkovaním pred Letiskom M. R. Štefánika v Bratislave má okrem vybudovania 347 parkovacích miest v západnej časti areálu letiska pomôcť vyriešiť aj postavenie parkovacieho domu pred terminálom. Avizuje to predseda predstavenstva letiska Jozef Pojedinec. (tasr)
08:33
Slovenský šerpa prekonal rekord, na Sněžku vyniesol náklad s váhou 165,5 kg. Slovenskému horskému nosičovi Vladimírovi Hyžnayovi sa v Česku podarilo pokoriť 70-ročný rekord - na vrchol Sněžky za viac než dve hodiny v sobotu vyniesol náklad s váhou 165,5 kilogramov. (iDNES.cz.)

07:59
Ostrov Lombok postihlo ďalšie silné zemetrasenie. Epicentrum najnovšieho zemetrasenia bolo v hĺbke 32 kilometrov v oblasti Východný Lombok, ktorá bola najviac postihnutá otrasmi z 5. augusta, uviedla indonézska Meteorologická, klimatologická a geofyzikálna agentúra BMKG. (tasr)
07:35
Merkelová s Putinom diskutovali o ťažkých témach. Ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v sobotu stretli na zámku Meseberg pri Berlíne, aby spolu hovorili o konflikte na Ukrajine a v Sýrii, o Iráne, či projekte plynovodu, ktorý rozhneval aj USA. (reuters)
07:25
Muž, ktorý v Londýne zaútočil autom obvinený z pokusu o vraždu. Polícia tvrdí, že britský občan sudánskeho pôvodu Salih Khater bol v sobotu obvinený z pokusu zabiť policajtov, ale aj radových občanov. Traja ľudia boli zranení, keď 29-ročný muž  najprv narazil do skupiny cyklistov a následne do zábran pred Westminsterským palácom. (ap)
06:58
Fidži zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 8,2.

Zemetrasenie nastalo v nedeľu 01.20 h SELČ v hĺbke 570 kilometrov. Epicentrum sa nachádzalo na východ od mesta Levuka, ktoré leží na východnom pobreží fidžijského ostrova Ovalau. Škody, či obete zemetrasenia zatiaľ neboli hlásené. (dpa)