Krátke správy 05. 06. 2017

23:32
Na ostrove Guadeloupe majú prvé úmrtie pripisované hurikánu Maria. Jeden človek zahynul dnes na francúzskom karibskom ostrove Guadeloupe, keď ho zasiahol padajúci strom. Ide o prvú obeť pripisovanú hurikánu Maria, ktorý je zaraďovaný do najvyššej, piatej kategórie. (tasr)
23:00
Ženy, ktoré chystali teroristický útok, odsúdili na dlhoročné väzenie. Dve ženy uznal v týchto dňoch Severokaukazský vojenský súd so sídlom v Rostove nad Donom za vinné z prípravy teroristického útoku na rušné obchodné a zábavné centrum a odsúdil ich na nepodmienečné tresty odňatia slobody na 14,5, respektíve deväť rokov a ďalší rok obmedzenia pohybu.(tasr)
22:14
Macron: Francúzsko žiada politické riešenie situácie v Sýrii. Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil dnes na výročnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, že Francúzsko mieni na pôde Bezpečnostnej rady OSN predstaviť iniciatívu v súvislosti s násilnými zásahmi voči menšine moslimských Rohingov v Mjanmarsku, informovala agentúra DPA.
21:33
Metropolu Mexiko zasiahlo silné zemetrasenie. Silné zemetrasenie zasiahlo dnes oblasť hlavného mesta Mexika. Otrasy rozkolísali budovy v deň výročia ničivého zemetrasenia, ktoré zdevastovalo metropolu Mexiko v roku 1985. (tasr)
20:54
Zeman v OSN: Máme nový typ civilizácie. Český prezident Miloš Zeman vo svojom dnešnom prejave na pôde Valného zhromaždenia OSN v New Yorku vyzval na zastavenie terorizmu a migrácie. Odvolal sa pritom na knihu Stret civilizácií, ktorej autorom je americký politológ Samuel Huntington, a pojem "krvavé hranice islamu". (tasr)
20:18
Trump v OSN útočil na Severnú Kóreu, Irán i Sýriu. Pokiaľ budú Spojené štáty donútené brániť seba alebo svojich spojencov pred severokórejskou agresiou, nebudú mať potom inú možnosť než "Severnú Kóreu úplne zničiť".
19:14
Počet obetí požiaru v Grenfell Tower bude zrejme nižší než 80. Počet ľudí, ktorí zahynuli v požiari v londýnskej výškovej obytnej budove Grenfell Tower, bude zrejme mierne nižší než predtým odhadovaných 80 osôb. Uviedla to dnes polícia a takisto oznámila, že v prípade požiaru budú zrejme jednotlivci čeliť obvineniam z neúmyselného zabitia.(tasr)
18:01
Železnice SR včera odstúpili od rámcovej zmluvy so spoločnosťou Transprojekt, ktorá mala rekonštruovať Hlavnú stanicu v Bratisla.

Súkromná spoločnosť si nesplnila zákonnú povinnosť a nezabezpečila do 31. júla zápis do Registra partnerov verejného sektora. (tasr)

18:01
Séria bombových hrozieb si vynútila dnes evakuácie v Moskve i ďalších regiónoch. Viac ako 20.000 ľudí evakuovali dnes v Moskve a troch ďalších ruských regiónoch v súvislosti s falošnými telefonátmi varujúcimi pred odpálením nástražno-výbušných systémov, ktoré v krajine znepokojujú občanov už desiaty deň. (tasr)
17:18
Ďalší protikorupčný pochod bude 25. septembra v Bratislave aj Prahe. Ide v poradí už o tretí veľký protikorupčný pochod. (tasr)
16:48
Ministerstvo obrany SR počíta s dokončením modernizačných projektov vzdušných síl. Prioritou je však jednoznačne modernizácia pozemného vojska, do ktorého sa desiatky rokov neinvestovalo napriek tomu, že je základom Ozbrojených síl SR. (tasr)
16:05
Nálety zasiahli štyri nemocnice na severozápade Sýrie, zahynuli traja ľudia. Niekoľko ďalších osôb utrpelo zranenia. (tasr)
15:45
Členovia vlády podporia v stredu Európsky týždeň mobility. Ministri prídu na rokovanie vlády alternatívnou dopravou.
14:20
Ukrajina sa v pondelok vráti na medzinárodné finančné trhy. Vydá dlhopisy za takmer 2,5 miliardy eur. Splatné budú za 15 rokov. (tasr)
14:15
Ministerka školstva Martina Lubyová zrušila spornú eurofondovú výzvu na podporu výskumu. Urobila tak v pondelok 18. septembra. Informoval o tom dnes rezort školstva. (tasr)
14:10
V Liptovskom Hrádku vypadla elektrina pre poruchu elektrického vedenia. V tejto chvíli ešte elektrikári nevedia povedať, ako dlho opravy potrvajú. (tasr)
14:02
Pri belgickom pobreží objavili neporušenú nemeckú ponorku z čias I. svetovej vojny. V jej útrobách sa našli telesné pozostatky 23 členov posádky. (ap)
13:39
Príslušníci NAKA v týchto chvíľach zasahujú na území západného Slovenska. Akcia súvisí s daňovou trestnou činnosťou. Muži zákona zadržali šesť podozrivých. (polícia)
13:38
Po upozornení doplatili živnostníci poistné viac ako 455 tisíc eur. Formou SMS a e-mailov odoslala Sociálna poisťovňa celkovo 20 192 správ, ktoré upomínali dlžné poistné vo výške 2 633 144 eur. (tasr)
13:20
V Nitre pribudne takmer 14 kilometrov nových cyklotrás za 3,9 milióna eur. Finančný príspevok je určený na zvyšovanie atraktivity a prepravnej kapacity nemotorovej dopravy, predovšetkým cyklistickej dopravy, na celkovom počte prepravených osôb. (tasr)
13:15
EÚ chce razantnejšie reagovať na kybernetické útoky. Zároveň upozornila, že žiadna krajina takýmto útokom nedokáže čeliť osamote, a preto by ich mala EÚ riešiť spoločne. (tasr)
13:08
Španielsko vyhostilo veľvyslanca KĽDR v reakcii na jadrové testy. Španielske ministerstvo zahraničných vecí si pozvalo veľvyslanca Kim Hjok-čchola a informovalo ho, že je v krajine nežiaducou osobou a musí odísť do konca mesiaca. (ap)
12:58
Židia na celom svete začnú sláviť Nový rok 5778. Začiatok židovského Nového roka v tomto roku pripadol na 21. septembra. (tasr)
12:48
Tvárou verejnej zbierky Biela pastelka 2017 bude Marek Hamšík. Organizuje ju Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v 12 slovenských mestách od 21. do 23. septembra. (tasr)
12:40
Francúzska polícia zlikvidovala ďalší ilegálne postavený tábor migrantov. Ten si migranti postavili neďaleko mesta Grande-Synthe ležiaceho v departemente v regióne Nord-Pas-de-Calais na severe Francúzska. (tasr)
12:35
K najteplejšej zime v Austrálii prispela klimatická zmena. Priemerné maximálne teploty v zime, ktorá je na južnej pologuli medzi júnom a augustom, v tomto roku stúpli takmer o dva stupne nad priemer. (tasr)
11:24
V areáli českej Vojenskej akadémie vo Vyškove vybuchli granáty. Jeden človek zahynul a minimálne dvaja utrpeli zranenia. (tasr)
11:12
Pražský mestský súd zamietol žalobu Somálčanky v kauze údajného zákazu hidžábu. Tá sa domáhala ospravedlnenia a 60 tisíc korún od pražskej Strednej zdravotníckej školy. (čt24)
10:35
V Kazachstane sa zrazilo auto s ťavou, zahynulo päť ľudí. Na mieste zahynula vodička a traja pasažieri. Ďalšia osoba podľahla zraneniam v nemocnici. Zrážku neprežila ani ťava. (tasr)
10:32
Pri požiari domu v Nemecku zahynuli dvaja ľudia, ďalších deväť sa zranilo. Požiar vypukol v bytovom dome v meste Neubulach na juhozápade Nemecka. (dpa)
09:55
Pri rozsiahlom požiari skladu v Londýne zasahovalo vyše 100 hasičov. Požiar vypukol v noci na dnes v priemyselnom parku v okrese Nottingham v severnej časti britskej metropoly. (bbc)
09:28
Senát USA vyčlenil 500 miliónov dolárov (cca 419 miliónov eur) na ukrajinskú obranu. Oznámil to dnes ukrajinský prezident Petro Porošenko. (tasr)
09:18
Kuba odložila voľby, musí odstraňovať škody spôsobené hurikánom. Prvé kolo volieb miestnych samospráv sa prekladá z októbra na november. (tasr)
09:12
Spojené štáty otvorili prvú stálu vojenskú základňu v Izraeli. Bude slúžiť personálu obsluhujúcemu protiraketový obranný systém. (ap)
08:32
Meteorológovia varujú pred dažďom v Bratislave a okolí. Výstraha prvého stupňa platí do stredy (20.9.) 10.00 h. V okresoch Bratislava, Senec, Pezinok a Malacky sa ojedinele očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 25 až 35 milimetrov. (shmu)
08:24
Bývalého manažéra Trumpovej kampane odpočúvali. Paula Manaforta odpočúvali na základe tajného súdneho príkazu. Dialo sa tak nielen pred vlaňajšou novembrovou voľbou hlavy štátu, ale prinajmenšom do začiatku tohto roka. (cnn)
08:10
Mjanmarská vláda je pripravená začať s procesom návratu utečencov. Líderka Aun Schan Su Ťij sa takto vyjadrila v televíznom prejave k národu zameranom na situáciu v Jakchainskom štáte, odkiaľ ušli pred násilím státisíce príslušníkov moslimskej rohinskej menšiny. (tasr)
07:50
V Nemecku získalo azyl 196 Turkov s diplomatickým pasom. V spomínanej skupine sú zahrnutí aj rodinní príslušníci žiadateľov - manželia a deti. Počet vojakov však ministerstvo osobitne neeviduje, kladne však bolo vybavených i niekoľko žiadostí príslušníkov tureckých ozbrojených síl. (tasr)
07:04
USA posielajú do Afganistanu ďalších 3000 vojakov. Väčšina z nich je už na ceste alebo bola informovaná o svojom nasadení, povedal novinárom v pondelok americký minister obrany James Mattis. (tasr)
06:53
Muž, ktorý v Paríži útočil na vojaka, je vo vyšetrovacej väzbe. Zároveň sa začalo vyšetrovanie pre pokus o vraždu so zámerom spáchania teroristického činu. Incident sa stal na stanici Chatelet v centre francúzskej metropoly. Útočníka rýchlo premohli a nikto neutrpel zranenia. (dpa)
06:12
Trump zvažuje vojenskú prehliadku pri príležitosti Dňa nezávislosti. Trump sa týmto nápadom inšpiroval počas svojej júlovej návštevy Francúzska, kde bol čestným hosťom vojenskej prehliadky konanej v rámci Dňa dobytia Bastily v Paríži. (tasr)
06:06
Hurikán piatej kategórie Maria pustoší ostrov Dominika. Búrku sprevádza vietor s rýchlosťou 260 kilometrov za hodinu, dosahujúci v nárazoch ešte vyššie hodnoty, oznámilo americké Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami. (ap)