Krátke správy 07. 08. 2018

21:26
V tlačenici pri výdaji potravín v Maroku zomrelo najmenej 17 osôb. Pri incidente v dedine približne 150 kilometrov juhozápadne od mesta Casablanca utrpelo zranenie ďalších 40 osôb. (tasr)
20:19
Prezident Zimbabwe Robert Mugabe vystúpil v televíznom prejave.

Národu oznámil, že ostáva aj napriek tlaku zo strany armády.

18:28
Izraelský premiér Netanjahu sľúbil vyhostenie 40 000 žiadateľov o azyl. Po roku 2005 sa cez egyptský Sinajský Polostrov dostal do Izraela veľký počet žiadateľov o azyl pochádzajúcich najmä zo Sudánu a Eritrey, čo v prevažne židovskom štáte vyvolalo búrku nevôle. Mnohí Izraelčania totiž týchto prisťahovalcov nepokladajú za skutočných utečencov, ale za votrelcov. (tasr)
17:41
Nórskeho kráľa Haralda V. hospitalizovali na preliečenie infekcie. Osemdesiatročný panovník nastúpil na hospitalizáciu ešte v piatok a jeho zdravotný stav je "uspokojivý", uvádza sa bez ďalších podrobností alebo špecifikácií vo vyhlásení kráľovskej rodiny. (tasr)
17:07
Taliansko vyhostilo troch cudzincov podozrivých zo spolupráce s IS. 31-ročný Tunisan bol v minulosti stíhaný v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou a je podozrivý, že sa v radoch Islamského štátu zapojil do bojov v Sýrii. Maročanov vo veku 25 a 26 rokov sa Taliansko rozhodlo vyhostiť, pretože prostredníctvom Facebooku udržiavali kontakt so zahraničnými islamistami bojujúcimi v Sýrii. (tasr)
16:29
Najmenej 15 mŕtvych v tlačenici pri výdaji potravín. Britská stanica BBC uviedla, že incident sa stal v nedeľu v dedine približne 150 kilometrov juhozápadne od mesta Casablanca v provincii Essaouira.
15:31
Juncker označil separatistické úsilie Katalánska za "katastrofu". "Katalánsko nám spôsobuje nesmierne starosti. Tá situácia, ktorú vyprovokovalo, sa mi vôbec nepozdáva, je to katastrofa," povedal Juncker pre denník El País.
15:18
V prvom kole prezidentských volieb by podľa prieskumu zvíťazil M. Zeman. Podľa prieskumu uskutočneného pre Českú televíziu by ho volilo 41 percent respondentov. U voličov ANO, SPD a KSČM by prezidentské voľby vyhral už v prvom kole.
14:51
NAKA zakročila v dvoch výrobniach, zadržala 'varičov' pervitínu. Zásah sa konal zo soboty na nedeľu v spolupráci s okresnými riaditeľstvami Policajného zboru v Komárne, Nových Zámkoch a Brezne.
14:06
V Ankare zakázali všetky podujatia komunity LGBTI. V zdôvodnení rozhodnutia úradu guvernéra Ankary sa uvádzajú obavy o "verejnú bezpečnosť". Tieto podujatia by mohli podľa úradu spôsobiť potýčky medzi rôznymi skupinami a ohroziť "zdravie a morálku", ako aj práva ostatných občanov. (tasr)
13:51
Pápež František hostí tisícky chudobných z celej Európy. Pápež František slávi 1. svetový deň chudobných spoločne so šiestimi až siedmimi tisíckami ľuďmi v núdzi, najmä z Talianska, Francúzska, Španielska, Nemecka a Poľska. Počas celebrovania svätej omše pomáhalo pápežovi 12 ľudí - migranti, chudobní či bezdomovci. (tasr)
13:27
Pri útokoch militantov z Talibanu zahynulo 11 policajtov. Bezpečnostná situácia v Afganistane sa zhoršuje s tým, ako silnie radikálne hnutie Taliban. Odhaduje sa, že militanti aktuálne kontrolujú 11 percent územia krajiny, o ďalších takmer 30 percent sa zvádzajú boje. V Afganistane navyše pôsobí odnož tzv. Islamského štátu (IS), ktorá bojuje nielen proti vláde, ale aj Talibanu.
13:01
Ukrajina má dvere do NATO otvorené. Severoatlantická aliancia sa drží politiky otvorených dverí a je pripravená prijať nových členov. Vyhlásil to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Na otázku o možnom členstve Ukrajiny v Aliancii Stoltenberg odpovedal, že dvere do NATO sú otvorené. (tasr)
12:27
V Čile si volia parlament a prezidenta, favoritom na hlavu štátu je Piňera. Prieskumy však naznačujú, že bývalý čílsky konzervatívny prezident napriek podpore občanov nezíska dostatočný počet hlasov na to, aby sa vyhol druhému kolu volieb, informovala agentúra AP.
12:02
Začiatok kolektívneho vyjednávania podľa Iniciatívy slovenských učiteľov mešká. "V rokoch 2012, 2013 a 2015 sa prvé kolo kolektívneho vyjednávania uskutočnilo už v júli a v rokoch 2014 a 2016 v septembri. V polovici novembra bolo obvykle vyjednávanie už ukončené, v tomto roku však nie je známy ani termín prvého kola," uviedol Crmoman. (tasr)
11:37
Obdobie splátkového kalendára sa predĺži na 24 mesiacov. Viac dlžníkov voči Sociálnej poisťovni (SP) bude môcť požiadať o splátkový kalendár. Počíta s tým novela zákona o sociálnom poistení, ktorá má nadobudnúť účinnosť od 1. januára budúceho roka. (tasr)
11:12
Vzniká centrum, kde budú ľudí s mentálnym postihnutím učiť pracovať. Budovy bývalej školy na Alstrovej ulici v bratislavskej mestskej časti Rača už niekoľko rokov chátrali, vďaka výrazným úpravám však dostali nový komunitný zmysel. Už čoskoro tu totiž otvoria vzdelávaco-rehabilitačné centrum Bivio, ktorý vybudovalo Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím. (tasr)
10:47
Afganské a zahraničné jednotky oslobodili z väzenia Talibanu vyše 30 ľudí. Oslobodzovacia operácia sa konala v okrese Navzád v provincii Helmand na juhu Afganistanu. Medzi oslobodenými sú aj štyri deti mladšie ako 12 rokov a dvaja policajti. (reuters)
10:27
Obamovo dovolenkové sídlo je na predaj za takmer 18 miliónov dolárov. Na trhu s nehnuteľnosťami v Spojených štátoch amerických je v ponuke "prezidentský raj". Tak opísala sídlo, kam chodieval na dovolenky bývalý prezident Barack Obama, realitná kancelária. Od záujemcov pýta 17,75 milióna dolárov (15,05 milióna eur).
10:02
Výbuch obytnej budovy v centrálnej časti Nemecka zranil štyroch ľudí. Troch mužov a jednu ženu previezli do miestnych nemocníc so zraneniami, ktoré utŕžili po explózii vo vnútri bytu na najvyššom poschodí budovy. (ap)
09:32
Argentína prijala signály pravdepodobne z nezvestnej ponorky ARA San Juan. S odvolaním sa na argentínske ministerstvo obrany o tom informujú agentúry AP a Reuters.
09:06
USA vypustili do vesmíru satelit JPSS na presnejšie určovanie počasia. Pokročilý americký meteorologický satelit vyštartoval v sobotu na polárnu dráhu z vojenskej leteckej základne Vandenberg v americkom štáte Kalifornia. Jeho úlohou bude zlepšiť presnosť dlhodobých predpovedí počasia. Informovala o tom agentúra AP.
08:41
Palestínčania pohrozili prerušením kontaktov s Trumpovou administratívou. Dôvodom je to, že Spojené štáty plánujú zatvoriť pobočku Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) vo Washingtone. Informovala o tom agentúra DPA.
08:07
Gerry Adams odstúpi z postu predsedu strany Sinn Féin po 34 rokoch. Šesťdesiatdeväť ročný Adams, ktorý patrí ku kľúčovým postavám politického života v Írsku v ostatných 50-tich rokoch, na výročnej konferencii strany v Dubline oznámil, že budúci rok sa uskutoční mimoriadne zasadnutie strany, na ktorom sa zvolí jeho nástupca. (ap)