Správy z vášho kraja:

Krátke správy 10. 12. 2018

23:00
Z vraždy Škandinávok v Maroku sú podozriví islamisti.

Ministerstvo vnútra spočiatku tvrdilo, že ženy mali rezné rany na krku.Telá zavraždených žien sa našli v pondelok v odľahlej, izolovanej oblasti v pohorí Vysoký Atlas desať kilometrov od turistickej dedinky Imlíl. (afp)

22:10
Amsterdam má právo zakázať turistické obchody v centre.

Rozhodol o tom v stredu holandský najvyšší správny súd, podľa ktorého takýto zákaz neporušuje európske smernice. (dpa)

21:30
USA predali Turecku rakety Patriot za 3,5 miliardy dolárov.

Patriot je mobilný raketový systém, ktorý využíva strely dlhého doletu typu zem-vzduch a vo výzbroji Spojených štátov je od polovice 80. rokov. (afp)

21:05
USA uvalili ďalšie protiruské sankcie.

Americké ministerstvo financií oznámilo, že uvalilo sankcie na 15 príslušníkov ruskej vojenskej rozviedky za ich úlohu pri zasahovaní do prezidentských volieb v USA v roku 2016 a počítačový útok voči WADA. (afp)

20:18
Zamietli odvolanie koncernu Johnson & Johnson proti rozsudku v škandále týkajúcom sa azbestu v detskom púdri.

Akcia firmy po správe výrazne oslabila. (tasr)

19:59
Der Spiegel dnes oznámil, že jeden z jeho viacnásobne ocenených reportérov roky vytváral články s falošným obsahom.

Claas Relotius si vymyslel správy a protagonistov v minimálne 14 zo 60 článkov, ktoré sa objavili v tlačenom a webovom vydaní týždenníka. Podľa rešpektovaného nemeckého týždenníka môžu byť ovplyvnené aj ďalšie médiá, v ktorých pracoval. (ap)

19:44
Na šesť rokov odsúdil dnes súd v nemeckom meste Karlsruhe prevádzkovateľa platformy na tzv. darknete.

Prostredníctvom nej si kúpil zbraň mladík, ktorý ňou v júli 2016 zastrelil v mníchovskom obchodnom centre Olympia deväť osôb, niekoľko ďalších zranil a napokon spáchal samovraždu. (tasr)

19:14
Osobnosťou slovenskej fotografie je Rudolf Sikora, fotografom roka 2018 Zuzana Pustaiová.

Vyhlasovatelia ceny sú Združenie slovenských profesionálnych fotografov, SEDF, VŠVU a občianske združenie FOTOFO. (tasr)

18:19
Valné zhromaždenie OSN schválilo globálny migračný pakt.

Za ratifikáciu paktu hlasovalo 152 krajín, 12 sa hlasovania zdržalo a päť krajín - ČR, Izrael, Maďarsko, Poľsko a USA - bolo proti. (afp)

17:59
Betlehemské svetlo sa za pomoci skautov rozšíri tento víkend po celom Slovensku.

Tento symbol pokoja a dobra sa bude šíriť prostredníctvom vlakov po celej krajine. Svetlo sa prostredníctvom skautských dobrovoľníkov dostane do viac ako 330 miest a obcí, a to aj na miesta, kde nechodia vlaky. (tasr)

17:33
Tretím viceprimátorom hlavného mesta bude Juraj Káčer.

Kandidoval do bratislavského mestského zastupiteľstva za Dúbravku ako nominant pravicovej koalície. (tasr)

17:22
Farmaceutický koncern GlaxoSmithKline sa rozdelí na dve časti.

Jedna bude zahŕňať operácie v oblasti liekov na predpis a vakcín, druhá operácie v segmente voľnopredajných produktov. Predtým však vytvorí spoločný podnik v oblasti voľnopredajných liekov a výživových doplnkov s divíziou Pfizeru. (tasr)

17:17
Okresný súd v Humennom rozhodol v spore exriaditeľky škôlky s mestom.

Výpoveď daná žalobkyni písomne v januári 2015 neplatná. Žalobe o určenie porušenia zásady rovnakého zaobchádzania a zákaz diskriminácie vo vzťahu k žalobkyni vyhovel iba v časti týkajúcej sa určenia obedňajšej prestávky počas výpovednej lehoty a v časti nevyplatenia primeranej odmeny za rok 2013. V ďalších ju zamietol. Rozsudok nie je právoplatný. (tasr)

16:57
Do Odesy dorazila britská vojenská loď HMS Echo (H87), má zabezpečiť voľnosť plavby v oblasti.

Loď je určená na vykonávanie podmorského výskumu a podporu obojživelných operácií. Môže byť použitá aj na riadiace operácie alebo vyhľadávanie a identifikáciu podvodných objektov. (ukrinform)

16:15
Spojené štáty sa pripravujú na stiahnutie svojich jednotiek zo Sýrie.

Donald Trump na Twitteri uviedol, že extrémistická organizácia Islamský štát bola v tejto krajine porazená. Podľa neho to bol jediný dôvod pre americkú vojenskú prítomnosť v Sýrii počas jeho mandátu. (ap)

15:36
Patovú situáciu v úsilí vytvoriť novú švédsku vládu, pretrvávajúcu od septembrových volieb, zrejme nevyriešia do konca roka.

Parlament bude o prípadnom vyslovení dôvery novému premiérovi hlasovať najbližšie až 16. januára, oznámil dnes jeho predseda Andreas Norlén. (tasr)

15:33
Nový bratislavský primátor Vallo bude zarábať viac ako 5300 eur.

Jeho plat musí podľa zákona mestské zastupiteľstvo prerokovať raz ročne.

14:49
Európska komisia zverejnila "záložný plán" pre tvrdý brexit.

Týka sa ochrany obchodných záujmov, zabezpečenia dopravných spojov a základných finančných transakcií. (tasr) 

14:39
Jeremy Corbyn obvinil premiérku, že iba mrhá časom, keď sa ešte snaží dosiahnuť zmeny v dohode o brexite.

Tú už Brusel schválil.  Dodal, že Theresa Mayová iba "hrá o čas" a mala by odstúpiť. Podľa neho je "skutočnosť taká, že premiérka naťahuje čas", lebo jej dohoda o brexite nemá podporu väčšiny poslancov. (tasr)

14:21
Európska komisia a Rím dosiahli dohodu ohľadne talianskeho rozpočtu na budúci rok.

Oznámil to dnes podpredseda EK Valdis Dombrovskis. Dohoda znamená, že Taliansko sa vyhne sankciám Európskej únie za porušenie rozpočtových pravidiel. (tasr)

14:13
Belgický kráľ Filip po včerajšej demisii premiéra konzultuje s lídrami parlamentných strán.

Predčasné voľby alebo úradnícka vláda. To sú podľa belgických médií možnosti, pred ktorými stojí krajina po kroku Charlesa Michela. (tasr)

14:04
Európsky súd dospel k verdiktu, že Grécko porušilo Európsky dohovor o ľudských právach, pretože uplatnilo právo šaría.

A poslednú vôľu gréckeho moslima, v ktorej odkázal všetok svoj majetok manželke, označilo za neplatnú. Grécko takto rozhodlo po tom, čo mužov závet napadli na súde jeho sestry. (tasr)

13:42
Pápež František prijal rezignáciu pomocného biskupa z Los Angeles Alexandera Salazara.

Je obvinený z nevhodného správania k maloletej osobe. Ide o kauzu z 90. rokov. (ap)

13:12
NAKA zaistila lístočky, ktoré posielal podnikateľ Marian Kočner z väzenia.

Odovzdala ich dozorujúcemu prokurátorovi.

12:56
Moskovský súd dnes nariadil zablokovať webovú stránku nového projektu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného.

S odvolaním sa na právnika Navaľného, Ivana Ždanova, o tom informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy. Navaľného tím sa proti verdiktu súdu odvolá.

12:32
Denník Financial Times zvolil Georgea Sorosa za Osobnosť roka 2018.

Výber vplyvných ľudí do kategórie "Osobnosť roka" vo Financial Times je podľa AFP zvyčajne odrazom úspechov týchto ľudí. V prípade Sorosa v roku 2018 bol výber určený aj hodnotami, ktoré tento známy miliardár predstavuje. (afp)

12:23
Inštitúcie EÚ sa dohodli na smernici o znižovaní zamorenia morí plastami.

Dohoda, ktorú sa podarilo uzavrieť vyjednávačom Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie sa týka opatrení, ktoré v máji tohto roka navrhla v podobe smernice eurokomisia s cieľom znížiť zamorenie morí a oceánov plastovými výrobkami a nevyužívanými rybárskymi zariadeniami. (tasr)

12:12
Štrasburg skúmať možnosti, ako nepochovať telo útočníka z vianočných trhov.

Jeho počin 11. decembra si vyžiadal päť obetí. Denník Le Parisien dodal, že príbuzní útočníka Chérifa Chekatta zatiaľ nepodali žiadosť o pochovanie jeho tela. (tasr)

11:18
Kočner sa snažil dostať z väzby pomocou lístočkov, novinárom prišiel anonym.

Kočner údajne žiadal o to, aby mu pomohli cez viacerých vplyvných ľudí v politike a medzi orgánmi činnými v trestnom konaní.

11:00
Trumpova vláda zakázala urýchľovače paľby.

Vlastníkom týchto zariadení, ktoré použil aj páchateľ masakra v Las Vegas, dala 90 dní na to, aby ich odovzdali alebo zničili, pričom zastavila aj ich registráciu. Nariadenie prišlo po tom, ako mnoho štátov USA i obchodníkov zaviedlo prísnejšie obmedzenia predaja strelných zbraní a príslušenstva. (reuters)

10:59
Hasičom a horským záchranárom porastú platy o desať percent.

Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila návrh Ministerstva vnútra. (tasr)

10:48
Zomrela americká herečka a režisérka Penny Marshallová.


Medzi jej najznámejšie snímky patrí Jumpin' Jack Flash (1986) s Whoopi Goldbergovou v hlavnej úlohe, Veľký (1988) v hlavnej úlohe s Tomom Hanksom či Veľké víťazstvo (1992). Marshallová zomrela vo veku 75 rokov vo svojom dome v Los Angeles na komplikácie súvisiace s cukrovkou. (ap)

10:34
Radoslav Procházka bude kandidovať na ústavného sudcu.

Na funkciu ho má navrhnúť Slovenská advokátska komora.

09:37
Komunikácia diplomatov EÚ sa stala terčom hakerského útoku.

Informoval o tom denník The New York Times. Hakeri počas troch rokov napadli tisíce správ, v ktorých diplomati odkazovali na širokú škálu tém od amerického prezidenta Donalda Trumpa až po medzinárodný obchod. Hakerské útoky údajne identifikovala spoločnosť Area 1. (tasr)

09:09
Trumpova komisia pre bezpečnosť škôl odporúča aj vyzbrojenie zamestnancov.

Federálnu komisiu pre bezpečnosť na školách, ktorú vedie ministerka školstva Betsy DeVosová, vytvorili po februárovom masakre v meste Parkland v štáte Florida, kde bývalý študent zastrelil 17 ľudí. Útok vyvolal veľké demonštrácie za prísnejšiu reguláciu strelných zbraní. (tasr)

08:21
Jeden človek zahynul a 11 detí utrpelo zranenia pri zrážke nákladného auta a školského autobusu v južnom Nemecku.

O život prišiel vodič nákladného vozidla a šofér autobusu bol ťažko zranený pri havárii neďaleko mesta Fürstenstein v spolkovej krajine Bavorsko. Deti utrpeli ľahké zranenia a previezli ich do nemocníc. (tasr)

06:57
Hasičom a horských záchranárom by sa od januára 2019 mali zvýšiť platy o desať percent.

Rovnako by sa od nového roka mali zvýšiť pracovné odmeny a zmeniť podmienky ich poskytovania obvineným a odsúdeným. V stredu bude aj o týchto zmenách na svojom poslednom predvianočnom rokovaní rozhodovať vláda. (tasr)

06:48
Trump zmiernil svoj postoj, hrozba ochromenia činnosti vlády je menšia.

Naznačil, že ustúpi od požiadavky, aby Kongres poskytol päť miliárd dolárov na výstavbu múra na hraniciach s Mexikom. Po prvý raz tak dal najavo, že by mohol byť otvorený dohode, ktorá by zabránila čiastočnému zastavenie prísunu financií vláde - tzv. shutdownu. (ap)

06:37
Senát amerického Kongresu schválil obsiahly zákon o trestnom súdnictve.

Zákon poskytuje väčšiu diskrétnosť sudcom pri vynášaní verdiktu nad niektorými páchateľmi drogovej činnosti a posilňuje úsilie o nápravu väzňov. (ap)

06:25
Kuba sa rozhodla nepovoliť v novej ústave manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

Parlamentná komisia zodpovedná za vypracovanie ústavy navrhla vynechať formuláciu definujúcu manželstvo ako zväzok "dvoch ľudí...s úplne rovnakými právami a povinnosťami". Komisia sa tak rozhodla po protestoch zo strany evanjelických cirkví a bežných obyvateľov. (dpa)

06:14
USA prisľúbili krajinám Strednej Ameriky v prepočte 5,1 miliardy eur na podporu inštitucionálnych reforiem a hospodárskeho rozvo.

Ďalších 4,22 miliardy na rozvoj v južných oblastiach Mexika. Pomoc Spojených štátov má vytvoriť lepšie podmienky pre bezpečnosť a pracovné príležitosti. (ap)

06:09
Medzinárodný menový fond schválil nový úverový balík pre Ukrajinu.

Uvoľnil 1,2 miliardy eur pre okamžité využitie. Na úvere v celkovej hodnote štyri miliardy 3,5 miliardy eur sa MMF a Ukrajina dohodli v polovici októbra. (tasr)