Krátke správy 20. 03. 2019

22:42
Chemnitz po vlaňajšej vražde pripisovanej cudzincom ruší letné slávnosti.

Rozhodnutie o zrušení podujatia, naplánovaného na 23. a 24. augusta, oznámilo v stredu prostredníctvom siete Facebook usporiadateľské združenie. (dpa)

21:44
Turecko odsúdilo obvinenie českého prezidenta, že je spojencom IS.

Miloš Zeman sa tak vyjadril počas návštevy jedného z českých regiónov, keď mal v diskusii s občanmi odpovedať na otázku, prečo turecké sily útočia na Kurdov bojujúcich proti IS. Turecký veľvyslanec v Prahe Ahmet Necati Bigali označil Zemanovo tvrdenie za "nešťastné a neprijateľné. (ap)

21:21
Ukrajinský prezident Porošenko uzákonil sankcie na firmy a osoby zapojené do ruskej agresie.

Na sankčnom zozname je 294 právnických osôb a 848 jednotlivcov zapojených do ruskej agresie na Kryme a v Donbase. Sankcie sa týkajú aj ruských zákonodarcov z oboch komôr parlamentu. (interfax)

20:38
Trumpovi by nevadilo zverejnenie Muellerovej vyšetrovacej správy.

Americký prezident Donald Trump v stredu vyhlásil, že by mu neprekážalo zverejnenie správy, ktorú pripravuje osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller o údajnom ruskom zasahovaní do prezidentských volieb z roku 2016 a akýchkoľvek prípadných súvislostiach s Trumpovou kampaňou. (tasr)

19:24
Fed ponechal úrokové sadzby nezmenené.

Fed tiež utlmil vyhliadky týkajúce sa ďalšieho sprísňovania menovej politiky, keď uviedol, že v tomto roku neočakáva žiadne zvýšenie sadzieb. Ešte vlani v decembri počítal tento rok s dvomi zvýšeniami, čo v tom čase vystrašilo investorov. (tasr)

18:28
Walt Disney dokončil prevzatie väčšiny operácií 21st Century Fox.

Disney akvizíciou za 71,3 miliardy dolárov získal napríklad legendárne filmové štúdio 20th Century Fox rovnako ako rôzne televízne stanice Fox a atraktívne podiely napríklad v streamingovej službe Hulu. Tým sa Disney tiež pripravuje na plánovaný útok na Netflix. (tasr)

18:04
Predsedníctvo EPP odporučilo dočasné pozastavenie členstva Fideszu.

Rozhodnutie predsedníctva EPP by v praxi znamenalo úplné zmrazenie členstva strany Viktora Orbána na neurčito, až do rozhodnutia takzvaného "výboru múdrych mužov", ktorému predsedá Herman Van Rompuy. (dpa)

15:41
Tribunál OSN zvýšil Radovanovi Karadžičovi trest na doživotie.

Tribunál zamietol v stredu odvolanie bývalého bosnianskosrbského lídra Radovana Karadžiča, ktorého pred troma rokmi odsúdili na 40 rokov väzenia za vojnové zločiny spáchané počas bosnianskej vojny, a zvýšil mu trest na doživotie. (afp)

15:32
Finančná správa podozrieva predajcu áut z neodvedenia DPH vo výške 700-tisíc eur.

Podnikateľ z Trnavského kraja podľa nich predal okolo 400 áut dovezených za posledné štyri roky z nemeckých autobazárov a nezaplatil DPH. (tasr)

15:16
Robert Fico ostáva naďalej bývať v byte v komplexe Bonaparte.

Vyhlásil, že si počká na rozhodnutie správcu konkurznej podstaty. "Ja mám dnes nového vlastníka, štát je vlastníkom, mňa ešte nikto nekontaktoval, správca, ktorý príde a ktorý bude so mnou kontaktovať,“ vyhlásil pred novinármi. Byt, v ktorom býva, pred prepadnutím v prospech štátu, vlastnil Ladislav Bašternák. Po odsúdení v piatok nastúpil na výkon trestu.

15:08
Maďarskí socialisti iniciujú petíciu za zachovanie členstva Maďarska v EÚ.

"Nezávisle na tom, ako v stredu popoludní rozhodne Európska ľudová strana (EPP) o členstve Fideszu, konštatujeme, že politika premiéra Viktora Orbána znamená vážnu hrozbu pre budúcnosť členstva Maďarska v Únii," povedal poslanec EP István Ujhelyi a dodal, že žiadna alternatíva k členstvu EÚ neexistuje. (mti)

15:04
Robert Fico pred novinármi opäť vyhlásil, že s talianskym podnikateľom Antoninom Vadalom v roku 2012 netelefonoval.

Opieral sa o stanovisko prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Juraja Novockého, ktorý v rámci vyšetrovacej komisie bol v Kalábrii a dozoruje kauzu vraždy novinára Jána Kuciaka.

14:27
Do predškolského zariadenia budú môcť byť v budúcnosti prijaté len deti, ktoré absolvovali povinné očkovanie.

Avizuje to ministerstvo zdravotníctva, cieľom je prevencia a ochrana zdravia detskej populácie. (tasr)

14:09
Vláda medzi obce sabinovského okresu a mestá Lipany a Sabinov rozdelila 1,1 milióna eur, peniaze uvoľní do 30. apríla.

Ide o prostriedky z rozpočtovej rezervy pre okres Sabinov, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté okresy.

13:27
Mayová požiadala o odklad brexitu do 30. júna 2019.

Povedala to v stredu počas vystúpenia v britskom parlamente. (ap)

12:42
Európska komisia udelila americkej spoločnosti Google pokutu vo výške takmer 1,5 miliardy eur.

Podľa Bruselu firma svojimi praktikami v oblasti internetovej reklamy porušuje pravidlá EÚ o ochrane hospodárskej súťaže. (tasr)

12:16
Juhozápad Turecka zasiahlo stredne silné zemetrasenie.

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v meste Acipayam v provincii Denizli, pričom otrasy boli citeľné aj v susedných provinciách. Po hlavnom otrase nasledovalo okolo 30 dotrasov, z ktorých najsilnejší mal magnitúdu 4,8. (dha)

11:30
Zrážka výletnej lode s nákladnou v Holandsku si vyžiadala evakuáciu 200 ľudí.

K zrážke došlo na rieke Waal neďaleko mesta Nijmegen v provincii Gelderland na východe Holandska. Pasažieri na palube švajčiarskej výletnej lode MS Edelweis boli udalosťou otrasení, ale nikto z nich neutrpel zranenia. (dpa)

11:21
Mandľovník zo Snežných hôr z Maďarska sa stal víťazom ankety Európsky strom roka.

Lipa z Kopčian, víťaz našej ankety Strom roka 2018, ktorá reprezentovala Slovensko, skončila na ôsmom mieste. Súťaž je organizovaná pod patronátom európskeho komisára pre životné prostredie Karmenu Vellu. (tasr)

11:06
Zuzana Čaputová sa vzdala funkcie podpredsedníčky Progresívneho Slovenska, ale ostáva členkou strany.

To sa zmení v prípade, že bude 30. marca v druhom kole zvolená za hlavu štátu. (tasr)

11:04
Minister životného prostredia László Sólymos pozastavil proces schvaľovania návrhu nového návštevného poriadku Tatranského národ.

Dôvodom je, že chce vytvoriť dostatočný priestor pre diskusiu. (tasr) 

10:40
Nazarbajevova dcéra sa stala predsedníčkou Senátu.

Novu predsedníčkou kazašského Senátu sa stala dcéra exprezidenta Dariga Nazarbajevová (55), pretože doterajší predseda Kasym-Žomart Tokajev stal novým dočasným prezidentom krajiny. (Meduza)

09:32
Prezident Andrej Kiska dnes o 10.30 bude vypovedať na NAKA.

Ide o prípade jeho údajného vydierania zo strany expremiéra Roberta Fica.

09:10
Pre záplavy v Afganistane je na humanitárnu pomoc odkázaných takmer 123-tisíc ľudí.

Záplavy podľa vyhlásenia OCHA postihli 14 z dovedna 34 afganských provincií. V dôsledku toho boli poškodené alebo zničené tisíce domov. (ap)

08:50
Mayová bude údajne žiadať len krátky odklad brexitu.

Krátky odklad brexitu bude požadovať v liste, ktorý by mala v stredu odovzdať Európskej únii. Má tak urobiť ešte pred tohtotýždňovým summitom EÚ, ktorý sa bude konať 21. a 22. marca v Bruseli. (skynews)

08:20
Vláda odobrila zmenu zákona pri vyrovnávacom príplatku starodôchodcov.

Poslanci koaličného Mosta-Híd Irén Sárközy a Peter Antal chcú novelou dosiahnuť, aby nárok na vyrovnávací príplatok malo viac starodôchodcov. Navrhujú znížiť potrebný počet rokov československých období dôchodkového poistenia z najmenej 25 rokov na 15 rokov. (tasr)

07:57
Bývalú argentínsku prezidentku Cristinu Kirchnerovú obvinili v novom korupčnom prípade.

Ide o nezrovnalosti pri prideľovaní dotácií prevádzkovateľom vlakovej a autobusovej dopravy. (afp)

07:45
Herečka Brigitte Bardotová vyvolala pobúrenie svojím tvrdením, že obyvatelia ostrova Réunion sú "zdegenerovaní divosi".

Ministerka pre zámorské územia Annick Girardinová i miestny policajný prefekt chcú teraz na herečku podať trestné oznámenie. (bfm)

07:05
Dvojdňové výjazdové rokovanie vlády, ktoré sa začalo v utorok 19. marca v Gelnici, pokračuje v stredu v Lipanoch.

Vládny kabinet sa bude venovať priebežným informáciám o realizácii akčného plánu rozvoja okresu Sabinov. Vláda bude rokovať aj o poskytnutí regionálneho príspevku vo výške jeden milión eur. (tasr)

06:56
Francúzska firma Tereos, výrobca cukru a sladidiel, je podozrivá, že do Sýrie nezákonne dodávala náhradné sladidlo sorbitol.

Ide pritom o jednu zo zložiek používaných pri výrobe výbušnín. Vrecia plné sorbitolu sa našli aj v skrýšach extrémistickej organizácie Islamský štát. (tasr)

06:45
Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi je v nemocnici.

Podstúpil operáciu slabinovej prietrže - inguinálnej hernie. Podľa lekárov Nemocnice sv. Rafaela v Miláne bola operácia "dokonale úspešná", ale 82-ročný Berlusconi potrebuje pár dní na zotavenie. (ansa)

06:31
Austrálsky premiér protestuje proti urážlivým výrokom tureckého prezidenta, predvolal si veľvyslanca.

Recep Tayyip Erdogan v rámci kampane pred komunálnymi voľbami v Turecku hovoril o útoku na Novom Zélande ako o súčasti útoku na Turecko a islam. (afp)

06:22
Na Novom Zélande začali pochovávať obete piatkovej masakry v mešitách.

Pohreby prvých dvoch obetí - 44-ročného muža a jeho 15-ročného syna - sa konali na mestskom cintoríne, na mieste vyhradenom osobitne pre pochovávanie podľa moslimského rítu. V tejto lokalite pochovajú aj mnohé ďalšie spomedzi 50 obetí. (ap)

06:19
Izraelská armáda zastrelila muža podozrivého z nedeľného útoku na Západnom brehu.

Izraelská armáda spresnila, že izraelské jednotky obkľúčili budovu v blízkosti mesta Rámalláh na západnom brehu Jordánu a mladého Palestínčana zabili v prestrelke. Na izraelskej strane nie sú obete ani zranení. (reuters)

06:05
Cyklón Idai zabil v Mozambiku a Zimbabwe 300 ľudí.

Mozambický prezident Filipe Nyusi oznámil, že podľa posledných informácií si cyklón v Mozambiku vyžiadal vyše 200 obetí a takmer 350.000 ľudí je ohrozených. Vláda v Zimbabwe informovala o približne 100 obetiach. (afp)