Krátke správy 20. 05. 2017

22:35
Trump a kráľ Salmán sa dohodli na spolupráci v boji proti spoločným nepriateľom.

Abstract...

21:58
Desiatky oslobodených dievčat z Chiboku sa opäť zišli s rodinami. Školáčky oslobodili viac ako tri roky po ich únose islamistami na severovýchode Nigérie. (tasr)
21:03
Areál filmového festivalu v Cannes na 20 minút čiastočne evakuovali. Bezpečnostný poplach bol odvolaný približne po 20 minútach, na čo sa mohlo začať hlavné premietanie večera. (tasr)
20:45
Lavrov popiera, že by sa zhováral s Trumpom o odvolaní šéfa FBI. Minulotýždňové stretnutie Trumpa s Lavrovom a ruským veľvyslancom v USA Sregejom Kisľakom v Bielom dome vyvolalo kontroverzie. (The New York Times)
20:08
Na západnom, východnom Slovensku a na horách bude silný vietor. Meteorológovia miestami očakávajú výskyt vetra, ktorý môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 65 až 80 kilometrov za hodinu. (SHMÚ)
19:22
Prvý gej v talianskej vláde slávnostne uzavrel registrované partnerstvo. Svadba Ivana Scalfarotta je historickým krokom pre krajinu, ktorá je ponorená do katolíckych tradícií a mačovskej kultúry. (tasr)
18:48
Iracké špeciálne sily oznámili zavŕšenie misie v Mósule, boje však pokračujú. Militanti IS naďalej ovládajú časti západného Mósulu s rozlohou približne osem štvorcových kilometrov. Patrí medzi ne aj husto zastavané Staré mesto. (tasr)
18:05
Kajínek môže byť čoskoro na slobode. Prezident Miloš Zeman sa mu totiž rozhodol udeliť milosť, ktorú mu má do zámku Lány formálne doručiť ešte dnes vedúci prezidentskej kancelárie Vratislav Mynář. (tn.cz)
17:08
USA a Saudská Arábia sa dohodli na zbrojnom obchode za 110 miliárd dolárov. Washington plánuje dodať Rijádu obrannú techniku a služby s cieľom podporiť dlhodobú bezpečnosť Saudskej Arábie a celého regiónu Perzského zálivu, ktorý čelí hrozbám zo strany Iránu, uviedol citovaný americký predstaviteľ. (tasr)
16:33
Sýrsky prezident Asad a Nórsko zablahoželali Rúhánímu k znovuzvoleniu. Uviedol, že víťazstvo odráža dôveru ľudu v Rúháního úsilie "posilniť rolu Iránu" v regióne a vo svete. (SANA)

15:51
V rieke Váh pri obci Vlčany našli mŕtvolu neznámeho muža. Totožnosť nebohého ešte nezistili. (tasr)
15:04
Kollár: Do krajských volieb pôjdeme samostatne. Hnutie Sme rodina – Boris Kollár pôjde do jesenných volieb do orgánov samosprávnych krajov samostatne a nevstúpi do žiadnej koalície. V Trnavskom kraji podporia Jozefa Viskupiča. 
14:49
V Stredozemnom mori zachránili ďalších vyše 2100 migrantov. Migrantov zachytili v piatok a v noci na dnes na 17 rôznych člnoch. Sedem ľudí vrátane bábätka vo veku 45 dní bolo podľa oznámenia v kritickom stave, preto ich previezli do nemocníc rýchločlnmi. (tasr)
13:16
Sestra Kate Middleton Pippa sa vydáva. Za manžela si berie multimilionára Jamesa Matthewsa (41). Na veľkolepú svadbu sa pozerá celý svet.
12:32
SHMÚ varuje pred silným vetrom na západe Slovenska a na horách. V okresoch západného Slovenska môže vietor v nárazoch krátkodobo dosiahnuť rýchlosť až do 80 kilometrov na hodinu. Na horách stredného Slovenska, v polohách nad pásmom lesa, sa očakáva výskyt vetra, ktorý môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť až 115 kilometrov za hodinu.(tasr)
11:56
Zomrel prvý ponovembrový minister spravodlivosti Ladislav Košťa. V prvých slobodných voľbách v roku 1990 bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady za VPN. (tasr)
11:31
Finančná správa vyplatila zatiaľ na preplatkoch 360 miliónov eur. V prípade, ak prišli daňovníkovi na účet peniaze od Finančného riaditeľstva SR a nie je si istí, či ide o daňový preplatok, môže podľa hovorkyne kontaktovať call centrum finančnej správy na čísle 048/431 72 22.
10:03
Trump začal prvú zahraničnú cestu. Prezident USA Trump pricestoval dnes do Saudskej Arábie, kde začína svoju prvú zahraničnú cestu od januárového nástupu do funkcie. (tasr)
08:41
Podpora Trumpa je najnižšia od jeho nástupu do funkcie prezidenta. Trumpa vníma priaznivo 38 percent dospelých Američanov, pokým 56 percentám sa jeho pôsobenie nepáči. Zvyšných šesť percent respondentov malo "zmiešané pocity". (tasr)
08:13
Sme rodina predstaví svoj ekonomický program. Ekonomický program, analýza stavu ekonomiky a peňaženky občanov či formulár zmluvy so súkromnými podnikateľmi. To všetko čaká delegátov dnešnej programovej konferencie Sme rodina v Bratislave. (tasr)
08:00
V prezidentských voľbách v Iráne zrejme zvíťazí súčasný prezident Hasan Rúhání. Z 37 miliónov dosiaľ sčítaných hlasov totiž podľa dnešnej správy agentúry Reuters získal súčasný prezident 21,6 milióna hlasov. Rúhání sa ujal prezidentského úradu na základe prísľubu, že otvorí Irán svetu a poskytne jeho obyvateľom väčšiu domácu slobodu. (tasr)
07:26
Rusko poskytne Venezuele 60.000 ton pšenice mesačne, prisľúbil Putin. Múka je vo Venezuele momentálne nedostatkovým tovarom. V bežných obchodoch ju ťažko dostať, čo núti obyvateľov k jej kupovaniu za vysoké ceny na čiernom trhu. (tasr)
07:06
Sudca vyhlásil šesť Princeových súrodencov za dedičov jeho pozostalosti. Prince pred smrťou nespísal poslednú vôľu.Dedičmi podľa rozhodnutia súdu sú jeho sestra Tyka Nelsonová a päť nevlastných súrodencov. Po umelcovej smrti sa vyše 45 ľudí oficiálne prihlásilo k tomu, že sú Princeova manželka, deti, súrodenci či ďalší príbuzní. (tasr)