Správy z vášho kraja:

Krátke správy 22. 02. 2019

23:10
Na celom území Kanady bude od 17. októbra legálne užívanie marihuany na rekreačné účely. Oznámil to kanadský premiér Justin Trudeau. Návrh zákona odobril už v utorok kanadský Senát, a to aj napriek ostrému nesúhlasu konzervatívnych senátorov. (tasr)
22:52
Za každý izraelský útok v pásme Gazy príde raketová odveta. V spoločnom vyhlásení to v stredu uviedli palestínske militantné skupiny Hamas a Islamský džihád. (tasr)
22:41
Horná komora britského parlamentu schválila kľúčový zákon o vystúpení z Európskej únie. Skončili sa tak mesiace diskusií o podobe legislatívy, ktorá oficiálne ukončí britské členstvo v Únii. (reuters)
22:15
Rusko kritizovalo vesmírne ambície amerického prezidenta. Donald Trump v pondelok oznámil, že nariadil Pentagónu vytvoriť vesmírne sily ako nezávislú zložku armády. Podľa Trumpa musia mať Spojené štáty dominantné postavenie vo vesmíre, čo považuje za otázku americkej národnej bezpečnosti. (dpa)
22:03
Donald Trump podpísal nariadenie, ktoré udrží pokope rodiny migrantov. Dodal však, že v USA naďalej v platnosti ostáva politika tzv. nulovej tolerancie voči nelegálnej migrácii. (ap)
21:59
V Rumunsku sa demonštruje, opozícia chce hlasovať o nedôvere vláde. Protivládni demonštranti sa dostali do potýčok s políciou. Došlo k tomu na proteste proti kontroverznej legislatíve obmedzujúcej právomocí prokurátorov, ktorú nedávno prijal rumunský parlament a ktorá podľa demonštrantov uľahčí korupciu na vysokých postoch. (tasr)
21:50
Bývalý španielsky premiér Mariano Rajoy sa po 28 rokoch strávených v politike vrátil k svojmu pôvodnému zamestnaniu. Jedného z najdlhšie slúžiacich ministerských predsedov Európy, zosadili začiatkom júna po tom, ako neuspel pri hlasovaní o vyslovení dôvery v parlamente. Rajoy pokračuje vo svojej niekdajšej práci na katastrálnom úrade. (dpa)
21:12
V Košiciach zadržali medzinárodne hľadaného teroristu ukrajinského pôvodu. V metropole východu žil dva roky, údajne niekoľko metrov od policajnej stanice a vystupoval pod falošnou identitou Vladimír G. Polícia pri jeho zatýkaní použila mimoriadne opatrenia. (tv joj)
20:58
EÚ vlani čelila 205 teroristickým útokom, najviac zabíjali džihádisti. O život prišlo 68 nevinných ľudí. Počet útokov inšpirovaných džihádizmom sa viac ako zdvojnásobil. Vyplýva to zo správy, ktorú v stredu zverejnil Európsky policajný úrad. (europol)
20:29
Na celom území Slovenska treba vo štvrtok počítať s výdatnejším dažďom. SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Tá predbežne platí od 18. do 3. h nasledujúceho dňa. Meteorológovia varujú aj pred vysokými teplotami. (shmú)
20:13
Matečná: Väčšina bodov Košickej výzvy je splnená. Jedenásť z 18 bodov, pod ktorú sa podpísali nespokojní farmári, je už splnených súčasnými zákonmi a novelami, ďalšie sú v príprave, alebo sú nerealizovateľné. Povedala to ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná po tom, ako sa neuskutočnilo stretnutie s farmármi. (tasr)
19:43
Dôvodom pre zadržanie šéfa Audi bola snaha o ovplyvňovanie svedkov. Dva dni po svojom zatknutí sa Rupert Stadler podrobil vypočúvaniu ako väzeň. Vyšetrovatelia ho obviňujú z podvodu, keďže Audi po odhalení manipulácií s emisiami v roku 2015 pokračovalo v predaji áut v Európe. (tasr)
19:04
Mayová zvíťazila v kľúčovom parlamentnom hlasovaní o brexite. Poslanci odmietli dodatok k zákonu o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, na základe ktorého by parlament získal kontrolu nad procesom brexitu, ak by britská vláda nedosiahla dohodu s Úniou. (reuters)
19:03
Farmári pred budovou ministerstva pôdohospodárstva vyjadrili nedôveru ministerke Gabriele Matečnej. Farmári sa chceli so šéfkou rezortu stretnúť všetci. Ministerka im ale odkázala, že z kapacitných dôvodov to nie je možné. Stretnutie sa preto pred budovou skončilo. (tasr)
18:25
Od 1. januára 2019 začne platiť nová daň z neživotného poistenia. Bude vo výške 8 % a v plnej miere nahradí 8-% odvod, ktorý v súčasnosti platia poisťovne. Vyplýva to z návrhu zákona o dani z poistenia, ktorú v stredu definitívne schválil parlament. (tasr)
18:22
Poslanci uskutočnili prieskum v Slovenskom pozemkovom fonde. Predmetom bolo viacero oblastí, ktoré sú zo strany členov výboru vnímané ako problémové," uviedol hovorca SPF Martin Kormoš. Boli to predovšetkým reštitučné nároky plnené postupníkom, prenájom pozemkov v správe a nakladaní SPF, ale aj konkrétne prípady, ktoré označili jednotliví členovia. (tasr)
17:29
Julija Tymošenková bude kandidovať za prezidentku Ukrajiny. Predsedníčka ukrajinskej politickej strany Vlasť a expremiérka oznámila, že sa bude uchádzať o prezidentský úrad v budúcoročných voľbách. V májových prieskumoch verejnej mienky Tymošenková viedla s 13 percentami. Súčasný prezident Petro Porošenko sa umiestnil na štvrtom mieste. (tasr)
16:16
Maďarský parlament schválil protimigračný balík zákonov „Zastavme Sorosa“.

Na základe balíka bude možné napomáhanie a podporu ilegálneho prisťahovalectva trestne stíhať. (mti)

16:03
Maďarský parlament schválil siedmu novelu ústavy.

Uvádza sa v nej, že zásadnou úlohou štátu je ochrana ústavnej identity a kresťanskej kultúry a že do Maďarska je zakázané usídliť cudzie obyvateľstvo. (mti)

15:18
Je načase, aby vláda začala poctivo a citlivo pristupovať k požiadavkám a problémom farmárov, hovorí Kiska.

Situáciu v poľnohospodárstve označil za vážnu, treba podľa neho riešiť nejasné majetkoprávne vzťahy k pozemkom, aj problém s agrodotáciami. (tasr)

14:32
Saková: Tím na vyšetrovanie káuz farmárov už čiastočne funguje.

Reagovala na slová premiéra, ktorý pred zasadnutím vlády informoval o zriadení špeciálnej skupiny na vyšetrovanie káuz farmárov. Tá je zložená z predstaviteľov Policajného zboru a Generálnej prokuratúry. (tasr)

14:08
Macedónsky parlament ratifikoval dohodu o zmene názvu krajiny.

Po novom sa Macedónsko bude volať Republika Severné Macedónsko, čím by sa mal vyriešiť dlhotrvajúci spor so susedným Gréckom. (dpa)

13:24
Od piatku začnú platiť protiopatrenia na americká clá na oceľ a hliník.

Zoznam dovážaných tovarov z USA, ktoré budú čeliť dodatočným poplatkom na hraniciach EÚ, zahŕňa výrobky z ocele a hliníka, poľnohospodárske výrobky a kombináciu rôznych iných výrobkov. (tasr)

13:16
Národná rada zverejnila zoznam majetkových priznaní verejných funkcionárov. Okrem troch najvyšších ústavných činiteľov tam nájdete, koľko zarobili poslanci, sudcovia ÚS, funkcionári štátnych podnikov, ale aj členovia dozorných rád. Zoznam nájdete tu.
13:02
S farmármi sa stretne dnes aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Rokovanie sa má uskutočniť o 16.00 h na pôde ministerstva.
13:00
Princa Louisa, najmladšieho syna vojvodu Williama a vojvodkyne Kate, pokrstia 9. júla v Londýne.

Louis sa narodil 23. apríla. Pokrstia ho v Kráľovskej kaplnke St. James Palace.(dailymail)

12:53
Slovenské predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine sa začne 1. júla a potrvá do 30. júna 2019. Jeho mottom bude "Dynamický Vyšehrad pre Európu", program je postavený na troch hlavných prioritách. Ide o silnú Európu, bezpečné prostredie a inteligentné riešenia. (tasr)
12:20
Prezident Andrej Kiska dnes prijme o 14.00 h farmárov v Prezidentskom palác. Koordinátorka farmárskeho protestu Lucia Gallová z Vidieckej platformy pvedala,že k hlave štátu príde osemčlenná delegácia a k palácu tri traktory. (tasr)
12:15
Minister dopravy Arpád Érsek sa zajtra zúčastní na kontrolnom dni na dvoch diaľničných stavbách.

A to na diaľnci D1 na trase Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala a diaľnici D3 na výstavbe trasy Čadca, Bukov - Svrčinovec.

12:03
Vláda vzala späť kandidatúru Ivana Rumanu na dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ. Je už tretím neúspešným kandidátom Slovenska na tento medzinárodný súdny post, pred ním neuspeli Mária Patakyová a Radoslav Procházka. Súdna rada má na základe odporučenia vlády predložiť návrh štvrtého kandidáta. (tasr)
11:45
Premiér Peter Pellegrini sa dohodol s ministerkou Denisou Sakovou na vzniku špeciálnej skupiny, má vyšetrovať kauzy farmárov. Bude zložená z predstaviteľov Policajného zboru SR a Generálnej prokuratúry SR. (tasr)
11:14
Predseda vlády Peter Pellegrini požiadal ministerku Gabrielu Matečnú, aby rokovala s farmármi. Tí z východu Slovenska smerujú na traktoroch už niekoľko dní do Bratislavy. (tasr)
10:57
Vláda nerozhodne o nákupe stíhačiek v júni. Pred rokovaním vlády to oznámil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý od ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) očakáva dve porovnateľné ponuky a odstránenie šumov, ktoré nákup sprevádzajú. (tasr)
10:53
Starosta bratislavskej Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa nebude kandidovať na primátora Bratislavy. Túto kandidatúru pritom zvažoval a rokoval aj o podpore s opozíciou. OĽaNO, SaS a Sme rodina sa však postavila za starostu bratislavských Vajnôr Jána Mrvu. Krúpa chce teraz vo voľbách obhájiť svoj starostovský post. (tasr)
09:58
Španielsky kráľovský pár navštívil Biely dom.

Americký prezident Donald Trump a prvá dáma USA Melania Trumpová privítali v utorok v Bielom dome španielskeho kráľa Filipa VI. a jeho manželku, kráľovnú Letiziu. (ap)

09:58
Americká zásielková spoločnosť FedEx výrazne zvýšila kvartálny aj celoročný zisk. V porovnaní s predchádzajúcim obchodným rokom vzrástol o viac než 50 percent. Zisk vzrástol o desatinu na vyše miliardu USD. (tasr)
09:40
Útoky Talibanu na západe Afganistanu si vyžiadali najmenej 17 obetí.

Útok sa odohral len niekoľko dní po tom, ako militanti vypovedali prímerie platné počas sviatku na záver pôstneho mesiaca ramadán. (dpa)

08:47
Rusko reaguje na americké clá na oceľ a hliník vlastnými dodatočnými clami na vybrané produkty. Oznámil to v utorok minister hospodárstva Maxim Oreškin a poukázal pritom na práva Ruska ako člena Svetovej obchodnej organizácie. (tasr)
08:38
Izrael po ostreľovaní z Gazy Palestínčanmi útočil na ciele Hamasu.

Izraelské vojenské lietadlá zaútočil v stredu skoro ráno na najmenej 25 cieľov palestínskeho radikálneho hnutia Hamas v pásme Gazy. K útokom došlo po tom, čo palestínski militanti vystrelili na južnú časť Izraela desiatky rakiet a mínometných granátov. (ap)

08:34
Horských záchranárov na Malej Fatre požiadal v utorok večer o pomoc 76-ročný turista. Po celodennej túre sa u neho objavili kŕče v nohách a celkové vyčerpanie. Horskí záchranari poskytli vyčerpanému mužovi prvú pomoc. Potom ho na vlastnú žiadosť transportovali do ubytovacieho zariadenia. (tasr)
08:15
Kanadský Senát schváil použitie marihuany na rekreačné účely.

Senát hlasoval v prospech návrhu zákona napriek ostrému nesúhlasu konzervatívnych senátorov v pomere 52:29 len deň po tom, čo ho schválila aj dolná komora kanadského parlamentu. (reuters)

07:16
Žena z Guatemaly zažalovala Trumpovu vládu za to, že ju oddelili od syna. Sedemročný chlapec je údajne umiestnený v zadržiavacom zariadení pre "neplnoletých bez sprievodu" v arizonskom meste Phoenix. V žalobe sa uvádza, že "kričal a plakal", keď ho príslušníci odvádzali preč. (ap)
06:21
Skrat v batérii spôsobil v utorok večer malú explóziu na stanici londýnskeho metra Southgate. Londýnska záchranná služba spresnila, že trom ľuďom ošetrili na mieste menšie zranenia a dvoch odviezli do nemocnice. Britská dopravná polícia uviedla, že prípad podľa jej predpokladu nesúvisí z terorizmom. (tasr)
06:08
Severná Kórea a Čína diskutovali o "novej budúcnosti" a denuklearizácii. Kim a Si zhodnotili minulotýždňový historický summit Kima s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Singapure a vymenili si názory na to, ako vyriešiť otázku denuklearizácie. (kcna)
05:58
USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. V utorok to oznámila americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová a vyhlásila, že rada "nie je hodná svojho mena". (ap)