Správy z vášho kraja:

Krátke správy 21. 02. 2019

21:54
Experti vedeli, že Morandiho most je menej pevný o 20 percent.

Stavební odborníci vo februári zistili, že korózia kovových lán držiacich diaľničný most v talianskom meste Janov znížila pevnosť mosta o 20 percent. K tomuto záveru dospeli niekoľko mesiacov pred jeho zrútením z minulého týždňa. (tasr)

20:59
Pred ruskou ambasádou v Prahe protestujú stovky ľudí. Demonštranti v rámci protestu v predvečer výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa,  prišli vyjadriť nesúhlas s jazdami Nočných vlkov ako aj s vysokým počtom personálu na veľvyslanectve Ruskej federácie.(novinky.cz)
19:35
V Európe došlo za prvý polrok 2018 k veľkému nárastu nakazených osýpkami.

Osýpkami sa v Európe nakazilo v prvých šiestich mesiacoch aktuálneho roka vyše 41.000 ľudí a prinajmenšom 37 prípadov sa skončilo smrťou. Informovala o tom v pondelok európska pobočka Svetovej zdravotníckej organizácie. (tasr)

17:58
Tripartita sa dnes na výške minimálnej mzdy v budúcom roku nedohodla.

 Sociálni partneri si opäť sadnú za spoločný stôl v septembri. (tasr)

17:53
Vo veku 75 rokov zomrel dlhoročný diplomat Ján Lišuch.

Bol aj bývalým štátnym tajomníkom rezortu zahraničných vecí a viacnásobným veľvyslancom. (tasr)

17:51
Západ podľa Ruska bráni pomoci pre Sýriu a návratu utečencov.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po rozhovoroch s libanonským rezortným kolegom Džibránom Básilom povedal, že odmietanie Spojených štátov poskytnúť pomoc na obnovu Sýrie po viac ako siedmich rokoch tamojšej vojny bude odrádzať Sýrčanov od návratu domov. (dpa)

15:57
Pápež požiadalo odpustenie za škandály so zneužívaním detí v rámci katolíckej cirkvi.

Pápež František požiadal o odpustenie za škandály so zneužívaním detí v rámci katolíckej cirkvi a pripustil, že bolesť obetí "bola dlho ignorovaná, uchovávaná v tajnosti alebo zamlčiavaná". (dpa)

15:35
Prieskum: V prvom polroku ľudia najviac sledovali TV Markíza.

Vyplýva to z výsledkov národného prieskumu spotreby, médií a životného štýlu Market & Media & Lifestyle - TGI za prvý a druhý kvartál 2018, ktoré v pondelok zverejnila spoločnosť Median SK. (tasr)

14:26
Na kúpalisku Červená hviezda sa utopil 74-ročný muž.

Jednou z príčin utopenia sa môže byť aj požitie alkoholu, povedala hlavná lekárka košickej záchranky. (tasr)

12:44
Pakistanská nová vláda Imrána Chána zložila prísahu. Stalo sa tak deň po tom, ako sa premiér Imrán Chán zaviazal znížiť vládne výdavky a skoncovať s korupciou. Premiér tiež uviedol do funkcie päť vládnych poradcov. (tasr)
12:05
Belgicko oznámilo úmrtie jedného z najhľadanejších domácich džihádistov.

Hicham Chaib, ktorý bojoval po boku Islamského štátu (IS), zrejme zahynul. Členovia jeho rodiny zverejnili prostredníctvom sociálnej siete Facebook viacero sústrastných odkazov na počesť zosnulého. (Belga)

11:30
Taliansko žiada Európsku úniu o nájdenie krajín pre 177 migrantov.

Talianske ministerstvo zahraničných vecí napísalo list Európskej komisii, aby vypracovala riešenie, tak ako sa to v minulých dvoch mesiacoch stalo už niekoľkokrát. (ap)

11:25
Colníci vo Vyšnom Nemeckom v Sobranskom okrese odhalili státisíce pašovaných cigariet.

Ukryté boli pod strechou mraziarenského návesu. (tasr)

11:03
Hriešny úmysel mu v kostole nevyšiel. Po krádeži pokladničky ostal visieť na mreži.

Hrozí mu až desať rokov za mrežami.

10:45
Na policajtov v Katalánsku zaútočil muž kričiaci Alláhu akbar, zastrelili ho. Muž bol vyzbrojený nožom, ktorý sa za pokriku "Alláhu akbar" pokúsil vtrhnúť na ich stanicu. K incidentu došlo v meste Cornella de Llobregat pri Barcelone. (efe)
10:02
Tajfún Bebinca si vyžiadal vo Vietname najmenej desať mŕtvych.

Šesť osôb zahynulo v provincii Nghe An, keď ich strhli náhle záplavy. Povodne a zosuvy pôdy si vyžiadali ďalšie štyri životy v provinciách Son La a Thanh Hoa, kde sú aj ďalšie tri osoby nezvestné. (dpa)

09:27
Koalícia Smeru s kotlebovcami? Fico spoluprácu neodmietol.

Expremiér v rozhovore obhajoval Roberta Kaliňáka. (hnonline)

09:15
Pred radnicou v ukrajinskom Charkove sa strieľalo, zahynul policajt.

Polícia uviedla, že do budovy sa snažil preniknúť muž, pričom vystrelil na ochrankára a policajta. Oboch zranil. Policajt neskôr podľahol svojim zraneniam v miestnej nemocnici. (unian)

09:00
Veľvyslanectvo USA v Turecku sa stalo terčom streľby.

Z idúceho bieleho auta padlo štyri až päť výstrelov. Guľky zasiahli búdku ochrankárov. Po aute začala pátrať turecká polícia. (ap)

08:45
Vo Veľkých Levároch horel les, zranený nebol nikto.

Celkovo 38 hasičov s 13 kusmi techniky zasahovalo v noci pri veľkom požiari lesa pri obce Veľké Leváre, okres Malacky. Hasiči po príjazde na miesto zásahu zistili, že ide o požiar veľkého rozsahu s dvoma ohniskami. (tasr)

08:15
Taliban uniesol v Afganistane vyše 100 ľudí vrátane žien a detí.

Militanti zastavili v okrese Chánábád v provincii Kundúz tri autobusy a cestujúcich uniesli. Úrady sa domnievajú, že Taliban pátral po vládnych zamestnancoch alebo členoch bezpečnostných síl. (ap)

07:51
Británia zastaví časť pomoci pre sýrsku opozíciu.

Vláda Spojeného kráľovstva uviedla, že vo finančnom roku 2017-2018 vynaložila na humanitárne programy v Sýrii v prepočte približne 169 miliónov eur. (reuters)

07:00
Brazílska vláda vyšle do mesta pri hraniciach s Venezuelou desiatky vojakov.

K tomuto rozhodnutiu dospela po tom, ako tam miestni obyvatelia napadli cez víkend venezuelských migrantov. (ap)

06:35
Neznámi islamisti zaútočili na nigérijskú dedinu, zahynulo najmenej 19 ľudí.

Militanti zaútočili na dedinu Mailari v oblasti Guzamala v štáte Borno v nedeľu nadránom, uviedol svedok napadnutia Abatcha Umar. (reuters)

06:11
Pri požiari v parížskej štvrti sa zranilo 22 ľudí.

Sedem osôb, vrátane piatich detí, utrpelo pri požiari vážne zranenia. Príčina požiaru nebola bezprostredne známa. (france bleu)