Krátke správy 20. 09. 2017

23:30
Blízko Japonska zaznamenali silné podmorské zemetrasenie. Oblasť Tichého oceánu blízko východného pobrežia japonského ostrova Honšu zasiahlo podmorské zemetrasenie s magnitúdou 6,1, prípadné následky však zatiaľ nie sú známe. (tasr)
23:00
Ukrajina žiada OSN o čo najskoršie vyslanie mierovej misie. Plnohodnotná mierová operácia v spornom regióne Donbasu je jedinou možnosťou, ako vyriešiť konflikt s Ruskom. Vo svojom prejave na pôde Organizácie Spojených národov v New Yorku to dnes povedal ukrajinský prezident Petro Porošenko.
22:20
Zeman o Trumpovom prejave v OSN: Bolo to ako známkovanie žiakov v škole. Český prezident Miloš Zeman popísal prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa v Organizácii Spojených národov ako známkovanie neposlušných žiakov. Podľa neho by medzinárodné spoločenstvo nemalo byť založené na systéme žiaka a učiteľa. (tasr)
21:10
Mexický prezident vyhlásil tri dni štátneho smútku na počesť obetí zemetrasenia. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto vyhlásil dnes tri dni štátneho smútku na počesť obetí utorkového zemetrasenia s magnitúdou 7,1, ktoré pripravilo v Mexiku o život najmenej 225 ľudí. (tasr)
20:30
Vo východnom Kongu sa rozliala rieka, 12 mŕtvych a takmer 100 nezvestných. Záplavy v dôsledku silných lejakov si vo východnej časti Konžskej demokratickej republiky (KDR) vyžiadali životy najmenej 12 ľudí a 92 ďalších osôb je nezvestných. (tasr)
19:58
Na bavorskom úseku Dunaja došlo k poškodeniu francúzskej nákladnej lode. Francúzska nákladná loď uviazla dnes v skorých ranných hodinách na plytčine pri Straubingu na bavorskom úseku Dunaja. Posádka následne pokračovala v plavbe, čoskoro však zistila, že plavidlo je poškodené. (tasr)
19:13
Barca odsúdila snahy zastaviť referendum o nezávislosti Katalánska. Futbalový klub Barcelona dnes vyhlásil, že odsudzuje každého, kto sa pokúša zastaviť plán Katalánska usporiadať 1. októbra referendum o nezávislosti tohto regiónu od Španielska. (tasr)
18:09
Zomrel legendárny boxer Jake LaMotta. Bývalý šampión strednej váhy naposledy vydýchol vo veku 95 rokov v ošetrovateľskom dome pre komplikácie so zápalom pľúc. LaMottu preslávil herec Robert DeNiro vo filme Zúrivý býk. (tmz)
17:54
Štáty začali podpisovať dohodu o zákaze jadrových zbraní. Štáty sveta dnes začali podpisovať prvú dohodu o zákaze jadrových zbraní. Dohodu podporuje približne sto krajín, avšak jadrové veľmoci sa na nej nechcú podieľať. (tasr)
16:42
Na blahorečenie slovenského saleziána Titusa Zemana vyšle pápež kardinála Angela Amata. Slávnosť sa uskutoční v sobotu 30. septembra o 10.30 h na priestranstve pri Kostole Svätej rodiny v Bratislave-Petržalke. (tasr)
16:28
Zahraničná zadlženosť Česka vzrástla v 2. štvrťroku na historické maximum. Predstavovala takmer 4,5 bilióna Kč (172,39 mld. eur). Zodpovedá to 92 % HDP. Mimoriadne rýchly rast dlhu spôsobili tento rok špekulácie zahraničných investorov na posilnenie koruny po skončení intervencií Českej národnej banky. (tasr).
15:59
Šéf diplomacie, ktorý momentálne predsedá 72. zasadnutiu VZ OSN, Miroslav Lajčák sa stretol s Donaldom Trumpom. Spoločne hovorili o reforme OSN, mierovom procese na Blízkom východe, migrácii, ľudských právach, KĽDR, vzťahoch medzi USA a Ruskom, ako aj problematike obchodu s drogami vo svete. (tasr)
15:46
Finančný výbor sa pozrie na financovanie kampane Andreja Kisku v období rokov 2013 a 2014. Od ministra financií Petra Kažimíra žiada správu k medializovaným rozdielom vo financovaní, od Kisku očakáva nevyhnutnú súčinnosť voči ministerstvu financií pri vypracovaní tejto správy. (tasr)
15:10
Trenčianske kúpalisko bude mať nové bufety, WC a bezbariérový chodník. Rozpočtový rámec 20 tisíc eur na prípravu investičnej akcie schválilo na dnešnom zasadnutí Mestské zastupiteľstvo v Trenčíne. (tasr)
14:58
Ústavný súd SR posúdi ústavnosť novely volebného zákona. Zároveň však nevyhovel návrhu na pozastavenie účinnosti napadnutého ustanovenia. (tasr)
14:25
Bitka o Rakku vstúpila do poslednej etapy. Mesto je baštou extrémistickej organizácie Islamský štát. (ap)
14:20
Vodiči osobných áut kúpili tento rok viac ako 3,3 milióna kusov e-známok. Celkovo tak Národná diaľničná spoločnosť získala k 5. septembru tohto roka na ich predaji takmer 76 miliónov eur. (tasr)
14:05
Obce Lúky a Lysá pod Makytou budú vo štvrtok bez elektrickej energie. Asi 800 domácností v obciach v Púchovskom okrese zostanú od 7.00 do 16.30 hodiny bez elektrického prúdu. Dôvodom je údržba vysokého napätia. (tasr)
13:55
Obžalovaný Ivan Cupper sa pokúsil utiecť zo Slovenska, polícia ho zadržala. Bezpečnostný incident potvrdilo ministerstvo spravodlivosti, ktoré spravuje Elektronický systém monitoringu osôb. (tasr)
13:20
Stred hurikánu Maria dorazil nad Portoriko. Hurikán mierne zoslabol z najvyššej piatej na štvrtú kategóriu. (tasr)
12:45
Volebná komisia zaregistrovala 18 kandidátov na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Z celkového počtu kandidátov majú deviati podporu politických strán a deviati sú nezávislí. (tasr)
11:55
Zo súdu v Györi ušiel väzeň, medzinárodný zatykač ešte stále nevydali. Píše o tom dnes internetové vydanie denníka Bors, podľa ktorého možno z Györu za hodinu pricestovať k rakúskym hraniciam. Pre administratívne prekážky nie je ešte ani týždeň po úteku  vydaný na väzňa medzinárodný zatykač. (bors)
11:49
Po výpadku elektriny vo floridskom domove dôchodcov zomrelo už deväť ľudí. Polícia začala prípad vyšetrovať ako trestný čin po tom, ako sa priestory starobinca prehriali v dôsledku nefunkčnej klimatizácie po vyčíňaní hurikánu Irma. Domov dôchodcov bol bez elektriny najmenej tri dni, čo viedlo k prehriatiu izieb. (dpa)
11:10
V auguste klesla miera evidovanej nezamestnanosti na 6,54 %. Medziročne sa znížila o 2,89 percentuálneho bodu. (tasr)
10:15
Britská polícia zatkla tretieho muža podozrivého z útoku v londýnskom metre. Protiteroristické policajné komando zatklo 25-ročného muža v meste Newport vo Walese. (dpa)
09:32
Ľuďom ostáva na zmenu zdravotnej poisťovne ešte niekoľko dní. Prepoistiť sa možno raz ročne, treba tak urobiť do konca septembra. (tasr)
09:24
Popálené dievčatko zo Zákamenného zomrelo. Podľa denníka Nový Čas sa izba, v ktorej dieťa spalo, vznietila od detskej vysielačky.
09:22
Dopravu v Bratislave komplikujú nehody. So zhustenou premávkou musia vodiči počítať na Račianskej, Slovnaftskej, Svornosti, Ráztočnej a Hradskej v smere do centra. Rovnako aj na vjazde do Bratislavy v smere z diaľnice D2 zo Stupavy. Na Seneckej ceste pri Ivanke pri Dunaji v smere do hlavného mesta či na výjazde zo Senca a na obchvate pri Senci v smere na diaľnicu D1. (tasr)
08:25
V Španielsku zadržali Pakistanca, ktorý na internete velebil teroristov. Muž na sociálnych sieťach vyzýval na ozbrojený boj, apeloval na martýrstvo, velebil teroristické zoskupenia a ich lídrov. Španielske bezpečnostné zložky ho zadržali v katalánskom meste Lleida. (tasr)
08:18
Počet obetí zemetrasenia v Mexiku stúpol na najmenej 226. V hlavnom meste sa zrútili desiatky budov. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto oznámil, že sa tam zrútila aj budova školy, pričom zahynulo vyše 20 detí a 30 je nezvestných. (tasr)
08:05
V liekovej politike štátu dôjde k zmenám. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker dnes na vláde predstaví nové podmienky preplácania liekov z verejného zdravotného poistenia. Sľubuje si od toho lepšiu dostupnosť modernej liečby. (tasr)
07:15
Hurikán Maria sa rúti na Portoriko a Panenské ostrovy. Hurikán piatej kategórie si už na francúzskom ostrove Guadeloupe vyžiadal jedného mŕtveho a na Dominike napáchal materiálne škody. Rýchlosť vetra hurikánu Maria dosahuje 280 km/h, pričom stále zosilnieva. (dpa)
06:45
Na hlavnom pódiu Valného zhromaženia OSN stáli po prvýkrát dvaja Slováci. "Stál tam predsedajúci VZ a stál tam prezident SR. Ja som sa ešte aj tak usmieval, že tam stoja dvaja Tatranci. Je to skutočne veľkou cťou pre Slovensko, že môže predsedať VZ. Je to nesmierne dôležitá úloha, nesmierna prestíž pre našu krajinu," uviedol v utorok v New Yorku slovenský prezident Andrej Kiska. (tasr)
06:07
Silné zemetrasenie v Mexiku si vyžiadalo už 140 mŕtvych. Otrasy s magnitúdou 7,1 zasiahli hlavné mesto Mexiko a okolité štáty Morelos, Puebla, Guerrero a México. Zemetrasenie tiež spôsobilo zrútenie mnohých budov a paniku medzi ľuďmi. (dpa)