Krátke správy 20. 10. 2018

22:31
Donald Trump oznámil, že Spojené štáty odstúpia od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu.

Tú podpísali v roku 1987 s Ruskom. Podľa jeho slov túto zmluvu Moskva porušuje. (ap)

21:33
Nemecko a Francúzsko žiadajú dôsledné vyšetrenie a potrestanie vraždy novinára Džamála Chášukdžího.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v spoločnom vyhlásení zdôraznili, že podozriví sa musia zodpovedať za svoje činy. Dodali, že od Saudskej Arábie očakávajú transparentnosť ohľadom okolností novinárovej smrti.

21:11
Nemecké bezpečnostné zložky uskutočnili v noci raziu zameranú proti zločineckým klanom.

Sústredili na shisha bary, čajovne a stávkové kancelárie v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. (wdr)

20:35
Státisíce Britov sa zišli v Londýne na pochode, ktorým sa domáhajú referenda o dohode o odchode Británie z EÚ.

Odhady počtu účastníkov sa v závislosti od zdroja rôznia - spravodajský portál Sky News informoval o 250.000 až pol milióne ľudí, zatiaľ čo denník Daily Mirror píše o 670.000 demonštrantoch. Polícia zatiaľ o počte účastníkov pochodu neuviedla.

20:08
Na mieste pádu cvičného vojenského lietadla L-39 Albatros ruských vzdušných síl boli nájdené dva fragmenty tela.

Záchranári a vyšetrovatelia našli na mieste pádu aj asi 50 úlomkov lietadla. Pátranie stále pokračuje. (tass)

19:40
Grécky premiér Alexis Tsipras privítal súhlas macedónskeho parlamentu s navrhovanou zmenou názvu krajiny.

Označil to za rozhodujúci krok smerom k ukončeniu desaťročí sporov medzi dvoma susediacimi štátmi. (reuters)

18:16
Ďalších takmer 200 migrantov zachránili príslušníci gréckej pobrežnej stráže.

Juhozápadne od ostrova Kefalonia v Iónskom mori objavili v sobotu sedem desiatok ľudí na palube plavidla s utečencami, informoval tamojší štátny rozhlas.

17:42
Ústredný výkonný výbor ČSSD vyjadril dôveru predsedovi strany, vicepremiérovi a ministrovi vnútra Janovi Hamáčkovi. Hamáček, ktorý sa poďakoval za veľkú podporu, konštatoval, že je potrebmé ukončiť diskusiu o samotnej ČSSD. "Budem tvrdo požadovať, aby sa skončili vnútrostranícke hádky. Budem po našich ministroch požadovať, aby mi dodali zoznam priorít, ktoré budeme vo vláde presadzovať," cituje Hamáčka server Novinky.cz.
16:26
Moskovské úrady odvolali povolenie pre tohtoročné zhromaždenie na pamiatku obetí stalinistických represií.

To sa malo konať 29. októbra na Lubianskom námestí v blízkosti sídla bývalej tajnej služby KGB. Ako náhradné miesto moskovská radnica ponúkla organizátorom námestie pri Kameni smútku na Triede Andreja Sacharova. Organizátori tento návrh odmietli. (interfax)

16:06
Parlamentné voľby v Afganistane sprevádzalo násilie a organizačný chaos.

Pri útokoch členov hnutia Taliban, ktoré vyzývalo k bojkotu volieb, zomrelo najmenej 11 ľudí, iné zdroje uvádzajú až 15 obetí násilia. Desiatky ďalších občanov utrpeli zranenia.(dpa)

15:45
Požiar v neprístupnom lesnom teréne v Gaderskej doline neďaleko Martina sa momentálne snaží zlikvidovať viac ako 50 hasičov.

V teréne pomáhajú už aj dobrovoľní hasiči z obcí Kláštor pod Znievom, Mošovce, Blatnica, Ďanová a členovia MHZ Martin- Priekopa. Dva vrtuľníky z letiek ministerstva vnútra a ministerstva obrany nemohli pre nepriaznivé počasie vzlietnuť.

15:23
V uliciach Londýna sa demonštruje za ďalšie referendum o brexite.

Do ulíc Londýna vyšli desiatky tisíc Britov. Podľa ich predstáv by občania Spojeného kráľovstva mali mať možnosť hlasovať o definitívnej dohode o odchode ostrovnej monarchie z Európskej únie. (dpa)

14:58
Turecko nikdy nedopustí ututlanie zabitia saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího.

Vyhlásil to zástupca šéfa tureckej vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Numan Kurtulmus. Uviedol to potom, ako Saudská Arábia priznala, že Chášukdží zomrel pri "pästnom súboji" na jej konzuláte v Istanbule. (tasr)

14:22
Kuneradský zámok niekto úmyselne podpálil.

Zhorela celá konštrukcia strechy. Niekdajšie cisárske sídlo už pritom horelo aj pre ôsmymi rokmi.

14:05
Námestník šéfa ruskej diplomacie Sergej Riabkov kritizuje USA v kauze Chusiajnovová.

Vyhlásil, že obvinenie Spojených štátov, že Ruska Jelena Chusiajnovová pomáhala v sociálnych médiách ovplyvňovať kampaň pred blížiacimi sa voľbami v USA, je hanebné. (tasr)

13:08
Líbya nesúhlasí s plánom Európskej únie zriadiť záchytné centrá mimo Únie.

Plán z júnového summitu EÚ, podľa ktorého by sa nelegálni migranti zachytení na mori ocitli v záchytných centrách mimo hraníc Únie, odmietajú všetky severoafrické krajiny. Líbya namiesto toho spolupracuje so svojimi južnými susedmi na posilnení bezpečnosti spoločných hraníc. (die presse)

12:33
Turecká vládnuca strana AKP kritizovala vyhlásenie Saudskej Arábie o Chášukdžím.

Saudská Arábia priznala, že novinár Džamál Chášukdží zomrel pri "pästnom súboji" na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule. (ap)

12:01
Hasiči pokračujú v likvidácii požiaru v Gaderskej doline.

Ako informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová, požiar vypukol ešte vo štvrtok (18. 10.) večer a rozšíril sa vo veľmi nedostupnom teréne, v ktorom hasiči hasia pomocou genfovakov, pracovného náradia a vrtuľníka. (tasr)

11:23
Prepustili uneseného tanzánijského miliardára Mohammeda Dewjiho prepustili.

Podnikateľa a bývalého člena parlamentu uniesli 11. októbra dvaja maskovaní ozbrojenci z hotela v meste Dar es Salaam. Dewji vlastní koncern METL Group, ktorý sa zaoberá medziiným obchodom, poľnohospodárstvom a finančnými službami. Jeho majetok sa odhaduje v prepočte na 1,2 miliardy eur, čo z neho robí vo veku 42 rokov najmladšieho afrického miliardára. (bbc)

10:55
Migranti na ceste z Hondurasu do USA dorazili ku guatemalsko-mexickej hranici.

Niekoľko osôb z troch tisícok migrantov sa pritom dostali do potýčok s poriadkovou políciou.
Mexické orgány vyslali k hranici autobusy, aby umožnili bezpečné odbavenie ženám, deťom a seniorom, ľudia čakajúci v radoch na pohraničnom moste však odmietali nastúpiť vzhľadom na obavy, že by ich mohli vyhostiť. (ap)

10:20
Islamský štát po dohode so sýrskou vládou začal prepúšťať rukojemníkov.

Prepustené ženy a deti boli medzi 30 osobami, ktoré IS uniesol v júli tohto roka v provincii Suwajdá na sýrskom juhu. Pri tejto ozbrojenej akcii zahynulo vyše 200 ľudí. (ap)

09:50
Po prvý raz za 200 rokov vystavili klenoty Márie Antoinetty.

Klenoty poslednej francúzskej kráľovnej Márie Antoinetty vystavili v piatok v Londýne - predtým, ako sa v novembri uskutoční ich dražba. Pôjde o jednu z najvýznamnejších aukcií kráľovských šperkov v dejinách. Klenoty boli tajne odvezené z Paríža v roku 1791 vo virvare francúzskej buržoáznej revolúcie a odvtedy boli v súkromnom vlastníctve kráľovniných príbuzných. (france 24)

09:22
Trump: Zadržanie podozrivých z podielu na zabití Chášukdžího je dôležitým krokom.

Americký prezident Donald Trump sa tak vyjadril po tom, ako saudskoarabské štátne médiá potvrdili, že Chášukdží je mŕtvy. (ap)

09:02
V Afganistane sa začalo hlasovanie v odložených parlamentných voľbách.

Konajú sa i napriek hrozbám zo strany militantného hnutia Taliban a násiliu počas predvolebnej kampane. Ochranu volebných miestností po celej krajine zaisťujú desaťtisíce príslušníkov bezpečnostných síl. Predbežné výsledky volieb budú zverejnené najskôr v polovici novembra, zatiaľ čo konečné sa očakávajú až v decembri. (ap)

08:47
Uruguaj schválil zákon zaručujúci práva transrodovým ľuďom.

Zákon zaručuje transrodovým ľuďom právo na operáciu v súlade s ich pohlavnou identitou. Operáciu aj hormonálnu liečbu zaplatí uruguajský štát. (ap)

08:24
K Merkúru odštartovala nosná raketa Ariane 5.

Stalo sa tak z európskeho kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane. Začala sa tým spoločná prieskumná misia Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a Japonskej agentúry pre výskum vesmíru (JAXA) pod názvom BepiColombo. Cesta k Merkúru potrvá nasledujúcich sedem rokov. Jednotlivé sondy majú po vypustení nezávisle preskúmať povrch a magnetické pole planéty. (ap)

07:53
Macedónsky parlament podporil zmenu názvu krajiny.

V prospech návrhu na príslušné zmeny v ústave hlasovalo všetkých 80 prítomných zákonodarcov, teda presne dve tretiny ich celkového počtu. Očakáva sa, že proces zapracovania zmeny názvu Macedónska do ústavy potrvá tri mesiace. (dpa)

07:29
Nezvestný saudskoarabský novinár Džamál Chášukdží je mŕtvy.

Potvrdili to tamojšie médiá. Novinár žijúci v americkom exile patril medzi popredných kritikov vplyvného saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána. Nezvestný je od 2. októbra, keď vstúpil do budovy konzulátu v Istanbule, aby si vyzdvihol doklady potrebné k sobášu s tureckou snúbenicou. (ap)