Správy z vášho kraja:

Krátke správy 21. 04. 2018

22:57
Tisíce učiteľov vo Varšave demonštrovali za vyššie platy, žiadali odchod ministerky. Protest organizovaný učiteľskými odbormi sa konal pred budovou ministerstva školstva, informoval poľský rozhlas. Šéf odborov Slawomir Broniarz na demonštrácii označil súčasné platy pedagógov za "žalostné" a obvinil vládu zo zanedbávania učiteľov.(tasr)
22:24
Na neonacistickom festivale v nemeckom meste Ostritz zaistili zakázané nápisy. Na rockovom festivale s názvom Schild und Schwert (Štít a meč) sa zišlo okolo 1500 neonacistov z Nemecka a východnej Európy. Policajti zaistili tričká a banery s nápisom "Bezpečnostná služba Árijské bratstvo", ktoré nosili aj členovia usporiadateľskej poriadkovej služby. (tasr)
22:03
S Barbarou Bushovou sa prišli rozlúčiť štyria bývalí prezidenti. Manžela zosnulej, exprezidenta USA Georgea Busha staršieho (93), priviezli do chrámu na invalidnom vozíku. Na obrade sa zúčastnili aj jeho dvaja synovia - ďalší bývalý prezident George W. Bush a exguvernér Floridy Jeb Bush. Prišli aj Bill Clinton a Barack Obama. (tasr)
20:28
Experti z OPCW odobrali vzorky z miesta údajného útoku v meste Dúmá. Experti z Organizácie pre zákaz chemických zbraní sa na miesto údajného chemického útoku sýrskych vládnych síl zo 7. apríla dostali po niekoľkých dňoch odkladov. (tasr)
17:54
Situácia na trhu s ropu sa zlepšila, ale ešte sa úplne nezotavil. Dohoda o obmedzení ťažby medzi veľkými producentmi na čele s Organizáciou krajín vyrážajúcich ropu (OPEC) a Ruskom ešte úplne nesplnila svoj cieľ vrátiť trh s ropu do rovnováhy, uviedol ruský minister energetiky Alexander Novak. (tasr)
16:59
Riaditeľa policajnej inšpekcie by po novom mala do funkcie menovať vlád. Jeho vymenovaniu by však malo predchádzať výberové konanie a verejné vypočutie vo výbore Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, ktorý odporučí jeho vymenovanie. Vyplýva to z nového návrhu zákona, ktorý sa momentálne sa nachádza v pripomienkovom konaní. (tasr)
16:41
Pri útoku militantov z Talibanu zahynulo šesť policajtov. Hovorca guvernéra provincie Sare Pol uviedol, že ďalší dvaja policajti utrpeli pri prepade zranenia. Po tom, čo na miesto útoku dorazili posily, ozývala sa z neho sporadická streľba. Útok si vyžiadal aj životy troch militantov z Talibanu. (tasr)
16:05
Ženu, ktorá vypadla z raftu na rieke Belá, našli mŕtvu. Ženu, ktorá v sobotu vypadla z raftu pri splavovaní rieky Belá v mestskej časti Liptovského Hrádku Dovalovo, našli mŕtvu asi 130 metrov od miesta nešťastia. Na mieste udalosti zasahovali v sobotu všetky záchranné zložky. (tasr)
15:45
V Mexiku ukradli trofej pre víťaza Európskej ligy. Pri sponzorskej akcii v Mexiku ukradli trofej pre víťaza futbalovej Európskej ligy. Úrady však v piatok oznámili, že strieborný pohár sa našiel a je v bezpečí. Trofej ukradli z vozidla, ktoré ju prepravovalo pri nešpecifikovanej akcii v meste. (tasr)
15:15
Rusko víta krok KĽDR zastaviť jadrové testy. Moskva zároveň vyzýva Spojené štáty a Kórejskú republiku, aby prijali príslušné opatrenia zamerané na zníženie vojenských aktivít v regióne a dosiahnutie vzájomne prijateľných dohôd s KĽDR na nadchádzajúcich vrcholných schôdzkach predstaviteľov krajín. (tasr)
15:10
Taliansko vydalo do USA bývalého mexického guvernéra obvineného z pašovania drog. Prokuratúra v meste Brownsville v americkom štáte Texas uviedla, že 61-ročného bývalého guvernéra Tomása Yarringtona Ruvalcabu vydalo Taliansko na trestné stíhanie do USA po tom, čo ho 8. apríla zadržala talianska polícia. (tasr)
14:50
EÚ víta krok KĽDR zastaviť jadrové testy, požaduje denuklearizáciu. "Je to pozitívny, dlho očakávaný krok na ceste, na ktorej by teraz mala nasledovať úplná, overiteľná a nezvratná denuklearizácii krajiny," uvádza sa vo vyhlásení šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej, citovanom agentúrou Reuters. (tasr)
14:27
Do chrámu sv. Víta previezli rakvu s pozostatkami kardinála Berana. Kardinál Dominik Duka odslúžil v sobotu v pražskej Katedrále svätého Víta, Václava a Vojtecha slávnostnú bohoslužbu pri príležitosti návratu kardinála Josefa Berana z Vatikánu do vlasti. Informovala o tom na svojej internetovej stránke spravodajská televízia ČT24. (tasr)
10:56
Al-Káida sa prihlásila k útoku na sily OSN a Francúzska v Mali. Podľa vyhlásenia útok bol odvetou za usmrtenie jej bojovníkov pri nedávnych vojenských operáciách. (tasr)
09:23
Rakúsky parlament schválil sporný "bezpečnostný balík". Piatkovému schváleniu v parlamente predchádzala vášnivá debata, v ktorej opozičné strany varovali pred vytváraním "policajného štátu".
08:04
Bratislava otvorí obyvateľom i návštevníkom cez víkend svoje brány. Aj tento rok bude výnimočne sprístupnená kostnica pod kaplnkou sv. Jakuba na Námestí SNP, ako aj ostrov Sihoť s komentovanou prehliadkou.
07:35
Trump označil oznámenie KĽDR o pozastavení testov za veľmi dobrú správu. V príspevku na sieti Twitter, z ktorého citovala agentúra DPA, hodnotí Trump toto rozhodnutie aj ako "veľký pokrok" a dodáva, že "sa teší" na stretnutie so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, plánované na máj alebo jún.
06:55
Severná Kórea oznámila pozastavenie jadrových a raketových testov. Severokórejský vodca Kim Čong-un oznámil, že jeho krajina pozastaví jadrové a raketové testy. Agentúra DPA o tom informovala v noci na sobotu s odvolaním sa na juhokórejské médiá. (tasr)