Správy z vášho kraja:

Krátke správy 31. 07. 2016

22:17
Rakúsko prestane umožňovať vykonávanie vodičských skúšok v turečtine. Okrem nemčiny však budú mať naďalej na výber aj angličtinu, slovinčinu či chorvátčinu. Vyradenie turečtiny zo zoznamu cudzích jazykov, v ktorých mohli budúci vodiči absolvovať testy, vysvetlil snahou ušetriť štátu "nezdôvodniteľné náklady v päťmiestnej výške". Práve turecký jazyk bol pritom pri vodičských skúškach v Rakúsku druhým najčastejším po nemčine. (apa)
21:27
Kubánsky parlament schválil kabinet nového prezidenta Miguela Díaza-Canela. Ten si ponechal väčšinu ministrov z kabinetu svojho predchodcu Raúla Castra. Hlavnou zmenou vo vláde, ktorú tvoria inak "staré tváre", je podľa nej absencia ministra pre hospodárske reformy Marina Murilla. (ap)
21:03
Lavrov a Pompeo spolu telefonovali o Ruske zadržanej v USA. Lavrov vyzval Pompea, aby zaistil prepustenie ruskej občianky Marie Butinovej, ktorú  podozrievajú, že pôsobila ako tajná agentka Moskvy. Postup amerických orgánov označil v telefonickom rozhovore za "neprijateľný". (dpa)
20:06
Hasičov zamestnávajú silné dažde a búrky na západnom Slovensku.

Pomáhajú pri odčerpávaní vody zo zatopených priestorov, odstraňovaní popadaných stromov a v jednom prípade zasahujú pri spadnutej plechovej streche. (tasr)

19:48
Hnutie Sme rodina-Boris Kollár si pripomenulo Deklaráciu o zvrchovanosti SR.

A to zapálením vatry na rodinno-oddychovom podujatí s názvom Vatra zvrchovanosti si v sobotu pri Ružomberku. (tasr)

19:16
Na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode Vyšné Nemecké prerušia prevádzku.

A to v stredu 25. júla od 8. do 12.30 h. Dôvodom sú plánované práce na zariadení vysokého napätia. (tasr)

18:51
Iránsky najvyšší vodca odmietol výzvy na vyjednávanie s prezidentom USA.

Takýto postup by bol podľa neho "obrovskou chybou". (dpa)

17:49
V Lánoch hovorili český prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš o rozpočte na rok 2019. Tak prezident, ako aj predseda vlády sa pri tejto príležitosti zhodli na tom, že návrh na zvýšenie platov zamestnancov vo verejnej správe o desať percent, ktorý pochádza z dielne odborov, nie je adekvátny.(tasr)
17:22
Gajdoš si pripomenul výročie narodenia Milana Rastislava Štefánika.

Od 17. h sa pred rodným domom Štefánika uskutoční prehliadka historických vozidiel a po nej bude nasledovať koncert a tanečná zábava pod názvom Prechádzka storočím. (tasr)

17:05
Až osem osôb mohlo byť zapletených do krádeže miliónových diel.

Práce za 26 miliónov, ktoré sa medzičasom podarilo nájsť v skladových priestoroch v Turíne, odcudzili istému obchodníkovi s umením v Monze ešte 20. apríla 2017. (tasr)

16:27
Na čele španielskych ľudovcov nahradil Mariana Rajoya Pablo Casado. Na mimoriadnom zjazde tamojšej Ľudovej strany podporilo niekdajšieho hovorcu vlády v Madride viac ako 57 percent hlasujúcich. Niekdajšia vicepremiérka krajiny Soraya Saénz de Santamaría získala asi 42 percent hlasov z prítomných takmer 3200 voliteľov a voliteliek. (tasr)
15:54
Až osem osôb mohlo byť zapletených do krádeže miliónových diel Pierra Augusta Renoira a Petera Paula Rubensa. Traja z nich sú vo vyšetrovacej väzbe. Práce, ktoré sa medzičasom podarilo nájsť v skladových priestoroch v Turíne, odcudzili istému obchodníkovi s umením v Monze ešte 20. apríla 2017. Dvaja zlodeji, ktorí sa vydávali za kupcov, podpísali s obchodníkom falošnú zmluvu, ktorou sa zaviazali zaplatiť 26 miliónov eur za obe diela. V nestráženom momente však schytili obrazy a ušli. (apa)
15:39
Holandsí policajti našli v kontajneri s mrazenými rybami z Ekvádoru 1100 kíl kokaínu. Na čiernom trhu to predstavuje hodnotu 22 miliónov eur. V tejto súvislosti došlo už k zadržaniu siedmich podozrivých. Priekupníkom s drogami prišli kompetentné orgány na stopu vďaka nešpecifikovanému tipu verejnosti. Náklad kokaínu sa podarilo objaviť ešte 6. júla v prístave v Rotterdame.
15:16
Na útočníka z lübeckého autobusu vydali zatykač. Ten v piatok zaútočil nožom na cestujúcich v linkovom autobuse a zranil podľa aktualizovaných informácií najmenej desať z nich, z toho troch vážne. Na zadržaného uvalili vyšetrovaciu väzbu. (dpa)
14:55
Najmenej 12 afganských policajtov prišlo o život po útoku ozbrojencov z hnutia Taliban. Počas šesťhodinových bojov s militantmi utrpelo podľa nich zranenia ďalších 20 policajtov. (dpa)
14:36
Podľa predbežných odhadov lesníkov sa len v oblasti Tatranskej Javoriny vyšplhajú škody na približne 700-tisíc eur.. "Aj keď sa v súčasnosti hovorí o mimoriadnych zrážkach v oblasti Tatranskej Javoriny, zatiaľ neprekonali tie z roku 2008. Už teraz je jasné, že škody po prívalových dažďoch, budú podstatne vyššie ako pred desiatimi rokmi," konštatoval riaditeľ ŠL TANAP parku Pavol Fabian.
14:02
Ministri financií a šéfovia centrálnych bánk G20 sa stretli v Buenos Aires. Stretnutie sa uskutočňuje uprostred obchodných sporov medzi USA a Čínou a Európskou úniou (EÚ). Okrem oficiálnych tém, medzi ktoré patria budúcnosť práce a zlepšenie infraštruktúry, by sa však malo diskutovať aj o globálnom obchode a regulácii kryptomien.
13:47
Viacero Čečencov a Afgancov sa pobilo v piatok vo viedenskej štvrti Favoriten. Jeden z aktérov utrpel ťažké zranenia nožom v hrudnej oblasti a do nemocnice ho záchranári museli previezť vrtuľníkom. Ďalší dvaja muži utrpeli rezné poranenia horných končatín. (apa)
13:29
Západné Slovensko môžu večer zasiahnuť búrky s krúpami.

Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav.

13:13
Útočníka z aubotusu v Lübecku predviedli pred vyšetrujúceho sudcu.

V piatok zaútočil nožom na cestujúcich v linkovom autobuse v severonemeckom meste a zranil podľa aktualizovaných informácií najmenej desať z nich, z toho troch vážne. (tasr)

12:58
Rakúsky podnikateľ u nás ťažil drevo aj napriek zákazom.

Nelegálne spravil aj takmer päť kilometrov lesných ciest na svojich pozemkoch, ktoré zasahujú do Chráneného vtáčieho územia Muránska planina. (aktuality.sk)

12:35
Na Malorke zakotvila záchranná loď s mŕtvymi telami dvoch migrantov.

Plavidlo zakotvilo v prístave Palma de Mallorca. (tasr)

12:02
V okrese Liptovský Mikuláš naďalej trvá hrozba povodne.

 Platí tu aj výstraha prvého stupňa. (shmu)

11:15
Pri nehode turistickej lode v Missouri zahynulo deväť členov jednej rodiny.

Úrad miestneho šerifa uviedol, že o život prišlo až deväť členov rodiny Colemanovcov z Indiany, z toho štyri deti vo veku od jedného do deviatich rokov. (cnn)

10:58
Na Balkáne sa stále nachádza zhruba 60-tisíc nelegálnych migrantov, tvrdí expert.

V samotnom Grécku úrady do 8. júla zaznamenali 24-tisíc migrantov. Je to 122-percentný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. (tasr)

10:23
Hasiči stále odstraňujú následky prívalového dažďa v Tatrách.

 Spevňujú cesty a odčerpávajú vodu zo zatopených chatiek a priestorov.

09:11
Francúzsko poslalo po dohode s Ruskom zdravotnícku pomoc do Sýrie.

Dodávka je určená na pomoc 500 vážne zraneným a ďalším 15-tisíc ľuďom s menej závažnými zdravotnými ťažkosťami. (tasr)

08:44
Polícia objavila dva ukradnuté obrazy od Rubensa a Renoira.

Talianska polícia spresnila, že umelecké diela našli v sklade v meste Turín. V súvislosti s touto lúpežou majú vyšetrovatelia osem podozrivých. Sú medzi nimi štyria Taliani a jeden Chorvát, ktorých zatkli minulý mesiac. (ap)

08:24
Hnutie Hamas vyhlásilo po nových zrážkach prímerie v pásme Gazy.

Správa prišla po dni násilia, pri ktorom zahynul jeden izraelský vojak a štyria Palestínčania. (dpa)

08:08
USA naliehajú na Čínu a Rusko, aby uplatňovali sankcie voči Severnej Kórei.

Chú tak dosiahnuť, že sa Pchjongjang vzdá jadrových zbraní. (tasr)

07:39
Pentagón poskytne Ukrajine vojenskú pomoc za ďalších 200 miliónov dolárov.

Nová podpora prichádza v čase, keď sa vláda Ukrajiny snaží zabezpečiť, aby jej ozbrojené sily mohli lepšie spolupracovať s armádami členských krajín NATO. (tasr)

07:23
Poslanci schválili zákon umožňujúci väčšiu kontrolu súdnictva.

Ten vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS) uľahčí vymenovávanie predsedu a ďalších členov Najvyššieho súdu a umožní jej ovplyvňovať prácu sudcov nižších súdov. (tasr)