Krátke správy 20. 09. 2017

23:58
Novinárke portálu Echo24 Lenke Zlámalovej ukradli z bytu dokumenty. Neznámy páchateľ sa v stredu dopoludnia vlámal do pražského bytu komentátorky českého spravodajského severa Echo24 a Týdeníka Echo Lenky Zlámalovej. Odcudzil tam malý modrý kufor plný osobných dokumentov a dôverných písomností, ako aj mobilný telefón, iPad a sedem rokov starý notebook. (tasr)
23:20
Na letisku v Istanbule zišlo z dráhy súkromné lietadlo, pilot zahynul. Malé súkromné prúdové lietadlo s piatimi osobami na palube zišlo dnes z pristávacej dráhy na istanbulskom letisku a začalo horieť. Podľa súkromnej tlačovej agentúry Dogan prišiel o život prvý pilot a ostatných štyroch ľudí vytiahli zo stroja zranených. (tasr)
22:40
Nemecký súd zamietol nariadenie o požadovanej výške pre policajtov.

Abstract...

22:00
Trump podpísal nové nariadenie zamerané proti obchodovaniu s KĽDR. Americký prezident Donald Trump podpísal dnes nové výkonné nariadenie, ktoré umožňuje Spojeným štátom postihovať zahraničné banky, jednotlivcov a spoločnosti obchodujúce so Severnou Kóreou. (tasr)
21:25
Ústavný súd bude dávať pokuty katalánskej volebnej komisii. Španielsky ústavný súd dnes oznámil, že bude dávať pokutu 22 členom ústrednej volebnej komisie dohliadajúcej na plánované referendum o nezávislosti Katalánska od Španielska, a to vo výške 6000-12.000 eur za deň, keďže naďalej porušujú súdne rozhodnutia pozastavujúce toto ľudové hlasovanie. (tasr)
20:40
Vlani sa predalo sýtených nealkoholických nápojov za vyše 101 miliónov eur. Najväčším segmentom v rámci limonád sú kolové nápoje, s tržbami viac než 65 miliónov eur. Tieto nápoje tvoria takmer tri štvrtiny tržieb všetkých sýtených nealko nápojov v tomto období. Celkový predaný objem sa pohyboval okolo 242 miliónov litrov. (tasr)
19:53
Rafael Nadal sa vyjadril ku katalánskemu referendu, ale odmietol sa pridať na jednu alebo na druhú stranu. Dodal totiž, že jeho znalosť angličtiny mu znemožňuje správne vysvetliť, čo má na mysli. "Neviem si predstaviť Španielsko bez Katalánska a Katalánsko bez Španielska. Ani si to nechcem predstavovať. Ale deje sa to," vysvetlil. (tasr)
18:41
Turecko, Irán a Irak zvažujú protiopatrenia v súvislosti s kurdským referendom. Turecko, Irán a Irak sa dohodli, že zvážia protiopatrenia proti kurdskému severoirackému regiónu v súvislosti s jeho plánovaným referendom o nezávislosti. Informovalo o tom dnes turecké ministerstvo zahraničných vecí. (tasr)
18:17
Vodiči tranzitujúci cez mesto Brezno môžu oddnes využívať novovybudovaný obchvat. Je riešený ako dvojpruhová obojsmerná komunikácia celkovej dĺžky 2,5 kilometra. (tasr)
17:38
Ľudia protestným zhromaždením v Poprade chceli poukázať na nízke mzdy na východe Slovenska. Zúčastnilo sa na ňom zhruba 200 ľudí z podtatranského regiónu, ale aj z Košíc, Spišskej Novej Vsi i zo západu Slovenska.(tasr)
16:58
Robert Fico bude v Rakúsku rokovať o boji proti korupcii. Predseda vlády SR odcestuje v piatok (22. 9.) do rakúskeho Laxenburgu na stretnutie s dekanom Medzinárodnej protikorupčnej akadémie Martinom Kreutnerom. (tasr)
16:55
V slovenských väzniciach je v súčasnosti 225 cudzincov. Z uvedeného počtu cudzincov je 83 obvinených a 142 právoplatne odsúdených. Žien cudzej štátnej príslušnosti je v slovenských ústavoch v súčasnosti 13. (tasr)
15:50
Razenie tunela Čebrať na diaľnici D1 by sa mohlo obnoviť v januári 2018. Tunel sa nachádza na úseku diaľnice D1 Hubová - Ivachnová a s jeho razením sa prestalo ešte v roku 2015. (tasr)
15:40
Bratislavské letisko vybavilo v auguste tohto roka 296 920 cestujúcich. August 2017 sa tak po rekordnom júli stal najsilnejším augustom v histórii letiska. (tasr)
13:45
Vietnam je podľa obchodného obratu 14. najdôležitejšou krajinou pre SR. Uviedol to dnes v Bratislave podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Peter Žiga. (tasr)
13:40
Sme rodina navrhuje, aby za priestupky by mohli pykať už 14-ročné deti. Veková hranica priestupkovej zodpovednosti by sa tak znížila z 15 na 14 rokov. (tasr)
13:35
Maďarská polícia zadržala člena gangu, ktorý predával drogy aj klientom zo Slovenska. Zvyšných štyroch členov gangu, dve ženy a dvoch mužov vo veku od 25 do 41 rokov, ktorí predávali drogy v maďarských mestách a obciach, zadržali ešte v auguste. (tasr)
11:48
Cesta medzi Púchovom a Považskou Bystricou bude cez víkend uzavretá. Úsek úplne uzavrú pre výstavbu východného portálu tunela Diel, ktorý je súčasťou rekonštrukcie železničnej trate na rýchlosť 160 kilometrov za hodinu. (tasr)
11:18
Celoplošné testovanie piatakov bude 22. novembra. Týkať sa bude približne 45 tisíc žiakov na vyše 1400 základných školách. Na testovanie bolo vyčlenených asi 160 tisíc eur. (tasr)
11:05
Český najvyšší súd rozhodol o prvom českom džihádistovi. Jan Silovský mal v úmysle bojovať v Sýrii v radoch extrémistickej organizácie Islamský štát, za čo si má odpykať trest šesť rokov odňatia slobody. (tasr)
10:55
Ochrana a spracovanie osobných údajov sa budú riadiť podľa nového zákona. Návrh nového zákona o ochrane osobných údajov schválila vláda v stredu. (tasr)
09:52
Piloti spoločnosti Ryanair odmietli navrhovaný systém odmien. Ten ich mal presvedčiť, aby pracovali aj počas nároku na voľno a vyzvali vedenie aerolínií, aby zlepšilo ich pracovné aj mzdové podmienky. (tasr)
09:50
Malajzijská polícia zadržala sedem Filipíncov podozrivých z terorizmu. Muži vo veku 22-38 rokov boli zamestnancami súkromných bezpečnostných služieb v malajzijskej metropole Kuala Lumpur a priľahlých oblastiach. (ap)
09:21
Na diaľnici D1 z Popradu do Prešova sa stala nehoda, zahynul jeden človek. Na mieste zasahovali siedmi hasiči s dvoma kusmi techniky. (tasr)
07:35
V Los Angeles sa v októbri uskutoční špeciálny koncert skupiny Linkin Park. Americká rocková skupina si zaspomína na svojho nedávno zosnulého speváka Chestera Benningtona. Výťažok z koncertu, na ktorom by sa mali objaviť aj viacerí hostia, poputuje na účet nadácie One More Light Fund, verejnoprospešného subjektu založeného skupinou. (tasr)
06:51
V súvislosti s útokom v londýnskom metre zadržali ďalšieho podozrivého. Tínedžera (17) zadržali v štvrti Thornton Heath v súlade s protiteroristickým zákonom. Vyšetrovatelia podnikli následne prehliadku objektu, kde sa nachádzal. V súvislosti s týmto činom už polícia predtým zadržala na rôznych miestach Británie piatich mužov vo veku 18-48 rokov. (bbc)
06:09
Hurikán Maria spustošil Portoriko a zoslabol na búrku druhej kategórie. Meteorológovia naďalej počítajú s možnosťou, že Maria v priebehu dneška znova naberie na sile a zmohutnie na hurikán. (ap)