Správy z vášho kraja:

Krátke správy 19. 11. 2018

23:06
Na strednej škole v Texase postrelil tínedžer tínedžerku.

Oznámil to úrad miestneho šerifa s tým, že 16-ročného študenta tej istej školy vzali do väzby.
Zranené dievča letecky previezli do nemocnice. (tasr)

22:56
Zosuv pôdy v Kolumbii strhol autobus; zahynulo 13 ľudí.

K nešťastiu došlo v nedeľu v kolumbijskom okrese Tuquerres, kadiaľ autobus prechádzal na ceste z mesta Pasto do prístavu Tumaco blízko hranice s Ekvádorom. (tasr)

22:40
Ruský pravoslávny biskup slovne zaútočil na Putina; vyzval ľudí, aby ho nevolili.

Jevtichij vysvetlil svoje rozhodnutie poukázaním na Putinovo vyhlásenie, že komunisti napodobnili kresťanskú tradíciu uchovávať pozostatky svätcov, keď uložili zabalzamované telo zakladateľa sovietskeho štátu Vladimira Lenina do hrobky na moskovskom Červenom námestí - biskup označil tieto slová za rúhačské. (tasr)

22:34
Hnutie ANO odporučilo svojim voličom, aby hlasovali za Zemana.

Výbor zároveň podporil predsedu hnutia Andreja Babiša ako kandidáta na premiéra pre rokovania o novej vláde. (novinky.cz)

22:18
Pápež sa ospravedlnil obetiam za výroky obraňujúce čilského biskupa.

Podozrivého z krytia pedofilného kňaza Fernanda Karadimu. Pápež uviedol, že sa nesprávne vyjadril, keď povedal, že kritici čilského biskupa Barrosa nemajú proti nemu žiaden "dôkaz".(tasr)

21:57
Šéf ruskej diplomacie Lavrov sa stretol s predstaviteľom sýrskej opozície.

Aby sa porozprávali pred blížiacimi sa mierovými rokovaniami o Sýrii, ktoré sa neskôr v priebehu tohto mesiaca uskutočnia v Soči pod záštitou Ruska. (tasr)

20:39
Prokuratúra v Szolnoku obvinila dvoch Slovákov z podvodu.

Dvojica ponúkala vybavenie rýchlej a výhodnej pôžičky prostredníctvom špeciálneho telefónneho čísla so zvýšeným poplatkom za hovor. (tasr)

19:41
Senátori v USA sa dohodli na obnovení financovania federálnych úradov.

Takzvaný shutdown, v rámci ktorého je ochromená činnosť mnohých vládnych inštitúcií v USA, by sa tak po troch dňoch mal skončiť. (tasr)

18:37
Belgický premiér Charles Michel znížil dnes úroveň varovania pred teroristickými útokmi v krajine na 2. stupeň. V policajnom žargóne to znamená zmenu úrovne z "možných a pravdepodobných" útokov na "nepravdepodobnú" hrozbu. Vláda naposledy zaviedla tretí všeobecný stupeň ohrozenia 16. novembra 2015 po teroristických útokoch v Paríži. (tasr)
18:22
Moskovský súd nariadil dnes ukončiť činnosť nadácie opozičného politika Alexeja Navaľného. Zohrávala rozhodujúcu úlohu v prezidentskej kampani. Príslušný návrh podala prokuratúra, podľa ktorej sa nadácia dopustila početných porušení predpisov. (ap)
18:05
Nález leteckej bomby z 2. svetovej vojny dnes ochromil popoludní dopravu vo viedenskej štvrti Favoriten.

Objavili ju pri zemných prácach. Stalo sa tak však našťastie iba na krátky čas, pretože alarmovaní pyrotechnici rakúskych ozbrojených síl bombu pred pol piatou zneškodnili. (ap)

17:47
Talianskeho mafiána Fausta Pellegrinettiho zatkli v luxusnom byte v centre Alicante v Španielsku po 15 rokoch na úteku.

Niekdajší člen obávaného zločineckého syndikátu od 70. rokov 20. storočia ovládal Rím. Začínal ako lupič, potom sa špecializoval na medzinárodné obchodovanie s drogami a pranie špinavých peňazí a nakoniec sa stal popredným členom rímskeho gangu Magliana. (tasr)

16:59
Spoločnosť Karlovarské minerální vody ovládne českú, slovenskú a maďarskú Pepsi.

Stane sa tak najväčším producentom nápojov v regióne. (tasr)

16:38
Premiéri Bulharska a Česka vyzvali na urýchlenú reformu azylového systému Európskej únie. Bojko Borisov a Andrej Babiš sa zhodli, že v EÚ je potrebné nájsť rozumný kompromis v otázkach migrácie. Babiš uviedol, že "povinné prerozdeľovanie migrantov je neprijateľné a rozdeľujúce". (tasr)
16:30
Po tragickom požiari hotela v centre Prahy sú so zraneniami v nemocnici ešte dvaja ľudia. Požiar pripravil o život štyroch ľudí. Záchranári ošetrili celkovo 34 ľudí, do nemocníc previezli osem zranených, z ktorých museli štyroch oživovať. (tasr)
16:21
Po streľbe v Petržalke sú dvaja mŕtvi: Vedľa nich ležalo bábätko.

Na miesto sa ihneď dostavili hliadky polície a služba rýchlej zdravotnej pomoci. (tasr)

15:56
Minister zahraničia USA Rex Tillerson navštívil nové veľvyslanectvo USA v Londýne. Urobil tak po tom, čo prezident Donald Trump vyhlásil, že plánovanú návštevu Británie zrušil, lebo sa mu budova nepáči a podľa neho to bola z finančného hľadiska "nevýhodná dohoda". (tasr)
15:43
Poplatok na matrikách za cirkevný sobáš sa zruší.

Dohodli sa na tom minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) na stretnutí so signatármi petície Fóra kresťanských inštitúcii v Bratislave. (tasr)

15:11
Na Slovensku na konci minulého roku pracovalo takmer 50-tisíc cudzincov.

Cudzinci sa na Slovensku najviac pohybujú v troch okresoch, a to v Bratislave, Trnave a Nitre. (tasr)

14:48
Nemecký parlament schválil rezolúciu za zintenzívnenie vzťahov s Francúzskom. Poslanci tak urobili v deň 55. výročia podpisu francúzsko-nemeckej tzv. Elyzejskej zmluvy o a priateľstve. V dokumente požadujú "potvrdenie a prehĺbenie" pôvodnej zmluvy z roku 1963. (tasr)
14:33
Európska únia uvalila sankcie na sedem vysokopostavených venezuelských predstaviteľov. Na najnovšom sankčnom zozname EÚ sa ocitli blízki spolupracovníci venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Súčasťou sankcií je zmrazenie účtov a zákaz vstupu dotknutých osôb do EÚ. (tasr)
14:24
Nemeckí sociálni demokrati sa pred vstupom do koaličných rokovaní chcú ešte interne poradiť. Chcú prebrať, na akej báze a v akej štrukturálnej podobe a personálnom zložení pôjdu do rozhovorov so stranami únie CDU/CSU o pokračovaní tzv. veľkej koalície na spolkovej úrovni. (tasr)
14:12
Spojené štáty otvoria na budúci rok svoje veľvyslanectvo v Jeruzaleme. Uviedol to dnes počas návštevy Izraela americký viceprezident Mike Pence. (ap)
14:07
Na exekučnú amnestiu od Dôvery reagovalo vyše 4 000 dlžníkov, ktorý zaplatili dva milióny eur.

Vďaka tejto amnestii sa ukončilo 11-tisíc exekučných konaní. Poisťovňa plánuje tieto peniaze použiť na úhradu zdravotnej starostlivosti prepoistencov a na ďalší rozvoj služieb pre klientov.

14:03
Sudca odmietol žiadosť prokuratúry o zatykač na Puigdemonta. Španielsky súd v pondelok zamietol žiadosť španielskej prokuratúry o reaktiváciu eurozatykača na katalánskeho expremiéra Carlesa Puigdemonta, zdržiavajúceho sa momentálne v Dánsku. (tasr)
13:52
Talianske úrady zatkli v pondelok 57 osôb podozrivých z členstva v sicílskej mafii. Podľa palermského prokurátora išlo o "jednu z najväčších operácií proti mafii v posledných rokoch." Dodal, že policajná operácia spôsobila mafii v oblasti Agrigenta veľmi veľké straty. (tasr)
13:38
Facebook otvorí v Európe tri nové školiace centrá pre digitálne zručnosti. Sociálna sieť sa zaviazala, že v priebehu nasledujúcich dvoch rokov vyškolí jeden milión ľudí. (tasr)
13:33
SaS tému eZdravie politizuje a šíri poplašné správy. Tvrdí Ministerstvo zdravotníctva. "Odmietame tvrdenia, že všetko je zlé," uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Nábeh elektronického zdravotníctva do praxe si podľa nej vyžaduje čas, lekári sa musia dostatočne oboznámiť so systémom. (tasr)
13:30
Babiš je na oficiálnej návšteve Bulharska. S bulharským náprotivkom Bojkom Borisovom diskutovali o aktuálnych európskych otázkach, ako je rozširovanie schengenského priestoru, rozpočet Európskej únie, brexit či problém migrácie. (novinky.cz)
12:19
Británia varovala pred klesajúcou schopnosťou svojej armády čeliť hrozbám. Uviedol to náčelník generálneho štábu britskej armády Nick Carter, podľa ktorého je dôvodom nedostatočné financovania ozbrojených síl. (tasr)
12:10
Nezamestnanosť na Slovensku v decembri 2017 poklesla na 5,94 %. Medzimesačne sa znížila o 0,01 percentuálneho bodu (p. b.), medziročne klesla o 2,82 p. b. Informoval o tom generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič. (tasr)
12:09
Expremiéra Carlesa Puigdemonta navrhli ako kandidáta na zostavenie novej katalánskej vlády. Spravil tak predseda katalánskeho parlamentu Roger Torrent. (tasr)
12:03
Ministerstvo zdravotníctva chce sprísniť zákon o liekoch. Ten pritom prešiel zmenami len nedávno, v januári minulého roka. Dôvodom majú byť špekulanti, ktorí vymýšľajú, ako ho obísť. (tasr)
11:55
Voda zo šiestich prameňov na Zobore nie je vhodná pre ľudskú spotrebu. Vzorky vody odobrali zo Svoradovho prameňa, z prameňov na Kláštorskej, Pivonkovej a Martinskej ulici, z prameňov Šindolka a Buganka. (tasr)
11:44
Turecké jednotky zvádzajú tuhé boje v kurdskej enkláve na severe Sýrie. Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) spustili Američanmi podporované kurdské milície zúrivú protiofenzívu, vyhnali tureckých vojakov a ich spojeneckých sýrskych bojovníkov z dvoch dedín, ktoré tí nakrátko obsadili. (tasr)
11:34
SaS podáva trestné oznámenie v súvislosti s elektronickým zdravotníctvom. Podľa strany mohlo dôjsť k machináciám pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Zároveň sa SaS obracia na EÚ v súvislosti s eZdravím. Dôvodom sú stratené milióny eur a oklamaní pacienti. (tasr)
11:24
Mogheriniová vyzvala Izrael a Palestínu, aby sa dohodli o Jeruzaleme. Palestínčania a Izraelčania sa musia sami medzi sebou dohodnúť ohľadom štatútu mesta Jeruzalem, ktorý sa podľa nej musí stať "hlavným mestom dvoch štátov". (tasr)
11:13
Dozorcovia z vyše 120 väzníc v rôznych častiach Francúzska pokračujú v protestoch. Domáhajú sa zlepšenia pracovných podmienok a posilnenia bezpečnosti pri práci s väzňami. (tasr)
11:00
Chrípka v Nitrianskom kraji už zatvára školy. Zatvorená zostala jedna materská škola v okrese Topoľčany, dve základné školy v okrese Nové Zámky a jedna základná škola s materskou školou v Nitrianskom okrese, informuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre. (tasr)
10:54
Koalícia vedená Saudskou Arábiou poskytne Jemenu viac ako miliardu eur. Urobí tak v rámci novej humanitárnej pomoci. Koalícia intervenovala v Jemene v marci 2015 so zámerom poraziť Iránom podporovaných šiitských húsíov a obnoviť medzinárodne uznanú vládu prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího. (tasr)
10:53
Na Odborárskej ulici v Bratislave bude protest, vodiči by sa mali úseku vyhnúť. Medzi 16.30 a 18.00 h sa tam uskutoční protestné zhromaždenie proti jednému z developerských projektov v lokalite. Polícia žiada vodičov, ktorí tento úsek využívajú ako spojnicu medzi Vajnorskou a Račianskou ulicou, aby sa v uvedenom čase tejto trase vyhli. (tasr)
10:34
Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont pricestoval z Bruselu do Kodane. Puigdemont odcestoval z Bruselu aj napriek tomu, že španielska štátna prokuratúra varovala, že sa v takom prípade bude snažiť o jeho zadržanie. (tasr)
10:23
Posledný prieskum pred českými voľbami favorizuje Jiřího Drahoša. Za niekdajšieho šéfa Akadémie vied je rozhodnutých hlasovať 47 percent voličov, za Zemana 43 percent opýtaných. (mf dnes)
09:47
Repatriácia rohinských utečencov do Mjanmarska sa odkladá. Príčinou tohto odkladu je nevykonanie všetkých opatrení nutných na repatriáciu. Mjanmarsko má prijímať rohinských utečencov z Bangladéša v dvoch prijímacích strediskách a dočasnom tábore v blízkosti spoločných hraníc oboch štátov. (reuters)
09:02
V Tokiu prvýkrát nacvičovali evakuáciu civilistov pri raketovom útoku. Cvičenie sa uskutočnilo v zábavnom komplexe Tókió Dómu Šiti, na stanici metra a v miestnom komunitnom centre. Zúčastnilo sa na ňom vyše tri stovky ľudí. (ap)
08:36
Most Apollo v smere do centra Bratislavy je pre nehodu prejazdný len v jednom pruhu. Vodič osobného auta dostal pravdepodobne šmyk, v dôsledku čoho narazil do zvodidiel. Dopravná nehoda sa zaobišla bez zranení, informuje polícia na svojej faceboovej stránke.
07:51
Na sopke Mayon hrozí nebezpečná erupcia. Sopka vychrlila do ovzdušia sopečný popol, ktorého stĺpec dosahoval výšku až desať kilometrov. Viac ako 27-tisíc obyvateľov stále zostáva v evakuačných strediskách na úpätí sopky. (tasr)
06:32
Senátori sa stále nedohodli. Americkí republikánski a demokratickí senátori nedokázali ani v nedeľu dospieť k dohode o aspoň dočasnom obnovení financovania federálnych úradov. Takzvaný shutdown, v rámci ktorého je ochromená činnosť mnohých vládnych inštitúcií, tak bude v pondelok pokračovať už tretím dňom. (ap)
06:13
Pápež ukončil cestu po Latinskej Amerike a odletel späť do Ríma. Šesťdňovú pastoračnú cestu hlavy katolíckej cirkvi sprevádzali aj protesty proti prípadom sexuálneho zneužívania detí katolíckymi duchovnými. (ap)
06:06
Havária vlaku v Sydney si vyžiadala 16 zranených. Vlak prichádzajúci na stanicu z neznámych príčin nestihol zabrzdiť a vrazil do zarážadla na konci železničnej trate. K nehode došlo v meste Richmond, ktoré sa nachádza približne 60 kilometrov od centra Sydney. (abc news)