Správy z vášho kraja:

Krátke správy 22. 02. 2018

22:43
Trump podporil zvýšenie minimálneho veku pre ďalšie typy zbraní na 21 rokov. Uviedol, že "nič nie je dôležitejšie ako ochrana našich detí". Reagoval tak na naliehavé výzvy verejnosti, aby politici po streleckom masakri na floridskej strednej škole podnikli účinné opatrenia proti opakovaniu takýchto zločinov. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
21:52
Ľudské práva stratili podporu silných lídrov a silných štátov. Predsedníčka Správnej rady Amnesty International Slovensko Marta Šimečková to uviedla vo pri príležitosti predstavovania výročnej správy tejto medzinárodnej humanitárnej organizácie.
Ako dodala, v súčasnosti neexistujú svetoví lídri či predstavitelia silnejších krajín vo svete, ktorí by nejakým spôsobom reprezentovali ľudské práva. (tasr)
20:54
Zákonodarcovia schválili označovanie vraždenia Arménov za genocídu. Očakáva sa, že to vystupňuje diplomatické napätie medzi Holandskom a Tureckom, informovala agentúra AP.
20:26
Baskická skupina ETA bude hlasovať o svojom definitívnom rozpustení. Ak by sa tento krok odsúhlasil, ETA by definitívne zanikla do tohtoročného leta. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne noviny Gara.
20:02
Prezident Kiska vypovedal na polícii, svedčil ako poškodený. Pred vyšetrovateľom svedčil ako poškodený v kauze úniku daňových informácií o jeho firme KTAG. Podozrenie preveruje Národná kriminálna agentúra. Informovala o tom televízia TA3 vo večernej spravodajskej relácii.
19:41
Najmenej desať ľudí dnes zahynulo, keď sa zrútila obytná budova v ošarpanej, chudobnej štvrti Káhiry. Telá desiatich obetí už vytiahli z trosiek päťposchodovej budovy, ktorá stála vo štvrti Manšíja Násir. Informovala o tom egyptská oficiálna tlačová agentúra MENA s odvolaním sa na predstaviteľa káhirskej civilnej ochrany.
19:22
Na severnom Slovensku sa naďalej môžu tvoriť snehové jazyky. Meteorológovia SHMÚ v tejto súvislosti vydali pre viaceré okresy Žilinského, Banskobystrického a Prešovského kraja výstrahu 1. stupňa s platnosťou do soboty (24.2.) 20.00 h.
18:52
Dôchodcovia demonštrovali po celom Španielsku a žiadali vyššie penzie. Najväčšie protesty sa konali vo veľkých mestách ako Bilbao, Barcelona, Valencia, Sevilla a Madrid. V tomto hlavnom meste tisíce ľudí pri vchode do parlamentu skandovali "Zlodeji! Zlodeji!". Blokovali pritom aj dopravu a stáli tvárou v tvár radom policajtov. (tasr)
18:26
Ozbrojené sily dočasne pozastavili leteckú prevádzku vrtuľníkov Mi-17. "Z dôvodu bezpečnosti budú vrtuľníky Mi-17 opätovne zaradené do prevádzky až po ukončení všetkých potrebných kontrol," uviedla hovorkyňa Capáková. (tasr)
17:40
Bývalého nemeckého kňaza za zneužívanie detí odsúdili na 8,5 roka pobytu v psychiatrickom zariadení. Sudca Thomas Trautwein uviedol, že otázka následného preventívneho zadržiavania bude závisieť od výsledku liečby. Podľa neho takáto terapia potrvá veľa rokov a jej úspech je neistý, avšak obvineného priznanie otvorilo možnosť, že ho v istom bode prepustia. (tasr)
17:20
Imigranti z Haiti a Salvádora žalujú Trumpa za ukončenie programu ich ochrany. V žalobe sa uvádza, že rozhodnutie republikánskej administratívy ukončiť program chrániaci pred deportáciami bol rasovo motivovaný. Imigranti z Haiti a Salvádora mali v USA dočasný ochranný status. (tasr)
16:41
Personál Air France protestuje pred jej parížskou centrálou. Spoločnosť uviedla, že nebude štartovať polovica z jej diaľkových letov z Paríža. Zákazníkom s rezerváciou letu odporučila, aby si zmenili letenky - a to "bez príplatku". Deň trvajúci štrajk má za cieľ vyvinúť tlak na manažment, aby zvýšil mzdy zamestnancov o šesť percent. (tasr)
16:31
Na východe Slovenska vletelo auto do hlúčika detí. Tri bojujú o život, deväť je zranených.

Na mieste sú záchranné zložky.

16:29
Britská polícia vyšetruje prípad balíka zaslaného princovi Harrymu a Meghan. Polícia dodala, že látku "podrobili testom a potvrdilo sa, že nie je podozrivá". Detektívi teraz vyšetrujú prípad zásielky ako trestný čin spáchaný so zákerným úmyslom. Noviny Evening Standard napísali, že balík obsahoval aj rasistický odkaz. (tasr)
16:13
Incident s údajným ozbrojeným mužom v Bruseli nesúvisel s terorizmom. Všetko sa začalo po tom, ako jeden Poliak nahlásil vraždu. Keď prišla na danú adresu polícia, nič neobjavila. Svedkovia však uviedli, že k incidentu došlo v neďalekej budove a že videli ozbrojeného muža. (tasr)
15:49
Pojednávanie v prípade Ruskovej zmenky odročili na 28. februára.

Informoval hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. (tasr)

15:30
Hasiči zasahovali pri požiari bytu na Bajkalskej ulici v Bratislave.

Požiar sa už ďalej nešíri. (tasr)

15:17
Izolácia chorých na syfilis v Trebišove zatiaľ nebola potrebná.

Po zasadnutí krízového štábu o tom informoval prednosta okresného úradu Rastislav Petrovič. (tasr)

14:52
EÚ pomôže štyrom členským štátom postihnutým prírodnými katastrofami. Európska komisia navrhla úpravu rozpočtu EÚ s cieľom zabezpečiť rýchlu mobilizáciu finančnej pomoci vo výške 104,2 milióna eur. Peniaze sú určené pre Francúzsko, Grécko, Portugalsko a Španielsko. (tasr)
14:40
Polícia uzavrela jednu štvrť v Bruseli pre podozrenie, že by sa tam mohol pohybovať ozbrojený muž. Podľa spravodajskej televízie Sky News sa v jednej z budov vo štvrti Forest zabarikádoval najmenej jeden ozbrojený muž. Vo štvrti momentálne zasahuje polícia. (tasr)
14:19
Premiér Robert Fico (Smer-SD) nedá súhlas na to, aby vláda predložila Istanbulský dohovor na ratifikáciu.

Pokiaľ budú existovať jeho zjavné rozpory s ústavnou definíciou manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy. (tasr)

14:04
Útočník na ambasádu USA v Čiernej Hore zomrel pri aktivácii druhej bomby. Polícia páchateľa identifikovala ako 43-ročného Dalibora Jaukoviča. Vyšetrovatelia a bezpečnostné zdroje uviedli, že po tom, čo páchateľ hodil prvú výbušninu, ho náhodne zabila druhá bomba. (tasr)
13:57
Súdny dvor EÚ rozhodol, že Poľsko porušilo normy EÚ o obmedzení znečisťovania ovzdušia. Európska komisia podala na Poľsko sťažnosť v decembri roku 2015, pretože v rokoch 2007-15 boli denné limity pre koncentráciu škodlivých prachových častíc pravidelne prekračované v 35 zo 46 sledovaných zón. (tasr)
13:44
Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a jeho spolupracovníka opäť zadržala ruská polícia. Navaľného zadržali, keď odchádzal zo zubnej ambulancie. Volkov bol zadržaný na letisku Šeremeťjevo, odkiaľ mal odcestovať do mesta Ufa na stretnutie s Navaľného prívržencami. Príčina zadržania oboch mužov nebola bezprostredne známa. (tasr)
13:36
Na portáli slovensko.sk má elektronická schránka nový vizuál a funkciu.

Pravený vizuál elektronickej schránky s novou funkciou, ktorá umožňuje hromadné preberanie notifikácií o doručení. (tasr)

13:24
Zlodeji zo Slovenska spôsobili v Rakúsku škodu za 40-tisíc eur. Na stopu zlodejov prišli policajti po zadržaní 40-ročného Slováka, ktorý sa na parkovisku v prihraničnej obci Kittsee pokúšal ukradnúť bicykel. Okrem neho zadržali aj jeho dvoch komplicov vo veku 27 a 43 rokov, ktorí chceli bicykel naložiť do nákladného auta. (tasr)
13:12
V súvislosti s pašovaním drog zadržali indonézske úrady Brita a Nemca. Muži sú podozriví, že sa na turistami vyhľadávaný ostrov Bali pokúšali prepašovať lieky a drogy. (tasr)
13:04
Prvý raz za takmer päť rokov poklesla čistá migrácia z EÚ do Veľkej Británie pod 100-tisíc osôb. Ide o výrazný, až 45-percentný pokles od predchádzajúceho roka, keď čistá migrácia z krajín EÚ bola podľa odhadov 165.000 osôb. Čistá migrácia predstavuje rozdiel medzi počtom ľudí prichádzajúcich a odchádzajúcich z Británie. (tasr)
12:53
Vo svete došlo vlani k zhoršeniu situácie v oblasti ľudských práv. Prispeli k tomu spiatočnícke kroky Donalda Trumpa. Tento trend na druhej strane podnietil aj novú éru aktivizmu vystupujúceho proti šíreniu nenávisti a strachu. Vyplýva to z najnovšej správy organizácie Amnesty International.
12:46
Po krádežiach v obchodoch kolumbijská armáda posilnila bezpečnosť. Davy ľudí v Bogote a ďalších mestách v 16 supermarketoch rozbili okná a ukradli z nich potraviny. Podľa vlády šlo o zásterku na ukrytie majetku bývalých povstalcov z FARC. (tasr)
12:37
Nemecko má veľké plány s Európskou úniou, ale najskôr potrebuje novú vládu. Návrh koaličnej dohody, ktorá sa má stať základom pre vytvorenie novej nemeckej vlády, podľa kancelárky Angely Merkelovej počíta s posilnením a reformou Únie. (tasr)
12:18
Po bratislavskom obchvate išiel vodič rýchlosťou 160 km/h.

Policajti o tom informovali na svojom facebookovom profile. (tasr)

11:24
Do Sýrie sa presunuli najmodernejšie ruské stíhačky Su-57. Okrem toho tam presunuli aj štyri viacúčelové stíhačky Su-35S, štyri podzvukové bojové lietadlá pre priamu podporu pozemných síl Su-25 a lietadlo včasnej výstrahy a riadenia A-50U. Svedčia o tom údaje servera Flightradar24, ktoré zverejnili viacerí ruskí blogeri. (tasr)
11:12
Americkí diplomati a vládni úradníci nebudú môcť monitorovať voľby v Rusku. Diplomatov a zamestnancov vlády USA nepripustia do volebných miestností v Rusku vzhľadom na to, že ruskí diplomati v USA sa v roku 2016 tiež nesmeli zúčastniť na monitorovaní tamojších prezidentských volieb. (tasr)
11:03
Najmenej päť ľudí zahynulo po mohutnom zosuve pôdy na indonézskom ostrove Jáva. Ďalších najmenej 14 osôb bolo so zraneniami prevezených do nemocnice. Člen miestnej civilnej ochrany uviedol, že zosuv pôdy spôsobili prívalové dažde. Obyvatelia osady majú podľa neho strach vrátiť sa do svojich domovov. (tasr)
10:51
Nárazy vetra a záveje komplikovali dopravu na cestách západomaďarských žúp. Maďarskí cestári varovali, že sneh z ciest dokážu bez hrozby opätovného zaviatia odpratať až po utíšení vetra. (tasr)
10:46
Návšteva delegácie z KĽDR stála Južnú Kóreu v prepočte 180-tisíc eur. Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie zaplatilo približne 130 miliónov wonov za ubytovanie a po asi 50 miliónov wonov za dopravu a stravu pre severokórejských hostí. Delegáciu tvorili štyria oficiálni predstavitelia, v ktorých sprievode bolo ďalších 18 ľudí. (tasr)
10:35
Izrael pomohol zmariť teroristický útok pripravovaný v Austrálii. Austrálske úrady vlani v júli zadržali v Sydney štvoricu mužov, ktorí mali údajne v úmysle prepašovať na palubu lietadla smerujúceho do Abú Zabí bombu ukrytú v mlynčeku na mäso. Informácie o pripravovanom útoku poskytol austrálskym úradom Izrael. (tasr)
10:04
V Bratislave evakuovali budovy všetkých súdov.

Bombovú hrozbu policajtom nahlásili krátko pred 9.00 h. (tasr)

09:03
Vodca ukrajinského opozičného Hnutia nových síl Michail Saakašvili avizuje, že sa čoskoro vráti na Ukrajinu. Uviedol to na svojej facebookovej stránke v reakcii na rozhodnutie ukrajinskej pohraničnej služby, ktorá mu do roku 2021 zakázala vstup na územie Ukrajiny. Saakašvili uviedol, že za týmto rozhodnutím je strach ukrajinského vedenia, ktoré "sa bojí, že ho odoženú od koryta". (tasr)
08:20
Slovensko bude s Kórejskou republikou užšie spolupracovať v oblasti vzdelávania. Vyplýva to z memoranda o porozumení medzi rezortnými ministerstvami, ktoré v stredu (21.2.) podpísali zástupcovia oboch ministerstiev. Na slovenskej strane ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS) a za Kórejskú republiku šéf školstva Kim Sang Kon. (tasr)
08:11
Europol zhabal vyše 41-tisíc hodnotných historických predmetov. Sú medzi nimi maľby, mince, sochy, hudobné nástroje, nábytok a starodávne zbrane. Na rozsiahlej operácii, ktorá sa uskutočnila od októbra do začiatku decembra 2017, sa zúčastnili colné a policajné úrady z 81 krajín. (bbc) 
07:31
Muž hodil granát na budovu americkej ambasády v Čiernej Hore a spáchal samovraždu. "Veľvyslanectvo momentálne vykonáva vnútornú kontrolu, aby sa uistilo, že jeho pracovníci sú v bezpečí," uvádza sa vo vyhlásení amerického ministerstva zahraničných vecí. (tasr)
07:14
Policajtovi usvedčenému z kanibalizmu sprísnili trest na doživotie. Usvedčili ho už dávnejšie zo zavraždenia a rozštvrtenia podnikateľa, s ktorým sa zoznámil na internetovom fóre pre fetišistov zameraných na kanibalizmus. (dpa)
06:45
Rodičia prvej dámy Melanie Trumpovej získali trvalý pobyt v USA. Podľa denníka The Washington Post Viktor a Amalija Knavsovci, pochádzajúci zo Slovinska, získali trvalý pobyt v USA na základe programu o zjednotení rodín, ktorý však pranieroval sám americký prezident Donald Trump. (tasr)
06:39
Saakašvili má zákaz vstupu na Ukrajinu do roku 2021. Rozhodnutie mostyského oddelenia je plne v súlade s požiadavkami platných právnych predpisov Ukrajiny, informovala Štátna pohraničná služba. K tomu poznamenala, že vrátenie Saakašviliho do Poľska, k čomu došlo 12. februára, bolo vykonané podľa štandardného postupu, pretože nezákonne zostal na území Ukrajiny po tom, čo súd rozhodol, že by mal opustiť krajinu. (tasr)
06:27
Nigérijská armáda oslobodila 76 unesených školáčok, dve sú mŕtve. Nezvestné boli od pondelňajšieho útoku teroristickej organizácie Boko Haram na ich školu v obci Dapchi na severovýchode krajiny. Vojaci našli dve školáčky mŕtve, najmenej 13 ďalších je ešte nezvestných. (tasr)
06:20
Ivanka Trumpová bude viesť delegáciu USA na záverečnom ceremoniáli ZOH v Kórei. Ivanka Trumpová, ktorá pôsobí ako neplatená poradkyňa prezidenta - svojho otca, odletí z USA vo štvrtok a nasledujúci deň pricestuje do Južnej Kórey. V ten istý deň má naplánovanú večeru s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom v jeho oficiálnom sídle nazývanom Modrý dom. (tasr)
06:09
Oblasť pri ostrove Zakynthos zasiahlo zemetrasenie. Bezprostredne neboli hlásené žiadne zranenia ani škody. (ap)
06:07
Trump zvažuje podporiť návrh na skryté nosenie zbraní zamestnancami škôl. Jeho slová zazneli na schôdzke so študentmi a rodičmi, ktorých sa dotkla streľba na strednej škole Marjory Stonemanovej-Douglasovej v meste Parkland na Floride. Dňa 14. februára tam 19-ročný Nikolas Cruz, bývalý žiak tejto školy, zastrelil útočnou puškou 17 ľudí. (tasr)