Správy z vášho kraja:

Krátke správy 28. 11. 2018

23:39
Krajiny EÚ sa stotožnili s pozíciou Británie ohľadom útoku v Salisbury. Súhlasia s pozíciou Spojeného kráľovstva, že za útokom chemickou látkou novičok na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru je pravdepodobne Ruská federácia. Počas prebiehajúceho summitu EÚ v Bruseli to uviedol predseda Európskej rady Donald Tusk. (tasr)
22:55
Zomrel známy český prekladateľ sci-fi literatúry Jan Kantůrek. Jan Kantůrek (†69) bol českým čitateľom známy najmä svojimi prekladmi kníh spisovateľa Terryho Pratchetta, ktorých sa v Českej republike predalo viac ako 800.000 výtlačkov. (tasr)
22:50
Francúzskom otriasli rozsiahle protivládne protesty a štrajky. Z iniciatívy odborových centrál sa vo štvrtok vydali do ulíc francúzskych miest desaťtisíce ľudí demonštrujúcich proti plánom reforiem prezidenta Emmanuela Macrona. Protestné štrajky narušili v krajine plynulosť železničnej i leteckej dopravy. (tasr)

22:22
Poľsko zrejme predsa len z iniciatívy premiéra chystá zmeny v reforme súdnictva. Vládna strana Právo a spravodlivosť chce vyjsť v ústrety sudcom, voličom i Európskej únii a mieni upraviť legislatívu tak, aby minister spravodlivosti nemohol odvolať predsedov alebo podpredsedov súdov bez toho, aby zohľadnil názor kolégia súdu a Národnej súdnej rady. (tasr)
22:00
Nemecký parlament schválil ďalšie rozšírenie armádnej misie v Afganistane. Poslanci Spolkového snemu podporili pomerom hlasov 447:180 pri 16 zdržaniach sa zvýšenie hornej hranice počtu vojakov Bundeswehru podieľajúcich sa na výcvikovej misii NATO v stredoázijskej republike z doterajších 980 na 1300. (tasr)
21:35
Ratko Mladič sa odvolal voči doživotnému trestu za zločiny počas vojny v Bosne. Obhajoba bývalého veliteľa bosnianskosrbskej armády Ratka Mladiča, ktorého vlani Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu odsúdil na doživotný trest väzenia za vojnové zločiny, sa odvolala proti rozsudku a žiada Mladičovo oslobodenie vo všetkých bodoch žaloby. (tasr)
21:02
Trumpov hlavný právny zástupca v Muellerovom vyšetrovaní odstúpil. John Dowd, jeden z právnikov, ktorí zastupujú prezidenta Donalda Trumpa vo vyšetrovaní údajného ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb, odstúpil zo svojej funkcie hlavného právneho zástupcu. (dpa)
19:59
Trump podpísal memorandum, ktoré umožní uvalenie ciel na čínsky dovoz. "Toto je prvé z mnohých obchodných opatrení," uviedol Trump. Opatrenia majú za cieľ pokutovanie nekalých obchodných praktík Číny, ako je krádež duševného vlastníctva. (tasr)
19:45
Bratislavskí mestskí poslanci žiadajú bezpečnú cyklotrasu na nábreží Dunaja. Zhodli sa na tom na svojom štvrtkovom rokovaní. Primátora hlavného mesta Iva Nesrovnala preto žiadajú, aby tak urobil od Šafárikovho námestia po Prírodovedné múzeum - Slovenské národné múzeum. Následne od múzea po Most SNP až po Most Lafranconi. (tasr)
18:45
YouTube sprísnil podmienky pre zverejňovanie videí o strelných zbraniach. Služba zakázala videá, ktoré poskytujú návod na výrobu strelnej zbrane, munície, veľkokapacitných zásobníkov na náboje a príslušenstva. Zákaz sa týka aj predvádzania postupu divákom, ako nainštalovať príslušenstvo alebo ho upraviť. (tasr)
18:22
Spoluzakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg sa ospravedlnil v súvislosti so škandálom s únikom osobných údajov facebookových použí. Zároveň povedal, že je pripravený vypovedať pred americkým Kongresom. (cnn)
18:14
Nemecko je rozdelené v otázke, či je islam jeho súčasťou. Podľa výsledkov prieskumu verejnej mienky pre televízne stanice RTL a n-tv sa 47 percent respondentov domnieva, že islam skutočne patrí k súčasnému Nemecku, avšak 46 percent oslovených zastáva presne opačný názor. (tasr)
18:05
Peter Pellegrini v Bruseli hovoril o vyšetrovaní Kuciakovej vraždy. Na otázku zahraničných novinárov, ako pokračuje vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy, Pellegrini priznal, že podrobnosti z vyšetrovania zatiaľ nevie povedať. "Je to najmasovejšie vyšetrovanie v histórii Slovenska," povedal. (tasr)
17:13
Litva zvažuje vyhostenie ruských diplomatov v súvislosti s kauzou agenta Sergeja Skripaľa. Pred otvorením dnešného summitu Európskej únie to v Bruseli oznámila litovská prezidentka Dalia Grybauskaite. Ako je známe, Londýn obviňuje z útoku na Skripaľa Moskvu a preto už vyhostil 23 ruských diplomatov. (tasr)
16:48
Rakúsky parlament zrušil plánovaný zákaz fajčenia v reštauráciách. V praxi to znamená, že prípadný zákaz alebo povolenie fajčenia v gastronomických zariadeniach bude naďalej v právomoci prevádzkovateľov, v platností zostáva povinnosť oddelených priestorov pre fajčiarov a nefajčiarov. (tasr)
16:30
Pellegrini chce uistiť kolegov na summite EÚ o proeurópskom smerovaní SR. Premiér pred novinármi priznal, že do Bruselu prišiel s rešpektom a je preňho česť zastupovať našu krajinu na takomto podujatí. "Chcem uistiť svojich kolegov, že Slovensko a vláda pod mojím vedením bude držať jasný proeurópsky kurz," uviedol Pellegrini. (tasr)
16:14
Jaromír Čižnár zrušil embargo na informácie o vražde novinára. "Je to v záujme vylúčenia akýchkoľvek podozrení, resp. údajných snáh zatajovať pred verejnosťou vývoj a postup v trestnej veci," uviedol generálny prokurátor.
16:09
SaS nepodporí programové vyhlásenie vlády Petra Pellegriniho. "Vymenovanie vlády sme zobrali na vedomie asi tak, ako že prší. Je to holý fakt. Nová vláda dôveru poslancov SaS nezíska aj preto, že jej programové vyhlásenie bude veľmi podobné ako doteraz." myslí si Richard Sulík. (tasr)
15:56
Kaliňák odovzdal ministerstvo Druckerovi, rezort je podľa neho stabilizovaný. „Stala sa tragická udalosť, na ktorú som potreboval za potrebné reagovať. Myslím si, že aj pre upokojenie situácie je to krok, ktorý bol nevyhnutný a ja odchádzam spokojný aj v tom smere, že poznám zmysel pre pracovitosť a rozhľad svojho nástupcu,“ povedal Kaliňák. (tasr)
15:14
Maďarsko pre spodnú vodu vyhlásilo tretí stupeň protipovodňovej ochrany.

Podľa Celoštátneho vodohospodárskeho riaditeľstva (OVF) sa začiatkom marca v povodí Dunaja a Tisy nazhromaždilo nadpriemerné množstvo snehu, čo zvýšilo riziko jarných záplav.(mti)

14:32
Erik Tomáš bude naďalej radiť Robertovi Ficovi, má zladiť mediálne politiky.

Uviedol to s tým, že naďalej bude vykonávať aj mandát poslanca. (tasr)

14:20
Zhromaždenie za slušné Slovensko v Bratislave zrušili.

Pripomenuli, že budú vyvíjať rôzne formy občianskeho tlaku na to, aby bola vyšetrená vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

13:21
Peter Pellegrinii si už prevzal kanceláriu premiéra, ktorú mu osobne odovzdal šéf Smeru-SD Robert Fico. Predseda vlády zároveň oznámil, že Erik Tomáš (Smer-SD) nebude jeho mediálnym poradcom. "Ja svoj mediálny tím budem postupne tvoriť. S Erikom Tomášom sme sa dohodli veľmi korektne s tým, že si bude napĺňať mandát poslanca NR SR," povedal. (tasr)
13:20
Vláda Petra Pellegriniho predstúpi pred Národnú radu SR a požiada ju o dôveru v piatok.  Schôdza sa má začať ráno o 9.00 h. Po rokovaní vlády to potvrdil premiér Pellegrini. (tasr)
12:48
OSN: Akútnym hladom vlani trpelo 124 miliónov ľudí.

Organizácia Spojených národov zaznamenala vo svete nárast počtu ľudí trpiacich akútnym hladom. Príčinou tohto javu je vypuknutie alebo zintenzívnenie ozbrojených konfliktov v Mjanmarsku, Nigérii, Jemene a Južnom Sudáne, ako aj pretrvávajúce sucho v niekoľkých afrických krajinách. (ap)

12:02
Toxickými plynmi z indonézskej sopky sa priotrávilo 30 ľudí. Z krátera vulkánu Ijen začali v stredu večer stúpať výpary obsahujúce síru. Svoje domovy na svahoch sopky muselo opustiť viac ako 170 miestnych dedinčanov. U desiatok z nich sa prejavili dýchacie ťažkosti a zvracanie. (ap)
12:00
Andrea Kalavská čelí po nástupe do funkcie kritike sestier i časti lekárov, niektorí s ňou však majú i dobré skúsenosti. Najväčšia pacientska organizácia ju dopredu hodnotiť nechce a počká si na výsledky rokovaní s ňou. Ministerka kritiku registruje a odkázala, že sa bude snažiť pracovať ešte viac, na ministerstve doteraz pôsobila ako štátna tajomníčka. (tasr)
11:43
Minister vnútra Tomáš Drucker sa chce s policajným prezidentom Tiborom Gašparom stretnúť v čo najkratšom čase. Povedal to dnes novinárom po vymenovaní vlády Petra Pellegriniho s tým, že zatiaľ nevie, koho odvolá a koho ponechá vo funkcii. (tasr)
11:17
Výbuch chemičky v českých Kralupoch nad Vltavou si vyžiadal šesť mŕtvych.

Z miesta je hlásených tiež niekoľko ťažko zranených. Na mieste sú všetky záchranné zložky. (tn.cz)

11:13
Sarkozy: Obvinili ma bez akýchkoľvek vecných dôkazov.

Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, poprel všetky obvinenia, podľa ktorých od niekdajšieho líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího prijal nezákonne približne 50 miliónov eur na financovanie svojej predvolebnej kampane v roku 2007. (ap)

11:13
Na oficiálnej stránke slovenskej vlády zverejnili text nového programového vyhlásenia.

Okrem iného sa v dokumente píše, že nová vláda sa v plnej miere stotožňuje s programovým vyhlásením z roku 2016, ktoré schválil parlament 26. apríla 2016 "plynule bude pokračovať v jeho plnení." Tu si prečítajte jeho plné znenie.

10:46
Prvýkrát sa kabinet nového premiéra Petra Pellegriniho zíde na poludnie. Jej jediným bodom by malo byť schválenie programového vyhlásenia vlády. Po zasadnutí odlení ministerský predseda na svoj prvý summit do Bruselu, kde sa zdrží do večera. Zajtra  ho zastúpi český premiér Andrej Babiš.
10:38
Prezident Andrej Kiska vymenoval členov vlády premiéra Petra Pellegriniho. V novom kabinete nastali zmeny na ministerstve vnútra, zdravotníctva, kultúry a spravodlivosti a vicepremiérskom poste pre investície.
10:32
Británia by pri rokovaní o brexite nemala zabúdať na potreby cestovného ruchu. Inak riskuje, že toto odvetvie, ktoré môže vytvárať nové pracovné miesta, prestane rásť. Uviedla to dnes britská asociácia cestovného ruchu. (tasr)
10:09
Prezident Andrej Kiska vymenoval do premiérskej funkcie Petra Pellegriniho. Kabinet, ktorý vymenuje následne, sa zíde a schváli programové vyhlásenie. O dôveru by mohol požiadať Národnú radu SR už v piatok 23. marca.
09:53
Vláda pod vedením predsedu Roberta Fica sa ráno zišla na poslednej schôdzi a mala iba jeden bod. Ministri odvolali z postu štátnu tajomníčku Andreu Kalavská, ktorá bude zastávať post šéfky rezortu zdravotníctva. (tasr)
09:21
Od nedele 25. marca sa začína stredoeurópsky letný čas. Znamená to, že večer by ste si mali posunúť hodinky o 60 minút dopredu.
08:07
Český premiér v demisii Babiš bude údajne zastupovať Slovensko na samite EÚ.

Nový premiér Peter Pellegrini by do Bruselu mal ísť len na dnešné rokovanie. Slovenská strana to zatiaľ nechcela oficiálne potvrdiť s tým, že všetko oznámi vo štvrtok popoludní. (české HN)

08:02
Irán prekazil plány USA na Blízkom východe. Vyhlásil to v stredu iránsky najvyšší duchovný vodca Alí Chameneí. Ajatolláh to povedal na zhromaždení v posvätnom meste Mašhad pri príležitosti prvého dňa nového perzského roka Nourúz. (irna)
07:51
Časti čínskej kozmickej stanice budú padať k Zemi v najbližších týždňoch. Pravdepodobne pôjde o obdobie od 30. marca do 6. apríla. Uviedla to v stredu pobočka Európskej vesmírnej agentúry v nemeckom Darmstadte. (tasr)
06:29
Dvaja turisti z USA zahynuli pri havárii vrtuľníka. Nehoda sa stala v oblasti austrálskej Veľkej korálovej bariéry. Podľa polície pilot helikoptéry vyslobodil z vraku jednu pasažierku, ale 65-ročnú ženu sa nepodarilo oživiť. Zomrel aj 79-ročný muž. Muža (34) a ženu (33) previezli na pevninskú Austráliu so zraneniami, ktoré ich neohrozujú na živote. Všetci štyria turisti sa poznali. (tasr)
06:15
Republikáni a demokrati sa dohodli na financovaní vlády do septembra. Informovali o dohode na zákone o výdavkoch vo výške 1,3 bilióna dolárov, ktorý by zabezpečil financovanie federálnych inštitúcií do septembra tohto roku. Zákon vyčleňuje dodatočných 80 miliárd dolárov na obranu, ale neráta sa v ňom s financovaním niektorých iniciatív prezidenta Donalda Trumpa v oblasti imigrácie. (reuters)
06:11
Americký prezident Donald Trump obhajoval svoje rozhodnutie zablahoželať ruskému prezidentovi k znovuzvoleniu. Argumentoval, že jeho predchodca Barack Obama urobil v roku 2012 to isté. "Vychádzať s Ruskom (a inými) je dobrá vec, nie zlá vec," uviedol Trump na Twitteri. (tasr)
06:07
Nový prezident Zimbabwe nechal prepustiť na slobodu tisíce väzňov. V prípade prepustených ide aj o väčšinu žien-väzenkýň a všetkých väzňov mladších ako 18 rokov. Ohlásený krok je súčasťou snahy zmierniť preplnenosť väzníc v Zimbabwe. (tasr)