Správy z vášho kraja:

Krátke správy 15. 12. 2018

22:17
Rukojemnícka dráma sa v zábavnom parku v Nuneatone skončila. Podvečer sa polícii podarilo muža zadržať a rukojemníkov oslobodiť. Pri zásahu nebol nikto zranený. Incident nesúvisel s terorizmom.
22:05
Prezident Borut Pahor si podľa odhadov zabezpečil druhý mandát. Všeobecne sa očakáva, že Pahor získa 56,2 percenta hlasov a skončí pred svojím konkurentom Marjanom Šarecom, primátorom mesta Kamnik, ktorý podľa prieskumu získa 22,5 percenta hlasov. (tasr)
21:15
S výsledkami volieb nie sú Česi spokojní. Nespokojných je až 55 percent občanov. Vyplýva to z výskumu agentúry Median, ktorý bol spracovaný v spolupráci s Českým rozhlasom a bol zverejnený v nedeľu. (Novinky)
21:00
Moskva kritizovala bombardovanie sýrskej Rakky Američanmi. Vojenská koalícia pod velením USA bombardovala sýrske mesto Rakka obdobným spôsobom, akým bolo počas druhej svetovej vojny zničené nemecké mesto Drážďany. Vyhlásil to v nedeľu hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.  {tasr|
19:32
Do Banskej Štiavnice chodia turisti z celého sveta. Stúpol počet turistov z Poľska, Francúzska a Izraela. Tradične zaznamenali v sezóne aj nárast návštevníkov z Holandska a Belgicka.
18:22
Muž v zábavnom parku v Londýne zadržiava rukojemníkov.

Na mieste zasahuje polícia, podrobnosti ale zatiaľ neuvádza. (bbc)

17:53
Putin chce na Ukrajine predísť masakre. Ruský prezident Vladimir Putin obhajoval rozhodnutie ponechať otvorené ľahko priechodné štátne hranice svojej vlasti s oblasťami Ukrajiny postihnutými vojnovým konfliktom. Odôvodňuje to tým, že sa tak predíde masakru, aký v roku 1995 zažila bosnianska obec Srebrenica.
16:13
"Nie je to populista, je pragmatik," povedal český prezident o Babišovi. Prezident Miloš Zeman počíta s tým, že šéfa hnutia ANO Andreja Babiše vymenuje za  premiéra.(Blesk TV)
15:02
Kurz bitcoinu v piatok pokoril hranicu 6000 USD. Dostal sa na nové rekordné maximum. Bitcoin tento rok vyskočil o vyše 500 %.
14:23
V septembri sa na slovensko.sk prihlásilo vyše 1,5 milióna používateľov.

Podnikateľov pritom bolo o štvrtinu viac ako mesiac predtým. Vyplýva to z najnovších štatistík Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby. (tasr)

14:06
Trump o oslobodení sýrskej Rakky: Je to "rozhodujúci prelom".

"Porážka IS v Rakke predstavuje rozhodujúci prelom v našej celosvetovej kampani na porážku IS a jeho skazenej ideológie," uviedol Trump vo vyhlásení. (tasr)

13:51
Na Slovensku vyhrala v českých parlamentných voľbách strana TOP 09.

Voliči v Bratislave odovzdali 419 platných hlasov. (tasr)

13:40
V japonských parlamentných voľbách zvíťazila Abeho strana, naznačujú exit polly. Spoločne so svojím menším koaličným partnerom - stranou Kómeitó - mohla v dolnej komore parlamentu získať až okolo 310 z dovedna 465 kresiel.
13:32
Na turistickom chodníku v Tatrách zomrel po páde 68-ročný turista z Maďarska.

Potvrdil to prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik. (tasr)

13:14
Ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného prepustili z väzenia.

Odpykal 20-dňový trest za vyzývanie na úradne nepovolený protest, informovala agentúra AP.

12:42
Etnológovia SAV vytvárajú portál pre migrantov.

Internetový informačný portál pre migrantov Danube Compass pomôže migrantom a štátnym inštitúciám ľahšie nájsť komplexné, prehľadné a porovnateľné informácie na jednom mieste. Informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied Monika Hucáková. (tasr)

12:18
Zdravotné poisťovne odhalili počas prepoisťovacej kampane viaceré nekalé nábory.

Zaregistrovali ich v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni aj v súkromnej Union. (tasr)

11:49
Na Slovensko pricestuje britský princ Edward.

Návšteva najmladšieho syna kráľovnej Alžbety a princa Philipa sa uskutoční začiatkom novembra. Informovala o nej komunikačná manažérka Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE) Slovensko Andrea Vrbovská.

11:33
Demonštranti v Minsku žiadali rezignáciu Lukašenka.

Opoziční aktivisti s vlajkami Bieloruska a Európskej únie kritizovali zákony, ktoré Lukašenko nedávno presadil. Na základe jedného z nich sa musia nezamestnaní občania zaregistrovať na úrade práce, inak dostanú pokutu. (tasr)

11:18
V Lombardsku a Benátsku sa konajú referendá o posilnení právomocí.

V dvoch najbohatších regiónoch Talianska sa konajú referendá o posilnení ich právomocí, najmä v ekonomickej oblasti. Iniciátorom plebiscitu, ktoré má len poradný charakter, je Liga Severu. (tasr)

11:02
Šéf WHO urobil z Mugabeho vyslanca dobrej vôle.

Svoje rozhodnutie prehodnotí. Stretlo sa totiž so všeobecnou nevôľou, informovala agentúra AP.

10:38
ANO začalo vyjednávať, stretlo sa s KSČM.

Ako prvý sa s vyjednávacím tímom hnutia stretol predseda KSČM Vojtěch Filip a ďalší zástupcovia strany. (tasr)

10:11
Z Bratislavy zmizne ďalších sto nelegálnych reklamných stavieb.

Na pozemkoch hlavného mesta alebo na pozemkoch zverených mestským častiam je 4000 reklamných stavieb a zvyšných 6000 stojí na pozemkoch vo vlastníctve iných subjektov, na ktoré nemá bratislavská samospráva dosah. (tasr)

09:41
Rokovania o novej českej vláde sa začnú už dnes.

Babiš už zostavil svoj rokovací tím. (tasr)

09:07
Zahraničné média hovoria o víťazstve 'českého Trumpa' i úspechu krajnej pravice.

Všímajú si predovšetkým vysoké víťazstvo hnutia ANO a o jeho šéfovi Andrejovi Babišovi sa vyjadrujú ako o pravicovom euroskeptickom populistovi, pričom viaceré ho priamo označujú za českú verziu amerického prezidenta Donalda Trumpa. (tasr)

08:41
Na členských príspevkoch v roku 2015 najviac vyzbierala SNS.

Národniari takto získali 318.604 eur.  #Sieť vyzbierala 239.807 eur. Smer-SD 90.430 eur. Nasledujú KDH (53.739 eur), Most-Híd (29.700 eur), SaS (25.420 eur), ĽSNS (3191 eur) a Sme rodina (2785 eur). OĽaNO a SMK nevyzbierali v roku 2015 na členskom nič. (tasr)

08:13
V Slovinsku sa začali v nedeľu prezidentské voľby.

O priazeň voličov sa uchádza dovedna deväť kandidátov, pričom prieskumy verejnej mienky naznačujú, že o víťazovi by sa zrejme mohlo rozhodnúť už v prvom kole volieb, informovala slovinská agentúra STA.

07:31
V Japonsku sa začali predčasné parlamentné voľby, favorizovaná je Abeho strana.

Volebnú účasť by však podľa agentúry DPA výrazne mohol znížiť k Japonsku sa blížiaci tajfún, ktorý by mal do oblasti so sebou priniesť silný vietor a dážď.

07:07
Maltská vláda ponúkla milión eur za informácie o vražde novinárky.

Chce tak dolapiť vrahov zavraždenej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. S odvolaním sa na vyhlásenie vlády o tom informovala agentúra DPA.