Správy z vášho kraja:

Krátke správy 22. 10. 2018

22:53
Theresa Mayová čelila dnes rastúcemu tlaku opozície požadujúcej zastavenie predaja zbraní do Saudskej Arábie.

Stalo sa tak v súvislosti s vraždou novinára Džamála Chášukdžího. Britská premiéria požiadala poslancov britského parlamentu, aby zabitie novinára odsúdili. "Musíme sa dostať k pravde o tom, čo sa stalo," povedala dnes počas stručného vyjadrenia v parlamente. (dpa)

22:37
Ford Motor pritvrdila svoju kritiku ciel na kovy, ktoré zaviedla administratíva prezidenta Donalda Trumpa.

Clá podľa americkej automobilky spôsobili, že americká oceľ je najdrahšou na svete. (tasr)

22:19
Vydierač z nemeckých supermarketov dostal 12,5 roka väzenia.

V obchodných prevádzkach umiestnil detskú výživu so smrteľnou dávkou jedu, aby zdôraznil vážnosť svojich finančných požiadaviek. Predstaviteľ prokuratúry v záverečnom slove zdôraznil, že každé z týchto balení mohlo zabiť dieťa a že iba vďaka intenzívnej práci polície a veľkej dávke šťastia k tomu nedošlo. (tasr)

21:49
Bosniansko-hercegovinská volebná komisia potvrdila dnes výsledky prezidentských a parlamentných volieb zo 7. októbra.

Voliči navyše pred viac ako dvoma týždňami rozhodli o personálnom zložení viacerých parlamentov - federálneho zákonodarného zboru, parlamentov oboch častí krajiny. V 42-člennej dolnej komore celoštátneho parlamentu bude mať zastúpenie napokon 14 subjektov. (tasr)

21:39
Hasiči v Gaderskej doline v katastri obce Blatnica budú v hasení pokračovať aj zajtra.

Podľa informácií Zuzany Farkasovej z Prezídia Hasičského a záchranného zboru hasiči už majú požiar pod kontrolou, ďalej sa nerozširuje. (tasr)

21:28
V Afganistane zomrel ďalší český vojak.

Nešťastie sa stalo na základni Shindand v afganskej provincii Herát. (novinky.cz)

20:11
Aj keď sa kauza Čistý deň dostala na súd, vyšetrovanie sa neskončilo.

Polícia TV Markíza dnes potvrdila, že vyšetrovací tím aj naďalej preveruje ďalšie podozrenia. 

19:55
Osobné predmety zosnulého britského teoretického fyzika a kozmológa Stephena Hawkinga pôjdu v novembri do internetovej dražby.

Aukčný dom Christie's dnes predstavil 22 položiek vrátane vedcovej dizertačnej práce, niekoľkých odborných prác a ocenení či jedného z jeho špeciálnych vozíkov. (tasr)

19:37
Bielorusko si pripomína 75. výročie masového vraždenia židov počas holokaustu.

Nacisti od 21. do 23. októbra 1943 v Bielorusku popravili podľa odhadov 22-tisíc židov privezených z rôznych európskych miest. Smutné výročie si v krajine pripomínajú počas troch dní viacerými spomienkovými podujatiami. (tasr)

19:20
Východoslovenská energetika opäť upozorňuje zákazníkov na nekalé praktiky na trhu s elektrinou a zemným plynom.

V posledných dňoch zaznamenala nárast kontaktov zo strany svojich zákazníkov, ktorí sa cítili byť podvedení. (tasr)

19:09
Angela Merkelová odcestuje v piatok do Prahy, kde bude popoludní rokovať s premiérom Andrejom Babišom.

Dôvodom návštevy nemeckej kancelárky v Česku je spomienkové podujatia pri príležitosti 100. výročia vzniku bývalého Československa. (die welt)

18:52
Deficit verejných financií Slovenska dosiahol vlani historicky najnižšiu hodnotu, a to 0,78 percenta.

Vypýta to z údajov Eurostatu, ktorý dnes zverejnil svoju jesennú notifikáciu s oficiálnymi údajmi o hospodárení verejných financií všetkých členov Európskej únie. (tasr) 

18:33
Uväznili muža podozrivého z ilegálneho prechovávania zbraní vo Weimare.

Recidivistu (37) zadržali v sobotu policajti v súvislosti s piatkovým nálezom kalašnikova, pištole a munície do oboch zbraní v skrinke úschovne na Hlavnej železničnej stanici v tomto meste. (tasr)

18:17
Úrad špeciálnej prokuratúry sa k vyšetrovaniu sledovania novinárov zatiaľ nevyjadruje.

Informácie médiám poskytne, keď to bude vzhľadom na procesnú situáciu možné tak, aby nebolo sťažené alebo zmarené vyšetrovanie. (tasr)

17:50
Pri útoku zvnútra zahynul dnes príslušník medzinárodnej misie NATO v Afganistane.

Národnosť padlého a zranených zverejní misia NATO Rozhodná podpora po tom, čo o udalosti upovedomí ich domovské krajiny. Pri útoku utrpeli zranenie ďalší dvaja vojaci. (tasr)

16:46
Rokovanie NR SR sa skončilo skôr, poslanci vyčerpali všetky plánované body.

Pomerne nízka účasť poslancov v rokovacej sále aj neochota zapájať sa do rozpravy spôsobila, že členovia snemovne v pondelok vyčerpali všetky návrhy, o ktorých mohli rokovať, ešte pred plánovanou 20. hodinou. (tasr)

16:41
Na dva a pol roka väzenia odsúdili dnes v Záhrebe chorvátskeho expremiéra Iva Sanadera.

Usvedčili ho z obohacovania sa vo vojnovom konflikte. Proti verdiktu okresného súdu sa môže expremiér ešte odvolať. (hina)

16:32
Vláda Petra Pellegriniho bude tento týždeň rokovať na východe Slovenska.

Výjazdové zasadnutie bude zajtra v Kežmarku, v stredu v Rozňave.

16:19
Belgická opozícia vyzvala dnes federálnu vládu na prerušenie všetkých diplomatických a obchodných vzťahov so Saudskou Arábiou.

Kabinet má tak urobiť v súvislosti s vraždou novinára Džamála Chášukdžího. Výzvu zverejnila frankofónna kresťanskodemokratická strana Humanisticko-demokratické centrum, ktorá je súčasťou valónskej regionálnej vlády a vlády bruselského regiónu, na federálnej úrovni ale v opozícii. (tasr)

16:00
Zajtra slávnostne otvoria jeden z najdlhších mostov na svete.

Komunikácia s dĺžkou 55 km, ktorá zahŕňa kľukatý cestný most a podmorský tunel, prepája hongkonský ostrov Lantau s mestom Ču-chaj a špeciálnou administratívnou oblasťou Macao ponad vody delty Perlovej rieky. (ap)

15:07
Izrael plánuje väzňom z palestínskeho Hamasu zakázať návštevy.

Chce tak urobiť na základe zákona, ktorý včera schválil ministerský výbor. Väzni z Hamasu nebudú môcť prijímať návštevy pracovníkov Červeného kríža ani členov rodiny. (haarec)

14:51
Niekoľko sudcov poľského Najvyššieho súdu sa včera vrátilo do práce z vládou nanúteného dôchodku.

Umožnilo im to piatkové rozhodnutie Európskeho súdneho dvoru. Ten odobril návrh Európskej komisie okamžite pozastaviť aplikáciu poľského zákona o Najvyššom súde. (tasr)

14:35
Rím v nedeľu večer paralyzoval lejak s krupobitím a následné záplavy.

Najviac postihnutá bola východná časť Ríma. Médiá dodali, že krúpy dosahovali aj veľkosť tenisových loptičiek. Na hladine vody v zaplavených uliciach sa miestami vytvárali až 40-centimetrové zhluky ľadovej triešte. (tasr)

14:25
Bosniansky súd vymeral exministrovi poľnohospodárstva 12 rokov väzenia.

Jerka Ivankoviča uznal za vinného z organizovaného zločinu, prania špinavých peňazí a daňových podvodov. (tasr)

14:15
Čína kritizovala rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od dohody s Ruskom o raketách.

Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu, podpísaná v roku 1987 Ronaldom Reaganom a Michailom Gorbačovom, je stále "veľmi dôležitá", uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing. (tasr)

14:04
Manévre NATO budú stáť Nemecko 90 miliónov eur.

Približne polovica tejto sumy pôjde do Nórska, ktoré dané cvičenia hostí. Nórsko bude týmito peniazmi platiť za ubytovanie a zásobovanie vojakov, ako aj za prípravu územia pre manévre. Zvyšok nemeckých prostriedkov pôjde na prepravu posádok a vybavenia. (dpa)

13:49
Odstraňujú ropnú škvrnu z Malého Dunaja v lokalite Vlčie Hrdlo.

Na mieste má zasahovať 15 hasičov so štyrmi kusmi techniky. Na mieste vykonávajú prieskum a rozmiestňujú prostriedky na zachytávanie uniknutých látok, teda sorpčné hady a norné steny. (tasr)

13:19
Najmenej 528 ľudí zahynulo v Nikarague počas protivládnych protestov, ktoré trvajú od apríla tohto roka.

Uviedla to v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na Nikaragujské združenie pre ľudské práva. Pri protestoch utrpelo zranenia najmenej 4100 ľudí, z nich 105 zrejme s doživotnými následkami. (dpa)

13:13
Európka únia poskytne 7,2 miliónov eur na boj proti ebole v Kongu.

 Celková finančná pomoc EÚ určená na riešenie krízy v tomto africkom štáte v roku 2018 dosiahla 12,83 milióna eur. (tasr)

11:58
Na severe Indie vypukla nákaza vírusom zika.

Počet prípadov prekročil 100 v štáte Rádžastán na severe Indie, kde historické paláce a pevnosti prilákajú ročne obrovské množstvá turistov. (tasr)

11:54
Opäť zmizol maltský profesor, ktorý údajne ako prvý naznačil, že Rusi budú zasahovať do amerických prezidentských volieb.

Vyšetrovanie tlačovej agentúry Associated Press ukázalo, že sa to nestalo prvýkrát. Zdokumentovala najmenej tri minulé pokusy Josepha Mifsudu zmiznúť z dohľadu, keď sa zaplietol do škandálu. (ap)

10:55
Zával v uhoľnej bani na východe Číny si vyžiadal dvoch mŕtvych a 20 uviaznutých osôb.

Príčina nehody sa stále vyšetruje. Úsilie záchranárov hatia nebezpečné podmienky v bani. Na mieste zasahuje vyše 170 záchranárov. (reuters)

10:55
Snúbenica zavraždeného saudskoarabského novinára dostala v Turecku policajnú ochranu.

Hatice Cengizová (36) žije v Istanbule, kde pokračuje v doktorandskom štúdiu. Pod dohľadom tureckej polície je 24 hodín denne. (tasr)

10:43
Pri západnom pobreží Turecka sa potopil čln s migrantmi.

Podarilo sa zachrániť 17 osôb z toho člna a traja migranti sami doplávali na breh, ale dvaja z nich neskôr zomreli v nemocnici. (reuters)

10:07
Západné pobrežie Kanady zasiahli štyri silné zemetrasenia s magnitúdami od 4,9 do 6,8.

Správy o obetiach, zranených či materiálnych škodách zatiaľ nie sú k dispozícii. Nebolo vydané ani varovanie pred vlnami cunami. (tasr)

10:03
Saudskoarabský kráľ a korunný princ zatelefonovali synovi zavraždeného novinára.

Vo vyhláseniach zverejnených agentúrou SPA sa uvádza, že kráľ Salmán a korunný princ Muhammad "vyjadrili (pozostalému synovi) sústrasť". Džamála Chášukdžího zavraždili 2. októbra na konzuláte v Istanbule, keď si tam prišiel prevziať dokumenty potrebné na sobáš so svojou tureckou snúbenicou. (tasr)

08:33
Zomrel laureát Nobelovej ceny za chémiu Osamu Šimomura (†90).

Šimomura spolu s dvoma Američanmi - Martinom Chalfiom a Rogerom Tsienom - dostal toto prestížne ocenenie v roku 2008 za objav a vývoj zeleného fluorescenčného proteínu, čo prispelo k výskumu rakoviny. (tasr)

08:08
Juhotirolská ľudová strana sa stala víťazom nedeľňajších v talianskej autonómnej provincii Južné Tirolsko.

Podľa predbežných konečných výsledkov síce získala 41,9 percenta hlasov, je to však pokles o 3,8 percentuálneho bodu v porovnaní s rokom 2013. (apa)

06:45
Dohoda o brexite je podľa britskej premiérky Theresy Mayovej hotová na 95 percent.

Od septembrového neformálneho summitu EÚ v Salzburgu sa podarilo dosiahnuť "významný pokrok", napríklad v otázkach bezpečnosti a dopravy, skonštatuje Mayová v pondelok popoludní v prejave v dolnej komore parlamentu. (tasr)

06:29
Austrálsky premiér sa ospravedlnil detským obetiam sexuálneho zneužívania.

Scott Morrison v emotívnom prejave priznal, že štát nedokázal zastaviť tieto "temné zločiny" celé desaťročia. Konštatoval, že k zneužívaniu dochádzalo každý deň, každý týždeň, každý mesiac, každý rok a niekoľko desaťročí v náboženských a štátom podporovaných inštitúciách. (tasr)

06:22
Pri tichomorskom pobreží Mexika vznikol mohutný hurikán Willa.

V noci na pondelok v priebehu niekoľkých hodín dosiahol až štvrtú z piatich kategórií. Americké Národné stredisko pre hurikány varovalo pred prívalovými dažďami a rozsiahlymi záplavami. (reuters)

06:15
Vo veku 99 rokov zomrel zomrel nórsky vojnový hrdina Joachim Roenneberg.

Bol najmladším účastníkom - v tom čase mal len 23 rokov-  sabotážnej akcie z februára 1943, ktorá mala zmariť nukleárne ambície nacistického Nemecka. Operácia Gunnerside bola spracovaná aj vo viacerých filmoch a televíznych seriáloch. (tasr)

06:02
Viac ako 60 mŕtvych plodov našli americkí policajti v priestoroch pohrebníctva v meste Detroit.

Pri prehliadke pohrebného ústavu Perry Funeral Home boli v piatok zaistené pozostatky 36 plodov uložené v debnách, ďalších 27 sa nachádzalo v chladničkách, povedal policajný šéf James Craig. Pohrebníctvu predbežne odobrali licenciu. (detroit news)