Krátke správy 12. 01. 2017

23:26
Rodina zavraždenej maltskej novinárky žiada o stiahnutie hlavného vyšetrovateľa. Odvoláva sa pritom na konflikt záujmov, ku ktorému podľa nej pri vyšetrovaní prípadu Daphne Caruanovej Galiziovej dochádza. Zástupca policajného komisára je totiž manželom ministerky v maltskej vláde, priblížil v stredu denník Times of Malta.
23:10
Slovenský prezident vystúpil v mexickom Senáte. Andrej Kiska okrem iného vyjadril znepokojenie z rastu nacionalizmu a populizmu. Uviedol tiež, že Mexiko a Slovensko sú v oblasti obchodu silne závislé na jednom partnerovi: Mexiko na USA a Slovensko na EÚ. (tasr)
23:05
V bojoch neďaleko Damasku zahynulo za štyri dni 84 ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že po intenzívnych bojoch medzi povstalcami a sýrskou armádou zahynulo aj 17 detí a šesť žien. Ďalších 659 ľudí je zranených. (ap)
22:55
Macron odsúdil obchodovanie s migrantmi v Líbyi ako zločin proti ľudskosti. Francúzsky prezident uviedol, že "to, čo bolo odhalené...určite patrí do kategórie obchodovania s ľuďmi". (ap)
22:45
Nemecko sa rozhodlo požiadať Irak o povolenie vycestovania pre deti džihádistov. V Iraku je podľa denníka Süddeutsche Zeitung zadržiavaných najmenej šesť maloletých Nemcov spoločne s ich matkami zadržanými po páde bášt Islamského štátu. Odpoveď z Bagdadu zatiaľ do Berlína nedorazila. (tasr)
22:28
Šéfovi americkej extrémistickej organizácie zakázali vstup do Schengenu. Richardovi Spencerovi úrady zakázali na nasledujúcich päť rokov vstup na územie 26 európskych krajín ležiacich v schengenskej zóne. Think-tank NPI patrí v USA medzi organizácie blízke rasistom, ktorí hlásajú nadradenosť bielej rasy. (pap)
22:01
Francúzsko vyzýva kvôli Líbyi na zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN. Témou budú správy o obchode s africkými migrantmi. Tých údajne predávajú do otroctva členovia rôznych líbyjských polovojenských skupín, uviedol v stredu francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian. (ap)
21:34
Pápež František navštívi v septembri 2018 Estónsko, Lotyšsko a Litvu. Hovorca estónskej prezidentky Kersti Kaljulaidovej uviedol, že návšteva hlavy katolíckej cirkvi v regióne sa uskutoční v dňoch 16.-18. septembra. Trojica pobaltských republík oslávi na budúci rok 100. výročie nezávislosti. Navyše uplynie v roku 2018 štvrťstoročie od prvej a zatiaľ jedinej návštevy pápeža v tomto regióne. (bns)
21:14
Americké a afganské lietadlá zničili už 22 laboratórií Talibanu na výrobu drog. Cieľom operácie je odrezať toto hnutie od zdrojov financovania. Podľa hovorcu ide o bilanciu za posledné štyri dni. (dpa)
21:06
Palestínske frakcie sa dohodli na konaní volieb do konca roku 2018. V spoločnom vyhlásení súperiacich hnutí Fatah a Hamas a 11 ďalších palestínskych frakciífrakcií sa uvádza, že konkrétne termíny volieb stanoví palestínsky prezident a predseda palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás. (tasr)
20:56
Hasiči zasahujú pri nehode kamióna za obcou Francovce. Na mieste nehody je aktuálne šesť príslušníkov s dvomi kusmi techniky. Cesta E 371 je uzavretá. (tasr)
20:09
Mugabeho nástupca sa vrátil do vlasti. Pravdepodobne budúci zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa, ktorý vo funkcii nahradí dlhoročného lídra Roberta Mugabeho, vystúpil v stredu prvýkrát na verejnosti po tom, čo sa vrátil do vlasti z Juhoafrickej republiky. (ap)
19:40
Nemecká AfD chce rokovať s Asadom o návrate sýrskych utečencov. Predstavitelia Pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko vyjadrili presvedčenie, že bezpečnostná situácia v Sýrii sa v posledných mesiacoch výrazne zlepšila. (tasr)
19:35
V Šahách opäť zablokujú hlavnú cestu. Cieľom je opäť upriamiť pozornosť na výstavbu rýchlostnej cesty R3 a obchvatu Šiah. Blokáda sa uskutoční 29. novembra so začiatkom o 15.30 h. Tentoraz sa do protestu zapoja aj iné obce a mestá, ktoré spája cesta I. triedy 66, takže pôjde o protest celoslovenského charakteru. (tasr)
19:20
Koaličné rokovania rakúskych ľudovcov a slobodných naberajú po mesiaci na tempe. Verejnosť má zatiaľ o ich aktuálnom stave len minimum informácií. Už vo štvrtok sa to však môže zmeniť. Predsedovia oboch strán zverejnia vyhlásenie pre médiá. (tasr)
19:05
Saudská Arábia otvorí vo štvrtok v Jemene letisko v Saná a prístav Hudajda. Vojenská koalícia chce tak umožniť prístup humanitárnej pomoci do tejto chudobnej a vojnou zmietanej blízkovýchodnej krajiny. (tasr)
18:56
Slováci oslávia sviatok štedrosti, môžu darovať šatstvo aj rôzne aktivity. Pridáme sa tak k miliónom ľudí z takmer stovky krajín, ktoré sa hlásia k posolstvu "darovacieho utorka" - #GivingTuesday. Sviatok štedrosti, dávania a dobrovoľníctva budú môcť Slováci po prvý raz oslavovať už budúci týždeň 28. novembra. Ambasádorom pre Slovensko je Nadácia Pontis. (tasr)
18:40
EÚ urobila chybu, keď pre sídlo EMA nevybrala Bratislavu. Napísal to komentátor agentúry Bloomberg Ferdinando Giulgiano. "Problém je, že Európskej agentúre pre lieky hrozil hromadný odchod zamestnancov, ak by sa presunula na Slovensko, čo môže čiastočne vysvetliť inkriminované rozhodnutie," pripustil Giulgiano. (novinky.cz)
18:32
Najdôveryhodnejším politikom je prezident Kiska. Dôveruje mu 66 percent ľudí. Najmenej dôveryhodný je líder ĽSNS Marian Kotleba. Nedôveruje mu 77 percent ľudí. Vyplýva to z prieskumu dôveryhodnosti lídrov, ktorý robila agentúra AKO od 14. do 18. novembra na vzorke 1000 respondentov. (tasr)
16:39
Premiéri Bosny a Srbska reagovali na Mladičovo doživotie, vyjadril sa aj Ashdown. Srbského prezidenta Aleksandara Vučiča neprekvapuje, že Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vymeral v stredu doživotný trest odňatia slobody bývalému bosnianskosrbskému generálovi Ratkovi Mladičovi. (tasr)
15:43
Od soboty bude sprejazdnená križovatka Mickiewiczova-Špitálska.

Trolejbusové linky 207, 208, N53 a N70 tak budú opäť jazdiť po pôvodnej trase na Mickiewiczovej ulici. (tasr)

15:27
Belgicko odsúdilo obchodovanie s utečencami v Líbyi. Podpredseda belgickej federálnej vlády a šéf diplomacie Didier Reynders v stredu odsúdil neľudské zaobchádzanie s migrantmi, ktorí uviazli na území Líbye. Vo svojom komuniké vyjadril pobúrenie nad neľudským zaobchádzaním a používaním násilia voči migrantom na území Líbye. (tasr)
14:35
Európsky súd pre ľudské práva sa začne zaoberať Berlusconiho sťažnosťou. Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi verí, že Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhovie jeho sťažnosti podanej voči Taliansku. Berlusconi tvrdí, že boli porušené jeho práva po tom, ako mu súdnym rozkazom bolo zakázané uchádzať sa o volenú funkciu. (tasr)
14:00
Sýrska opozícia sa v Rijáde snaží vypracovať spoločnú stratégiu pre Ženevu. Zástupcovia sýrskej opozície sa v stredu zišli v saudskoarabskom Rijáde s cieľom vytvoriť spoločnú platformu pred ôsmym kolom mierových rokovaní, ktoré sa pod dohľadom OSN konajú v Ženeve. (tasr)
13:31
Bratia Paškovci sú vinní: Dostali podmienku aj finančnú pokutu.

Ide o prečin výtržníctva a ublíženia na zdraví.

13:20
Haváriu lietadla námorníctva USA pri Japonsku prežilo 8 ľudí; 3 sú nezvestní. Ôsmi pasažieri, lokalizovaní po stredajšej nehode lietadla amerického námorníctva, havarovaného vo vodách Tichého oceánu pri juhovýchodnom pobreží Japonska, sú v poriadku. Pátranie pokračuje po troch nezvestných, informovala agentúra AP.
13:02
Tlačové konferencie sa budú konať len v tlačovej miestnosti.

Zhodli sa na tom jednotlivé poslanecké kluby na rokovaní grémia. (tasr)

12:53
Poplatok 50 eur u lekára je nezmyselný, nesociálny a diletantský, tvrdí opozícia.

Ide o doplnkové ordinačné hodiny, v rámci ktorých sa môžu pacienti objednávať na čas, ak si za vyšetrenie zaplatia. (tasr)

12:39
Študenti z košického gymnázia budú reprezetovať Slovensko v Abú Zabí.

Získali nomináciu reprezentovať Slovensko na svetovom finále škôl súťaže Land Rover 4x4 na školách v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch, ktoré sa uskutoční v decembri tohto roku. Predstaví sa na ňom vyše 150 študentov z celého sveta. (tasr)

12:16
Niekdajší bosnianskosrbský vojenský veliteľ Ratko Mladič je zodpovedný za zločiny spáchané počas vojny v Bosne.

Do konca života nevyjde z väzenia. Môže sa však ešte odvolať. Mladičov prípad bol posledným otvoreným procesom v agende haagskeho tribunálu ICTY, ktorý doposiaľ usvedčil a odsúdil 83 podozrivých. (tasr)

12:05
Nový zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa sa v piatok ujme úradu. Odstupujúci dlhoročný vodca Robert Mugabe ho nedávno odvolal z úradu viceprezidenta a ktorý v obavách pred prenasledovaním ušiel do susednej Juhoafrickej republiky, sa má do metropoly Harare vrátiť dnes večer. (tasr)
11:42
V Haagu čaká na verdikt bývalý bosnianskosrbský generál Ratko Mladič. Pojednávanie prerušili, pretože sa vypýtal na toaletu, neskôr jeho obhajca oznámil, že má vysoký tlak. Sudca Alphons Orie potom neskôr vykázal Mladiča zo súdnej siene, pretože kričal. (dnevnik.hr)
11:36
S ukončením kolektívneho vyjednávania nesúhlasia Iniciatíva slovenských učiteľov a Nové školské odbory.

Zvýšenie miezd nepedagogických zamestnancov o 4,8 percenta v kontexte nárastu minimálnej mzdy o 10,34 percenta je podľa Vladimíra Crmomana z Iniciatívy slovenských učiteľov nedôstojné. (tasr)

11:24
Prvý pražský obvodný súd v kauze vojenskej rozviedky odsúdil Janu Nečasovou na dva roky s trojročnou podmienkou.

Rozsudok nie je ešte právoplatný. Dnes manželka expremiéra Petra Nečasa ako šéfka jeho kabinetu neoprávnene úkolova vojenskú rozviedku pre sledovanie sokyne v láske – vtedajšej Nečasovej manželky Radky. Dvoj a trojročné podmienky dostali aj traja spravodajcovia rozviedky. (čt24)

11:14
Najstaršia vnučka japonského cisára Akihita, princezná Mako, sa bude na budúci rok 4. novembra vydávať. So snúbencom Keiom Komurom sa zoznámila pred piatimi rokmi počas štúdia na Medzinárodnej kresťanskej univerzite v Tokiu. Komuro, ktorý v súčasnosti pracuje v právnickej firme v Tokiu, požiadal princeznú o ruku po ročnej známosti. (dpa)
10:58
Libanonský premiér Saad Harírí dnes prekvapivo stiahol rezignáciu, ktorú oznámil pred dvomi týždňami v Saudskej Arábii. Stalo sa tak na žiadosť prezidenta Michela Aouna a bude ešte spolu konzultovať. (bbc)
10:45
Muža zadržaného po útoku vozidlom v New Yorku obvinili z vraždy. Sayfullo Saipov (29) sa má zodpovedať okrem iného aj z pokusu o poskytnutie materiálnej podpory teroristickej organizácii Islamský štát. (tasr)
10:39
Pacienti by sa k lekárom mohli objednávať, za vyšetrenie si majú zaplatiť.

Poslanci parlamentného výboru pre zdravotníctvo dostali pred včerajším rokovaním pozmeňujúci návrh, ktorým by sa zaviedli tzv. doplnkové ordinačné hodiny. (tasr)

10:18
Do Tichého oceánu pri juhovýchodnom pobreží Japonska sa zrútilo americké vojenské lietadlo s 11 ľuďmi na palube. Lietadlo typu C-2 sa vracalo na lietadlovú loď Ronald Reagan operujúcu vo Filipínskom mori. Stroj sa zúčastňoval na americko-japonskom námornom cvičení, uviedla siedma americká flotila so základňou v Japonsku.
10:09
Rada federácie, horná komora ruského parlamentu, dnes schválila zákon o registrácií médií. Právna norma umožní úradom požadovať od zahraničných médií pôsobiacich v krajine, aby sa zaregistrovali ako tzv. zahraniční agenti. Za dokument hlasovalo 254 senátorov, jeden sa hlasovania zdržal. (tass)
09:41
NDS začne vo štvrtok sprejazdňovať križovatku Blatné na diaľnici D1.

Presmerovanie dopravy a sprejazdnenie križovatky Blatné bude prebiehať po etapách s obmedzeniami. (tasr)

09:40
Vo veku 67 rokov zomrel americký herec, spevák , pesničkár a tínedžerský idol sedemdesiatych rokov David Cassidy. Preslávil sa účinkovaním v rodinnom komediálnom seriáli zo 70. rokov minulého storočia "The Partridge Family". (dpa)
09:29
Ústavný súd eviduje šesť sťažností pre neústavnosť alebo nezákonnosť volieb do VÚC.

V sťažnostiach sa aktuálne vykonávajú procesné úkony.

09:14
Bolívijskí, argentínski a čilskí policajti zhabali 2,2 tony drog. Medzi zhabanými ilegálnymi látkami bol kokaín a zložky určené na výrobu kokaínu, ako aj marihuana. Policajti ďalej zatkli 83 podozrivých. S odvolaním sa na včerajšie vyhlásenie bolívijskej polície o tom informovala agentúra DPA.
09:00
Venezuelský parlament vyhlásil výnimočný stav v oblasti zdravotníctva. Parlament od vlády žiada, aby prijala reálne plány na boj s nákazlivými chorobami, uvádza sa vo vyhlásení parlamentu zverejnenom na sociálnej sieti Twitter. (tasr)
08:09
Taliansko vyhostilo Maročana, ktorý plánoval teroristické útoky nožom. Z vyšetrovania prípadu vyplýva, že 37-ročný muž mal v úmysle podniknúť útoky nožom v prípade, že sa mu nepodarí uskutočniť plán vycestovať na Blízky východ a pridať sa k IS. Plánovaný teroristický útok mal byť aj pomstou za to, že mu v Taliansku nepredĺžili povolenie na pobyt. (ap)
06:35
Odvolaný viceprezident Mnangagwa oznámil, že sa vracia do Zimbabwe. "Chcem zablahoželať ľudu Zimbabwe k dosiahnutiu tejto historickej chvíle," uviedol Emmerson Mnangagwa vo vyhlásení po tom, čo Mugabe odstúpil z úradu prezidenta. (dpa)
06:27
Súdny dvor EÚ začal pojednávať o uznaní homosexuálnych zväzkov. Rumunská právnička povedala na súde, že manželstvo dvojice by malo byť uznané na základe princípu o voľnom pohybe osôb v EÚ. "Veríme v múdrosť európskych sudcov, ktorí dokážu rozhodnúť v náš prospech a napraviť tak nespravodlivosť v Rumunsku," vyhlásil Adrian Coman, ktorý bojuje od roku 2012 o právne uznanie svojho manželstva s občanom USA. (tasr)
06:11
Do Bagdadu premiestnili stovky manželiek a detí údajných militantov z IS. Ako dôvod uviedli obavy o ich bezpečnosť a ťažkosti, ktoré by im spôsobovalo, keby ich ponechali v uvedenej odľahlej oblasti. (reuters)
06:06
Prekrúcanie okupácie z roku 1968 nahnevalo i Zemana, v Rusku sa chce ohradiť. V článku na webovej stránke ruskej armádnej televízie Zvezda sa píše, že Československo by malo byť vďačné Sovietskemu zväzu za inváziu vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968. Materiál vyvolal rozruch aj medzi českými politikmi. (novinky)